Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino Leonardo FFB Wheel DIY Project
#7
Mislim da je za pocetak najbolje da krenemo sa jeftinijom varijantom sto se mehanizma tice, pa da posle unapredjujemo. Ne zeli svako da odvoji toliko para, a vec moze da kupi i komercijalne volane u tom cenovnom rangu. Da, sigurnost je ozbiljan problem za snazne AC servo motore reda par kW. Ono sto ljudi obicno rade je da dodaju jedno industrijsko dugme lako dohvatljivo koje gasi napajanje motora. Pored toga, jedina druga opcija je je softversko ogranicenje struje, obrtnog momenta ili sl. u samom drajveru za motor, koji u sebi ima poseban mikroprocesor i svoj kontrolni program za PC. Mislim da je mehanicko resenje poput nekog mehanizma sa proklizavanjem previse komplikovano i skupo, ali svakako, ko voli nek izvoli sto se kaze. Takodje mislim da mehanicki granicnik za ugao okretanja nije neophodan, ali je svakako lep dodatak. U control panel-u iz prvog posta postoji dugme "center" koje sluzi da se resetuje nulti ugao volana i to mora da se uradi pri svakom ukljucenju nakon rucnog centriranja volana. Onda ce Arduino sam da salje signal za ogranicenje ugla preko PWM signala.

Ja sam vec probao jeftiniju varijantu ali na prazno, samo motor, 3D odstampani zupcanici sa PLA materijalom i 600PPR enkoder. Jednostavan "proof of concept" i 3D model tog dizajna koji sam napravio i testirao koristeci komponente iz liste Version 1. Ima veoma lepu linearnost, ali situacija ce biti nesto drugacija kada se doda opterecenje, tj. volan i sve ostalo. Nije preterano smooth zbog relativno jakih polova ovog motora, trenja u cetkicama i vidno se oseca "cogging" (mora veci gear ratio, helikoidni zupcanici ili mozda prenos preko kajisa, motor sa vise polova itd..).

Version 1 - motor and mechanism:
DC brushed motorH-bridge driverSwitching power supply 12V 480WOptical rotary encoder- belt or gear drive
- Arduino FFB output config: type Phase correct, mode PWM+-, frequency 20kHz

Torque tests done with Wheel check v1.72 - Step log 2 (linear force test), gear ratio 6:1 (motor:encoder)

.rar   WheelCheck v1.72.rar (Size: 138,4 KB / Downloads: 1)
Reply


Messages In This Thread
RE: Arduino Leonardo FFB Wheel DIY Project - by rane_nbg - 06-30-2020, 09:27 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 6 Guest(s)