Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Foto postupak - drugacije
#13
Znam, pratim ih vec poduze. Ko se ozbiljno bavi elektronikom i prototipingom , a nema vremena sebi da uradi ovako nesto smatram da je adekvatna cena. Dobije plug&play masinicu i ne gubi vreme na razvoj ovako necega, i ne pati se foto postupcima i koje cime jos, i sto je najbitnije ne busi rupice rucno. Ono sto me je zivot naucio je da ukoliko ti nesto treba, a nemas vremena da pravis/razvijas, sasvim je adekvatno kupiti gotov proizvod/alat i ne gubiti vreme na razvoj, pogotovu ako za to vreme koje bi ti trebalo si uspeo da zaradis toliko ili vise novca. Neko ko uradi par plocica godisnje sasvim je adekvatan i klasican foto postupak/razvijanje/kiselina i cak i rucno busenje (iz ruke).
U svakom slucaju da je skupo to jeste, nema sta.

(06-27-2020, 08:08 AM)mikikg Wrote: Imam ideju koja je naslednik price od pre par decenija sa foto-ploterom, konkretno zelim da probam sledecu stvar, da PCB sa nanesenim foto lakom osvetlim Laserom preko 3D CNC!?

Da li je to izvodljivo? Da li je to neko probao i kakvi su rezultati?

Druga ideja sa osvetljavanjem je isto zanimljiva, jednostavno stavim PCB sa nanesenim foto lakom NA EKRAN npr mobilnog telefona, skine se dodatna zastitna maska/staklo, a mozda se skine i glavno staklo pa da ide derektno na ekran!?
Ekran ima uglavnom >150 DPI rezoluciju i moze tu svasta da se experimentise sa bojama i duzinom osvetljenja i da se nadje neki optimum, mora da moze tako da radi!?

Probao sam nesto slicno sa co2 laserom. Plocicu preprskam crnim sprejom i onda pustim gravuru. Zapravo tada kada sam probao nisam pustao scan gravuru nego sam radio opcrtavanje oko linija, medjutim kako co2 laser cevi imaju neki svoj minimum struje da bi napravile plazmu time je i limitirana minimalna snaga ispod koje nece da krene laser. Kod mene je to nekih 5w sto je previse jer kada sprzi farbu, sprzi je malo sire nego sto treba tako da sam imao problem sa vodovima da budu tanji nego je potrebno. U svakom slucaju ideja sa prosvetljavanjem je slicna ovome i samim tim ukoliko je ideja sa klasicnim nekim plavim 1-2w laserom montiranim na cnc dolazimo na isti problem, a to je sirina zraka i disperzija. Vise mi se svidja eventualno ideja sa ekranom od telefona. Neki od aktuelnijih sa OLED ekranima mislim da bi bili adekvatni jer imaju izuzetno jak kontrast posto crno prakticno ne emituje nikakvo svetlo , a rezolucija bi bila sasvim dovoljna. Jeste da telefon ne emituje UV ali mislim da dovoljno dugo izlaganje filma svetlu sa oled ekrana bi moralo da odradi posao, svakako treba probati.

Inace ovo sto pomenuh oko co2 lasera i przenja farbe oko vodova, nakon ecovanja je izgledalo ovako:
https://postimg.cc/XrL14V43
Reply


Messages In This Thread
Foto postupak - drugacije - by mikikg - 06-27-2020, 08:08 AM
RE: Foto postupak - drugacije - by ZASto - 06-27-2020, 08:58 AM
RE: Foto postupak - drugacije - by andrics - 06-27-2020, 08:59 AM
RE: Foto postupak - drugacije - by gimba - 06-27-2020, 09:22 AM
RE: Foto postupak - drugacije - by branko tod - 06-27-2020, 09:40 AM
RE: Foto postupak - drugacije - by branko tod - 06-27-2020, 10:21 AM
RE: Foto postupak - drugacije - by Vlada021 - 06-27-2020, 11:20 AM
RE: Foto postupak - drugacije - by Khadgar2007 - 06-27-2020, 11:45 AM
RE: Foto postupak - drugacije - by Želja - 06-27-2020, 12:52 PM
RE: Foto postupak - drugacije - by ZASto - 06-27-2020, 02:43 PM
RE: Foto postupak - drugacije - by ddanijel - 06-28-2020, 02:13 PM
RE: Foto postupak - drugacije - by ZASto - 06-28-2020, 05:21 PM
RE: Foto postupak - drugacije - by ddanijel - 06-29-2020, 12:27 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)