Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Matična ploča čipset Q965/Q963 express
#21
Da, baš tako, i samo treba da ima taj slot jedan (moje imaju po 2),i slot za RAM. Matična nije ništa posebna ali treba rama jer ga iCam jede,naročito kad imam helikoidne pokrete mašine, to je onda dok ne kreira G kod sa 1GB rama..., tačno da odeš na puš pauzu.
Imam još jedno pitanje. Od kad sam ja došao (5 godina) mašine su počele da se gase na kraju smene, naravno i PC u njima, ali pre toga, nekih 8 godina nisu gašene. Pitanje je, valja li gasiti PC svaki dan ili ga ostavljati uključenog, sva ostala elektronika posle PC se gasi softverski (ima i način jer prati promene) kao i razne pumpe oko mašine...
Devojka me vara sa rođenim mužem!
Reply
#22
(06-24-2020, 08:30 AM)Želja Wrote: Pratim temu, i bilo bi dobro da Vlada slika unutrašnjost PC
i odgovori koji softver izvršava Gkod, odnosno upravlja mašinom.
Uslikaću sutra sve. 
Postoji Intermac sofware koji dobija taj G kod (mislim da tako radi) u kome pokrećeš program, uključuješ i isključuješ razne stvari, tipa, vakum, unutrašnju i spoljašnju vodu, možeš raditi kalibraciju kako stola tako i vakum stopa, unosiš TAČNE mere alata kao i praćenje opterećenja za svaki, pokrećeš ceo ili deo programa kao i program za setup stola.... Dok iCam služi za crtanje u 3D i ima samo provizorne mere alata (čisto da ne spusti alat u materijal), informacije o RPM i samom posmaku i naravno kreira G kod. Kasnije onaj prvi program unosi realne mere alata u sam kod tako da nema bojazni da će da mi spali alate koji skidaju 0.05mm... To je ukratko
Devojka me vara sa rođenim mužem!
Reply
#23
Evo par slika, nisam uspeo da otvorim komp koji ima karticu, ali sam otvorio onaj koji je imao i kojem su kondovi riknuli...

Ovo je program koji pokreće mašinu, pokazao bih još ali ne mogu jer je mašina u radu pa ne dozvoljava. Pokreće se automatski čim uključim glavni prekidač mašine, naravno kad podigne windows.

Ovo je program za crtanje i kreiranje G koda
Devojka me vara sa rođenim mužem!
Reply
#24
Taj sto je davno krepao, nemas sta da izgubis da pokusas da ga sredis. Jeste viseslojna stampa i uvek postoji mogucnost da pocupash viju kad razlemljavas kond.
Ja bih mozda najradije secicama posekao kondove, tako da im ostane par mm izvoda u top lejeru i probao odozgo da nalemim novi kond.
Trebalo bi birati high ripple, low esr esl kondove za tu namenu. Ako ih nalemis odozgo, imace malo veci esl, zbog duzine izvoda, ali mislim da bi trebalo da sljaka.
Reply
#25
(06-24-2020, 08:38 AM)Vlada021 Wrote: Imam još jedno pitanje. Od kad sam ja došao (5 godina) mašine su počele da se gase na kraju smene, naravno i PC u njima, ali pre toga, nekih 8 godina nisu gašene. Pitanje je, valja li gasiti PC svaki dan ili ga ostavljati uključenog, sva ostala elektronika posle PC se gasi softverski (ima i način jer prati promene) kao i razne pumpe oko mašine...

Interesantno pitanje.... uglavnom PC oprema je najpotrosniji materijal na bilo kojoj masini. Hard diskovi, ventilatori i kondenzatori su tu potrosni materijal.
Radni vek komponenti se uglavnom u hiljadama radnih sati ..... procenjuje. 50tak hiljada radnih sati kvalitetni ventilatori izdrzavaju uz po neki otkaz. Kondovi, tesko je raditi procenu, jer radni vek zavisi i od temperature i od struje kojom se pune/prazne.

Sve u svemu za onih 8 godina, spucano je 70 hiljada radnih sati. I na vrhunskoj opremi tu se vec mogu ocekivati otkazi, a ako testiras koliko moze da izdrzi , onda imas "downtime".

Ja trenutno u firmi imam servere koji upravljaju masinama i blizi im se 8ma godina 24/7/365, takodje i embeded PCje koji tako rade. Prosle godine sam polako poceo da smaram menadzment da nas uskoro cekaju iznenadjenja, pa im dostavio ponudu proizvodjaca opreme za zamenu PC opreme, pa sad malo jos se femkamo, ali.... to mora da se menja, ako je u planu da radi pouzdano. 

U svakom slucaju, u industriji 5-7 godina je pravilo za zamenu PC opreme, serveri mogu koju godinu duze. Ako firma nije toga svesna i ide na "run to failure" to je problem firme i ne treba ti da izgoris zbog toga kao radnik-operater.
Reply
#26
@Vlajko: Jesi li ikada menjao elektrolite na matičnim pločama?
Sa dobrom lemilicom i malko osećaja u prstima to se menja na "dobro jutro". Meni daleko da odem do NZ da Vladi izmenjam elkose. Big Grin

@Vlada021: Kao što ti je bio moj prvi savet, lemilicu u šake, iskustva imaš i izmenjaj elektrolite. Upazari kvalitetne, po mogićstvu iste k'o originalni i miran si narednih 10 godina. A i pobodi još koju memorijicu u tog HP-a, koliko vidim ima 4 memorijska slot-a.

P.S. moram sebi da priznam da sam bio u pravu kada sam rekao da postoj rajzer pločica na PCI Smile
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.

塞爾維亞文
Reply
#27
(06-25-2020, 12:01 AM)ZASto Wrote: @Vlajko: Jesi li ikada menjao elektrolite na matičnim pločama?
Sa dobrom lemilicom i malko osećaja u prstima to se menja na "dobro jutro". Meni daleko da odem do NZ da Vladi izmenjam elkose. Big Grin

Jesam.... i maticne ploce uglavnom jesu stampe dobrog kvaliteta. Nije lako ni spziti bakar ni pocupati viju, ali moz se desi.
Reply
#28
Prvo smo dobili novog direktora početkom godine pa je taj isti otkupio deo firme, ali planira sve u naredne 3 godine, kod njega nema zeze, kad mu se kaže da nešto treba da se uradi - to se i desi. Hvala na ovim i formacijama, dosta toga nisam znao,mada fali ovde (naročito na južnom ostrvu) ljudi koji znaju i posle kartice u PC-u da ispregledaju... Ovde imaš IT, električara, i lika koji radi PLC-ove(mada je on u penziji), treba ti 3 čoveka minimum da skontaju da je riknuo ili kabel, ili enkoder, ili HD....
Devojka me vara sa rođenim mužem!
Reply
#29
(06-24-2020, 11:47 PM)Vlajko Wrote: ... U svakom slucaju, u industriji 5-7 godina je pravilo za zamenu PC opreme, serveri mogu koju godinu duze. Ako firma nije toga svesna i ide na "run to failure" to je problem firme i ne treba ti da izgoris zbog toga kao radnik-operater.
Sve ja razumem, ali ako kažem ujutro da će nešto biti gotovo oko 13h,onda se prave po tome što sam rekao planovi za montażere, zovu firme koje su uključene u isti projekat da im se kaže da će naši instalateri biti u objektu tada i da se i oni nacrtaju..., nije to samo par ljudi, i nije to jedan posao koji sam krenuo ujutro, imam 4 mašine... Ali i ja sam malo "special" pa me riknjavanje mašine baš dira.
Devojka me vara sa rođenim mužem!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)