Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Conducted Emissions" mjerenja nisu dobra, što napraviti?
#4
Bio danas u labu i dobio nešto bolju sliku o situaciji, a situacija je složena. Evo o čemu je riječ. Na mrežnom naponu imam tri Mean Well AC/DC konvertera: 2 x IRM-10 (za +5 V i +12 V po 10 W svaki) i do 3 x LRS-150F-48 (za +48V / 155 W) ali sam testirao samo s jednim. Mean Wellovi imaju neke ulazne filtre, a pojednostavljena šema spajanja i snimka "conducted emissions" izgledaju ovako:

[Image: hNTPiVH.png]

Važno je za napomenuti da MCU modul nije jednostavan omski teret. Slična slika je i ako se izbaci iz šeme LRS konverter i ostanu samo IRM-ovi. Prvoosumnjičeni jest IRM za 5 V koji napaja MCU modul. Iz tog razloga sam pokušao ispred IRM-ova ubaciti filtar, izbacio privremeno LRS i to je dalo prolazne rezultate:

[Image: mN5Zh3T.png]

Međutim, sreća je kratko trajala jer čim sam dodao LRS konverter bez ikakva tereta situacija se pogoršala i test ne prolazi:

[Image: 5JzBEUx.png]

Budući da LRS ima vrlo konkretan filtar na AC ulazu, pokušao sam ga i direktno spojiti na 230 Vac, a IRM-ove ostaviti iza filtra, ali to nije pomoglo. U jednom trenutku sam posumnjao u CE certifikate Mean Well modula, pa da otklonim tu sumnju spojio sam ih direktno na 230 Vac, i oba IRM-a opteretio s omskim teretima. Rezultati su tada dobri:

[Image: kcWcrJq.png]

Moj zaključak je da IRM opterećen s ne-omskim teretom u kombinaciji s LRS-om čak i bez tereta radi problem. Svi filtri koje sam pripremio (njih 6) nisu uspjeli ispeglati stvar. Ne znam da li je to zato što su svi imali CM-ove s nedovoljno visokim induktivitetom (ispod 2,2 mH). Imao sam i sedmi filtar koji je imao CM od 2 x 40 mH ali se za nesreću ispostavilo da taj nije ispravan (jedna linija mu je u prekidu).
Reply


Messages In This Thread
RE: "Conducted Emissions" mjerenja nisu dobra, što napraviti? - by prasimix - 06-08-2020, 04:31 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)