Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Detektor/meter za 5G (2-60Ghz) ideja?
#21
Ili proslijediti nekom radioamateru za 10GHz opseg.
Reply
#22
Treba malo razmisliti kako to resiti.

Generalno trebaju vam 3 bitne komponente i to su:

1) Antena, usmerena, verovatno vise komada i to svaka za po neki deo radio spektra, ne moze samo sa jednom

2) Down-converter (down-mixer), sklop koji signale iz vrlo visokog radio spektra (>2GHz) spusta u neki lakse prihvatljiv opseg (<2GHz), na primer to su LNB-ovi od satelitskih prijemnika ili neki drugi "zaguljeni" elektro/mehanicki metalni delovi od radara ili tome slicno. Ovo je najkriticniji deo uredjaja. Takodje to ne moze da se resi sa jednim sklopom za tako sirok radio spektar (2-60GHz), morace da imate posebne sklopove za po neki deo radio spektra.

3) Detektor/prijemnik, ovde mozete da "prodjete" sa RTL-SDR ili nekim drugim sirokopojasnim SDR prijemnikom!
Reply
#23
Miki, to drugo je nemoguća misija bez ozbiljne merne opreme... Projektovati antene i nekako, može da se uradi u CST ili HFSS dosta pouzdano, ostaje problem substrat (pošto će verovatno biti štampana antena), ali down-converter, koji sigurno mora da uključuje pojačavač (realno ne mora da bude LNA), mikser i dobar LO, i računati da nam treba bar 3-4 takva "paketa"... Moguće je da se iskoristi nešto poput LNB, ali prepravka toga je skoro nemoguća bez opreme, a i to rešava samo delić opsega... A sve to pobrojano nije nimalo jeftino da bi se tek tako igrali...

Nešto ovako bi trebalo napraviti, "za početak"...
http://www.yl3akb.lv/content/vna_v1_1/vna_v1_1.php
https://pdfs.semanticscholar.org/982d/d6...845652.pdf

A evo koliko košta, za "samo" 3GHz:
https://www.testequipmentdepot.com/tektr...tr503a.htm
Reply
#24
Poptuno si u pravu, ja nisam ni mislio da se to "pravi", to jedino ima smisla nabaviti gotovo od nekih rashodovanih uredjaja, sta znam od rashodovanih vojnih radara ili nekih telefonskih vojnih linkova, ima toga po nesto da se nadje na Ebay i kod radioamatera.
Dakle gotov sklop gde se prikljuci Input, Output i napajanje, cackanje/modifikacija unutar sklopa nema pojma ...
Reply
#25
Uzgred: Odakle se inace "pojavili" ovih 60GHz? Ko vam to rekao da se koristi za 5G? To je prakticno nemoguce koristiti za WAN (Wide Area Network) jer zahteva uzasno usmerene antene, npr jedan ugaoni stepen da se promasi usmerenost antena i vise ne moze da se signal prima, cak i magla ili kisa moze da dovede do prekida veze a kamoli neke druge tvrde prepreke. Te frekvencije se koriste iskljucivo za sktrogo fiksirane point-to-point radio linkove.
Reply
#26
Ma gde 60GHz, to je frekvencija rezonovanja kiseonika, preko 95% upije kiseonik. Smile
Ja sam na poslu radio IC za radarski sistem oko 60 GHz, otprilike glavna primena toga je automotive industrija (mada to sad ide na 79 GHz band), pošto je nemoguće da se prenese efikasno, eventualno sa zgrade na zgradu, a da ne pričamo o tome koliko to može da "prodre", magla ga zaustavlja... Slično je i sa opsegom oko 24GHz, samo tu rezonuje voda...

A što se tiče toga odakle su to izvadili, nemam pojma, valjda čuli ljudi da postoji. Big Grin


Ja iskreno ne znam koji će bendovi zvanično biti za 5G, znam samo da će biti jedan ispod 6 GHz, i takve antene su postavili već kod nas u Naučno-tehnološkom parku pre par meseci, gledam je sa prozora...
Reply
#27
Ako je do 6GHz onda najbolje da se batali ova zaludjica sa pravljenjem uredjaja i da se lepo nabavi HackRF SDR primo-predajnik koji pokriva opseg 1MHz do 6GHz i to je to, posle se po software-u na PC igrate. 
Da ne pricam kolika je inace upotrebna vrednost takvog uredjaja i sta sve moze sa njim da se radi. Cena je ~300$ i to je odlicna cena za takav uredjaj sa tim mogucnostima.
Reply
#28
Да мало сам претерао са 60GHz, ипак је 6-12 довољно.
Reply
#29
Otkud sad 6-12 GHz?
Ja nigde nisam video info da će 5G biti u tom opsegu, u tom bendu najviše što sam video da se pominje je oko 7 GHz, svi ostali su sub-6 GHz, i naravno ovi preko 24 GHz...
Možda grešim, daj tvoju referencu... Vrtimo se u krug, krenuli smo od 2-60 GHz, i nikako da ga "ubodemo"...
Reply
#30
Ako LNB glava ide do 12 zasto to ne iskoristiti , i spustiti u opseg do 2 GHz ?
Za radare sam nasao da rade oko 9 GHz...
Jedna NELOGICNOST: kazete da se te frekvencije tesko prostiru i da ce morati na 100-200m da budu repetitori za 5G, a kako onda radarskih 9 GHz idu bez problema 300-600 km ???
Reply
#31
Čemu to? Ti na 10-12 GHz sigurno nećeš imati 5G, zato što je on rezervisan za satelitsku televiziju, i osim ako ne želiš da gledaš TV na tom uređaju, to nema smisla... LNB ne pokriva sve do 12 GHz, nego samo jedan deo opsega, recimo da je to od 10 GHz do 12 GHz...
O kojim radarima pričamo?
Ako su vojni, prvo, nemaš ograničenje snage koju možeš da izračiš kad si vojska, avioni imaju toliko moćne radare sa bukvalno skuvaju sve što je ispred njih na nekoliko stotina metara ako se aktiviraju (krv proključa, srce se skuva). Drugo, radari na tim učestanostima rade na otvorenom prostoru, i osim ako ne želiš da se penješ na zgradu da bi telefonirao, to što pričaš nema smisla.
Šta misliš, zašto 4G postoji samo negde, a 2G može da se uhvati u svakoj rupi? 2G koristi opseg oko 900 MHz, dok je 4G na minimalno duplo većoj učestanosti...
Reply
#32
(04-15-2020, 02:42 PM)mikikg Wrote: Ako je do 6GHz onda najbolje da se batali ova zaludjica sa pravljenjem uredjaja i da se lepo nabavi HackRF SDR primo-predajnik koji pokriva opseg 1MHz do 6GHz i to je to, posle se po software-u na PC igrate. 
Da ne pricam kolika je inace upotrebna vrednost takvog uredjaja i sta sve moze sa njim da se radi. Cena je ~300$ i to je odlicna cena za takav uredjaj sa tim mogucnostima.
Na ovo si mislio :
https://www.banggood.com/HackRF-One-1MHz...?rmmds=buy
Reply
#33
To je kopija koliko vidim, možda je dobra, možda nije, ali najverovatnije ne radi kako je u originalu zamišljeno. Na ovo je mislio:
https://www.sparkfun.com/products/13001
https://www.amazon.com/HackRF-Software-D...B01H3T2U7G

Svakako, HackRF je open-source projekat, tako da može svako da napravi svoju verziju, možda grešim. Ovo su zvanični prodavci:
https://greatscottgadgets.com/hackrf/one/
Reply
#34
(04-15-2020, 03:57 PM)neoframe Wrote:
(04-15-2020, 02:42 PM)mikikg Wrote: Ako je do 6GHz onda najbolje da se batali ova zaludjica sa pravljenjem uredjaja i da se lepo nabavi HackRF SDR primo-predajnik koji pokriva opseg 1MHz do 6GHz i to je to, posle se po software-u na PC igrate. 
Da ne pricam kolika je inace upotrebna vrednost takvog uredjaja i sta sve moze sa njim da se radi. Cena je ~300$ i to je odlicna cena za takav uredjaj sa tim mogucnostima.
Na ovo si mislio :
https://www.banggood.com/HackRF-One-1MHz...?rmmds=buy

To je neka kineska varijanta (kopija), ne znam kako to radi, cena je vrlo cudna za takvu spravu.

Evo ovde su diskutovali oko originala i klonova:
https://www.reddit.com/r/RTLSDR/comments..._worth_it/
Reply
#35
(04-15-2020, 03:57 PM)progster Wrote: Šta misliš, zašto 4G postoji samo negde, a 2G može da se uhvati u svakoj rupi? 2G koristi opseg oko 900 MHz, dok je 4G na minimalno duplo većoj učestanosti...
Samo mala ispravka posto si cenim ovo napisao u brzini...
The most common 4G LTE bands used in Europe are:

    LTE 1(2100),
    LTE 3(1800),
    LTE 7(2600), and.
    LTE 8(900)

Ne znam u SRB sta tacno imamo ali sam 4G lte je radjen i za varijantu "dugog" dometa gde su repetitori na 900MHz i kao takvi imaju odlican domet uz odlicne performanse u varijanti kada je pretplatnik u pokretu tipa u autu/vozu...
Mislim ako se ne varam da ima LTE i u bandu 700-800MHz i znam da su za implementaciju toga u pojedinim zemljama cekali da se ugasi analogna TV da bi tv repetitori svojim gasenjem u UHF-u oslobodili deo opsega potreban za 4G dugog dometa.

Sto se tice 5G mreze fokus je trenutno na 3.4 do 3.8GHz i 26GHz , stim sto ovaj 26GHz ima smisla samo za interkonekcije izmedju baznih stanica i eventualno kao mikrostanice u trznim centrima , tipa dvorane i slicno jer trazi opticku vidljivost izmedju telefona i bazne stanice, to svakako ne prolazi kroz zidove.

edit: nadjoh brzinski i ovo za 5G , ima i na 700MHz rezervisan deo , sto je i ocekivano jer kao sto rekoh za dugi domet mora na ispod 1GHz, naravno uz smanjene performanse shodno manjoj sirini kanala na tim niskim freq.

edit2:
http://benchmark.ratel.rs/en/radio-coverage
4G/LTE: All three operators used the 800 MHz and 1800 MHz bands. Telekom Srbija and Vip mobile used both bands evenly in all aggregations, while Telenor was using mainly 800 MHz outside of the Large Cities. In all aggregations for data tests, Telekom Srbija and Vip mobile were mainly using an LTE 20 MHz bandwidth, while Telenor was mainly using an LTE 10 MHz bandwidth.


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#36
Da ne editujem po peti put prethodni post, upravo sam proverio, Telenor u Smederevu , bazna stanica na koju se ja kacim i koja ima odlicnu prodornost kroz zidove je band20 tj 800MHz, naravno pricam o 4G/LTE konekciji. Imam opticku vidljivost prema repetitoru koji je na 900m vazdusno od mene, stim sto trenutno gde sedim imam 2 zida i par kuca izmedju signal 50% . Sve zahvaljujuci 800MHz, inace da je vislje ne bi imalo sanse .
Reply
#37
Hvala na ispravci, zanemario sam Band 20 koji je oslobođen nakon prelaska na digitalnu televiziju... Ali to samo potvrđuje sve što je do sad izneto. Smile
Reply
#38
He he, naleteh na jedan sjajan vic na nekom od portala (copy/paste):

Оператер:
- Пизза сервис! Изволите!
Муштерија:
- Добар дан! Желим да наручим две пице!
Оператер:
- У реду! Могу ли прво добити Ваш ЈМБГ?
Муштерија:
- Мој ЈМБГ!? Шта ће Вам то?
Оператер:
- Инсталирали су нам нову технологију!
Муштерија:
- Па какве то везе има са пицама?
Оператер:
- Тако повећавамо брзину услуге, што је у Вашем интересу! Хоћете бити љубазни да ми дате Ваш ЈМБГ.
Муштерија:
- Не разумем... Чекајте да погледам! Пишите: ЈМБГ 2709969710345
Оператер:
- Хвала Вам, господине Петровићу. Само да проверим податке из наше базе. Видим да живите у Нушићевој улици и Ваш кућни телефонски број је 2601595. Ваш број на послу је 3301-572, а Ваш број мобилног је 065/7921-483. Ви сада зовете са кућног телефона.
Муштерија:
- Да, код куће сам. А одакле Вам све те информације?
Оператер:
- Па умрежени смо, господине.
Муштерија:
- Са киме се умрежени? Са ДЕ-БЕ-ом или са мојом фирмом?
Оператер:
- Господине, будите љубазни, реците Вашу наруџбу!
Муштерија:
- Донесите ми на кућну адресу две велике шумадијске пице, са љутом папричицом...
Оператер:
- Мислим да Вам то није добра идеја, господине.
Муштерија:
- Како то мислите?
Оператер:
- Господине, Ваши здравствени подаци из електронског картона говоре да имате повишени крвни притисак и висок ниво холестерола. Жао ми је, али полиса Вашег допунског здравственог осигурања не покрива и тај ризик...
Муштерија:
- Па што ми онда можете препоручити?
Оператер:
- Могли бисте наручити нашу безмасну соја-пицу. Уверен сам да ће Вам се допасти.
Муштерија:
- Зашто то мислите?
Оператер:
- Па, прошле недеље сте у књижари купили књигу "Гурманска јела од соје". Зато сам Вам то
предложио.
Муштерија:
- У реду, у реду. Дајте ми онда две велике соја-пице. Колико Вам дугујем?
Оператер:
- То би требало бити таман за Вас, Вашу жену и Вашег сина. Све скупа, заједно с трошковима доставе, 2100 динара. Како плаћате?
Муштерија:
- Као и увек, кредитном картицом.
Оператер:
- Опростите, господине, али бојим се да ћете морати платити готовином. Прекорачили сте дозвољени минус на картици.
Муштерија:
- ОК, скочићу до банкомата и донети новац пре него ваш достављач стигне.
Оператер:
- Неће ни то ићи, господине! Имате прекорачење и на текућем рачуну.
Муштерија:
- Нема везе. Само пошаљите пице. Припремићу новац. Колико вам времена треба за доставу?
Оператер:
- Мало смо затрпани у овом тренутку. Око 45 минута.
Муштерија:
- Како бре? Најмодернија технологија, умрежени сте, а треба Вам више времена него пре!?
Оператер:
- Господине, ако Вам се жури, можете доћи до нас, али биће Вам незгодно возити пице на мотоциклу.
Муштерија:
- Како знате да возим мотоцикл?
Оператер:
- Овђе стоји да касните с отплатом лизинга за ауто, па Вам га је лизинг компанија одузела пре два месеца. Али, Ваш скутер је у потпуности отплаћен, па сам само претпоставио да ћете тако доћи по Ваше пице.
Муштерија:
- Не, ипак ћу доћи градским превозом.
Оператер:
- Господине, према нашој евиденцији, Ваша БУС-ПЛУС картица није допуњена за овај месец!
Муштерија:
- Ма носите се у три лепе....
Оператер:
- Господине, препоручио бих Вам да пазите што говорите! Већ имате две прекршајне пријаве због ремећења јавног реда и мира 2010. и због викања на саобраћајног полицајца 2011.
Муштерија:
- Ало, бре, па ја сам назвао пица сервис, а не полицијску станицу...
Оператер:
- Господине, знамо и за Ваш ник, под којим пишете веома оштре коментаре на блогу Б92!
Муштерија:
- Ма шта ми рече....
Оператер:
- Да и не спомињем сајтове које посећујете...
Муштерија:
- Ама човече, хоћу две пице!!!!
Оператер:
- Желите ли још нешто, господине?
Муштерија:
- Не, ништа више. И немојте заборавити две Цоца-Цоле гратис, како пише у Вашем огласу!
Оператер:
- Опростите, господине, али наш оглас има клаузулу да не смемо нудити бесплатну Цоца Цолу дијабетичарима! И молим Вас да дочекате нашег достављача, јер се боји пса. Ви вашег кућног љубимца, како видим, још нисте водили код ветеринара да се вакцинише.
Reply
#39
Što se 5G tiče, verujem da će država osigurati malu snagu mnogobrojnih 5G nodova, da bi zadovoljila sadašnje propise.
Pošto je na vrlo visokim frekvencijama ( a 5G je predviđen čak do 72GHz) lošija prodornost kroz čvrsta tela i zidove, onda će morati da se "poseje" ogroman broj malih nodova sa "inteligentnim" rasporedom i sposobnostima brze razmene podataka u lokalnom roju, osim sa glavnom stanicom.
To navodno (i sasvim logično) treba da pruži neverovatno ubrzanje, jer može masu konekcija koje se tiču društvenih mreža, razgovora i sl. da razreši manjom ili većom lokalnom "petljom", bez potrebe da dira baznu stanicu, i o tome treba da se pobrine AI.

Na vrlo visokim frekvencijama (potencijalnih do 72GHz), sa malom talasnom dužinom (milimetarski opseg), obzirom na mnogobrojnost i autonomnost raspodele podataka među "inteligentnim" nodovima, biće moguće lociranje telefona u okviru centimetra, takođe i objekata približno te veličine, možda čak i njihovog oblika, poput radara na tim frekvencijama...

No, više bih se ja pribojavao sopstvenog telefona, jer telefon zbog kompaktnosti ne može imati toliko predajnih stepena koliko je upotrebljenih bandova.

Logično je da će se (i dalje) koristiti jedan zajednički izlazni stepen za sve bandove.

E sad, u ovom čuču grmi zec: kod banda od 900MHz, predajna snaga može dostići i 5W (kod slabog signala iz bazne stanice) i to još uvek prolazi propise.

Kako raste frekvencija, za te iste propise, u telefonima mora biti manja emisiona snaga (da ne bi prešla škodljiv nivo), koja se u istim telefonima SOFTVERSKI ograničava na dozvoljenu snagu banda koji je trenutno u upotrebi...
Reply
#40
Neki ce da umremo, a neki ce da pocrkamo Smile
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)