Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Upravo stiglo
Tko zna koliko godina razmišljam o malom diy kompresoru jer već imam kompresor of frižidera ali mi fali sve ostalo. E pa izgleda tko čeka taj dočeka. Jučer mi prijatelj našao na facebook marketplaceu da netko u mojoj blizini prodaje jedan sklepanac. Vrisnuo je motor i on orignal zamijenio sa kompresorom od frižidera, upravo ono što meni treba. Za sitne pare sam znači dobio kompletan strojček kojeg mogu držati u stanu/na balkonu/uglavnom podalje od sebe da ipak ne bi bilo vraga. Big Grin 
Prvi pregled kaže da je sve ispravno, kompresor se pali na 2,a gasi na 6 bara,drži tlak, jedino što nisam isprobao je sigurnosni ventil jer ne mogu toliko natlačiti spremnik da on odradi svoje. Sve u svemu spremnik,zavareni spojevi i sve ostalo izgleda u dobrom stanju. Da je prašnjavo i prljavo je ali to su sitnice, trebati ću napraviti malo detaljniji pregled ali ima vremena.

.jpg   kompresor.jpg (Size: 173,47 KB / Downloads: 47)

A ovo je jedan od razloga zašto mi treba kompresor.  Dosta je ručne pumpice, prelazimo na automatski vakuum. Tj. ako ju uspijem nekako spojiti na WX2 stanicu,ako ne snaći ću se već nekako.  Tongue

.jpg   weller vakuum.jpg (Size: 80,84 KB / Downloads: 34)

.jpg   weller 2.jpg (Size: 19,21 KB / Downloads: 34)
Reply
Neka te samo dobro služi!
Povremeno dolij poe ulje u kompresor preko usisa, jer ga pomalo baca u posudu, kada ispuštaš kondenz iz posude, prazni ga u neku bocu gde možeš pratiti količinu ulja, koja pliva na vodi i toliko dospeš novog ulja u kompresor...
Inače zariba...
Druga stvar, imaš mogućnost pritiska, dobrog kompresora i do 60bar, a oslabljenog oko 8bar ili manje...
Naravno, nije za dugotrajan rad, jer nema hlađenje povratnim parama rashladnog sredstva...
Možda mu malko pomogne PC ventilator 12cm koji duva vazduh preko njega...
Reply
Dobri prijedlozi, jedino što je problem ispušanje kondenzata jer naravno da ne postoji na spremniku otvor za to. Ako sam dobro vidio na bokovima spremnika ima "čep" tako da bi u teoriji mogao okrenuti spremnik okomito da taj čep gleda prema dolje i na njega montirati nekakav ventil da se kondenzat može ispustiti.
Trenutačno je tlačna sklopka narihtana na 6 bara i ne mislim ići preko toga, tako da možda hlađenje kompresora nije pretjerano potrebno,a ako je stavim neki veliki ventilator na 230VAC da puše preko njega i to je to. Mogu i njega spojiti preko tlačne sklopke da se odmah upali kada se upali i kompresor.

Nisam pitao čovjeka da li je ikada nalijevao ulje unutra ali nekako sumnjam da je.Tako da zapravo ne znam koliko je ulja ostalo u kompresoru. Inače sigurnosni ventil je original što bi značilo sigurno je za nekih 9-10 bara i to bi trebao zamijeniti i staviti neki na 6 bara jer više od toga ne mislim koristiti. Tlačna sklopka je trenutačno narihtana na 6 bara.
Reply
Ventil sigurnosti je tu samo da zaštiti posudu ako otkaže presostat. Ne bih ja to dirao ništa. Pritisak za rad se podešava onim regulatorom sa filterom, tu se skuplja i kondenzat. Pritisak uključenja i isključenja podešavaš na presostatu, ali to je ovde baš razvučeno dosta (2-6bar). Realno bi bilo 4-6bar ili 5-6bar. Neki imaju dva šrafa, pritisak i histerezis, neki samo jedan za pritisak, a histerezis je fiksan. Što se kondenzata tiče, možda je izlazna cev stavljena na samo dno rezervoara, pa ti izbacuje kondenzat u tu posudu sa filterom i regulatorom. Inače po pravilu bi trebalo da ima ispust kondenzata na dnu posude, sa malim ventilom. Zameni ulje i zameni filter vazduha, to ti je svo održavanje. Taj kompresor budženi nema usisni filter vazduha, nego neki sunđerčić, tako da pazi, ako uđe abraziv neki ili usisa komad tog sunđera, neće da valja nikako. Možda bi tu mogao da staviš filter goriva neki plastični, malo veći.
Reply
Kao što rekoh polako, bitno da je kompresor kod mene. Ionako neće ići u upotrebu sigurno sljedećih mjesec-dva pa ću lagano riješavati te sitnice.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 14 Guest(s)