Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Design Preamplifier
Panasonic i Nishikon može, wurth ko zna šta je. Wurth je samo brend i brendira svašta. Mnogo toga dobro, ali nisam siguran za kondenzatore...

Boki, ti bi kupio omron releje na alliju?
Reply
(07-21-2023, 01:15 PM)savan Wrote: I to Viking Tech MELF resistors, koji su upotrebljeni u Cosmos ADC-u, verovatno sa razlogom!

Imam i ja razlog zašto neću bacati pare na to Big Grin
Reply
I da svaki ima mikroskom i smd vrhove Smile
Reply
Ja sam se opredelio za Resistor Today PTFR seriju, +-10ppm/C , 0.1%, i uvek su na stanju i postoji velik broj vrednosti, malo su skuplji od konkurencije verovatno da ima neki razlog, doduse nebi znao reci kakav im je noise, time bi se trebalo pozabaviti kada se nabavi oprema za merenje : )

Ili razmisliti o tantalum-nitride kao ekstremniju varijantu, recimo https://www.viking.com.tw/en/category/Re...ong%20term kad vec pravite high-end stvar.
Reply
Neću ja ni RN60 da koristim jer su mi prekupi. Ali neće biti ni SMD jer nema potrebe. Odlično će to da radi i sa Royal Ohm ili Yageo 0.4 ili 0.6W metal film.
Reply
Vidim ja da će svako svoju PCB da crta...
Reply
Hehe...naravno...za SMD predlazem da savan odradi kad budemo imali kompletan projekt...njemu baratanje sa SMD dijelovima ide od ruke....i to bi bio vrh.
Reply
(07-21-2023, 02:23 PM)progster Wrote: Vidim ja da će svako svoju PCB da crta...

Možda vi, ako ja budem trebao da crtam napraviću lampaško pojačalo 🤣
Reply
(07-21-2023, 01:26 PM)BeliNinja Wrote: Boki, ti bi kupio omron releje na alliju?

Naravno. Od ovog prodavca sam pazario već 4-5 puta. Originali su, u fabričkom pakovanju (vidi se na jednoj slici u recenzijama). Uzimajte dok im je cena korektna. Ima ih i na ebay, ali je cena jača. Inače, Aliexpress je pouzdano rešenje ako nađeš korektnog prodavca koji zna šta prodaje i ne vrda sa odgovorima. Zaista mnogo toga pazarim i do sada nikad problem. Vidi recimo Mikijeva iskustva u zadnjih nekoliko kupovina. Šta da ti kažem kad sam uzimao i TDA1541A koji rade top Smile. Uđeš u komunikaciju, tražiš dodatne slike ako već nisu date i to je to. I ako bude neki problem, pokriven si na taj način.

Ja sam svakako za SMD. Ispašće kompaktnije, a moguće i bolje.
Reply
Strava.

Ron, šta misliš? Da idemo na smd releje?

@Boban
Ima li taj prodavac TH releje?

Edit
https://a.aliexpress.com/_mKhegGQ
Reply
(07-21-2023, 01:09 PM)savan Wrote:
(07-21-2023, 11:30 AM)Аритон Wrote: https://eu.mouser.com/new/panasonic/pana...apacitors/

Panasonic EEH-AZA su bolji izbor od  EEU-FM i EEU-FR! Nichicon, ja sam primetio da cim se malo duze drzi lemilica prilikom lemljena da gube drasticno uF, imam i fine gold i ovu seriju UKZ, ja ih nebi vise nikad stavio bilo gde, tako da me ne cudi da imaju 10-20 puta veci esr od AZA .

sad sam proverio Panasonic FR 2200uF i 1000uF koje sam zadnjih mesec dana odlemio i zalemio minimum 20X i vrednosti su im iste kao i pre prvog lemljenja. Maknuli se nisu.
Tako da ce biti neki drugi uzrok tome sto kazes @savane.
Reply
Evo i lepe žice: https://vi.aliexpress.com/item/1005001644743536.html
Reply
Ima također jedna stavka u tim nichicon fg, kz,es i sličnim serijama koje su namjenjene za "audio". Low esr elkose koji su predviđeni za SMPS i slične uređaje i di moraju trpjeti visoke frekvencije nije pametno trpati svugdje,pogotovo u vintage hifi stvari jer na nekim mjestima jednostanvo neće dobro odraditi svoj posao.

Panasonic FR definitivno je odličan kond. Mjerio sam nekoliko nichicona,panasonica i izmjereni kapacitet FR serije je bome onaj koji piše na kondu, baš ne ide puno u minus za razliku od ostalih novih kondova.

Kada sam nedavno radio restauraciju Tektronixa TM500 mainframea prvo što sam gledao za bulk elkose je temperatura(jer se kućište zna zagrijati),ripple struja i kapacitet i to tim redoslijedom, ESR me nije nešto puno zanimao jer je to linearno napajanje.
Reply
RCA za PCB - https://www.aliexpress.com/item/1005003752032368.html
Reply
(07-21-2023, 05:13 PM)Аритон Wrote:
(07-21-2023, 01:09 PM)savan Wrote:
(07-21-2023, 11:30 AM)Аритон Wrote: https://eu.mouser.com/new/panasonic/pana...apacitors/

Panasonic EEH-AZA su bolji izbor od  EEU-FM i EEU-FR! Nichicon, ja sam primetio da cim se malo duze drzi lemilica prilikom lemljena da gube drasticno uF, imam i fine gold i ovu seriju UKZ, ja ih nebi vise nikad stavio bilo gde, tako da me ne cudi da imaju 10-20 puta veci esr od AZA .

sad sam proverio Panasonic FR 2200uF i 1000uF koje sam zadnjih mesec dana odlemio i zalemio minimum 20X i vrednosti su im iste kao i pre prvog lemljenja. Maknuli se nisu.
Tako da ce biti neki drugi uzrok tome sto kazes @savane.

Ja kazem za Nichicon da nisu kako treba, ne za Panasonik!  EEU je trenutno na vrhu dobrih kondenzatora od tih jefitinijih koje vecinom koristimo. Pogledaj onu sliku sto sam okacio, ne kazem da su losi FM nego su za nijasu bolji AZA. Bilo koji da se uzmes iz EEH serije neces pogresiti.
Reply
ok.
brzinski sam procitao i odgovorio sa telefona.
o kojoj tacno seriji nichicon kond. je rec?
Reply
O UKZ seriji je rec, to je MUSE serija koja je navodno "the best" za audio. Probaj da izmeris kondenzator pre lemljenja, i pazi da sto krace drzis vrh lemilice dok ga lemis, inace ako se to ne uradi brzo vec je izgubio po koji uF tako da ako si ih predhodno upario nista od toga! Pogotovo treba uzeti sa rezervom cinjenicu da tako lako menja kapacitet, sta ce se desiti kada se okruzenje zagreje na 60C dali verovati kondenzatoru. Kad potrosim to sto imam, a nemam ih puno, necu vise Nichicon da kupujem, ima mnogo boljih kondenzatora tipa Panasonic, od kineskih Lelon, Knscha... od keramike treba uzeti sa rezervom Muratu GRM jer se pojavljuje na LCSC "not reccomened for new designs" na par komada sam naleteo sto je znak da ni oni nisu kako treba i da su samo dobro marketinski probijeni na trziste kao Nichicon, tako da gledam da to bude recimo Samsung PNC serija, Johanson Dielectric, PSA... Od tantlum definitivno Panasonic, imaju mnogo dobre iz TPE serije, malo su skuplji ali su kraj price, recimo par godina mi stoji u funkciji 6TPE serija na +5V radi a kondenzator deklarisan na 6V, ni jedan nije pokazao anomaliju, odlican kondenzator. Ovo sto pricam treba uzeti sa rezervom zbog mog ne iskustva, nesto sam uspeo da primetim!
Reply
Jedan koristan video oko kondenzatora od Nippon Chemi-Con:

Reply
Posto nam za ovaj preamp trebaju vrhunski elektroliti predlazem da se stave Nichicon FM, jer ih ima u mouseru i na +105C su, MTBF im je od 4000h to 7000h, i ripple current od 1,29A pa do 3,19A....vise nego dovoljno za ovu svrhu.

220uF i 1000uF nam trebaju na 35VDC pa evo linkova...ako ima bolji mozete staviti link da se planira diameter elektrolita kod PCB Designa kad dodjemo do te faze:

220uF/35VDC
1000uF/35VDC
Reply
(07-22-2023, 09:22 AM)ronovar Wrote: predlazem da se stave Nichicon FM

Mislio si na Panasonic?
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)