Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bezolovno lemljenje kako i zašto?
#28
Ne, nisam zaboravio Vladd.

DIY-amaterska je lemilica ona od 18W iz radio kluba, evenualno neki drugi "štap" od 25-40W sa diodom i prekidačem radi boljih performansi, ili možda neka "pištoljka".
Ni jedna ozbiljnija lemna stanica koju posedujemo (ne računam tu one loše istočne imitacije) nije DIY alat, već profesionalni alat.

Veliki broj nas, koji posećujemo ovaj forum, imamo profesionalne lemne stanice, uglavnom: Weller, Ersa, Iskra THS11, Hakko i slično tome, i ako se manji deo članova profesionalno bavi elektronikom.
To nisu DIY alati Vladd i ako je korisnik možda amater!

Kako povezuješ to što DIY pravitelji koriste profesionalni alat?
Čemu uopšte nabavka lemne stanice ako smo na primer DiY?
Čemu nabavka dobrog Hi Fi sistema ako smo DIY "slušači" a nismo ton majstori, ili šta već?
Čemu auto koji ide 250Km/h ako je ograničenje 130Km/h?

Od nas starijih, kom dobu oboje pripadamo, većina nas je počela sa štapom od 18W iz radio kluba i naučili smo da lemimo perfektno bilo čim što prima kalaj i može biti vruće.
Negde, u nekoj vuko*ebini, gde ni struje nema, završiće posao: vatra, komad bakra, mesinga, čelika, malo bilo kakvog kalaja ili čak čistog olova, tableta Acetisala, sanitarna kiselina, med, borova smola, komadić kalafonijuma, mašinsko ulje, šećer i šta sve ne...
Ko zna šta radi, može u Sahari improvizovati sa značajnom uspešnosti.

Objasni mi onda šta traži profi lemna stanica u domu onog ko ne zarađuje od toga?

Objasniću ja umesto tebe:
Neki od amaterskih radova, sa ovog ili sličnih foruma, dostižu nivo koji može biti daleko iznad mnogih profesionalnih naprava u prodaji, samo nije ponovljivo u visokim serijama.
To svakako zahteva upotrebu ozbiljnije klase alata.
A sve konzumersko što možemo kupiti je u jednom (početnom) momentu bilo je DIY, u nekoj lab-radionici, na svom pra početku...  

Priča DiY ne DIY otpada.

Obiman post o komadu profesionalne lemne stanice sam pisao iz jednog najvažnijeg razloga:

- puno puta sam u životu kupio alat, čitajući podatke o njemu, gledajući sliku iz kataloga, čitajući ili slušajući nečija skraćena iskustva, nedovoljno i šturo opisana kao da su reči skupe.
Mnogo puta sam bio razočaran kupovinom i stvarnim osobinama sprave (nije sve lepo kao na sličici i uputstvu) i posle izvesnog vremena se osobodio toga i zamenio boljim. Bacio novac, morao se strpeti do sledeće prilika, da dobijem samo ono to mi pokriva prave potrebe.
Tako sam se krajem osamdesetih bio primio na Weller magnastat, koju su svi u nebo dizali (kao i golf 2 :-), zapucao u Minhen, ispljunuo sasvim ozbiljnu količinu DM i spontano mi je crkla posle 6 meseci rada.
Onda me je nova ručka koštala još pola tog novca... Svi koji su je već imali su pre toga ćutali kao ku*ve i tek kad sam počeo da kukam kako mi je crkla, onda su počeli da se pojavljuju još neki kojima je takođe crkla. Kao eho: " i meni je jedna ručka crkla, ali je valjda bila takva serija..."
Tad sam shvatio da je jevtinije rasturiti nov magnastat u garanciji i ugraditi mu pomoćni relej, nego voziti 2x1200Km i zveknuti opet 150DEM+put.
Meni je to tada, zbog prirode posla radilo oko 12-16 sati dnevno, bez isključenja. Nekom su crkavale, nekom nikada.
Onda sam slučajno posetio jednog starog kolegu, koji je već 90' jednom nogom bio u grobu, video i probao kod njega mnogo  rabljenu Ersa MS-6000, zapucao u Dojč republiku, kupio i nju i parallelno koristio obe sorte.
Godine su rekle svoje...

Ciljevi kupovine dobrog alata su jednostavni - kompromisi između: cene, kvaliteta i veka trajanja.

Da sam imao gde da pročitam neku opsežnu i ozbiljnu analizu neke sprave, verovatno ne bih bio razočaran i bacio novac, već bih u startu obavio dobru kupovinu.

E vidiš, pošto znam koliko vredi jedna temeljnija analiza nečeg, onda sam seo, ispitao i napisao i izvršio poređenje nekih primeraka koji su mi na raspolaganju bili (3x Weller magnastat), ili sada jesu (Ersa Analog 60 i Weller EC-2002).

Sada, ako neko poželi da kupi RX-802AS, imaće solidna prediskustva i neće baciti nekoliko stotina evra u vetar, pogotovo što je ova analizirana polovna i radila nekoliko godina. Zna performanse i namenu iz prve ruke.

Iz istog razloga ljudi rade raznorazne testove automobila i čega već, pa na osnovi toga neko izvrši izbor prema svojim potrebama.

Zato sam napisao čitav roman o tome Vladd. Neko će to čitati i znati mane i prednosti svih pomenutih naprava.
Nekom će to pomoći pri izboru, a one matore su već istorija.

Ne pada mi na pamet da otuđim matorke, ni Weller ni Ersa. One savršeno rade za malo krupnije radove, sa onim prednostima i manama koje pojedinačno imaju, a ova japanka je perfektna za sitan SMD koji ima široke poligone i više slojeva, gde je neophodna velika termička moć. Takođe nisam imao prilike da probam bolju za skidanje viška lema koji neželjeno upadne između nožica nekog sićušnog SMD IC. Verovatno postoje, ali je ovo najbolja za to, koju sam probao lično.

Ovde, na DIY forumu se sve češće radi gadan SMD sa dva ili više slojeva i PbFree i takvi tipovi lemnih stanica postaju sve neminovniji za upotrebu. Ne može se više pobeći od te potrebe.
Profesionalnu zonu nema potrebe ni da pominjem...
Reply


Messages In This Thread
Bezolovno lemljenje kako i zašto? - by prasimix - 07-20-2019, 05:36 PM
RE: Bezolovno lemljenje kako i zašto? - by ZASto - 07-20-2019, 06:49 PM
RE: Bezolovno lemljenje kako i zašto? - by ZASto - 07-21-2019, 08:33 AM
RE: Bezolovno lemljenje kako i zašto? - by ZASto - 07-21-2019, 07:41 PM
RE: Bezolovno lemljenje kako i zašto? - by Bocko - 07-22-2019, 09:09 AM
RE: Bezolovno lemljenje kako i zašto? - by vladd - 07-22-2019, 10:39 AM
RE: Bezolovno lemljenje kako i zašto? - by pinco - 07-22-2019, 01:38 PM
RE: Bezolovno lemljenje kako i zašto? - by pinco - 07-22-2019, 03:28 PM
RE: Bezolovno lemljenje kako i zašto? - by vladd - 07-22-2019, 05:02 PM
RE: Bezolovno lemljenje kako i zašto? - by vladd - 07-27-2019, 07:33 AM
RE: Bezolovno lemljenje kako i zašto? - by Macola - 07-27-2019, 12:27 PM
RE: Bezolovno lemljenje kako i zašto? - by Braca - 07-27-2019, 02:23 PM
RE: Bezolovno lemljenje kako i zašto? - by vladd - 07-27-2019, 04:17 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)