Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
THD op-ampova - merenja
#21
Interesantna diskusija i gomila rezultata o THD jednog broja vrhunskih op-ampova:
https://www.diyaudio.com/community/threa...st-7377032
https://www.diyaudio.com/community/threa...st-6972641

@johnc124, sadašnji direktor prozvodnje analognih čipova kod TI, priznaje da OPA827 i OPA164X do oko 2010. godine nisu bili rađeni s potpunom dielektričnom izolacijom.
To znači da su po izobličenju bili gori od OPA627 koji je nastao krajem 80-tih prošlog veka.
Šteta što nije naveo tačan datum kada je proces proizvodnje promenjen, verovatno je poslovna tajna.
Što se mene tiče, ja sam počeo da ih kupujem posle 2013. godine, ali ću za svaki slučaj da proverim datume onih koje imam.

Jedna lepa novost (barem za mene): OPA828 se pravi i u dvostrukoj verziji (OPA2828) - JFET ulaz sa šumom od 4nV/rtHz, što znači bolja varijanta od 2156 za niskošumna ulazna kola.
Reply
#22
U vezi sa projektom Omicron:
https://forum.yu3ma.net/thread-2114-post...#pid125740
testirao sam prag šuma nekoliko opampova koji dolaze u obzir za taj sklop.
Testirani su isključivo dvostruki opampovi jer je takva šema, a rezultat je šum celog pojačavača, pojačan za 60dB Gronerovim LNA.
Sklop pri merenju nije bio oklopljen, zato imam smetnje iz mreže.

Rezultati su prikazani u prilogu - neki su u okviru očekivanja, ali su neki vrlo neprijatno iznenadili.
Kao prvo, iznad 1kHz šum opampa ne igra nikakvu ulogu, osim u dva slučaja, o čemu ću kasnije. To znači da je glavni izvor šuma sam Omicron (pasivni elementi + komplementarni par BD139/140).
Prema tome prag šuma dobijen sa LME49990 (dva opampa na DIP adpteru), oko 22nV/rtHz, predstavlja referencu, a razlike se očekuju u NF delu spektra.
Sledeći opamp po rangu (plava linija) je LM4562, kod koga uprkos osrednjavanju od 100x primećujemo neharmoničke smetnje.
Sledeće dve linije su stopljene u jednu - radi se o OPA1656 i OPA2156. Kod njih nema stohastičkih smetnji, ali je njihovo CMOS poreklo očigledno.

Najviše dve linjie (zelena i narandžasta) su izmerene sa dva primerka 4562, oba originali National-a iz iste šarže, dakle, stara proizvodnja.
Na početku svakog merenja lepo se vidi deo 1/f, linije su pravilne, a posle nekih 20-30 osrednjavanja počinju smetnje, pa čak ni narednih 70-tak osrednjavanja ne može da ih poravna.
Tu postoje dva odvojena uzroka: jedan je stohastički "popcorn" šum u NF području, a drugi je osetljivost na Wi-Fi i DECT telefone (imamo tri takva u stanu).
Prvi uzrok je poznat još odavno i stoji u vezi sa procesom proizvodnje. Viktor je jednom testirao 1000 komada (!) i reklamirao kod TI, ali bez nekog uspeha, pri čemu nije bio sam:
LM4562 / LME49720 low frequency noise - Audio forum - Audio - TI E2E support forums 
LME49720: popcorn noise - Audio forum - Audio - TI E2E support forums 

Kod drugog fenomena postoji samo jedan lek - oklapanje. Pošto se radi o smetnjama u višem delu audio opsega, efikasna je i aluminijumska kutija.
Najsigurnije je merenje šuma pre primene, ali za to je potreban LNA sa bar 40dB pojačanja i pragom na 1nV/rtHz, audio interfejs i program kao što je REW.
Takav LNA je koristan i za druge svrhe, a šemu kao što je Jung/Wurcer nije teško realizovati (@gorso0 je svojevremeno nacrtao pločicu), veći posao predstavlja njegovo oklapanje.
Reply
#23
Braco, šta zaključuješ iz ovoga?
Npr, gde je tu BP balansed preamp?
Reply
#24
Će da menjamo tie čipovi sas bolji! Smile
Ili da premerimo, pa kako je koga zapalo u kupovini?
Mada, u drugoj temi, postavljenom linku od Brace, tamo nisu problematični 4562, nego "samo" 49720... Pa i to, kako je koga zapalo, kupovina od Vitaelka je, mislim, bila sa 4562...
Reply
#25
Nema razloga za neku naročitu brigu.

Kod Viktora je problem na višem nivou jer se bilo kakve smetnje prenose u inače veoma čist izlazni signal i odmah se vide u spektru.

Kao što sam napisao, smetnje od telefona i Wi-Fi na koje je 4562/49720 (to je isto) osetljiv nisu problem ako je pločica u kutiji - nisam ih primetio kod moja dva primerka ni u jednom merenju, niti am ih čuo pri slušanju muzike.

Što se tiče NF (< 1kHz) šuma koji se povremeno javlja, nisam ni njega primetio ali moram da priznam da se njime nisam posebno bavio u kontekstu preampa.
Obzirom na vrlo nizak prag šuma preampa u odnosu na poj. snage, neko trenutno povećanje šuma se neće ni primetiti pri slušanju muzike, tim pre što i snimci imaju svoj šum.

Napraviću par merenja šuma s mojim pretpojačavačima pa ćemo videti.
Reply
#26
🙂🙂🙂

Odlično
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)