Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Punjac Akumulatora 12V sa ebaya?
#3
Da bi čovek naučio pravilno da puni akumulator, treba mu jednonedeljni kurs sa punim radnim vremenom (:-) ...
Jako je teško samo na osnovu reklame doći do zaključka koji je bolji punjač. Na Tvom mestu bih ipak kupio ovaj Lidlov, jer Ti je pri ruci (:-). Sve ostalo je teško proceniti. Npr, ovaj Lidlov kaže da ima programe za 4 tipa akumulatora. Bilo bi dobro proveriti da li je jedna od te 4 opcije upravo opcija za Ca-Ca akumulatore, jer Tvoj Exide Premium EA640 pripada toj kategoriji. Naime, Ca-Ca akumulatori traže nešto više napone punjenja od klasičnih akumulatora, pa bi bilo dobro proveriti šta Lidl nudi. S druge strane ovaj e-bay model spominje nekih 13,8V, koji je, IMHO, nedovoljan za punjenje i običnog akumulatora, a kamoli Ca-Ca. Pojedini Ca-Ca modeli traže u određenim fazama napone od čak 16V! Najbolje bi bilo da u uputstvu za Tvoj model vidiš preporučene napone punjenja za svaku od 4 faze (bulk, absorption, float i equalization), odnosno da proveriš da li je to ipak "Wet Maintenance Free Ca/Ca" (što ja pretpostavljam) ili je možda "Absorbed Glass Mat [AGM] (Ca/Ca) VRLA" (najmanja šansa da bude) ili pak "Gel Cell (Ca/Ca) VRLA" (moguće, ali ne tako verovatno kao prva opcija). Tek nakon tog razjašnjenja, možemo videti šta Tebi treba, jer se svaki od tih modela drugačije puni.
Ono što im je manje-više zajedničko, jeste da mogu da se pune i sa većom strujom od C/20 (u Tvom slučaju 64/20= 3,2 A). U zadnje vreme kažu da u prvoj fazi (bulk) možeš da ih puniš praktično bilo kojom amperažom, pod uslovom da se akumulator ne ugreje više od 50°C za wet modele, odnosno 40°C za VRLA modele. Kad se kaže "bilo koja amperaža" ipak postoji granica, iako je vrlo visoka: neki kažu C/3, ali ja nikad ne bih išao preko C/4, odnosno 16A za Tvoj akumulator. Ta se struja drži konstantnom (CC) sve dok napon akumulatora sa početnih recimo 11V se ne popne na već gore pomenutih 16V (za wet Ca/Ca), tad se prelazi na CV mod, gde se taj napon drži sve dok struja ne padne na C/20. Tad je akumulator praktično napunjen, te mu smanjuješ napon punjenja na nekih 13V i tad bi struja punjenja trebala da bude manja od 0,1A. To je float faza i ona ne bi trebala da dugo traje, odnosno, možeš da skineš akumulator sa punjača već nakon sat-dva u float fazi. Inteligentni punjači će da sami prekinu i ponovo uključe float mod, ako zaboraviš da skineš akumulator, to je više faza za održavanje već postignute napunjenosti akumulatora; praktično se ništa ne puni tokom nje. Ovo što sam ti opisao je očigledno brzo punjenje akumulatora, jer će prve dve faze trajati nekih 6 sati, ali za njega će ti trebati veoma jak punjač, koji očigledno nemaš nameru da nabaviš, jer verovatno nemaš ni potrebu brzog punjenja.
Dakle, po svoj prilici Ti ideš na sporo, klasično punjenje sa C/20, koje se ne razlikuje od prethodnog praktično ni u čemu, osim u vremenu trajanja. Pošto Tvoja bulk faza neće trajati 3-4 sata, kao što bi trajala kad bi imao punjač od 16A, već će potrajati preko 15 sati, to znači da idemo na dan-i-noć punjenje. Oba načina punjenja imaju svoje mane i prednosti. Lično bih uvek išao na sporije punjenje, jer je sa njim (a to važi za sve baterije, ne samo automobilske) NAJDUŽI životni vek akumulatora i tokom punjenja temperatura akumulatora retko prelazi 30°C (ako se puni u prostoriji 20-25°C, što je osnovni preduslov - nikada ne puniti kad je akumulator izložen suncu ili u veoma toploj prostoriji!). Mana sporog načina, pored izgubljenog vremena, jeste sulfatizacija, s kojom se teško borimo. Bar deceniju se kanim da napravim jedan desulfatizator po Elektorovoj shemi, pa da vidim da li to radi i koliko je efikasan, pardon učinkovit, ali nikako da to uradim. Desulfatizacija se u brzom metodu radi paralelno tokom druge faze, apsorpcije, taj povišeni napon od 16V upravo tome služi. To znači da u praksi, kod sporog punjenja, ostavimo ga preko noći da apsorpciju radi sa nešto nižim naponom, recimo 15V, a onda ujutro "odradimo" ručnu ekvalizaciju sa 16V. Kod brzog punjenja apsorcija sa ekvalizacijom zbirno traje nekih sat-dva, tako da tu nema rizika od pregrevanja akumulatora. Glavna mana brzom punjenju je izvesno isparavanje vode (kod wet, mora ručno da se dodaje voda s vremena na vreme, kontrolišući specifičnu gustinu tečnosti sa bomeometrom), odnosno izvesna korozija i stvaranje gasova kod svih modela, što mu skraćuje život (već ranije pomenuto).
Vraćajući se na Tvoje modele, ovaj e-bay pominje "output parametar: 13,8V". Ako mu je to maksimalni napon punjenja, onda je dobar samo za obične mokre akumulatore (a Ti taj nemaš) i to za sporo punjenje. A ako se pod tim podrazumeva neki krajnji napon napunjenosti akumulatora, kad on prestaje sa radom, ili prelazi automatski u float fazu (ako ima tu opciju), onda to znači da tokom punjenja verovatno isporučuje i više napone, onda je upotrebljiv i šire. Zbog svih tih pretpostavki, ipak bih uzeo Lidla, jer mi se čini da on može polako da napuni Tvoj akumulator, što mi se čini da je Tvoj cilj...
Reply


Messages In This Thread
Punjac Akumulatora 12V sa ebaya? - by ronovar - 09-28-2018, 09:04 AM
RE: Punjac Akumulatora 12V sa ebaya? - by emiSAr - 09-28-2018, 01:04 PM
RE: Punjac Akumulatora 12V sa ebaya? - by Millan - 09-28-2018, 01:17 PM
RE: Punjac Akumulatora 12V sa ebaya? - by ronovar - 09-28-2018, 03:21 PM
RE: Punjac Akumulatora 12V sa ebaya? - by gorankg - 09-28-2018, 09:34 PM
RE: Punjac Akumulatora 12V sa ebaya? - by vladd - 09-29-2018, 01:20 PM
RE: Punjac Akumulatora 12V sa ebaya? - by Millan - 10-01-2018, 09:31 AM
RE: Punjac Akumulatora 12V sa ebaya? - by Jevrem - 10-02-2018, 08:00 AM
RE: Punjac Akumulatora 12V sa ebaya? - by ZASto - 10-02-2018, 08:18 AM
RE: Punjac Akumulatora 12V sa ebaya? - by ZASto - 10-04-2018, 05:56 PM
RE: Punjac Akumulatora 12V sa ebaya? - by vladd - 10-06-2018, 11:11 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)