Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Šta sve može poći po zlu? Iskustva i primeri
#30
Oko miša koji mi je pre tridesetak godina "ukrao" ceo radni dan na jednoj mašini.

Neka mašina za plastiku marke "Maurer", u Kragujevcu, šta više kod mog prijatelja alatničara.
Žali se čovek da ne radi automatski, već samo ručno.

Ubio sam se ceo dan kopajući po jako nepristupačnoj elektronici dok nisam provalio da mi "curi" između dva voda koji idu na ulaze upravljačkog sistema, koji je tada bio sa CMOS IC.
Na kraju sam došao do toga da potkačinjem snopove kablova koji su provučeni kroz čelične profile, koji su noseća konstrukcija mašine.
Merenjem utvrdim da se "curenje" javlja između dve žice unutar čeličnog profila.
E sad, pošto su pametnjaković od konstruktora provukli snop kroz profile i to kroz jedva dovoljan otvor, a posle po dužini profila otvarali rupe i razgranavali po mašini, izvlačenje snopa je bilo nemoguće.
Problem je bio u nepostojanju odgovarajuće dokumentacije i "skidanje" šeme ožičenja bi uzelo nekoliko dana posla.

Brusilicom smo morali da isečemo par novih otvora da bi unutra osvetlili i pokušali da vidimo gde se otprilike nalazi nešto neuobičajeno na snopu.
Kada smo procenili gde je neko čudno uzdignuće u tunelu, tu smo isekli nov otvor i našli crknutog i polutrulog miša koji je fino grickao izolaciju dok nije naleteo na provodnik sa 220Vac.
E tu je završio svoj životni put a nama napravio žešću nevolju.

Čudili smo se kako je uspeo da uđe kroz onako malo prostora pored snopa. Na neki njemu poznat način je uspeo da se provuče.

Potrošen je ceo dan rada oko toga, a alatničar Čedinac je uselio mačku u svoju radionicu :-)
Reply


Messages In This Thread
RE: Šta sve može poći po zlu? Iskustva i primeri - by Macola - 12-04-2018, 02:44 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)