Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Spajanje dva sekundara iz autotransformatora...
#1
Imam auto-trafo sa dva sekundara od 120 Vac. Mogu ih spajati u seriju za dobiti 240 Vac ili u paralelu za poduplati snagu (320 umjesto 160 VA). Gledam da to stavim u kutiju i da to liči na nešto pa da kutija ima dvije utičnice, po jednu za svaki sekundar. No, šteta bi bila ne imati po potrebi i 120 i 240 Vac da se lako bira bez da se svaki puta otvara kutija i petlja po žicama.
Iz tog razloga bih napravio sljedeće: na utičnicu X2 bih želio imati 120 Vac ili 240 Vac (bira se sa SW2), a na utičnici X3 120 Vac 160 ili 320 VA (bira se sa SW3).
E sad, nezgodno bi bilo ako kojim slučajem ostane SW2 nas položaju 240 Vac, a SW3 na 320 VA. Iz tog razloga bi SW3 trebao biti trostruki kako je i prikazano na slici. Može li se ovo kojim slučajem napraviti jednostavnije (da nema npr. trostrukog prekidača), a da je stvar i dalje sigurna bez obzira kako stoje prekidači.
[Image: hVbYXdGh.png]
Reply
#2
Možda možeš naći grebenasti prekidač sa tri položaja, za elektromotore gde se koristi dva smera ili više brzina. Takvi obično imaju više sekcija koje se ne aktiviraju istovremeno (mehanički XOR).

Potraži po trgovinama elektromaterijala. Možda nađeš baš to što ti treba na jednom prekidaču...
Reply
#3
Znam da relativno "komplicira" stvar ali mogu se staviti i releji. Lako je u kutiju staviti mali trafo sa ispravljačem i onda sve te releje preklapati sa običnim on-off prekidačem.
Reply
#4
(07-11-2018, 06:28 AM)Khadgar2007 Wrote: Znam da relativno "komplicira" stvar ali mogu se staviti i releji. Lako je u kutiju staviti mali trafo sa ispravljačem i onda sve te releje preklapati sa običnim on-off prekidačem.

Predložio bi kontaktore sa špulnom na mrežni napon,
sa snažnim radnim kontaktima (1,2,3 kontakta NO) @10-20A
i sa nekoliko pomožnih kontakta NO i NC

onda sa dva panelna prekidača
jednog odabir 120/240VAC
i drugog odabirom izlazne snage 160/320VA

na kontaktoru koji preklapa 120/240VAC (normali open NO)
na poziciji gdje imaš 240VAC (tada se NO kontakt spaja)
ta pozicija diktira pomožni kontakt ovog kontaktora ( trebamo kontakt NC)
da onemoguči napajanje špulne kontaktora odabira izlazne snage

shemica ti zapravo ostaje ista. to su ti radni kontakti na ta dva kontaktora
a njihove špulne komanduješ sa dva panelna prekidača (ranga do 1A)
a špulnu kontaktora snage vežeš po gornjem predlogu.
LP
Dragan
Reply
#5
Dragane, to iz Energetike, zvezda/trougao uslovi rada kontaktora... (?)
Reply
#6
(07-11-2018, 02:07 PM)Bocko Wrote: Dragane, to iz Energetike, zvezda/trougao uslovi rada kontaktora... (?)

:-)
ili komutacija smeri vrtnje 3faznog motora,
tada  jedan kontaktor drugom isključuje špulnu kod odabira smeri preko NC kontakta ...itd primera!
LP
Dragan
Reply
#7
(07-11-2018, 10:15 AM)Dragan100 Wrote:
(07-11-2018, 06:28 AM)Khadgar2007 Wrote: Znam da relativno "komplicira" stvar ali mogu se staviti i releji. Lako je u kutiju staviti mali trafo sa ispravljačem i onda sve te releje preklapati sa običnim on-off prekidačem.

Predložio bi kontaktore sa špulnom na mrežni napon,
sa snažnim radnim kontaktima (1,2,3 kontakta NO) @10-20A
i sa nekoliko pomožnih kontakta NO i NC

onda sa dva panelna prekidača
jednog odabir 120/240VAC
i drugog odabirom izlazne snage 160/320VA

na kontaktoru koji preklapa 120/240VAC (normali open NO)
na poziciji gdje imaš 240VAC (tada se NO kontakt spaja)
ta pozicija diktira pomožni kontakt ovog kontaktora ( trebamo kontakt NC)
da onemoguči napajanje špulne kontaktora odabira izlazne snage

shemica ti zapravo ostaje ista. to su ti radni kontakti na ta dva kontaktora
a njihove špulne komanduješ sa dva panelna prekidača (ranga do 1A)
a špulnu kontaktora snage vežeš po gornjem predlogu.

Ovako mišljeno:

[Image: attachment.php?aid=27016]

LP
Dragan
Reply
#8
Au, svašta ste mi tu predložili, a ja samo pitao može li jednostavnije od dva prekidača Smile.
Reply
#9
(07-10-2018, 09:12 PM)prasimix Wrote: Imam auto-trafo sa dva sekundara od 120 Vac. Mogu ih spajati u seriju za dobiti 240 Vac ili u paralelu za poduplati snagu (320 umjesto 160 VA). Gledam da to stavim u kutiju i da to liči na nešto pa da kutija ima dvije utičnice, po jednu za svaki sekundar.

No, šteta bi bila ne imati po potrebi i 120 i 240 Vac da se lako bira bez da se svaki puta otvara kutija i petlja po žicama.

Iz tog razloga bih napravio sljedeće: na utičnicu X2 bih želio imati 120 Vac ili 240 Vac (bira se sa SW2), a na utičnici X3 120 Vac 160 ili 320 VA (bira se sa SW3).

E sad, nezgodno bi bilo ako kojim slučajem ostane SW2 nas položaju 240 Vac, a SW3 na 320 VA.

Iz tog razloga bi SW3 trebao biti trostruki kako je i prikazano na slici.

Može li se ovo kojim slučajem napraviti jednostavnije (da nema npr. trostrukog prekidača), a da je stvar i dalje sigurna bez obzira kako stoje prekidači.

Odgovorio si zapravo več sam sebi!
Premisa i nije tako jednostavna, kako bi možda nekom na brzinu izgledala.
Imati sve nabrojane (boldovano) variante, da je sigurno i najednostavnije, zapravo je u biti odlična ideja,
tako imati 2x 120VAC odvojene, 120 ili 240VAC , snage 160 ili 320VA na raspolazi sa samo dva aktuatora!
Šta uzeti za ta dva aktuatora?

-Prekidače snage, imati dodatne kontakte koji onemogučavaju pogrešan odabir SW2 na položaju 240 Vac, a SW3 na 320 VA.
uz to su takvi prekidači masivniji i pomalo i skupi.

-Releje, ili 12-24DC kao što je predložio @Khadgar2007 sa dodatnim malim neregulisanim ispravljačem,
ili pronači takve sa špulnom za 230VAC i 4PDT konfiguracijom kontakta struje 6AAC+ i podnožjem za njih,
kako bi jednostavno završili posao sa ožičavanjem,
četvrti kontakt bi bio za isključivanje pogoja SW2<--->SW3 po onoj mojoj shemici,
komanda/odabir sa dva mala panel prekidača ON/OFF, +tinjalica pored za vizualizaciju ili LEDica ako imaš ispravljač za špulne VDC,


-ili zamjeniti te releje sa kontaktorima 230VAc špulnom 4xNC + 2XNO, meni osobno najlakše,
(!!!pošto jih imam bezbroj na lageru, svih varianti  ... pa i sa nodagravanjem "ko Lego kockice",
i ako si slučajno u blizini (Koper +/-20KM) ti ili tvoji prijatelji, odmah dobiješ dva odgovarajuča u dar, uz kavu, pivce, ... :-)  !!!)
več imaju kontakte za ožičavanje na sebi, robustniji su...
u Energetiki je to uopšteno, več je @Bocko komentarisao :-)
komanda/odabit slično kao kod releja

Tako imaš sve variante po zadatoj premisi, sigurno i jednostavno!
Variantu koju prvu odabereš SW2 ili SW3
onemoguči odabir druge,
drugu odabereš tek kad prvu vratiš u neutralnu poziciju!
LP
Dragan
Reply
#10
Meni je zapravo u cijeloj priči čudno ono "imam autotrafoe sa sekundarom od 120V",do sada sam to ignorirao ali evo rekoh da spomenem. Autotrafo kao takav nema primar i sekundar već samo jedan namotaj sa izvodima koji je namotan na nekoj jezgri,može biti fiksan ili varijabilni izlaz u slučaju variaka.
Reply
#11
(07-12-2018, 01:20 PM)Khadgar2007 Wrote: Meni je zapravo u cijeloj priči čudno ono "imam autotrafoe sa sekundarom od 120V",do sada sam to ignorirao ali evo rekoh da spomenem. Autotrafo kao takav nema primar i sekundar već samo jedan namotaj sa izvodima koji je namotan na nekoj jezgri,može biti fiksan ili varijabilni izlaz u slučaju variaka.

Da, potpuno si u pravu ali pošto je tako nacrtao shemicu,
ja sam to razumeo kao izolacioni trafo sa dva odvojena sekundara.
LP
Dragan
Reply
#12
(07-12-2018, 02:32 PM)Dragan100 Wrote:
(07-12-2018, 01:20 PM)Khadgar2007 Wrote: Meni je zapravo u cijeloj priči čudno ono "imam autotrafoe sa sekundarom od 120V",do sada sam to ignorirao ali evo rekoh da spomenem. Autotrafo kao takav nema primar i sekundar već samo jedan namotaj sa izvodima koji je namotan na nekoj jezgri,može biti fiksan ili varijabilni izlaz u slučaju variaka.

Da, potpuno si u pravu ali pošto je tako nacrtao shemicu,
ja sam to razumeo kao izolacioni trafo sa dva odvojena sekundara.

Moja isprika i ispravka krivog navoda tj. potvrda toga što je Dragan rekao: nije auto-trafo već izo-trafo sa dva odvojena sekundara.
Dragane ovo tvoje rješenje je odlično, samo trebam vidjeti da li bih mi sve to stalo u kutiju u koju sam namjeravio staviti sve skupa.
Reply
#13
Kakva sapunica Big Grin
Reply
#14
Dragane,

ubaci jos i pomocne kontakte, pa onako u tvom fazonu smekerski dodaj samodrzanje tako da jedan taster iskljucuje drugi i dve tinjalice za indikaciju.
Reply
#15
(07-13-2018, 12:05 PM)vojinilic Wrote: Dragane,

ubaci jos i pomocne kontakte, pa onako u tvom fazonu smekerski dodaj samodrzanje tako da jedan taster iskljucuje drugi i dve tinjalice za indikaciju.

he, he...
u onoj shemici samo se dodaju ili radni ili pomocni kontakti, nadogradnjom kontaktora (sa relejima nema nadogradnje, jedino dodavati pored dodatne releje)
imam tih panelnih tastera na lageru sa bezbroj kombinacija NO i NC, imaju i ugradjenu indikacijsku lampicu...
svašta nešto da se "usmekuje",

Možda i hoču prepraviti tu shemicu , ovako za dušu ....
:-)
LP
Dragan
Reply
#16
Volim ja te fore. Uvek idem na samodrzanje i tastere. Nekako mi fensi. Na postojeci dodam samo pomocne kontakte.

Znam da znas sve fore, pa sam zato i napisao, a deluje profesionalnije.
Reply
#17
(07-13-2018, 02:24 PM)vojinilic Wrote: Volim ja te fore. Uvek idem na samodrzanje i tastere. Nekako mi fensi. Na postojeci dodam samo pomocne kontakte.

Znam da znas sve fore, pa sam zato i napisao, a deluje profesionalnije.

Ovako nekako,
za taster nemam simbola, neda mi se ga nanovo crtati u TinaTI, ostao kao simbol prekidača...



[Image: attachment.php?aid=27037]


LP
Dragan
Reply
#18
Bas to. Svaka cast.
Reply
#19
Kod neaktivnog stanja K1 i K2:

Gledamo samo kontakte iznad K1 i K2!

pritiskom na taster T1
-aktivira se K1 preko NC K2 i pritisnutog tastera T1
-NO K1 iznad K1 postane NC i preko T2 NC drži K1 i LampT1 aktivnom u samodržanju
-NC K1 iznad K2 postane NO i onemogučuje aktivaciju K2
slično se dogadja pritiskom na taster T2 kad su oba K1 i K2 neaktivna

dalje
dok je K1 aktivan, pritiskom na taster T2
-T2 NC iznad K1 postane NO i prekida samodržanje K1
-K1 se deaktivira
-NC K1 iznad K2 koji je dosad bio aktivnim K1 kao NO, postane opet NC i daje pogoj dalje prema K2
-još uvijek držimo T2 pritisnutim i K2 postane aktivnim putem T2 sada NC i kontaktom NC K1 iznad K2
-NO K2 iznad K2 postane NC i preko T1 NC drži K2 i LampT2 aktivnom u samodržanju
slično se dogadja pritiskom na taster T1 kad bi bio K2 aktivan

A šta se dogodi ako oba tastera držimo zajedno...?
LP
Dragan
Reply
#20
Ne radi nista.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)