Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PCB
To je DHL. Razbojnici. Fedex je druga priča. Inače, prošlog meseca naručih JLCPCB, vrednost sa Airmail oko 25 eur. Stiglo za dve nedelje, bez ikakvih troškova.
Reply
Zaboravio sam napomenuti meni za Hr nema opcije airmail već samo razne varijante DHLa, UPS i europaket.

edit: ima i neki Standard global shipping ali cijena je zanemarivo jeftinija od europaketa.
Reply
(11-01-2021, 02:04 PM)Khadgar2007 Wrote: Vidim da kod vas u susjedstvu ima opakih na carini.
Što se tiče mojeg iskustva sa slanjem preko europaketa tj. da mi JLCPCB uračuna carinu i ostale namete, nemam nikakvih problema. Ja platim a meni na vrata stigne paket bez ikakvih dodatnih troškova i ispadne me nešto jeftinije nego da šalju obično dhlom i onda da mi moji lokalni lupe carinu na to.

Nije bas "opako" toliko. Evo meni u zadnjih 5-6 godina stiglo mnogo toga iz Kine (uglavnom manje vrednosti) i moje iskustvo je da nikad nista nije islo na carinu. Narucivao sam od JLCPCB plocice i nista nije islo na carinu, isto i od SeeedStudio PCB nisu isle na carinu. Stizali su mi neki semplovi od TI sa fedexom i nisam imao carinu i ako je roba od TI prelazila vrednost preko 100e. Jedino kod tih semplova ovi iz CitiExpressa su mi naplatili nesto simbolicno 200-300 din za njihove spediterske usluge jer navodno oni zastupaju Fedex u Srbiji...

Tako da nema pravila ali neko prodje ovako neko onako.....

Sto se tice konkretno ove promocije eto vrlo brzo cemo saznati Smile
Reply
Meni i drugaru stiglo iz Mousera pre neki dan paket u vrenosti 90e Fedex-om, nasa carina uzela 8375dinara za njihove usluge.
Reply
(11-01-2021, 09:55 AM)me[R]a Wrote: Evo ja probao 10 komada PCB-a da porucim od gore navedene promocije i prihvatili su porudzbu koju ce isporuciti sa fedex-om u roku 3-5 dana, kako kazu.
Jedino sto nije bas $0 ali i dalje super povoljno. Naplatili su mi neke troskove $1 i proviziju banke od $0.05 Tako da sam plocice 100x100mm platio $1.05 i sad cekam da vidim da li ce stici za 3-5 dana.

Napravio nalog preko tvog linka i poslao kombinovanu PCB dim 100 x 90 mm, pa ću je sam seckati Smile

[Image: SC428.png]

Trenutno je na pregledu, videćemo da li će proći. Inače, 0 doll su sada zelene i nema opcije Fedex slanja, samo DHL ili China Air Mail.
...
Reply
Meni ovakav dizajn nije prošao kod jlcpcb. Pisao sam da ću ja da radim sečenje ali su, bez obzira na to, tražili puno više novca.
Bilo bi super da ovi pristanu da rade tvoju pcb.
Bolje je sve drugo od DHL-a.
Reply
Steta st nemaju taj free limit do 160mm x 100mm...ome modus je cca 150x72mm pa nemoze uci u tu free narudzbu....pa bi si svaki clan mogao naruciti kod njih free pcb...
Reply
Haha, znam za te peripetije Smile

U početku su radili čak i board cutout između segmenata, ako su segmenti povezani na nekom layeru. Sada teško prolazi ovako, ali meni zadnjeg puta (pre dvadesetak dana) progledali kroz prste Smile. Ali bilo je ubeđivanja - na kraju izbrisao board cutout-e, spojio segmente i nisam ih označavao. Još me lik na on-line chatu pita hoćete sami da sečete Smile ? Rekoh ne, pločica ide kompletno ovako, vidite da je sve povezano... Da, tražili doplatu nekih 10-ak doll.

EDIT: Gledao neke burgije i umesto board cutout pisao drillove Big Grin
Reply
@Gorankg
Treba se znati snaći i naučiti koji od PCB proizvođača mogu da naprave neke usluge jeftino a koji ne. Znači sljedeća je stvar. JLCPCB ima stvarno povoljne PCBe ali taj v-cut naplate papreno skupo. Elecrow ima rangove što se tiče veličine PCBa, znači do 100x100mm je kikiriki, iznad toga pa do 160x100mm je barem 3-4 puta skuplje, pa onda ide sljedeći rang, itd. ali v-cut im je besplatan,barem je bio kada sam par puta naručivao.

Ja isto tako sada imam jedan problem, imam glavni PCB veličine 200x160mm koji na sebi ima 4 komada PCBa,plan mi je da nacrtam hrpu rupica tamo gdje treba ići v-cut pa probam tako proslijediti JLCPCBu da vidim kakav ću odgovor dobiti.

Ako me sjećanje ne vara za sloj za v-cut je dimension(EAGLE). Znači ako imamo jedan veliki PCB koji je naravno omeđen sa dimension i onda unutar toga isto tako par linija na dimension sloju to kod JLCPCBa ne prolazi tj. kao što se vidi iz priloženoga naplatiti će to papreno. Ako se izbrišu te linije koje odvajaju glavni PCB na te manje onda vjerujem da neće nitko ništa pitati samo naravno onaj tko dobije takav PCB će se trebati lijepo pomučiti da izreže sve to na manje PCBe.
Reply
Ako me sećanje služi, besplatno će oni odraditi vcut ili board cutot da sam prelomiš PCB segmente, ali samo pod uslovom da su segmenti identični. Ako audit prikaže više različitih segmenata na jednom panelu (recimo tih standardnih 100 x 100) onda kreće odbijanje.

Ovako nešto je prošlo bez problema:

[Image: SC_0626.png]
Reply
Bila su dva ista dizajna na 100x100.
Odradio mi ih je seeedstudio i posekao sve u okviru te iste promo cene. Kod jlcpcb je taj v-cut stvarno bio preskup.
Tačno je to da treba naučiti ko šta nudi i radi..
Zato je i dobro da imamo što više ovakvih iskustava i postova.
Reply
Vidim da seedstudio ima istu politiku što se tiče veličine PCBa kao i elecrow. Do 100x100 je kikiriki,a nakon toga idu cijene u nebesa...
Reply
Trebalo bi da je JLCPCB najpovoljniji.

5 kom - 167.3 mm * 143 mm
5 kom - 90 mm * 76.4 mm

Merchandise Total: €11.67
Shipping Charge (Air mail): €12.54

Order Total: €24.21
Reply
Meni su kinezi napisali da kada pcb je veci od 100x100mm da trebaju vise vitroplasta koji je skuplji cim ide se na vecu dimenziju i zato vece cijene...heh nema logike...oni dobijaju meterne pcb vitroplaste i rezu ih na male panele koje nam skupo naplacuju...postenije bi bilo da imaju cijene tipa...dm2 dodje npr $2.23 i sad samo mnozis i tako bude cijena po dm2 ista kad se sagleda kao mjerna jedinica dm2.

A ne kao sada...bolje je kupiti cnc diy masinu na aliexpresu da busi rupe...sitotisak sito i uv boju i napravit uv osvjetljivac i sami doma napravimo profi pcb
Reply
Ne znam, ali meni je ovo jako povoljno.
Reply
Ronovar,
Koji kinezi su ti to napisali. JLCPCB je definitivno najjeftiniji bilo koja dimenzija PCBa, druga je stvar što neke "dodatne usluge" naplaćuju.

Što se tiče DIY izrade, ja jako malo naručujem od kineza već sigurno više od 95% radim sam i već sam preko 15 godina u tom "poslu". Prošao sam razne faze od gotovih fotoslojenih pločica do farbanja kaširanog vitroplasta sa fotolakom i sada sam na foto-foliji. Da napraviš jedan PCB bilo koje veličine potrošiš hrpu vremena. Za fotopostupak sa foto-filmom trebaš poštivati točno što piše u uputama za određeni film, u prijevodu od nanašanja filma na vitroplast do nagrizanja treba proći oko 2h vremena i sa time vodovi ispadnu bome profi. Brži postupak je naravno sa peglom ali koliko znam dosta ovisi kakav se ima printer,papir tako da rezultat može da bude svakakav. I to je bez solder maske i silkscreena, što misliš koliko vremena treba da na pojedini PCB staviš još ta dva sloja.
Ovo sve što govorim se podrazumijeva da se PCBi rade onako tu i tamo za DIYere,možda kakva mala serija ako imaš sreće za nekog malog obrtnika i sl.

Ima i ona opcija sa nekim printerom pa da direktno na PCB naneseš lak/boju/što već na mjesta na kojima bakar treba da ostane, onda nagrizanje i nakon toga opet printanje solder maske i silk screena to bi moglo biti dosta brzo. Bušenje je po meni priča za sebe i ne znam točno što bi sve trebalo poduzeti da se na CNCu izbuše rupe a da ti ne pobjegnu pa makar i za par desetih od mjesta na koje je predviđeno da ide rupa.

I sada dolazimo do možda najvažnije činjenice u svemu tome. Koliko to naplatiti. Ako imaš stalni posao i ne trebaš neku pretjeranu dodatnu zaradu onda si recimo to tako ograničen samo "vremenski" da u ono slobodno vrijeme koje imaš preko vikenda ili par sati nakon posla da napraviš nekome PCB pa naplatiš materijal+nešto sitno.

Evo za sebe mogu reći da je moja cijena izrade PCBa 0,38kn/cm^2(jednostrani, 1,6mm vitroplast, 35u bakar). Dobije se PCB sa rupama,vodovi pokositreni, ali bez silk screena i solder maske,mogu se potruditi na napravim i dvostruki PCB ali naravno bez metaliziranih rupa. Da li ja radio 5x5cm ili 20x20cm PCB, 1kom ili 10kom vremenski mi je skoro isto jer nanašanje foto-folije,osvjetljivanje,razvijanje,nagrizanje, pa sve do fercinanja bakra i bušenja rupa prođe relativno brzo nebitno koliko imam PCBa. Još tu treba dodati vrijeme rezanja, vitroplasta, pranje bakra da bude čist ko suza jer u protivnom folija/lak/što već se neće dobro prihvatiti i prođe ti 3-4h samo tako, a zamisli koliko bi još vremena prošlo da trebaš staviti silk screen i solder masku.
Koliko bi ti naplatio to što si potrošio pola radnog vremena na možda par komada 5x5cm PCBa. Kinez te ošiša po cijeni i izgledu PCBa dok si rekao keks, osim naravno imaš toliko posla da možeš otvoriti firmu i štancaš dnevno tko zna koliko PCBa pa si onda kupiš profi opremu za izradu, ali i onda porezi,cijene materijala i ostalo ti određuje kolika bi ti bila prodajna cijena a to je sigurno skuplje od kineza.
Reply
(11-04-2021, 05:49 PM)Khadgar2007 Wrote: Ronovar,
Koji kinezi su ti to napisali. JLCPCB je definitivno najjeftiniji bilo koja dimenzija PCBa, druga je stvar što neke "dodatne usluge" naplaćuju.

Trenutno za prototype 100x100mm 10 komada najpovoljniji je upravo ovaj NextPCB. Kod njih cena za 10 komada je $2. Jedino ogranicenje je da to vredi samo za zelenu boju plocica...
Reply
(11-04-2021, 02:05 PM)Boban Wrote: Napravio nalog preko tvog linka i poslao kombinovanu PCB dim 100 x 90 mm, pa ću je sam seckati Smile
Trenutno je na pregledu, videćemo da li će proći. Inače, 0 doll su sada zelene i nema opcije Fedex slanja, samo DHL ili China Air Mail.
...

Meni su za krace od 24h uradili plocice i poslali, fedex kaze da ce biti isporucene do 8.Nov.
Reply
Evo ako mogu nastancat kinezi pcb tako jeftino za ome modus iz group buya saljem gerbere i da odmah prave zainteresiranima ko zeli pcb je dimenzija cca 150x72mm
Reply
Ovo sto je jeftino sve je do 100x100mm max velicina PCB-a preko tih dimenzija sasvim je drugacija prica i cene drasticno rastu...
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 5 Guest(s)