Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konstrukcija analognog generatora funkcija
#31
E pa gospodo, uhvatih koji minut vremena da se vratim svojoj davno zapocetoj temi...
U magnovenju sam uzeo da rasturim svoj generator funkcija do 5MHz koji sam pravio da bih ga preradio, konkretno da napravim neke posebne funkcije vezane za burst/trigger mode, odnosno delayed trigger/burst. Ujedno shvatim da bi bilo izuzetno znacajno da mu povecam maksimalnu ucestanost na 15MHz.
ovo je zahtevalo prvenstveno neke izmene na izvoru konstantnih struja za punjenje i praznjenje kondenzatora, zatim na preklapanju samih kondenzatora na visokofrekventnim podrucjima i pre svega prepravku histerezisnog switch-a.
E stvari su posebno zapele kod histerezisnog switch-a jer sam udario u zid mogucnosti tranzistora koje imam dostupne.

Skoro sam se mucio sa nekim specificnim AD konverterom gde mi je trebala jako velika brzina, ali za naponski swing od svega 2,5V, te sam sa 2N2369 uspeo da isteram potrebne performanse bez ikakvih problema. Konkretno strmina preklapanja je izasla na oko 4,7ns.

Sto se tice generatora njegov histerezisni switch bi morao da swinguje daleko vise (oko +/-5V), da bi generator radio kako treba na visokim podrucjima. A neophodno je isterati da histerezisni prekidac radi sa oko 5ns uzlaznom ili silaznom ivicom, a sa druge strane ja nisam imao nista brze od 2N3904/2N3906 a da radi na 30-40V, sa njima sam uz sve mere vezane za klamp swinga, zatim za bakerov klamp uspeo da doteram do oko 35ns i brze od toga nema govora.
E sad, postavlja se problem sto su dostupni univerzalni tranzistori jednostavno prespori, odnosno predugacka su im ton/toff i storage vreme.
Idealno bi bilo naci nekakve switch tranzistore u stilu nekada dostupnih BSX.... koji su radili do 30-40V sa ton/toff reda velicine 10ns, no u vezi sa ovim cu otvoriti novu temu.

Do tad, evo sheme histerezisnog switcha koji swinguje za oko 30-35ns. (Uz poprilicno grejanje tranzistora obzirom na to da se radi sa povelikim kolektorskim strujama).


Attached Files
.pdf   f_gen.pdf (Size: 54,14 KB / Downloads: 54)
Reply


Messages In This Thread
RE: Konstrukcija analognog generatora funkcija - by Papak - 08-18-2017, 02:11 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)