Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LM317 Voltage-Current 0-30VDC 0-5ADC REG
Obratiti paznju malo na minimalni radni napon za LM3886 i OPA548 posto nam on diktira druge stvari, mislim da oni ne mogu da rade ispod nekih 20-ak volti a to zna biti vrlo nezgodno ako nam zatreba mali izlazni napon sa dosta struje!
Reply
AB classa pegla zapravo samo ripple koji je residuo od polyfaznog sinhronog bucka, koji je vrlo mali.

Da, treba vidjeti kolike su to struje koje bi trebao LM3886 (više njih u paralleli) da podnosi.

Napajanje mu je lako konstantnih +/-40VDCmax
ili mu napravimo i njemu napajanje sa polyfaznim sinhronim buckom koji prati izlazni napon
od min +/-10-12VDC pa do njegovog max +/-40VDC zbog SOA multiplih LM3886

Može naravno i OPA548 ali mi se ne svidja cijena/kom i trebamo jih duplo više od LM3886 ako se gleda njihova SOA
ali ide više sa naponom napajanja
LP
Dragan
Reply
Miki jesi li pogledao za ovim driverima
sličnih je karakteristika kao Intersilovi ISL2111ABZ ako ne i boljih (propagation delay)

EDIT:
UCC27211(210)(201) ima se i spice model
LTC4446
MIC4103(4)
LP
Dragan
Reply
Heh, dobro si me dodsetio, zaboravio sam na UCC27211, imam 3 komada kojim slucajem (pikirani za Class-D), taman za probu, ali svakako stavljam ili UCC ili ISL na spisak za nabvaku, koji bude jeftiniji …
Inace sto se tice kontrolera, postoje naravno gotovi visefazni kontroleri, LT ih ima gomilu razlicitih, ali mene interesuje bas digitalni da bi malo dublje zagazio u tu oblast koja me bas bas interesuje.
Reply
Uzgred, jel ste videli ovu konstrukciju?
https://www.elektormagazine.com/labs/lab...r-130234-i
Bazira se na napajanju od ATX, koristi 12V granu pa to boost-uju na veci napon ...

Ekstra je zanimljiva samo zbog jednog detalja, imaju planarne transformatore sa PCB namotajima!!!
Teraju to na relativno visokim prekidackim frekvencijama i zbog toga mogu da idu na vrlo mala feritna jezgra i da koriste PCB namotaje. To isto treba malo istraziti!
Reply
Kad je davao cika TI samplove, nakupilo se i meni svega   :-)

Miki pogledaj i TU, zanimljiva če ti biti priča o synhronus buck,
iako je to zapravo Bi-direktional DC/DC pretvarač pa radi i kao synhronus boost
Current sensing je takodjer zanimljiv, i to izveden za svaku fazu posebno,
ignoriraj naravno max struju :-), nego principa radi
LP
Dragan
Reply
(11-08-2016, 11:10 PM)mikikg Wrote: Uzgred, jel ste videli ovu konstrukciju?
https://www.elektormagazine.com/labs/lab...r-130234-i
Bazira se na napajanju od ATX, koristi 12V granu pa to boost-uju na veci napon ...

Ekstra je zanimljiva samo zbog jednog detalja, imaju planarne transformatore sa PCB namotajima!!!
Teraju to na relativno visokim prekidackim frekvencijama i zbog toga mogu da idu na vrlo mala feritna jezgra i da koriste PCB namotaje. To isto treba malo istraziti!

Izgleda zanimljivo, no nije mi jasno ovo (možda ne vidim sve jer sam se samo registrirao kao free member):

These features shall be implemented or will be tested in the future
...
Evaluation of a PCB integrated transformer for simple buildup of the module

(11-08-2016, 11:11 PM)Dragan100 Wrote: Kad je davao cika TI samplove, nakupilo se i meni svega   :-)

Miki pogledaj i TU, zanimljiva če ti biti priča o synhronus buck,
iako je to zapravo Bi-direktional DC/DC pretvarač pa radi i kao synhronus boost
Current sensing je takodjer zanimljiv, i to izveden za svaku fazu posebno,
ignoriraj naravno max struju :-), nego principa radi

480W spakovano u kubični inč, nevjerojatno!
Reply
>>> 480W spakovano u kubični inč, nevjerojatno!

Sa UCD kontrolerom, to vam ja pricam Smile
Reply
(11-08-2016, 11:02 AM)mikikg Wrote: Moram prvo to staviti malo u simulator, samo izlazni stepen, u sustini me samo to interesuje, upravljanje iz MCU je mnogo manji problem.

BTW: Ovakvi i slicni moduli su upravo napravljeni sa nekom DSP bazom, ne znam detalje koji je tacno procesor u pitanju ali radi se o jednofaznom sinhronom buck (mada vidim na plocici dve razlicite TO-220 komponente, mozda nije sinhroni nego obican sa diodom) i oni su sa tim napravili vrlo upotrebljiv U/I regulator. E sad kako ce raditi sa jos dve dodatne faze u ulozi pred-regulatora!? Smile

BTW2: C2000 Piccolo TMS320F28027 MCU je za klasu bolji od dsPIC, ima neverovatno brz PWM generator i to 4 komada (12.4 bita na 1MHz tj kao da ima efektivni clocking na 6GHz!!!), ali su dosta slozeniji za programiranje od dsPIC pa zato vise preferiram Microchip.

Simulacija polyfaznog (dve faze) synhronog buck-a sa UCC27211 i mosfetima CSD19536KTT,
izlazne L kaleme i C filtere sam odokativno stavio, valjalo bi jih preračunati...
Nivoi ulaza drivera UCC su TTL 5V/0,1V

Graf u shematiku je za StartUP i Stady STATE
sa U_out 6VDC i potrošnjom oko 10A, ripple je tim vrednostima oko +/-50mV

Po ripplu u StadySTATu se vidi da nisam optimizirao L/C  izlaza, ali več sad je dobar...

Več tako se mi je simulacija "prčkala" cca 10minuta, sa startom 50usec i stopom na 70usec,
procesori PCja na 100% svi (4), ventilacija počela kao da se hoče "lansirati" :-)

Pokušao sam i sa tri faze, svaka faza istom freq ali zamaknuta za 1/3 periode od prijašnje,
tako bi bili razvidni tri peakovi u oscilogramu U_out za vreme periode freq 500KHz
ali moj domači PC neče da pokuša ni 10usec elaboracije :-)

.tsc   UCC27211.TSC (Size: 572,75 KB / Downloads: 1)

Evo i trofaznog ako hoče neko pokušati simulaciju i postaviti grafove...

.tsc   UCC27211 3phase.TSC (Size: 449,73 KB / Downloads: 2)

Ovako bi trebao izgledati Full PWM 3phase synhronog bucka
Izlazni napon se kasnije može regulirati širinom T_on oba mosfeta svake faze individualno...
Rise time 10nsec
On time 1usec
Fall time 10nsec
(to je nešto slabijih performansi nego se očekuje od UCC27211 po DS)

.tsc   UCC27211 PWM 3phase.TSC (Size: 26,73 KB / Downloads: 6)
LP
Dragan
Reply
Probao sinoc to sve isto u LTspice, iskreno namucio sam se dok sam poterao da radi.
Prvo nisam mogao da prosto generisem signale sa dead-time pre drajvera (LTC4446, nema DT, uz IRF510 trebao sam nekih 50ns DT) pa stavljao neke R/C i logicke invertere i to sam prosao.
Onda je poceo izlazni stepen da mi pravi pometnju, iako sam sredio DT imao sam nekakve brze i jake strujne pikove (silni amperi) kroz MOS-FET, nisam siguran odakle poticu i da li je to realno ponasanje, posle bilo kasno i batalio sam …
Generalno mi je vrlo nezgodno za simulaciju u LTspice jer ne mogu da tako lako generisem potrebne signale ispred drajvera, do pomerinih faza nisam stigao : (

Inace i LTspice pocinje da pretvara PC u sporet, ako imas brz clock u kolu. Najbrzi clock ustvari definise granulaciju simulacije. Recimo clock 2us a pratio simulaciju u prvih 5ms, to je muckao par minuta. Naravno svi procesori zauzeti, posle minut pocinje da izduvava kao blesav ...
Reply
(11-08-2016, 11:10 PM)mikikg Wrote: izlazne L kaleme i C filtere sam odokativno stavio, valjalo bi jih preračunati...

Ako ništa drugo iz praktičnih razloga bi bilo dobro to optimizirati/preračunati osim ako ne želimo sami motati induktore što mi ne izgleda praktično. Od već gotovih za veće struje uglavnom se može računati do 100-120 uH. To su recimo Vishay (serija IHTH-1125), Murata (1400), WE (HCI, HFC), Bourns (PM2120, PM2110, 2300), Coilcraft (AGP4233) itd.
Reply
:-)
Na brzinu sam to iskalkulirao i ispadne da sam postavio umesto nH (500KHz freq) u shematic pa i u simulaciju u uH.

Ako budemo računali za preregulator da ima DropOut od nekih 6-7VDC, I_ripple max po fazi od 3Ap, freq od 500KHz
i sa D_min u najnepovoljnijem slučaju (sa naponom izlaza 6VDC a napon ulaza preregulatora unregulated sekundar, greatz bul elkos od 40VDC)
od D_min = 6/40 =015

Dobijemo:

L(H) = (U_dropout * D_min) / ( I_ripple * freq) = (6 * 0,15) / (3 * 500KHz) = 560nH (za max struje saturacije od oko 10A, da imamo i R_dc što manji)

Sa C_out je treba vidjeti koliko faza čemo staviti,
recimo biče to 3 fazni interleaved buck
izlazni strujni ripple ocenimo na 2Ap (to je podosta karikirano, ali OK)
Izlazni naponski ripple neka je 10mVp
kombinirana freq nam je 3fase * 500KHz = 1,5MHz

C_min_out = I_out_ripple / (8 * freq_combo * U_out_ripple) = 17uF

Šta stavljamo više to je manji izlazni naponski ripple, treba jih kombinirati više paralelno da smanjimo sveukupni ESR izlaznog konda
Mi čemo staviti 10x veču vrednost od izračunate (relativno je to jeftino pa ni kondovi nisu veliki)
imačemo izuzetno mali naponski izlazni ripple i LDO regulator neče imati mnogo posla sa završnim peglanjem izlaznog rippla,
najverovatnije če ostati samo residuo šuma izlaza samog.
LP
Dragan
Reply
Tu moze da se postavi prakticno proizvoljna induktivnost prigusnice. Ona nam definise izlazni ripple u kombinaciji sa kondenzatorom.
Naravno veca L i C daju manji ripple ali se tako usporava odziv regulacije koju u open-loop nemamo : )
Kod closed-loop mora da se pravi kompromis izmedju velicine L i C naspram brzine regulacije.

Hocu reci da nama ne pravi problem ni to da se taj pred-regulator kada mu se zada izlazni napon (preko A/D dobijeno od post-regulatora ili od glavnog MCU koji upravlja celom spravom) ima toliko spor odziv koji se meri u sekundama ili ms jer njemu nije uloga da se bavi tranzientima, to radi post-regulator a njemu pak nije toliko strasno (po pitanju discipacije) ako se taj napon smiri tek posle nekog relativno dugog vremena.

Dakle taj pred-regulator bi bio prilicno lenj/spor ali zato njegov rippple skoro nemerljiv!

Inace ako bi isli na dsPIC, ja sam pre za ideju da se on iskoristi dodatno i za mrezni sinhroni ispravljac (posle mreznog transformatora) i tako ustedimo jos nekih 10-ak W discipacije (mozda i vise) u odnosu na standardan Grez.
Taj predregulator i njegova PCB bi bila krcata tranzistora i drajvera ali grejanje "nista" i ripple "nista" Smile
Reply
(11-08-2016, 11:10 PM)mikikg Wrote: Dakle taj pred-regulator bi bio prilicno lenj/spor ali zato njegov rippple skoro nemerljiv!

Ja bih bio jakoooo zadovoljan da mogu u stvarnosti izmjeriti bilo što ispod 5 mVpp na par ampera opterećenja Smile
Reply
(11-10-2016, 10:18 AM)prasimix Wrote: Ja bih bio jakoooo zadovoljan da mogu u stvarnosti izmjeriti bilo što ispod 5 mVpp na par ampera opterećenja Smile

Po simulatorima 5mV rippla bi se dobilo sa 500kHz PWM jednom fazom i 220uH + 220uF pri 2A opterecenja! … A isli bi na vise faza i vecim L/C … te L/C mozemo da povecavamo koliko kod hocemo, do nekih razumnih velicna … Zato ne bih da zatvaramo kontrolnu petlju da bi mogli da "manijacimo" sa velicinama L i C Big Grin
Cak moze da se stavi i vise stepena izlaznog L/C sa nesto "normalnijim" vrednostima za efektnije filtriranje (mora malo da se racuna i na parazitivne osobine prugusnica) ali je poenta sto bi takav filter unakazio fazu i u closed-loop bi to posasavelo, u open-loop nas bas briga.
Reply
Da, tako to izgleda u simulatorima. Idemo vidjeti što možemo stvarno dobiti!
Reply
BTW oko simulatora, upravo me Infineon "obavestio" da su pustili online simulator koji me neverovatno podseca na TI Tina.

Evo cak imaju sinhroni buck za primer, gde me nadje Big Grin
https://design.infineon.com/tinademo/tina.php?path=EXAMPLESROOT%7CINFINEON%7CApplications%7CIndustrial%7CPower%7C&file=power_12V_sync_buck.tsc

Aha, "Tina cloud", dakle definitivno TI-ov software! E ovo je vec vrlo vrlo zanimljivo! Napokon mozemo da "zajednicki" simuliramo i delimo sheme dok njihovi serveri "kuvaju" a ne nasi muceni PC-ovi Big Grin
Reply
Da, to je Tina Cloud ali je industrijske verzije, pa treba uploudovati shematike ako su generisani u industrijski verziji Tine
ako pokušamo sa Free verzijom to-jest Basic verzijom javiče nam error BSIM error support.

Ali i tu se to može nekako zaobiči, probaču pa javim postupak.

Pokušaču postaviti Syncro_Interleaved_3Phase_buck od cca 10Acont, pa da vidimo "puhanje" njihovih servera!

Moram promeniti lokaciju, javim kad se malo upoznam sa ON-Line aplikacijom.
LP
Dragan
Reply
Postavio Syncro_Interleaved_3Phase_buck  TU 
Da bi došli do simulacije potrebno se je registrirati (free)!

Inače je ista simulacija koju sam postavio TU
ali nisam stavljao drivere UCC27211 (to jih još čeka,  :-))

svaki buck radi na 500KHz,
skupa tako na 1,5MHz interleaved
izmedju preklapanja gornjeg i donjeg mosfeta ugurao sam 20nsec DT
Rise time 10nsec
Fall time 10nsec

ovako izgleda tabela pomeranja faza triju drivera

Mosfete sam odabrao Infineon BSC040N10NS5ATMA1
Decoupling draina svakog HI side mosfeta 470uF Panasonic Electronic Components EEU-FR1J471  
Kalemi su po 15uH sa cca 35A saturacije Vishay Dale IHLP6767GZER150M01
Izlazni Bulk elkosi su 4x 120uF - 35mR ESR Panasonic Electronic Components EEU-FR1J121B
onda sam dodao prema izlazu preregulatora još mali kalemčič 100uF 10A (20A sat) Bourns Inc. 1140-101K-RC
i još jedan Bulk elko 820uF takodjer low ESR Panasonic Electronic Components EEU-FR1J821

podatki iz njihovih DSa ustavljeni u simulaciju

Opterečenje izlaza je 10A  (6VDC / 0R6)

Graf napona i struja u StadyState (elaboracija čitavih 3msec) zoomirano na par usecundi:

Preračunan mi ispadne P_out/P_in = KKD 95%, to je kao cca 0,98na3, ili po rezultatu i bolje :-)
Nije ni loše kad se ima sada 3X više prekidačkih elemenata i ostaloga pored
i to svi sa svojim ESRjima, kondovi, kalemi, putanje PCBja (one jakostrujne sam uključio u simulaciju)

Izlazni naponski ripple je manji od +/-100uV @10A I_out, preterao sam sa kalemovima  i  elkosima  :-)

...kako je več rekao @MIki:

"Taj predregulator i njegova PCB bi bila krcata tranzistora i drajvera ali grejanje "nista" i ripple "nista" [Image: smile.gif]"

Ah da, simulaciju su "puhali" serveri cca 40minuta!
LP
Dragan
Reply
Odličan AN

Synchronous buck converter with XMC™ Digital controler
LP
Dragan
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)