(05-08-2019, 06:02 AM)Vlada021 Wrote: Negativni uvek i opterećujem sa Led-om. Te LM-ove nisam probao jer ih ovde po prodavnicama nema, čak nemaju u većini slučajeva pozitivne i negativne regularore od istog proizvođača.... Imam jedan mali regulator tako odrađen, od pozitivnih samo, ali ga nisam još probao. Ono što ne znam kako utiče na masu i tako to...
Ako ti nije bitan prodor HF signala preko parazitnih kapaciteta transformatora (ili ako imaš moćan EMI filter ispred trafoa), onda može dva pozitivna.
Inače, takav spoj ima problem da je donjem (onom koji glumi negativno napajanje) uzemljen izlazni pin, a pin koja mu je oslonac za interni Vreff je izložen parazitnim pojavama sa sekundara trafoa, koji sa sve ispravljačkog elko lebdi na višim frekvencijama. Praktično će ti Vreff pin biti osetljiv obrnuto srazmerno kvalitetu izlaznog elko na toj negativnoj strani, a taj elko nikad nije dovoljno dobar...
Bolja je opcija negativni regulator jer mu je Vreff oslonac na glavnoj masi.
Negativni regulatori zahtevaju uobičajenih oko 10 mA blidera minimalno, da bi napon bio u regularnim granicama.
Tolerancije su onda u granicama po DS i razlike budu reda par stotina milivolti.
Ako ti treba neko vrlo precizno split napajanje, onda LM317 i LM337, dva trimera, šrafcigerče u šake i podesiš na tačno koliko ti treba.
Ako treba još preciznije (ali tek iznad +.5V), onda na primer gore LM317 sa TL431 na kontrolnom pinu i na TL431 NFB, a dole LM337 i jedan pecizan operacioni pojačavač za copy-paste gornjeg napona, samo sa obrnutim polaritetom.
P.S.
Mislim da je sa pojavom digitalnih voltmetara napravljeno dosta zabluda kod velikog broja korisnika.
Kako bi klinci rekli, te cifrice se po difoltu smatraju tačnom interpretacijom merenog napona.
E pa to ne mora biti istinit slučaj.
Mnogi će se gorko razočarati u te cifrice kada okače svoj DVM na neki referentni izvor, posebno one DVM u cenovnom rangu ispod 100 evra i često možda utvrditi da neki mator kazaljkaš iz tamo osamdesetih
ima bolju linearnost merenja, čak ponekad i apsolutnu tačnost.
Ne treba se lepiti za kojih par stotina mV levo desno, na split napajanjima koja nisu za merne svrhe ili referentni naponi.
Pre se treba potruditi oko pravljenja korisničke sprave, koja je napajana takvim izvorom, da ima visok PSRR.
P.P.S.
Interesantna je pojava kod mnogih jevtinijih DVM da različito pokazuju jedan te isti napon kad se zamene mesta pipcima, tj. različito interpretiraju negativni i pozitivni polaritet. U kategoriji DVM do nekih 50 evra ta greška zna biti po 100-400mV čak (na opsegu ranga 10V i slično).
Imao sam na primer komad UT-81B, kombinaciju osciloskop-multimetar koji je hladno "mašio" pola volta na 10V, pa sam kad mi je trebalo nešto tačno koristio drugi DVM.
Prošlo mi je na stotine multimetara kroz šake i od toga bih mogao kao posebno tačne da izdvojim na primer Sanwa PC5000 i kazaljkaš UM-112B, kog su napravili Poljaci tamo davnih 80.