Posto je ovo DIY forum, da podjelim jedan mali projekat zavrsen sinoc.
Jedno od mojih najdrazih i najukusnijih jela koje sam ikada probao je Korejski bibimbap. Dok sam bio student, cesto bi isao u korejske restorane samo zbog bibimbap-a.
Ukoliko imate priliku da probate, nemojte je propustiti.
Tokom prve godine rada u Minhenu, s vremena na vrijeme smo isli u razlicite korejske restorane, sa ciljem da nadjemo dobar bibimbap, medjutim nazalost apsolutno svaki restoran nas je razocarao. Cak i skuplji restorani, u kojima rade samo Koreanci i ciji su vlasnici koreanci, pokazuju da cijena ne garantira kvalitet.
Problem nije bio u kvaliteti hrane, nego u ljenosti. Osnova jela je riza, i riza koju su koristili nije bila prava korejska ili japanska mekana ljepljiva riza, nego obicna riza. To se osjeti na ukusu takodjer.
Drugi i meni veci problem je bio u vrlo losem ili jeftinom dolsotu. Objasniti cu ispod.
Mislim da vecina ljudi u evropi nije probala originalni bibimbap pa restorani smatraju da mogu da im "podvale", tako da osjetim da ni ne pokusavaju da ponude regularno jelo.
Uglavnom tada sam odlucio da sam reproduciram kvalitetan bibimbap, jer zaista nije tesko...
Korak 1) Pripremanje sastojaka.
Dobra stvar u vezi bibimbap-a je sto sastojke mozes da mjenjas kako zelis. Ustvari koreanci to jelo i prave od ostataka druge hrane. Ima par korijena koje nisam uspio naci, ali ovo je vise nego dovoljno. Ono sto ne je kao "must have" je spinat, mrkva, i ove klice od soje i naravno kimchi i crveni gochujan koji mu daje fantastican ukus... Ono sto se jako dobro uklapa su japanske shimeji gljive. Ja volim dodati i sir, tj. 3 vrste.
Ove sastojke isprzim u tavi (osim sira i kimchi-a naravno). Meso ide prvo, i dalje se sve pece u sosu od mesa. I kako koji sastojak zavrsavam postavljam i na male tanjire za dodavanje.
Korak 2 je priprema dolsota:
Dolsot je poprilicno teska kamena zdjela. Ona se prvo mora ugrijati. U nju dodajemo sezamovo ulje, i sa cetkom ili slicnim alatom namazati unutrasnjost dolsota.
Ova zdjela upije mnogo energije, i jako je vruca i sat- sat i pol nakon podizanja. U tome je ljepota ovog jela. Jelo se kuha dok jedes. I zato sam se razocarao u ponudu restorana.
Vecina ne nudi bibimbap u dolsotu, ili ako imaju to je neki jefitni tanki koji se ohladi za 10 minuta.
Kada se dolsot ugrije (ali ne pregrije inace ulje zagori), dodajemo sastojke. Prvo ide pripremljena riza, a zatim po obimu svaki od sastojaka.
Na kraju se doda sirovo zumance. Tada smanjim toplotu sa 6 na 3 jedno par minuta. Vrh zdjele postane topao. Tada znam da je jelo spremno.
Stranice dolsota su JAKO vruce, kao i dno. Vazno je zastiti stol, inace ovo progori sve na sto se stavi. Ova drvena podloga koju ja koristim je skoro ugljenisana nakon nekoliko jela.
Step 3.
Ovao izgleda spreman bibimbap, ali se ovako ne jede.
Dok je dolsot jos vruc, ovo se sve doooobro zamjesa kasikom. Sir i ostali sastojci se istope na vrucim stranicama, i gochujang se umjesa, i daje konzistentnu ljutinu i aromu.
Toliko za sad.
Nadam se da ce te imati priliku probati dobar bibimbap. Meni je to definitivno najbolje jelo koje sam do sad probao, nazalost poprilicno nepoznato u evropi.