Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Da ne otvaram novu temu, par pitanja...
(12-21-2017, 10:54 AM)mikikg Wrote: A i ovo oko MCP expandera, ne znam sta da vam kazem, ja bih ga totalno preskocio ako fale nozice, uzmite lepo ko "ljudi" MCU sa vise nozica i sve direktno vezite na njih sta treba.

Spominjao sam STM32F407 plocicu, ljudi ne isplati vam se da bilo sta drugo tu dodajete od expandera ili shift registra, za 10$ kolko kosta ta plocica dobijete gomilu I/O nozica, MCU jezgro sa FPU/DSP, 1MB interne Flash memorije, itd itd, to je fantastican kontroler za sitne novce.

https://www.ebay.com/itm/STM32F4-Discove...2675840220

Ovo vam spominjem jer sam imao sa MCP expanderima malo problema, verovatno je sa moje strane nesto u programu ali mi je prilicno nezgodno da nadjem gresku jer mi se desi jednom u recimo milion ciklusa masine da mi se zaglupi expander, i to se zaglupi tako da sve "kao radi" a nema nista na izlazu i ne mogu da nadjem gresku : (
Zato vam preporucujem ako ne mora da koristite expandere onda idite direktno na MCU sa vise nozica ...

Prilicno nezgodna situacija sa tim expanderima kada se malo dublje sagleda problem. Da bi se to drzalo koliko-toliko pod kontrolom moralo bi da se odvoje neki par ULAZ+IZLAZ koji su spojeni medjusobno pa da se kroz njega stalno nesto kontrolise da li je expander "ziv" itd, prlicno se usloznjava logika programa.
Cak po tom pitanju su obicni shift registri u boljoj situaciji jer ne postoje koraci inicializacije i konfiguracije expandera ...


(12-21-2017, 11:20 AM)vojinilic Wrote:
(12-21-2017, 10:54 AM)mikikg Wrote: Prilicno nezgodna situacija sa tim expanderima kada se malo dublje sagleda problem. Da bi se to drzalo koliko-toliko pod kontrolom moralo bi da se odvoje neki par ULAZ+IZLAZ koji su spojeni medjusobno pa da se kroz njega stalno nesto kontrolise da li je expander "ziv" itd, prlicno se usloznjava logika programa.
Cak po tom pitanju su obicni shift registri u boljoj situaciji jer ne postoje koraci inicializacije i konfiguracije expandera ...

Ekspander nikada nisam voleo. Najbolja stvar mi je shift registar. Spregnes registara koliko ti treba, npr. 4. Preko SPI saljes 5 bajtova, pri cemu je prvi bajt kontrolni bajt. Ako dobijes nazd taj prvi bajt koji si poslao, onda znas da je sve u redu sa SPI lancem.

Pre par decenija se nije moglo pričati o jevtinom MCU sa gomilom slobodnih nogu. Sada je lako o tome...

Ekspanderi bilo koje vrste su bili neizbežna opcija.

Ne slažem se sa tim da je ekspander nepouzdana stvar, već da ekspander, kao i svaka druga naprava koja "visi" na komunikaciji, zahteva vrlo pedantno "sređenu" komunikaciju, kako na hardverskom, tako i na softverskom nivou.
Takođe se kvalitetno moraju tretirati napajanje za ekspander i njegova reset linija.

U minulim decenijama sam koristio tipično od 4-8  8-bitnih ekspandera ili tipično 2-4 16-bitnih ekspandera i I2C i SPI.
Radi to vrlo pouzdano na stotinama mašina koje imaju i opasne hodove sa velikim silama dejstva.

Reklo bi se da je mana ekspandera i to što je lečujuća sprava koja jednom primljeno stanje čvrsto drži na izlazu sve dok ima napajanje, bez obzira i ako "padne" MCU...

I ja sam to mislio dok nisam doživeo da na MCU stane klok (mehanički problem unutar kristala) i takođe ostane lečovano zatečeno stanje na izlazima, a od tada ne mislim lošije o istoj osobini ekspandera kad stane MCU.

Ono što u praksi radim je da jedan pin sa MCU posvetim kontroli napajanja svih ekspandera i to tako što ga konfigurišem kao izlaz i povučem na dole bazu jednog PNP tranzistora (naravno kroz otpornik Smile i kroz taj PNP napajam sve ekspandere. Pri butovanju MCU, taj izlaz odmah na početku povučem na dole i ostavim ga tako zauvek. U slučaju pada MCU, sve se rekonfiguriše kao ulazi i taj izlaz ode na gore i otkači sva napajanja, svih ekspandera.

Kod kritičnijih sistema gde se očekuje elektronski "atak" od neke smetnje, koji može da zaglavi bilo MCU bilo ekspander, a hodovi su opasni po ljudstvo, onda se napajanje ekspandera za izlazne grupe drži pomoću hardverskog retrigerabilnog monostabila, koji se redovno "podseća" na akciju držanja nekim WDT impulsom iz MCU, iz interrupta...
A ako treba još ekstremnija sigurnost onda se i kontaktor komandnih napona drži drugim monoflopom.

----------------------------

Ukusi su različiti i različite stvari volimo ili ne volimo.

Šift registri i ekspanderi su različite stvari za različite namene.

Ukoliko šift registrima želiš da sa nekoliko kiloherca sinfazno osvežavaš na primer 16 izlaza onda to neće baš ići najbolje...
Ili možda da ISR posvećeno "posmatraš" 32, 64 ili više ulaza, što je još gori slučaj...

Sve se bira prema potrebama bez ljubavi ili ne ljubavi. (ne volim NE555 ali ga ipak upotrebim kada je "zgodan" za neki cilj) 

MCP23S17, SPI 16-bitni ekspander u najsiromašnijem obliku komunikacije zahteva tri bajta slanja da bi sinfazno postavio svih 16 izlaza kada je konfigurisan kao takav. 

To pri 2,5MHz SPI traje tipično 15uS,a pri 10Mhz traje tipično 7,5uS, sa pedantno sređenim vremenima i jasnim pauzama gde je potrebno. Kada je potrebna kontrolno čitanje stanja onda može odmah zatim i traje još toliko.

Pri tom kod većine modernih MCU hardverska platforma obavlja SPI transakcije i ne opterećuje interrupt MCU značajno, osim par flegova oko uspešne transakcije i stanja buffera (nije tačno da ne opterećuje uopšte, kako poneki programeri misle).
Za na primer svu komunikaciju sa grupom od 32 izlaza i 32 ulaza je potrebno 30uS transakcije SPI sa vrlo neznatnom latencijom interrupta na MCU.
MCU je slobodan kao ptica na grani da radi nešto drugo.

Van toga, na primer taj pomenuti MCP23S17 ima dve interrupt linije (za svaki port) koje mogu reagovati na bilo koju promenu stanja na portovima (ili drugačije, a vrlo programabilno, na neko predisponirano stanje), kada je konfigurisan kao ulaz i samo tada afekotvati ISR i zahtevati potrebu za sagledavanjem novog stanja od strane MCU, što znači da nije potreban neprekidan sken ulaza.

U nekim situacijama to može učiniti sistem bržim od MCU koji direktno na svojim pinovima neprestano skenira recimo par desetina ulaza gde se očekuje brzi potencijalni asinhroni događaj, jer na žalost MCU se ne može "baviti" samo skeniranjem ulaza već još nešto treba da radi... Interrupt bi mu bio jako opterećen neprestanim praćenjem te količine.

Na MCU nisu svi pinovi posvećeni za eksterni ISR, a da bi celu grupu od 32 ulaza napravio da bude ISR trigerabilna, onda ti je neophodan eksterni hardver na ulazima.

MCP23S17 to rešavaju sa lakoćom, gde se njihovi ISR izlazi vežu na posvećen pin od MCU, a SPI na svoje mesto. Takođe ih krasi 8 softverskih adresa sa jednim čip selektom.

Bilo kakva promena u odnosu na prethodno stanje svih ulaza, a moguće je čitavih 8 x 16, tj. 128 ulaza sa 8 ekspandera i jednim čip selekt, povezivanjem 16 ISR izlaza svih 8 ekspandera na još jedan takav ekspander, koji će samo posmatrati koji od 16 portova je izazvao ISR (praktično ISR dekoder), omogućeno je saznavanje novog stanja na jednom od 16 portova za 7,5uS + 7,5uS . Sa dva posvećena ISR pina na MCU i SPI i dva čip selekta, u dve SPI transakcije se očita konkretan MCP na kom je se dogodila asinhrona promena, od svih 128 ulaza koji postoje, bez ikakvog skena ulaza...

Kod šift registara to već neće biti baš tako, a i za 32F4 je to mastan zalogaj ako se neprekidno skenira i nisu svi na ISR.

Viđao sam i stare mašine sa prastarim 6502 na 8Mhz da prate preko 300 ulaza (trikotažne mašine) i to vrlo brzo, samo što imaju posvećene I/O čipove koji vise na data i adresnoj magistrali. Tada nisu imali na lageru 180Mhz, 32 bita i dve tone hardverskih modula u jednom čipu...
-----------------------------

Svaka stvar je dobra za svrhe u kojima ima prednosti...

SPI ekspanderi i bilo šta SPI ili I2C ili kakva druga komunikacija, pa i šift registri, ukoliko se radi o strmim tranzicijama digitalnog prenosa, zahtevaju pedantno terminisanu prenosnu liniju čim se pređe desetak centimetara rastojanja (ono što nečije družbenice misle da je 20cm :-).

Ili to, ili smanjiti nagib tranzicija i frekvenciju prenosa.

Što dalji prenos - to gore. A onda već strujni diferencijalni prenos ili optički i slično tome.

Pozdrav,
Macola
Reply
Macko, mi smo svi silom prilika prinudjeni ovde da "izmisljamo toplu vodu" i da se snalazimo sa cime god mozemo sto nam je dostupno.

Da se ja pitam ja bih umesto MCP stavljao STM-ove (recimo u LQFP-48 pakovanju), pa bih lepo osmislio pouzdan protokol sa kontrolom greske, pa bi sve radilo preko internog R/C oscilatora bas da bi se izbego problem sa kristalom koji moze da dovede do otkaza (doduse retko ali se desava) i da bi sam takav "pametan expander" imao internu logiku za samo-kontrolu itd itd.

Sve je to lepo samo sto ja ne mogu bez mesec dana da dobijem prvi prototip PCB za tako nesto : (
Da smo u "kineskoj silikonskoj dolini" gde "cika Jong" pravi u susednoj ulici plocice i gde mi kaze "Miki posalji filmove na mail i dodji sutra da preuzmes plocice, ponesi 10$" ... sve bi bilo mnogo drugacije : ) ... I ne samo to, u takvim uslovima "sta STM, daj XMOS u BGA kucistu i to mi zaletuj odmah na PCB" ... na zalost ili srecu, kako iz kog ugla se gleda, to je trenutno tako!

Pre neki dan, nisam odavno, sklapao sam PC masinu sa "obicnim Celeron Dual Core" procesorom, ehhh, znate koliko ispod nozica ima koje treba povezati isprojektovati izrutovati i terminirati, 775 komada i to je jos "beba" procesor, prvi sledeci ozbiljniji ima citavih 1300 nozica, HILHADU TRI STOTINE NOZICA! Hajde da sednemo da CRTAMO takve PCB malo??? ... ehhh, eh gde smo mi u toj prici ... procesor vuce preko 50 AMPERA na nula nesto Volti ... Sve nove PC ploce sad rade pod UEFI-em, ehhh, samo kad bi znali sta je to i kako radi a to se koristi preko 20 godina, Aplle je to koristio i HP za servere, sad i PC to ima a to vam je ceo low-level sistem za korisnicke aplikacije, dakle bukvalno isto kao sto radimo na STM tako i ovde pod UEFI gde imamo kompleten API i to standardizovan stvarno u industriji, moze u internom FLASH od par MB da se spakuje SVE sto vam treba za bilo kakvu korisnicku aplikaciju, o brzini da ne pricam jer nema OS preko toga, nema Windows/Linux, samo bare-metal PC pa da vidite malo kako to moze sve da radi !!!
Reply
Evo nađoh kako sam nekad rešio 12 cifara sa LED 7 segment, upravo šift registrima i prenosom na tri metra (5V MCU, neki PIC, a može i 3V3 uz smanjenje oba otpornika za optokaplere).

Prvi modul je ovaj:


.pdf   7data&select.pdf (Size: 20,46 KB / Downloads: 42)

Koristi se tako što se ušiftuje jedan od prvih 12 bita (XOR logika) kao selekt za cifru koja se osvežava, a u poslednja četiri bita se ušiftuje data za 7 segment cifru.

Koristi se terminisani prenos ka udaljenim optokaplerima tako što na 5V MCU na svakom pinu za optokapler stoji 330R, a na samom optokapleru 1k, 330p i 330R.

Modul je galvanski rastavljen i ima reset (MCLR).

Na njega se kači do 12 ovakvih modula koji drajvuju cifre (otpornici za LED segmente su na samim segmentima):


.pdf   7latch_driver.pdf (Size: 11,48 KB / Downloads: 31)

Kompletna odvojena strana se može napajati od 5-15V i tim namestiti jačina svetla. Lečevi trajno drže sve LED segmete aktivnim i osvtljenost je veoma jaka (stvar struje segmenata). Sam strobe i novi leč traje toliko kratko da nema nikakvih interferirajućih efekata (4511 to preuzima i samo zameni izlazno stanje u trajanju jednog clk).

Jevtino do koske jer su obični CMOS u pitanju i ULN2003.

Radi kao sat.

Pozdrav,
Macola
Reply
Treba izabrati po potrebi, Macolino resenje je odlicno za neki "veci udaljen displej", opto izolacija i ostalo, ako treba samo 4 ili 5 LED cifri reda velicine/visine do 13mm onda moze direktno na MCU, lepo se to sve vidi i svetli pristojno dok je potrosnja za recimo 5 cifri oko 50mA@3V3 sa sve MCU, 40mA kada je iskljucen LED!
Caka sa ovim LED displejima koje spominjemo je ta da su pojedinacne cifre vec izrutovane u samom displeju i od nozica sa displeja izlaze samo jedan niza za segmente i jedan niz pinova za selekte koji se igrom slucaja kod Blue Pill uklapaju tacno u raster i moze da se odmah zaletuje tu sa druge strane plocice i da se koristi, 0 dodatnih delova ako ne racunamo obavezne otpronike za LED.
Reply
Ovako nesto, sve ovo u zelenoj boji mora da im pa mora, to su opto ulazne i izlazne kartice, displej po zelji i konfiguraciji a sve ovo ostalo u plavo, beloj i crnoj boji je stvar odluke, pored ovakovg izbora kontrolera stvarno nisu potrebni nikakvi expanderi ...

BTW: Ova malecka plocica je originalni Maxim-ov sinhroni buck za 60Vin i 3.3Vout, kostao je citav 1E, pokupovao sam sve sto je bilo na legeru : )


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Drugari, ovde je bilo pitanje vezano za drajver MAX za 7-seg dipspleje i komunijaciju izmedju njega i MCU-a.
Ekspanderi postoje 100 godina. Nije to nikaka nauka, niti bilo kakvo unapredjenje bilo cega. Samo se postavlja pitanje broja iskoriscenih pinova na MCU, cene itd.
Macola i Miki se sigurno secaju 90-ih godina kada je pored 8051 familije krenuo aktivno da se koristi ultra minijaturni PIC16C84. Koliko se secam, imao je 18 nozica. 2 su bile za napajanje, 1 MCLR, 2 OSC, a ostale I/O. Znaci ostaje samo 13 nozica, pri cemu je jedna open dran kao izlaz (ako me secanje dobro sluzi RA4). Sa ovim kontrolercicem od samo 1kb memorije su ljudi cuda pravili. Konkretno mogu da kazem (Miki i Macola ce da me koriguju) projektovan je uPLC sa velikim brojem ulaza i izlaza i 4x7seg displejom kao indikacijom stanja i vremena rada masina. Tada je koriscen I2C expander SAA1064 koji je bio revilucija u to vreme iz te klase IC-ova.
Danas je stvar mnogo fleksibilnija i moguce je bilo sta uraditi na 100 moguci nacina.
Ja licno nikada ne kacim direktno 7-seg displej na MCU u MUX rezimu. Pored displeja koristim i okolne drajvere snage, kako bih imao osvetljenje kao da displej nije u MUX rezimu. Sve je stvar navike.
Macola je prikazao svoj nacin rada sa displejima na 3 metra.
Ja sam koristio SPI na 100m upotrebom gore predlozenih drajvera komunikacije na liftu. Direkt pored motora, kroz vozno okno ide prateci kabel do kabine itd. Sve je stvar projektanta, potrebe itd.
Maksa treba sam d odluci na osnovu svih ovih preporuka kako ce da uradi ono sto mu treba. Pretpostavljam da vec ima MAX i rutine razvijene za MAX i ne zeli da se bavi multipleksiranjem i ostalim stvarima, vec samo da hardverski prilagodi dva stepena. To je OK.
Reply
(12-21-2017, 06:20 PM)Makso Wrote: @vojinilic
Koristim 4 cifre.
Ostaviću za sada ovako sa MAX7219 i direktno na MCU, da li bih trebao dodati pull up otpornike, a poslije ću iscrtati sebi PCB sa segment display-om i shifterima pa da imam za ubuduće.?
Da li postoje još neki načini izolacije komunikacije između MCU-a i shift registra?

Makso, posti nisi siguran sta zelis da uradis, nikako nemoj da radis to sto si predlozio. Nacrtaj semu zajedno sa drajverima, pa ti odluci da li ces lemiti dravere ili ne. To ti je mnogo bolje, nego da dva puta radis PCB.
Sto se tice izolacije komunikacije, nekada su se koristili brzi opto-cpoupler-i. U danasnje vreme imas novu tehnologiju od Analog Devices-a koja se zove iCoupler.

http://www.analog.com/en/products/interf...ation.html
Reply
Da podsetim jos jednom, ne trebaju vam nikakvi expanderi, ono sto vam treba je samo gomila opto izolalatora koji idu direktno na portove, a expander u tom smislu ne nego opet jos jedna Blue Pill i sve po istom principu.

Treba da se malo potrudimo i odradimo jednu "PRO-PILL" varijantu od Blue Pill, da sredimo neke stvari na toj plocici, nesto dodamo (FRAM), nesto izbacimo (USB koenktor) i da to bude jedna stvarno fina platformica za razvoj i konkretnu primenu, zadrzimo isti format plocice i raspored pinova samo se modifikuje malo PCB a ako bi to mogli da odradimo sa masinskim popunjavanjem onda da se skocakju tu i otpornici na sve I/O (ili prazni padovi) i urade jos neke mere zastite sa TVS i/ili polifuse. Izbace se i jumperi za boot i stave padovi za prespajanje, ustedi se malo na prostoru, moze i TPS73133 regulator da se stavi za malo "ozbiljniju" regulaciju. Imam 10-ak korisnih izmena koje bi mogle da se odrade na postojecoj Blue Pill.
Takodje ova varijanta koju predlazem je malo vise industriski orijentisana, u tom smislu "low-power" nije od nekog preteranog prioriteta i moze da se izbaci 32k kristal, usput se izbaci i kristal za MCU i tu stavi jedan fin 1-10ppm TCXO i to je pltaformica boli glava koja moze da se rabi narednih X godina.

Ja bih uzeo vise desetina ovakvih plocica u startu (sa/bez delova mozemo da razmotrimo, PCB za pocetak) i svi ostali ako vas interesuje da odradimo grupnu kupovinu. Malecke su plocice, cena ce da bude vrlo pristupacna, za delove kako se dogovorimo i zavisno od interesovanja, preko 100-ak porucenih STM-ova mozemo vec da imamo fine cene.
Reply
@Vojce

Hoces i jos jednu muzicku zelju usput, ozbiljno? Wink

Evo jedna novogodisnja, moze? Smile

https://www.youtube.com/watch?v=-O_wMkTMRKc


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
(12-22-2017, 12:18 AM)mikikg Wrote: Da podsetim jos jednom, ne trebaju vam nikakvi expanderi, ono sto vam treba je samo gomila opto izolalatora koji idu direktno na portove, a expander u tom smislu ne nego opet jos jedna Blue Pill i sve po istom principu.

Treba da se malo potrudimo i odradimo jednu "PRO-PILL" varijantu od Blue Pill, da sredimo neke stvari na toj plocici, nesto dodamo (FRAM), nesto izbacimo (USB koenktor) i da to bude jedna stvarno fina platformica za razvoj i konkretnu primenu, zadrzimo isti format plocice i raspored pinova samo se modifikuje malo PCB a ako bi to mogli da odradimo sa masinskim popunjavanjem onda da se skocakju tu i otpornici na sve I/O (ili prazni padovi) i urade jos neke mere zastite sa TVS i/ili polifuse. Izbace se i jumperi za boot i stave padovi za prespajanje, ustedi se malo na prostoru, moze i TPS73133 regulator da se stavi za malo "ozbiljniju" regulaciju. Imam 10-ak korisnih izmena koje bi mogle da se odrade na postojecoj Blue Pill.
Takodje ova varijanta koju predlazem je malo vise industriski orijentisana, u tom smislu "low-power" nije od nekog preteranog prioriteta i moze da se izbaci 32k kristal, usput se izbaci i kristal za MCU i tu stavi jedan fin 1-10ppm TCXO i to je pltaformica boli glava koja moze da se rabi narednih X godina.

Ja bih uzeo vise desetina ovakvih plocica u startu (sa/bez delova mozemo da razmotrimo, PCB za pocetak) i svi ostali ako vas interesuje da odradimo grupnu kupovinu. Malecke su plocice, cena ce da bude vrlo pristupacna, za delove kako se dogovorimo i zavisno od interesovanja, preko 100-ak porucenih STM-ova mozemo vec da imamo fine cene.

Ja sam ZA !
 Planiram laganu migraciju sa PIC-ova, sa kojima radim vec 15-tak godina, na ARM pa mi se ovo cini zanimljiva varijanta...  Po mogucnosti da bude PCB u EAGLE-u, i to sa el. šemom (vidim da mnogi rade samo PCB, bez crtanja el. šeme, ali to nikad nisam tako radio. To jednostavno mora ici zajedno).
 Mogu pomoci oko crtanja i/ili rutiranja PCB... Ako bude jos zainteresovanih iz BiH, mozemo uraditi i grupnu nabavu iz Mouser-a, ako ne bude, pridružiču se nabavi u Srbiji pa ćemo nekako već riješiti prebacivanje za Bosnu...
 Uzeo bih vjerovatno neku količinu, reda 20-30 kom.
Reply
Nije problem, odradicu ja shemu, postavicu ovde u nekoj novoj temi pa da je malo razmotrimo i da krenemo sa crtanjem PCB, zgodna je stvar sto je velicina plocice konacna i definisana, nema puno mozdaganja oko toga, na nama je da spakujemo u taj prostor sto je moguce vise korisnih stvari i pod obavezno projektovati sa 4-slojnom PCB, nije to skupo toliko za izradu a dobije se stvarno ozbiljna prica spakovana na toj povrsini prakticno klasicnog DIP-40 kucista.
Reply
(12-22-2017, 12:57 AM)mikikg Wrote: @Vojce

Hoces i jos jednu muzicku zelju usput, ozbiljno? Wink

Evo jedna novogodisnja, moze? Smile

https://www.youtube.com/watch?v=-O_wMkTMRKc

De me nadje Miki. Evociramo uspomene.
Inace ovaj PCB je projektovan 1999 godine i instaliran na brdo uredjaja. I2C bez ikakvih drajvera na pola metra zicki.
Reply
Danas mi u lokalnom oglasniku na facebooku iskočio jedan zanimljiv oglas(za razliku od standardnih, prodajem ciglu,svinje, bicikl, i sl...). Kaže lik da prodaje multimetar koji se odaziva na ime BBC multimeter M2042. Nisam ništa našao puno o njemu ili firmi pa jel netko ima ikakve informacije o tom multimetru?
Jedino što sam našao su osnovne informacije o mjerenju struje, napona i otpora ali ništa više od toga. Na ebayu se cijene kreću preko 150€
Reply
Trebao bih kod rođaka da postavim alarm u kuću, pa sam u dilemi šta uzeti?
Kuća je sa prizemljem i jednim spratom, pošto je to već sve završeno prošle godine, i o tome nije bilo plana postavljati alarm, ali eto došlo je da treba, pa sad da se tu nešto buši postavljaju novi kablovi za alarm pa ih mješati sa mrežnim naponom nemam namjeru.
Razmišljao sam o Paradox alarmnom sistemu i bežičnim senzorima, trebalo bih nekih 10-tak senzora na pokret (samo senzori na pokret ostali tipa na dim, plinove mi ne trebaju), vanjska sirena, daljinski za kontrolisanje i centrala, tako da mi više ništa ne treba, bar ja mislim jer neće biti kontrole preko interneta ili GSM-a, možda nekad preko video nadzora ali sada neće sigurno.?
Šta bi mi predložili od opreme?
Reply
Zdravo svima, imam Minebea Stepper Motor 23LM-K355V (nisam siguran da je oznaka potpuno tacna jer je prilicno izbrisana, koristim 4 zice) i Dual Full Bridge Driver L298 koji kontrolisem preko RaspberryPi. Imam problem jer ne mogu da odredim koje mi napajanje (V/A) treba (za motor/drajver), bilo kakav savet je dobrodosao. Hvala Smile
“If you think you are too small to make a difference, try sleeping with a mosquito.” - Dalai Lama XIV
Reply
(01-25-2018, 02:14 PM)1van Wrote: Zdravo svima, imam Minebea Stepper Motor 23LM-K355V (nisam siguran da je oznaka potpuno tacna jer je prilicno izbrisana, koristim 4 zice) i Dual Full Bridge Driver L298 koji kontrolisem preko RaspberryPi. Imam problem jer ne mogu da odredim koje mi napajanje (V/A) treba (za motor/drajver), bilo kakav savet je dobrodosao. Hvala Smile

Proveri jos negde, al ovde kaze ovako:

[Image: 3KS_1ZCTTDmA_87KKtvbnw.png]
Reply
Ja sam nasao podatak da je za struje od 1.5A. U svakom slucaju tu je "negde" struja izmedju 1 - 2A za taj motor.

Napon napajanja je manje-vise nebitan jer sam drajver ogronicava stuju, moze bilo sta izmedju 12 i 24V=.

Struja treba da se izabere tako da tokom rada motor (ne dok stoji) ne predje nekih 50-60*C, ona direktno utice na grejanje i naravno snagu.

E sad ne znam kako se na tom L298 drajveru podesava struja ... Preporucio bih ti da probas neki bolji drajver koji ima micro-stepping opciju i prekidace za biranje struje, nesto poput onog kao na slici u postu #2546 nekoliko postova iznad ovde u temi. Drasticno bolji drajver od L298, neznatno skuplji, ima i optocouplere na ulazu ...
Reply
Da dopunim malo...

Od napona napajanja veoma zavisi brzina porasta sruje u induktivitetu step motora, tj. najdirektnije maksimalan broj obrtaja i oblik moment krive prema broju obrtaja.

Drajver održava struju konstantnom (pomoću PWM) tako da je pad napona na namotajima u statičkom smislu IxR.
Spoljni napon napajanja je od relativno manjeg značaja što se tiče struje namotaja.

Povećanjem napona napajanja se dobijaju bolje dinamičke karakteristike pogona uz nešto malo veće zagrevanje usled porasta fukovih gubitaka sa većim naponom napajanja.

Naravno, može se ići do granica napajanja drajvera i dozvoljene temperature motora (ok je čak i 90C)...

Imao sam prilike da vidim neke japanske šivaće mašine Juki, gde se step motor hrani drajverom kome je napon napajanja čitavih 300Vdc !!!
Naravno, taj step motor okreće čak do 3000RPM, a radi se o prosečnom step motoru sa malo boljim izolacijama namotaja...
Reply
Hvala na savetima izgleda da nisam dobro povezao semu pa mi zato driver nije dobro radio. Uglavnom probacu da napravim i H most od osnovnih komponenti kako bih sto bolje savladao ovu oblast.
“If you think you are too small to make a difference, try sleeping with a mosquito.” - Dalai Lama XIV
Reply
Radim na ideji za projekat koji treba da ima 100 (ili vise) RaspberryPi uredjaja koji dalje treba da upravljaju sa drugim komponentama sistema (a koji mogu da se sastoje od obicnih ventilatora pa sve do ekternih hard diskova).
Trenutno 20ak experimentalnih uredjaja radi preko produznog kabla na jednoj fazi sa pratecim napajanjima (20 x 5V/2.5A).

Moje pitanje je do kog broja mogu da idem sa ovakvim resenjem za napajanje? Da li ce 100 ili vise uredjaja praviti smetnje u mrezi? Konkretno me zanima da li mogu da spalim nesto a ne da li cu napraviti smetnje radio talasima. Da li je dovoljno da postavim neki bolji UPS ispred produznog kabla? Da li imate neki literaturu na ovu temu?

Hvala!
“If you think you are too small to make a difference, try sleeping with a mosquito.” - Dalai Lama XIV
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 14 Guest(s)