Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Da ne otvaram novu temu, par pitanja...
Vidi ovako Makso,

Sada ti govorim samo o jednoj boji LED trake.
Izlazi od SegA do SegG (7 komada) idu na mosfet driver sa P kanalnim mosfetom i to su ti redovi multipleksing matrice.
Izlazi od Dig0 do Dig7 (8 komada) idu na mosfet driver sa N kanalnim mosfetom i to su kolone multipleksing matrice.

Pogledaj malo po internetu ima dosta o tome, recimo najjednostavnije objašnjenje 4 x 4 MPX matrice : http://dokuwiki.ehajo.de/artikel:led-multiplex
Ovde ti je svaka led dioda u stvari cela LED traka . Ti imaš 7 x 8 matricu.

Dalje, pošto u MPX modu u jednom trenutku sija samo jedna cifra, a sve se menja velikom brzinom - ljudsko oko stiče utisak da
sve cifre svetle istovremeno. Ne znam kako bi se ponašale LED trake u takvoj situaciji u praksi ??
Možda sve bude OK, ali opet kažem - ne znam

U MPX modu NEMA zajedničkog kraja LED dioda koji su jednostavno vezani na plus ili masu.
Zajednički krajevi, bilo od kolona, bilo od redova idu na odgovarajući mosfet.
Isto tako je to već povezano na pločici koju imaš, ali s tom razlikom da nisu potrebni eksterni mosfeti
jer potrošnja samih 7 segmentnih displeja na prelazi maksimalnu struju izlaznih pinova od MAX-a

Tako da to neće biti baš mala i jednostavna pločica ...

Pozz
Reply
Wink 
Ne znamo za sta ce biti displej ali MPX (multiplex) nije jedina opcija. Moze i sa HC595 8-bit serial-in, serial or parallel-out shift register with output latches; 3-state. Naravno ova varijanta i nije bas dobra za RGB jer za svaku cifru c0...c7 dreba po jedan HC595 i ako hocemo u tri boje onda to x3...
Za igranje sa RGB led trakama ima odlicna varijanta takvih traka gde svaka dioda je kontrolisana za sebe od inteziteta svetlosti RGB-a pa do pojedinacnog palenja i gasenja svake diode i to sve serijski putem preko jedne data linije...
To su takozvane ws2812b led strip a njihov datasheets pogledaj ovde A usput imas brdo primera za Arduino za igranje i experimentisanje......




Ovde ti je gotov project od ovog gore videa...
Reply
Znam za tu traku, već dugo vremena pratim cijene ali je stvarno masna, pa sam odustao od nje još uvijek, a trebam napraviti jednu poveću štopericu, a pošto već sa ovim MAX-om imam goto i testiran program i hoću preko njega do to odradim, nemam nikako vremena da eksperimentišem sa tranzistorima za RGB trake sa ove postojeće ploče koju imam...
Reply
Pa mislim da i nije toliko skupa evo ova od 5m duzine i ima 30 dioda /meteru kosta US $10. Ako ih stavljas po 3 u seriju za jedan segment treba ti 21 dioda za jednu cifru. U 5 metara trake imas 150 dioda sto znaci ukupno 7 cifara sto moras priznati da i nije puno s obzirom da bi cifra bila velicine cca 80x50mm u tri boje. Moras da znas da za ovakav displej ne treba nikakva druga (MOSFET) elektronika sem MCU-a sto dodatno uprostava i pojeftinjuje displej. Intezitet svetlosti je maximalan jer ova traka ne radi MPX.

E sad ako ces koristiti MPX moras da znas da kod MPX-a neces nikad imati pun intezitet svetlosti na diodama upravo zbog nacina na koji funkcionise multiplex sto je najvise izrazeno pri dnevnoj svetlosti....
Reply
YuMERA je dao vrlo dobar predlog, pogotovo što je u svom prethodnom postu
postavio link ka Arduino projektu. Mislim da jednostavnije a bolje od toga neće
ići tako lako ...

Pozz
Reply
Pokušaću sa MPX-om pa ako ne uspijem sa njim onda ću morati sa ovim napraviti, uglavnom meni će biti aktivno 6 brojeva ona dva u sredini su korišćeni kao crte za razmak umjesto tački tako da tu mogu ubaciti fixne ledice.
Reply
Danas sam na EE otpadu nabasao na Wandel & Goltermann DLA-5A data line analyser. Uključio ga i radi, ima masivno kučište od aluminija, kolko vidim, old school je, sve TH komponente.

Slike stavim kasnije, ali me zanima koliko bi mogao dobiti za njega
Reply
Evo slika:

[Image: 1058kza.jpg]

[Image: 300rxwo.jpg]

[Image: 2qajluq.jpg]
Reply
Danas sam probao led traku preko MPX i nije dobro, traka mijenja intenzitet svjetlosti kao da radi na AC naponu doslovno, povezao sam je preko NPN tranzistora koji kontroliše P kanalni mosfet i prekida +12V?

Postoji li neka mogućnost da se još proba samo da se led traka gasi jer sad je osjetljivost prevelika, prstom kada se dira baza tranzistora daje preko 60% svjetlosti, možda da stavim neku zenericu na ulazu?
Reply
(06-17-2016, 12:50 PM)Makso Wrote: Danas sam probao led traku preko MPX i nije dobro, traka mijenja intenzitet svjetlosti kao da radi na AC naponu doslovno, povezao sam je preko NPN tranzistora koji kontroliše P kanalni mosfet i prekida +12V?

Postoji li neka mogućnost da se još proba samo da se led traka gasi jer sad je osjetljivost prevelika, prstom kada se dira baza tranzistora daje preko 60% svjetlosti, možda da stavim neku zenericu na ulazu?

Makso,

jel mozes da otvoris novu temu i da okacis sve seme, pa da svi zajedno vidimo. Tesko je ovako pratiti, posto su razbacani postovi.

Pozdrav
Reply
Da li netko ima kakvu ideju o postojanju bluetooth receiver DACa u nekom polu DIY obliku,znači nekakva kutijica na koju samo nakačim napajanje i to je to. Da mogu puštati glazbu sa smartphonea i sličnih uređajčića. Bilo bi zgodno kada bi taj uređaj imao i USB ulaz i možda nekakav AUX u obliku RCA konektora.

Našao sam ovo http://www.ebay.com/itm/Bluetooth-Audio-...Sw9a5XPqrg ali rekoh da vidim jel se netko sa time već igrao i ima možda kakvo provjereno riješenje.
Reply
Bluetooth i HiFi bas ne idu zajedno, pre svega zbog ogranicenja u kolicini / brzini prenosa podataka BT. Ako bas hoces bezicno, imas dosta popularan Google Chromecast (i TV i audio) za $35
Reply
Ma znam...inače ovo ne radim sebi već prijatelju kojemu nije toliko bitno da je hi-fi već samo da radi pouzdano,da ne puca prijenos. E sada ako kažeš da je upravo problem u količini/brzini prijenosa podataka onda ću malo pogledati ima li kakvo riješenje sa wifi-jem koje nije recimo to tako gotov proizvod već nešto kao goli PCB koji se može ugraditi u nekakvu kutiju što je i poanta. Prijatelju slažem pojačalo,pretpojačalo i nekakav DAC za kojega bi bilo dobro kao što sam već gore rekao da ima osim wifi-ja/bluetootha i usb i nekakav analogni AUX ulaz.
Reply
bilo je nedavno u Lidl-u za 17e Bluetooth primo-predajnik, 3,5mm ulaz\izlaz sa baterijom koja traje po čitav dan.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
Opet ja sa pitanjem.
Prijatelju je vrisnuo MC1466L integrirac u lab napajanju. Naravno kod kineza ih ima ko korova(vjerojatno lažnjaci) pa jel netko zna di bi se to moglo naći a da nije lažnjak ili ima kakvu ideju za provjerenom diskretnom varijantom tog integrirca.
Reply
Da li neko ima kakvih informacija o diodi koja je vrisnula u napajanju sony plasma TV.

Na diodi pise NU 3.l ali nista ne plonalazi google po ovoj oznaci.

Ova dioda se nalazi izmedju SORS tranzistora K2717 i Minus napajanja gde je katoda vezana na minus a anoda na sors i paralelno njoj su vezana 4 smd otpornika 47 oma paralelno.

Koja je uloga ove diode i koja bih zamena mogla da se upotrebi.


Reply
[Image: IMG_20160705_192639.jpg]
Reply
Pa di mi nađeš tu pivu...imamo mi bolje od tog potrošačkog ćesma. Confused
Reply
Otvoricu novu temu, imam jos neka pitanja ...
Reply
Bio sam danas u Vinkovcima. Ronovar zna zbog cega sam bio tamo. Svratili smo malo u supermarket pa smo kupili od svega po malo a izmedju ostalih proizvoda i ovo pivo. Za sledeci put kada odem tamo, koje pivo da kupim?
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 40 Guest(s)