Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Da ne otvaram novu temu, par pitanja...
Također ako se misli da je bezolovni tinol bolji za zdravlje možda je ali nije za naše živce... Dodgy  Kupio sam prije nekoliko godina pola kile i nikada više. Jednostavno mi se ne sviđa kako se lemi sa njime, pa dok ima olovnog tinola ja ću da se "trujem" sa njime,naravno od provjerenog dobavljača. Big Grin
Reply
Pitanje,zašto mi u Sprint-u kad exportujem Gerber fail ne exportuje i groun plane??? Hvala
Devojka me vara sa rođenim mužem!
Reply
I ja sam se isto upitao kad sam gerber fajlove inportovao nazad u Sprint, ali kada sam ih inportovao u neku od aplikacija za pregled gerber fajlova sve je bilo na svom mestu...
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
E vidiš,kad napravim gerber u sprintu i kad taj gerber inportujem u dip trace,isti mi to (ground plane) vidi kao praznu ploču,i onda je problem da se uklopi kao grond plane sa postojećim vodovima,ili sam glup,ili mi noge smrde Wink
Devojka me vara sa rođenim mužem!
Reply
Okači taj fajl ovde ili mi pošalji na Skype pa da pogledam to ujutru...
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
(05-02-2015, 09:02 PM)Khadgar2007 Wrote: Također ako se misli da je bezolovni tinol bolji za zdravlje možda je ali nije za naše živce... Dodgy  Kupio sam prije nekoliko godina pola kile i nikada više. Jednostavno mi se ne sviđa kako se lemi sa njime, pa dok ima olovnog tinola ja ću da se "trujem" sa njime,naravno od provjerenog dobavljača. Big Grin

Priča i o bezolovnom kalaju je tek veoma interesantna.

Stoji to da olovo (Pb) može biti opasan metal po zdravlje jer često ima u svom sastavu radioizotope. Osim toga i u najčistijem stanju ga je opasno uneti u organizam.
Koristiću kao izvor sledeći link gde možete dosta toga pročitati o lemnim legurama:
http://en.wikipedia.org/wiki/Solder
"Lead, and to some degree tin, as used in solder contains small but significant amounts of radioisotope impurities. Radioisotopes undergoing alpha decay are a concern due to their tendency to cause soft errors. Polonium-210 is especially problematic; lead-210 beta decays to bismuth-210 which then beta decays to polonium-210, an intense emitter of alpha particles. Uranium-238 and thorium-232 are other significant contaminants of alloys of lead.[5][10]"


Evropska unija je 2006. godine donela RoHS direktive i od tada se u ogromnom broju elektronskih proizvoda izbacuje olovo iz lemnih legura.

Ta priča ima u dubljem smislu dvojaku pozadinu:

Jedna strana je vrlo ekonomski orijentisana jer su bezolovne legure još uvek nepouzdane, imaju manju otpornost na mehanički stres i sklonost ka stvaranju "brkova".
To kao krajnji rezultat dovodi do povećane šanse otkazivanja uređaja izloženih termičkim i mehaničkim naprezanjima.
Realno to je jedna od metoda kontrole veka proizvoda koja proizvođačima donosi dobit, koja u pozadini ima osnovu vezanu za sprečavanje zagađenja.
Na toj istoj strani priče stoji i globalni "reset" tehnologija, jer se proizvođači naravno moraju transformisati ka novoj tehnologiji, pri čemu moraju odbaciti čitave stare sisteme i proizvodne linije, ili pak na njima izvršiti masivne izmene.
To dodatno šalje u bedu proizvođače koji nemaju dovoljnih ekonomskih potencijala za takav korak i ograničava "klub" na bogatije proizvođače ili grupacije. 

Odnos količina upotrebljenog olova u automobilima i u elektronici teško je uporediv.
Trenutno na planeti crikuliše toliki broj motornih vozila da predstavlja približno oko 1/7 svetske populacije, tj oko 1.000.000.000 motornih vozila. tome možemo bez problema pridružiti još možda 10-30% ne recikliranih Pb akumulatora iz vozila koja više nisu u voznom stanju.
Broj vozila sa neolovnim akumulatorima je veoma mali u odnosu na ukupan broj te tu količinu možemo zanemariti.
Prosečna težina jednog Pb akumulatora neka bude da sa vrlo optimističnim pristupom sadrži 10Kg olova (a više je).
Jedan komercijalni elektronski uređaj poput starih CRT TV sadrži oko 100 grrama olova prosečno.
Dakle oko 100 CRT televizora je uporedivo sa jednim akumulatorom iz vozila, ili možda hiljadu mobilnih telefona starije proizvodnje.

Kada se pomene ovaj odnos, prozvani se odmah pozivaju na reciklažu Pb akumulatora, kao da se elktronski uređaji ne mogu reciklirati :-)

Naime, trenutno još uvek nema boljeg odnosa uložene cene prema kapacitetu akumulatora od Pb akumulatora, i samo ekonomski razlozi Pb akumulatore (uz napomenu da je reciklaža obavezna) daju opravdanje njegovoj upotrebi, izuzimajući ga iz RoHS zabrane.

Pb akumulator je teško izvodljivo uneti u organizam i potencijalno se izložiti alfa radijaciji od zaosatalih količina radioizotopa (možda bi se nekako i mogli pojesti oni najmanji iz panik rasvete :-).
No tvrdim da je podjednako teško pojesti CTR TV ili mobilni telefon, pogotovo računar jer bi malo smetali kablovi pri gutanju :-)

Malo ću se našaliti na tu temu i doneti zaključak da je olovo iz elektronskih uređaja ekstremno smrtonosno, a iz Pb akumulatora maltene jestivo...

---------------------------------
Priča o olovnoj i bezolovnoj leguri za lemljenje se tu ne završava.
Naime, za sve iole kritičnije aplikacije gde se zahteva viša pouzdanost, širom sveta se i dalje isključivo koriste olovne legure lema, a to su:

-auto industrija,
-avio industrija,
-vojna industrija
-i kosmička industrija.

Nikom od njih još uvek na pamet ne pada da rizikuju sa nedovoljo razvijenim bezolovnim legurama, i vrlo vešto nalaze pravila kojima se sasvim službeno zaobilazi RoHS kao da ne postoji.

"Since the properties of lead-free solders are not as thoroughly known, they may therefore be considered less desirable for critical applications, like certain aerospace or medical projects. "Tin whiskers" were a problem with early electronic solders, and lead was initially added to the alloy in part to eliminate them."
--------------------------------------

Među najbolje legure za lemljenje u elektronici su legure koje sadrže oko 60% Sn, 37-39%Pb i 1-3% Cu ili Ag, naravno uz gomilu dodatnih aditiva u obliku drugih metala ili nemetala koji lemnu leguru predisponiraju za određenu oblast primene.

Olovne lemne legure su razvijane više od dva veka i dostigle su veoma visok nivo kvaliteta.

-------------------------------

Van svih priča o lemovima a olovnim kalajem koji su vrlo puzdani i kvalitetni, to nisu najpouzdaniji spojevi u elektronici.

Najpouzdanii spojevi koji se i dalje koriste u najkritičnijim aplikacijama su i dalje spojevi "wirovanjem", punktovanjem, i kao jedan od definitivno najboljih oblika laserskim zavarivanjem istorodnih ili raznorodnih materijala...

Toliko o tome.

Pozz
Reply
Da li je neko pravio FM tuner, ja bi pokušao da napravim sa nekom kombinacijom LCD displeja i 10-ak memorijskih kanala i slično?
Reply
(05-02-2015, 11:39 PM)Vlada021 Wrote: E vidiš,kad napravim gerber u sprintu i kad taj gerber inportujem u dip trace,isti mi to (ground plane) vidi kao praznu ploču,i onda je problem da se uklopi kao grond plane sa postojećim vodovima,ili sam glup,ili mi noge smrde Wink
(05-02-2015, 11:41 PM)TDA Wrote: Okači taj fajl ovde ili mi pošalji na Skype pa da pogledam to ujutru...

Da li ste to pogledali?

Ja radim nešto (VSPS phonoSmile) u Sprintu i imam isti problem sa prebacivanjem u DipTrace. Kad uključim "ground plane" i exportujem gerber fajlove, daje mi pri importu u DipTrace par lejera više - ne znam kako da ih sredim... Jedan od lejera je "ground plane" ali kao u negativu...
Reply
Mora da smo zaboravili na to...
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
(05-02-2015, 11:39 PM)Vlada021 Wrote: E vidiš,kad napravim gerber u sprintu i kad taj gerber inportujem u dip trace,isti mi to (ground plane) vidi kao praznu ploču,i onda je problem da se uklopi kao grond plane sa postojećim vodovima,ili sam glup,ili mi noge smrde Wink

(05-20-2015, 01:15 PM)TDA Wrote: Mora da smo zaboravili na to...

Ma nije bitno ni hitno, uradio sam u Sprintu nego hoću da uradim 3D kao što sam radio za TI i Borin phono preamp...  Cool
Reply
(05-18-2015, 09:54 PM)Makso Wrote: Da li je neko pravio FM tuner, ja bi pokušao da napravim sa nekom kombinacijom LCD displeja i 10-ak memorijskih kanala i slično?

Dobra ideja ali samo ako ima i daljinski upravljac!
Reply
Jel ima neko šemu za neki što manji smps, treba mi za led diodu od 50W (one što budu u reflektorima), da probam uraditi svoj prvi smps ili ako je moguće preraditi one iz dvd player-a?
Reply
Mozes da iskoristis taj gotov SMPS iz DVD-a.
Dakle potrebno ti je izvor konstatne struje a i napona sto bi vec imao u ovom SMPS.
Taj strujni izvor bi mogao da napravis kao poseban sklop (npr prosto sa LM317) a mozes da napravis i kao FB kolo koje senzuje struju pa spusta napon na SMPS.

Koliki je radni napon/struja tog LED?
Reply
Zaboravih da napišem, radni napon je 30-34V, idealno bi bilo nekih 33V.
Reply
(05-31-2015, 08:56 PM)Makso Wrote: Zaboravih da napišem, radni napon je 30-34V, idealno bi bilo nekih 33V.

Makso, u gomili štampača imaš SMPS napajanja od 24 V. Možeš od nekog neispravnog štampača
da uzmeš ispravljač, pa da probaš da ga doteraš.
Reply
U sustini nece moci mnogo da se trimuje napon, par volti gore-dole, ne moze vise. Morao bi da se premotava trafo a to je komplikacija ...
Reply
Imam dva trafoa toroida kojima normalno ne znam snagu,a želio bi da saznam.Izvađeni iz nekog kućnog kina i proslijeđeni meni te nisu nikako označeni osim naljepnice na kojoj pišu naponi i boje žica. Dimenzije su sljedeće 57mm visina i promjer 105mm i to je mjereno sa odmotanim sekundarima. Nađu se dimenzije za snagu toroida na netu ali razlike u snazi s obzirom na dimenzije su velike pa rekoh da pitam jer vjerujem da ovdje ima netko pametniji od mene da da neki odgovor. U planu je da to premotam i napravim jedan pošteni laboratorijski ispravljač koji bi išao do nekih 70V,snaga ispravljača bi biča ograničena samo sa snagom trafoa.
Reply
Oko 100-150VA.
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
Misliš?Gdje god sam gledao trafo tih dimenzije je oko 200VA. Ovi od kojih 100-150VA za isti promjer su debelo niži, do nekih 45mm.
Reply
To sam odokativno ocanio prema dinezijama...
http://www.trafco.rs/cenovnik.php

U. Loše sam video.
Biće da je možda čak i 300VA
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 14 Guest(s)