Naime sta je problem sa ovim dobrim OP-ovima koji se koriste u audio svrhe, ako dobro progledate tehnicku specifikaciju za upotrebljeni OP, primeticete stavku gde se navodi njegova sposobnost za "vozenje" kapacitivnog opterecenja, npr OPA1662:
[attachment=1944:ds-spec.png]
Sta to prakticno znaci? To znaci da ce OP raditi STABILNO ako su vrednosti kapacitivnog opterecenja na njegovim izlazima ispod tih granica. Pitate se kakve sad to veze ima kapacitivno opterecenje. Pa ima mnogo veze
Pod kapacitivnim opterecenjem se racuna sve sto je prikljuceno na njegov izlaz, dakle od stampanih vodova, preko konektora i kablova do ulaza u sledeci stepen.
Izmerim ja parce koaksialnog NF kabla koje koristim za povezivanje (oko 1m duzine) i pokaza mi C-metar 180pF ... Uf zgranuo sam se ... Sa konektorima i kada se on prikljuci na sledeci stepen to se sigurno jos poveca (to nisam mogao da izmerim, smetale su mi klamp diode) ali generalno sam prekoracio nivo preporucenog kapacitivnog opterecenja. Posledicno to znaci da mi je sam OP "brljavio", nije potpuno prooscilovao nego "delimicno" i unosio totalno nelogicne anomalije u signal koje su mi varirale sa ucestanostu ulaznog signala.
U cilju odklanjanja ovakvog problema, cesto se pribegava resenju sa "izolacionim" otpornikom koji se postavlja na sam izlaz OP-a, kao npr ovako nesto:
[attachment=1946:capacitive-load.png]
Za konkretnu teorisku analizu i resenja ovog problema pogledajte sledece linkove:
http://www.analog.com/library/...gue/archives/31-2/appleng.html
http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/00884b.pdf
http://www.analog.com/library/.../38-06/capacitive_loading.html