Hvala Braco, ako vam svima odgovara morate mi reci da vam generisem finalni gerber! Okacio sam i source fajlove pa nek pregleda i Dragan detaljno, ne zurimo.
LNA 60dB D100
|
Ne znam jesam li spomenuo, postoje ERA serija otpornika od Panasonik, thin film metal film!
https://www.lcsc.com/products/Chip-Resis...&s_z=n_ERA
02-12-2025, 07:21 PM
IPEX
signal IN ide do L//R, to je OK signal GND ide SAMO do NFB -> Rbottom, i nigdje više! Zato i stavljamo IPEX dodatno, inače bi odradili sa PCIe slotom. PCIe slot netrebamo nešto posebno spajati sve te SGNDje na PCIe slotu, nego če to biti na njegovom ženskom konektoru odradjeno, tako da tu netrebamo tih viasa, a mogu pera na PCIe slotu SGND biti povezana, umesto jednog pera više njih zajedno, bez medju zareza. LED footprint za HLMP6000 E0011 koji je GullWing tipa ili T-3/4 OPA1655 pustio bi samo jedan footprint, ako se jih nemože ugnezditi jedan u drugog, jer je onaj kojeg se ne montira svo njegovo okruženje antena(e) odlučio bi se za SOIC-8
LP
Dragan
Ne razumem te Dragane, ako sgnd ide samo do rbotom a ne ide na levi kraj pcie slota, onda moram da ostavim ta pera na pcie neuvezana? Znaci perca su ne definisana, slobodna?
02-12-2025, 08:52 PM
(02-12-2025, 08:13 PM)savan Wrote: Ne razumem te Dragane, ako sgnd ide samo do rbotom a ne ide na levi kraj pcie slota, onda moram da ostavim ta pera na pcie neuvezana? Znaci perca su ne definisana, slobodna? Jeste, nisu definisana na modulu! Mogu biti povezana zajedno, ali isto tako mogu biti i nepovezana, svejedno!
LP
Dragan
02-12-2025, 09:23 PM
Ok. Onda sam diskonektovao sgnd na slotu i sad su nedefinisana, slobodna. Za hlmp sam napravio footprint to je sad ok. I izbacio manji foot za opamp i stavio soic8
02-12-2025, 10:22 PM
(02-11-2025, 10:16 PM)mikikg Wrote:(02-11-2025, 10:03 PM)savan Wrote: Dragane ok, sutra cu popraviti i nadam se bice kompletiran modul. @Savan Znaš kako se rešava taj problem sa tim silnim harmonicima od 50Hz? ![]() Prosto, zameniš napajanje sa čoperskim koji radi na prekidačkoj frekvenciji većoj nego što ti možeš maksimlano da semplujes sa tim AD konverterom! Nestanu harnonici iz audio spektra, pojave se na drugim većim frekvencijama koji ti grafikoni tj A/D ne dohvata, ne smeta više u audio spektru a van njega nas nije toliko briga ali da budemo korektni (zbog EMI uskladjenosti) i to se sve može lepo filtrira i dosta lakše oklopi sve svede na pristojnu meru i tako je sve na svom mestu.
02-13-2025, 08:53 AM
@Braca @Dragan100 @Savan
Ovo vam možda bude interesatno, probao sam praktično, sledeće: - Svaki Audio DAC tehnički može da radi u DC režimu - Izlazni C ako ima se lako preskoči - Audio sistem drajver (i OS) uglavnom ne razume/prepoznaje DC U tom smislu ovaj code radi, mogu da setujem izlazni DC offset direktno koji je "umixan" sa sound-sistem drajver i zvučna kartica "svira DC+AC"! Vrlo lepo radi običan Audio DAC kad mu se zada da setuje vrednost od 0-65535 (16bit za moj tesni primer), i još zgodno što može da se galvanski izoluje DAC a i ADC na USB nivou po istom principu i tako može da posluži za razne stvari i experimente, kao neka izolovana ADC/DAC sonda (Codec + AduM)! Imam primer i sa testerastim signalom, sporo 1Hz ustvari setuje DC napon i dobije se prelep testerasti-audio-modulisan signal dok svira vaša omiljena muzika ![]() Da tesirate malo vaše DC-servo sprave! ![]()
Da definitivno cu gledati da poizbacujem sve 50Hz trafojcice i sve odraditi switchersko sa minimum @100kHz, sto nisam ovo kupio ili ovo? -> samo jos da pronadjem neko pogodno LLC cak bi gledao ili da pokusam da ga prekopiram ili da pravimo neko lepo forumsko LLC napajanje za sve namene ako se slazete za neko fiksno 50W, a nebi bilo lose i jedno varijabilno za kasnije. : ) Da ovo sto kazes moze da se miksa svasta nesto, na primer da se izmiksaju dve pesme jedno je pesma a drugo je wav fajl 1kHz ili neki dugi signal uopste nije bitno sve je moguce spojiti, ja sam uspeo dva dsd bitstrema da spojim u jedan, samo se povecala frekvencija na x2 i cuju se obe pesme u isto vreme, jedna na svojoj frek x1 i druga na svojoj freq x1, obe su morale da idu na x2 jer ako nije onda su obe usporene za /2 : )
Jel ok sve sa plocicom da vam napravim finalni pcb gerber fajl?
Hmm, imam jedan predlog, ako je nekako izvodljiv a nekako bi bio "uskladjen" sa opremom koju imamo a vezana je za E1DA Cosmos ADC, da taj modul na izlazu ima dva XLR muška konektora na rastojanju koji pasuje i koju se direktno uključe u Cosmos ADC, da se preskoče kablovi, direktno-najbliže se vrši A/D konverzija i bi bio opimalan interkonekt.
Šteta što Cosmos ADC nema Phantom Power +48 Volti koji kada se lepo iskoriste mogu da odrade odlično posao i to sa verovali ili ne CMOS inverterom i dioda+kondenzator kaskoda koja kaja radi na 400+kHz i jednostavno daje vrlo lep DC napon a RF deo i komponente su daleko van čujnog opsega i ne smetaju niti ulaze u signal, direktno se tako pravi HV za kondenzsatorske mikrofone koji imaju FET u pre-amp! PS: Na Tascam US-2x2HR postoji +48V i skoro sam se igrao i privezivao "obične" low-voltage kondenzatorske kapsule (sa rashodovanih head-set), par sam "sredio" tokom eksperimenta ali sam posle došao do vrlo prostog rešenja koje se svodi na jedan tačan otpornik i jedan kondenzator koji sam gurnuo u sam XLR konektor i radi fenomenalno! Pre toga sam imao "pomoćno rešenje" sa eksternom 9V baterijom, tj 5-6V baterijom koje sam naknadno koristio posle upotrebe u unimeru još godinu dana dok ne padne napon na 3-4V ![]() Prelskom na Phantom Power (nebitno za baterije, to je bila fora), drastično se pročistio signal, nemam sad ništa eksterno, pomoćni kablići, kutija za baterije i slično, sve je u okviru konektora i jednog dobrog (50Ohm) koaksialnog kabla do mikrofonske kapsule.
Miki ajmo praviti Izlator + iso napakanje preko usb za Cosmos!!?? Ja cu to morati da uradim pod hitno, vidi koje ja imam probleme sa Cosmos i ground loop najverovatnije jer ne znam sta drugo? -> https://forum.yu3ma.net/showthread.php?t...#pid135767
Najverovtnije cu odraditi sa onim integrisanim bombon reg sto je i gorso69 pravio skoro i sto daje 1A struje na 5V, taman! Izolator isousb211, napajanje preko usb izolovano preko tog bonbon regulatora + LT3045 postregulator za Cosmos, tako cu da uradim, to mi je sad prioritet. 100eur je puno za izolator, moze da se napravi za 20-30 eur, mzoda napravim mali neki pcb pa izbusim jos jednu rupu u Cosmosu za dodatni usb-C, smestim ga u Cosmos i prevezem izbutra usb pinove, videcu jos.
02-13-2025, 08:01 PM
Po mom skoro 10-godišnjem iskustvu s merenjem THD i šuma pomoću audio interfejsa, kablovi između LNA i ADC-a nisu problem, a još manje slaba tačka.
Na toj vezi se očekuju naponi reda 100-200 mVrms (reziduum elim. filtera, pojačan za 60dB), pri niskoj izl. impedansi LNA i ulaznoj impedansi ADC-a (reda kilooma). Koristio sam razne kablove, dužine do 60cm, a najviše se oslanjam na Mogami Neglex Quad 2534, jer on ima po dve upredene parice čime se pre svega na niskim frekvencijama dobija dodatno prigušenje EMI i do 20dB. Što se tiče USB izolatora, mogu da kažem da bez njih nisu moguća korektna merenja. Imam HS02 na obe periferije (E1DA i Topping D10b) jer jedan nije dovoljan ako istovremeno koristim oba interfejsa. Sticajem okolnosti platio sam za njih akcijske cene, reda 75 CHF, što i dalje nije malo, ali bez njih ne ide. Zato pozdravljam ideju da se napravi forumski USB izolator.
02-13-2025, 09:15 PM
Upadam kao padobranac, ali zar nije bilo govora da će se ovaj LNA napajati iz baterije tako da ne vidim zašto raditi napajanje za njega?
Napajace se sa baterije. Braco otvorio sam temu za usb izolator i vec i nacrtao shemu -> https://forum.yu3ma.net/showthread.php?tid=2997
@Braca
Ja sam ipak za varijantu da se stavi XLR muški koji pasuje na Cosmos ADC, ko želi može slobodno da produži te konekcije dodatnim kablovima. Meni iskreno fizički smetaju kablovi na stolu, prave mi inače dodatnu gužvu i morao bih da odvojim 20-30Eur za dobre konektore i kablove da prespojim to. Na ovo sam mislio, vidite kako to lepo može da se uklopi, eto i drvena kutica od naših ADC je tu, što radi kao duplo-balansirajući I/Q demodulator je drugo, druga pločica ali sa istim XLR rasporedom ![]() BTW: Inače ova pločica sa tim TUF-3 mixerima služi da Cosmos ADC koji sam po sebi može da sempluje frekvencije do 192kHz tj 384ksps PRETVORI u Software Defined Radio prijemnik sa radnim bandwith od 384kHz/32bit (zbog I+Q), sa istim onim odnosima singnal šuma koji inače ima (< -130db) i da tako skenirate ceo HF/VHF/UHF spektar tj kako god i koju god frekvenciju lokalnog oscilatora dovedete i postavite. Dakle Cosmos ADC sa tim se pretvara minimlano u HF/VHF spektralni analizator a uz osale SDR programe i u kompletan radio prijemink sa svim mogućim analognim i digitalnim demodulacijama, uz super-mega prijemne karakteristike jer koristi izuzetan niškošumni ADC, u klasi nasjkupljih radio stanica, stim što ni oni nemaju još ovakve 32bit konvertere!
02-14-2025, 11:15 AM
Miki, lako je tvoju ideju izvesti kada su u pitanju mali moduli.
Modul na kome trenutno radimo je samo ulazni deo LNA, treba još da se uradi i osnovna ploča na kojoj će biti izlazni stepen, i koja će nositi do dva ulazna modula. Svaki od njih će biti posebno oklopljen. Sve to će biti spakovano prvo u kutiju od čeličnog lima, a zatim u Al-kutiju po izboru graditelja, napr. https://forum.yu3ma.net/showthread.php?t...#pid135687 Planirano je napajanje iz dva Li akumulatora sa po tri ćelije, pa ako će i oni biti u kutiji (kod mene sigurno ne), težina instrumenta bi mogla biti oko 1kg. Čak i da nekako postavimo muške XLR bez čaure na spoljašnju kutiju, zbog zavrtnjeva na prednjoj ploči ADC-a postojao bi zazor od bar 2mm između LNA i ADC-a - prozor za EMI.
Evo jednog primera koji ilustruje koliko je teško osloboditi se EMI kada uređaj ima veliko pojačanje, u konkretnom slučaju 60dB.
Merenje je urađeno u mojoj radnoj sobi, svi potrošači na zidnim priključnicama galvanski odvojeni. Crvena linija prikazuje šum Wurcer-ovog LNA sa otpornikom od 50R (2x100R paralelno, Vishay foil resistor, 0,01%, u kutiji od mi-metala. Sam LNA se nalazi u kutiji od čeličnog lima (0,5mm), a ova u Al kutiji, iznutra obloženom folijom od mi-metala. Napajanje je u posebnoj čeličnoj kutiji (LiPo, tri ćelije), kabel dužine 30cm sa opletom, konektor Mini XLR. Ulaz u LNA je visoke impedanse (FET), ali u spektru nema smetnji iz mreže. Zelena linija: Gronerov LNA u čeličnoj kutiji (0,5mm) koja je ugrađena u Al kutiju (debljina zida 2mm). Interna veza od ulaznog BNC-a do LNA: RG179U, 10cm. Napajanje je u posebnoj čeličnoj kutiji (2xLiPo, četiri ćelije), kabel dužine 30cm sa opletom, konektor Fischer, metalni, 5-polni. U spektru vidimo komponente mrežne frekvencije, najjača na osnovnoj učestanosti, 20nVrms. Razlike između ova dva LNA: folija od mi-metala u Wurcer-ovom LNA, niža ulazna impedansa Gronerovog LNA (osam BF862 u paraleli), što bi trebalo da rezultira većim imunitetom prema EMI na ulazu. P.S. Do sada sam za gore pomenutu foliju koristio englesko ime mu-metal. Međutim, pošto ime te legure dolazi od grčkog slova µ, pravilan izgovor na slovenskim jezicima je "mi".
02-15-2025, 05:04 PM
(02-12-2025, 09:23 PM)savan Wrote: Ok. Onda sam diskonektovao sgnd na slotu i sad su nedefinisana, slobodna. Za hlmp sam napravio footprint to je sad ok. I izbacio manji foot za opamp i stavio soic8 Za kontrolu PCBja si treba uzeti vremena i polako kontrola svega! Par dana sam bio u gužvi i nikako mirnih živaca da to odradim. Sava odradio vrhunski posao! EasyEda online registraciju sam imao od prije, naložio Savin .json file i polako "sloj po sloj" prečekirao sve. Dodao sam 4x ovalan slot za pinove poklopaca sa obe strane, tako da se jih na kraju, ispitanog modula, te poklopce ugura u te slotove i zalemi na dva mesta. Poslije sam počeo ispitivati vodove oko ulaza gdje je naj-škakljivije, kao i NFB bottom, jer se tu "sve dogadja"! Pomerio sam par vodova, doradio njihove dužine (več su bile OK), poslije počeo pomerati elemente, grupirati....i tako u krug bez kraja :-) Na PCIe slot sam na kraju ipak dodao SGNDpci i PGND pera EasyEda ne javlja nikakav error, pa i na oko sve OK! Zadovoljan sam sa radom ovom aplikacijom, pa i netrebam je imati na (n+1) PC instaliranu na kome dnevno radim. Projekti i filovi na serveru, od svugdje jih je moguče povuči i nastaviti sa radom Easy i User frendly, što bi rekli "prost ko pasuljče!" :-) Ovako "mi ispalo": a Sava če još jednom prekontrolisati, možda mi promakla koja "sitnica" meni neuočljiva! :-)
LP
Dragan
Odlicno Dragane, ne prijavljuje greske, ne dira se nista, font jedino nije PlayRegular, ako treba font dole je u atacmentu
Importirao sam font ali sam pustio NotoSerif-Medium.
Doradio sam module sa bottom strane, premestio malo elemente, sad su baš kratke veze... Iner1 (sivi) za Jumpere TP1, TP2, SGNDbias i M_x, rastojanja izmedju njih toliko da je izmedju njih GND, sve ostalo GND shild koji je spojen na PCIe slot. Iner2 (zeleni) za napajanja i sa druge strane još par Jumpera ulaznog signala, sve ostalo GND shild koji je spojen na PCIe slot. Nešto sam zaoblio ivice BoardOUT line Otpori su svi R1206 footprinta, kondenzatori C1206 Shild poklopac (2 kom za jedan modul) Par slika:
LP
Dragan |
« Next Oldest | Next Newest »
|
Users browsing this thread: Boban, Khadgar2007, 11 Guest(s)