Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Forum(ski) - Softver za projektovanje PCB
#1
(izdvojeno iz PCB Design Routing, posle ovog Bockovog posta)

Da zloupotrebim temu - kakvo je mišljenje da se svi okrenemo istom softveru za projektovanje PCB, recimo besplatnom KiCAD?
Reply
#2
gerber je svakom programu zajednički jezik,preko njega se sve može konvertovati "iz-u"?
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#3
Pa nije baš potpuno kompatibilno, nije rešenje.
Pre svega sam mislio na mogućnost da više nas radi na nekom projektu, da se zajednički izgura do kraja. Ovako, sve zavisi od jednog čoveka i njegovog slobodnog vremena, volje, itd...
Reply
#4
ima smisla da. dajte samo da odabrani program ne bude neki "spejs šatl" sa baš previše opcija u kojima se lako pogubiti.
meni lično svejedno koji program kad ne znam ni jedan osim Sprint Layout - neka bude čemu većina teži.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#5
(02-09-2025, 11:43 AM)Boban Wrote: Pa nije baš potpuno kompatibilno, nije rešenje.
Pre svega sam mislio na mogućnost da više nas radi na nekom projektu, da se zajednički izgura do kraja. Ovako, sve zavisi od jednog čoveka i njegovog slobodnog vremena, volje, itd...

EasyEDA je online editor koji podrzava timski rad. Pokretac projekta dodaje clanove koji moraju isto da budu member na EasyEDA i onda svi ti clanovi mogu da rade na crtanju bilo seme bilo PCB-a istog projekta.
Inace ja sam svojevremeno radio sa KiCAD-om i u pocetku mi je bio strasno komplikovan, a vremenom se brzo prilagodis i onda je sve jednostavno. Slicno je i sa ovim EasyEDA sto se tice pocetka. Ima vrlo opsirno online upustvo za sve mogucnosti i opcije i brzo se savladava, a biblioteka footprinta, symbola kao i 3d modela je ogromna. Cak je i izbor elementa povezan sa LCSC (kineski Mouser) njihovom bazom elemeta tako da raspored i footprint mozete da pravite prema tome.

Moram jos da dodam da se iz editora moze direktno proslediti Gerber fajl na JLCPCB za izradu kreiranih plocica gde se onda na njihovom sajtu zavrsi online narudzba istih..
Reply
#6
EasyEda, LCSC, JlcPcb, tri firme spojene u jednu celinu, nikakvi uvozi futprinta, sve je straightforward, od sheme se krece i u ttri klika na kraju se narucuje,ja sam predlagao Bobanu da krene sa EasyEda cak sam i okacio negde video sto sam pravio sa krakim uputstvom da se brzo skonta kako se radi u easyeda : ) Jednostavno od sheme sve krece, sve je online jer je puno lakse, na lcsc se biraju komponente i kopira lcsc id broj koji je pored svake komponente i desnim klikom u shema editoru u easyeda se uvozi taj id i tu je automatski sve uvezeno za tu komponentu od futprinta, broja nozica, naziv svakog pina... i kad se shema kompletira klikne se na kreiranje pcb-a, automatski su tu sve komponente koje samo treba spojiti vodovima, postoje veze koje naglasavaju gde se sta spaja i nema da se pogresi osim ako se negde pogresi u shemi. I na kraju u dva klika se narucuju komponente na csc i pcb na jlcpcb. Gubite vreme sa kicad, ovo vam ubrzava dizajn 10 puta da ne pricam koliko je sve jednostavnije i preglednije. Sve je puno jeftinije nego na Mouser i na drugim pcb firmama, prevoz, carina, sve manje kosta na kraju. Lcsc je ozbiljna firma, nema fejk komponenti. Ono sto nema oni narucuju direktno od proizvodjaca, tako da vecinom imaju sve to sto ima na digikey i na mauser. PcbWay je bukvalno duplo skuplji nego JlcPcb. Mouser uzima fiksno 50eur za prevoz ako se ne varam, slicno i DigiKey, ja sam ih batalio jer su preskupi, na kraju se plati i carina na tih njihovih 50eur i to izadje mnogo skuplje nego na LCSC.. id. Podrska im je neverovatno dobra, izlaze u susret i brzo resavaju, nema ignore, ljubaznost na nivou i profesionalnot. Ko nije jos uvek preporucujem da napravite akkount i probate te tri firme. Edit: nadjoh video sto sam pravio Bobanu, bezveze sam crtao ali ono sto je poenta vidi se veza sve tri firme i koliko znaci sto je online.

https://www.youtube.com/watch?v=NsYNPeJBo6s
Reply
#7
Lightbulb 
(02-09-2025, 09:03 AM)Boban Wrote: Da zloupotrebim temu - kakvo je mišljenje da se svi okrenemo istom softveru za projektovanje PCB, recimo besplatnom KiCAD?


evo druže Bobane - zloupotreba se isplatila Smile

hajde da se dogovorimo!
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#8
Mislim da je @Boban stavio naglasak na timski rad tako da sam predlozio EasyEDA, a ne bi ja podcenio niti jedan drugi kao sto su KiCAD koji je poptpuno free i ima svoju siroku zajednicu korisnika.
Boban je svojevremeno rekao da ga zanima jedino programi koji mogu da rade ofline i KiCAD je svakako jedan od tih. EasyEDA ima svoju neku ofline verziju koja se instalira na PC ali ja je nisam preterano testirao i mislim da se u pozadini oslanja na internet sto bi znacilo da nije potpuno ofline (ne mogo ovo da potvrdim ali mislim da je tako).
Inace (opet moje misljenje) mislim da je najbolji Altium Designer mozda i najbolji i volio bi da njega koristim ali nije jeftin i tesko da se moze priustiti za amaterski rad na PCB-u.
Reply
#9
praktično ste vas dvojica za KiCAD. nisam koristio ali mi se dopada cena i to što radi bez interneta. meni je svejedno šta novo treba da učim,pa sam eto treći.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#10
Altium Designer Smile
Reply
#11
KiCad je stvarno dobar, koristio sam i one starije verzije dok sam se jos i bavio elektronikom, a ova nova (V8) deluje jos bolje.

program je prilicno kompletan, besplatan, i radi na windowsu i linuxu (probano vise puta).
3D pregled je vrlo korisna alatka da se vidi prostorni raspored komponenti, a i lepo izgleda, skoro 'opipljivo'

nephodno je jedino promeniti podesavanje koje teleportuje kursor prilikom zumiranja, to je bas cudna i neprirodna stvar.
potrebno je navikavanje ili ucenje od nule kako god, jednostavno ima svoj tok izrade projekta.
skoro sam crtao nesto sitno pa je bilo potrebno podsecanje nakon par godina.

u tom rangu dostupnosti jednostavno nema alteranativu
bespaltni programi nisu ni prici po kompletnosti i drugim karakteristikama,
komercijalna resenja nisu svima dostupna iz razlicitih razloga.
(npr ja ne smem da instaliram kojesta na svoj laptop jer ga nosim u firmu)

ovo pisem kao sugestiju na osnovu ogranicenog iskustva a ne kao glas za jednu ili drugu stranu, jer ne verujem da cu doprinositi crtanju
(koristio sam eagle (najvise dok ga nisu prodali), protel, altium i sprint po jednom, i nakon toga KiCad i od tad ne gledam unazad)

takodje preporuke za FreeCad za 3D modelovanje, program je zivnuo u poslednjih par meseci (v1.0) nakon dvatesetak godina stagnacije
verujem da ce u buducosti biti sve bolji.

najbolji nacin da se naviknete na KiCad je da naredih par projekata nacrtate u njemu i onda ce sve biti lakse
(ovo se naravno odnosi na one koji se predomisljaju da li da se odvaze na taj korak)

otvoren sam za predloge i pitanja,
Podrzavam temu jer mislim da ide u odlicnom pravcu
Reply
#12
Ja sam prvo crtao u EAGLE gdje sam se navikao na prirodni tok crtanja sch/pcb i 3D ali puunoo vremena se izgubi dok se radi library pa spoji sa pcb footprintom pa nadji step file, import na web pozicija 3d sa pcb footprintom i onda sa library dodaj na shemu, pa na pcb i tek onda osmisljavas raspored.

Routing mi je prirodan u EAGLE i ni u jednom programu nemam konfor kao u eagle.

Onda sam presao na Fusion Electronics i on je odlican, ima sve sto mi treba i vrlo mocni cad softwe, ali...

Posto je cloud based traze mjesecnu pretplatu sto kao hobby mi nije isplativo ker pcb crtam kad imam slobodnog vremena i inspiracije. Aktivirao sam personal licencu i tu je limit 2layer za pcb sto je ok ali je pcb limit 80cm2 sto znaci max 10x8cm a to mi je za pcb premalo.

Posto cu preci na rn60d otpornike na projektu koji sad radim treba mi pcb 160x100mm i to mi program nedopusta jer je to 160cm2. Dali neko ima pristup za srednju tehnicku skolu ili fax da bi podjelio Autodesk Fusion for Educational Use licencu?
Netreba mi nista drugo osim da se limit pcba od 80cm2 makne da mogu crtat pcb za pojacala.

Ukoliko to niko nema onda razmisljam za kicad da predjem jer nema druge alternative, tu je sve besplatno, ima novi update i nema limita pcba. Jedino sto mi nedostaje u kicadu je sto kod eagla kad crtam shemu i cim drugacije povezem shemu sa wire automatski mi gresku drc javlja na pcb jer automatski pin sch/pcb back anotation je ukljucen. Kod kicada to nisam vidio osim sto rucno svaki puta treba kliknut kad napraviz izmjene u shemi create netlist transfer to pcb, ne radi automatski ko eagle.

Ali mislim da je sve stvar navike, ono sto znam da fusion electronic je mocni alat ali je spor (cloud based), jede puno rama (evo koristi 12,8GB rama od 16GB a otvoren je sch, pcb, library i 3D tab), jako je spori kod prebacivanja izmedju tabova i program se srusi tu i tamo i naravno izgubis pola sata rada....

Licenca za cloud mjesecno je prevelika da je jedno 100eura kupio bi lifetime licencu jer vrijedi te novce.

Kako stvari stoje kad uhvatim vremena instalirat cu kicad i prenjet library sa fusiona jer ih ima dosta, zasukat rukave i istrazivat brdo opcija, ali najbolji nacin upoznavanja sa softwerom je napraviti jedan projekt pa onda vidis koje su mu mogucnosti a s vremenom se priviknes na njega.
Reply
#13
Svakako sam za KiCAD i ne vidim mu alternativu. Ne poznajem rad u njemu, ali umem da brzo savladam gradivo, a i sve je to manje-više identično Smile. Pogledao sam neke klipove na youtube i ne deluje previše kompleksno. Ogromna mu je prednost offline rad, baza korisnika i biblioteka, te radi na gotovo svim OS.
Reply
#14
Voleo bih ako je moguce da neko objasni kakva je to prednost danas za pcb projektovanje to sto moze da radi offline, cemu to? Zelite timski rad, a prednost je offline? Te 2 stvari su kontradiktorne jedna sa drugom, znaci ili zelite timski online rad, ili single offline, ne moze oba jer gubi smisao. Moj glas je za EasyEda iz razloga sto je i Savan pojasnio, jednostavno u par klikova izvezem projekat i kinezi odrade i pcb i lemljenje komponenti i sve sta vec hocu, uz sve to njihove komponente imaju i 3d modele pa se lako vidi i izgled izlemljene pcb pre nego je i dobijete. I naravno ono sto je najbitnije radi iz bilo kog OS-a jer je web based, i ujedno nisam primetio da je hardverski zahtevan ni u kom pogledu. I ja volim po nekad neki softver koji cu ako treba i platiti da bih ga imao zauvek i da bude samo moj, da ne zavisim ni od koje firme medjutim u ovom slucaju komfor koji se dobija sa EasyEda je takav da mu ne vidim neku alternativu.
U svakom slucaju mozete i zanemariti moje vidjenje stvari, na kraju se svodi da svako radi sa onim u cemu se najbolje snalazi.
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
#15
Pa može i off-line timski rad, šta je sa tim sporno? Smile
Prvo off/on-line je samo stvar gde vam je fizički parče programa koje koristite za crtanje.
Timski rad je drugo, to podrazumeva centralno mesto gde vam stoje projekti poput Git-hub i postoje procedure za čitanje i pisanje u taj repozitorijum, brančovanje i ostalo.
Timski je kad neko nacrta pločicu, ili započne ili šta god radno stanje pa snimi to u repozitorijum pa drugi povuku kod sebe lokalno i rade zajedno, commit/push.
Te procedure se koriste za timski rad.

I famozni Altium to sve ima i baš su skoro prešli integrisano na Git infrastrukturu jer su pre toga do koju godinu koristili SVN ...

Kod PCB dezin generalno NE POSTOJI "mergovanje izmena", na primer da je neko radio na jednom delu pločice a neko na drugom, pa sistem da to spoji, kako???
To je inzenjerski problematično iz X razloga ...
Može u Altiumu, imaju to ali vrlo pipavo i kompleksno, sa grupisanjem i meta opisima, "vrlo skupa igranka sa Altiumom" ...
Reply
#16
Recimo da imam dosta slobodnog vremena na poslu jer sam mnogo toga automatizovao, ali ne smem da visim po netu dugo/celi dan, a i ne smem da imam na računaru instalirano nešto što košta $$$ Smile
Reply
#17
Probao sam danas dva sata kicad i mogu reci da je to toliko komplicirani softver da je to katastrofa.

Prilagodjavanje editora simbola, footprinta, simulacije je posao za 20 inzenjera. Jednostavno KiCad je prekompliciran i neodgovara mi kao Fusion Electronics jer u njemu imam i ECAD i MCAD i simulaciju topline hladnjaka kako se rasprsuje i jos puuno toga, ima i on svojih mana ali vidim opet je izasao update pa ga polako godinama usavrsavaju programeri iz usa.

Ja cu ostati na fusion electronics i najvjerojatnije cu naci nekog ko radi u skoli pa da me doda na listu studenta i onda imam full verziju naredne 4 godine Smile

Svi ostali kojima je super Kicad samo naprijed, ja probao i nemislim gubiti ogromno vremena da to sve podesim i da se igram sa stvarima koje su nepotrebne, Fusion Electronics po meni zavrsava savrseno posao a ima i timski radi itd opcija i jednostavan je.
Reply
#18
Ja sam smuljao Edu licencu na 3 god za AutoCad 2017 bez mnogo muke, prijavio nepostojeću školu u selu gde više boravim i dobio free licencu za dva PC. Da li ponovo prolazi nisam još probao.
Reply
#19
Svakako je kompleksan KiCAD, kao i svi ostali. Za dva sata ne verujem da možeš išta uraditi, posebno brzim skokom sa nekog programa u kome si kao kući. Ja skoro dve decenije crtam u P-CAD 2006 i par puta sam pokušao da radim u Sprintu i nisam se snašao. Dva sveta različita. P-CAD je SAVRŠEN program ako se ne želi raditi prvo shema pa na dalje. EAGLE sam koristio, ove verzije pod Autodeskom i sasvim je korektan. Sličan pristup kao P-CAD. Altium sam isto bio savladao za svoje potrebe, ali je on nastavak P-CAD tradicije, te sam se brzo snašao i prilagodio podešavanja mojim potrebama. Ali, preskup je, previše kompleksan i traži za novije verzije dosta jaku mašinu. Probao sve i ostavio verziju 17.1.9.
Reply
#20
Odlicno si napisao Bobane, za dva sata se nemoze puno napraviti, ali ja sam radio jednostavne stvari koje su zakomplicirali u KiCadu a u Fusion Electronics su tu nadohvat ruke. Nisam htio da si kompliciram zivot sa KiCadom i ostat cu na Fusion Electronics. Dugo sam godina trazio program koji mi odgovara i konacno ga nasao. Jednostavno ima sve sto program treba da ima (osim oskudne simulacije sheme za tu je TINA-TI najbolja) i to je to.

Sada sam aktivirao 30 dana trial verziju pa se nadam da cu uspjeti za mjesec dana nacrtat OME SIGMA PCB jer sad nemam limita velicine PCB-a i mogu da koristim RN60D koji su povecih dimenzija...

Za licencu za srednju skolu moram pitati okolo ucenike valjda ima koja dobra dusa da me ubaci u "ucenike" pa da se dobije na 3 ili 4 godine licenca jer imam u planu brdo projekata...
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 9 Guest(s)