Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 4.33 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sve i svašta
Trebalo mi je malo vremena da skužim koji dio Elliottove šeme si složio. Zašto si stavio onaj 10k otpornik sa gatea na masu kod drugog mosfeta? Pa na gate tog drugog mosfeta se spaja termalna zaštita koja ima opamp,termistor i još nešto dijelova tako da ne vidim čemu uopće služi taj solo 10k otpornik.
Elliott zna što radi i možda njegovi dizajni nisu "high-end",ali su svi provjereni i mogao si slobodno složiti cijeli dummy load i onda krenuti u testiranje.
Reply
Kako je kompletna sema? Ovde gate pliva, postoji samo kapacitivni razdelnik koji će odrediti napon na gate.. Msm prosto je cudno da ne kažem neispravno ako je ovo cela sema..
Reply
Daleko je to od cijele šeme.Evo kompletnog projekta https://sound-au.com/project251.htm
Gorso je složio samo naponsku referencu koja pogoni dummy load i okačio onaj desni mosfet sa 10k otpornikom koji uopće tako nije spojen u elliottovoj šemi.
Reply
Khadgar2007,
mislom da grešiš ili možda ja nisam dobro skapirao.Evo detalja
[Image: attachment.php?aid=44312][Image: attachment.php?aid=44311]


.gif   p251-f8.gif (Size: 11,71 KB / Downloads: 158)


.pdf   p251-f7s.pdf (Size: 15,47 KB / Downloads: 19)


Attached Files
.gif   Inkedp251-f7c.gif (Size: 8,97 KB / Downloads: 150)
Reply
Moja isprika, promakao mi je taj 10k. Elliott je malo rascjepkao tu šemu pa evo omaklo mi se.

Baš sam sada ubacio u TinaTI šemu di imam 850mV naponski izvor i sa njime u seriju 10k otpornik čiji drugi kraj ide na drain 2n7000 kojemu su gate i source spojeni sa 10k otpornikom. I sve to funkcionira kako treba.Jedino ako zamijenim drain i source onda kroz mosfet proteče neka mala struja koja je dovoljna da izazove povelik pad napona na onom serijskom 10k otporniku i to mi rezultira da dobijem "referentni" napon od 460mV. Tako da bi ja provjerio da li si dobro skužio pinout 2n7000 mosfeta.
Reply
Ljudi, prosto je neverovatno kako promaknu neke poruke gde je sustina i resenje problema:
"yugaja: Ovde gate pliva, postoji samo kapacitivni razdelnik koji će odrediti napon na gate"

Nije to bipolarni pa da moze samo kondenzator prema gnd i da se ostavi tako, kod mosfetova je skroz drugacija filozofija i trazi u onom primeru obavezno makar 100k otpornik da stabilizuje gejt, u protivnom dovoljno ce se sam od sebe napuniti da krene da curi struja kroz mosfet.
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
Istina što kažeš ali ja sam razumio da njemu sve radi kako treba sa onim mosfetom čiji gate pliva u zraku.
Reply
(Yesterday, 12:21 AM)Khadgar2007 Wrote: Istina što kažeš ali ja sam razumio da njemu sve radi kako treba sa onim mosfetom čiji gate pliva u zraku.

Da dobro si razumeo sa gejtom u vazduhu sve je u redu i tekk kad se doda drugi FET sa uzemljenim gejtlom
REF napon padne za 300mV.Probao sam drugi mosfet i sad je REF za 210mV
manji.Uvidevši razliku krenuo sam menjati FET-ove i nakon četvrtog ili petog sad je sve u redu Eh kvalitet današnjih delova je katastrofa.
Hvala svima na zalaganju da se problem reši.
Reply
Di su ti mosfetovi nabavljeni?
Reply
(Yesterday, 09:04 AM)Khadgar2007 Wrote: Di su ti mosfetovi nabavljeni?

Ne sećam se ali negde je lokalno u Srbiji - smd K72
Reply
Nešto sam uzeo da sređujem svoja pojačala, pre par godina sam sve prežičio sa VDH i drugim finim žicama. Sada sam zamenio emiterske otpornike metal oksidne sa ovim metal film neinduktivnim Isabellenhutte, te otvorio sklopke na zaštiti zvučnika, očistio kontakte i kotve jer se dešavalo da zujka povremeno (kalem je 230V 50Hz). Sad su sklopke mirne i bešumne. Planiram još da magnetno oklopim trafoe i zamenim M3 šrafove na TO3 tranzistorima. Trenutno su obični čelični, što baš i nije poželjno, osim mehanički. U ponudi na Aliexpress ima mesinganih M3 šrafova, navtki i podloški, ali ima i bakarnih. E sad za ove bakarne nisam siguran koliko su mehanički pouzdani. Koliko ja to smem da stegnem da ne oblajzne? Tranzistori su direktno montirani na hladnjake i imaju zaštitne plastične kape sa Aluminijumskim čaurama na mestu šrafova. Jel neko ima iskustva sa bakarnim šrafovima i TO3 tranzistorima?


Attached Files
.jpg   L1.jpg (Size: 227,32 KB / Downloads: 21)
.jpg   L2.jpg (Size: 231,13 KB / Downloads: 13)
.jpg   L3.jpg (Size: 228,37 KB / Downloads: 13)
.jpg   L4.jpg (Size: 233,89 KB / Downloads: 13)
Reply
Sta se konkretno dobija prelaskom sa celicnih na bakarne srafove?
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
Pa to je kritično mesto, veza na kolektor, nisu ni male struje. Nemam nigde nikakvog čelika u celom sistemu osim tu.  Što se tiče provodljivosti, 3,6x je lošiji mesing od bakra, a čelik 9,8x. Takođe smatra se da nije poželjno imati magnetne komponente u strujnim kolima. To je možda audiofilsko preterivanje, ne bih znao, ali hoću da probam. Već sam se namerio na mesingane šrafove, kad vidim nude se i bakarni. E njih se plašim, to je slab i mekan materijal a samo M3.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 5 Guest(s)