Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Diy duvaljka, jbc lemilica, led svetlo, mikroskop
Jedino da ukopam na poklopcu 2mm (ili da se napravi kupola sa gornje strane ukopana 2mm) a da ostane 1mm ili 0.5mm mesa na tim mestima gde treba da dodju dugmici koji moraju da se pritisnu, a kako kad su kratki, a da dugmice ovakve https://www.lcsc.com/product-detail/Tact...15355.html zalemim na drugi pcb koji bi se ustekao preko pin headera na main pcb, nebi bilo lose ni tako uraditi, onda bi vec moglo i da se eksperimentise sa iluminacijom.
Reply
Stiglo svetlo https://www.aliexpress.com/item/32989490586.html , svetlo je u celosti metalno, vrlo kvalitetno i masivno, sija kao dan, znaci neverovatno dobro! Probao sam zalepiti i one moje cpl filter folije sto sam skinuo sa ekrana starog mobilnog telefona, odlicno to funkcionise! Samo se cekaju ona 3 cpl filtera pa cu ih namontirati dva komada na svetla, svaki ce filter moci na svakom svetlu da se podesava, i onaj treci cu namontirati na kameru. Moje staro svetlo skidam, ne treba mi. Ja zadovoljan! Necu nista monirati na stalak kamere, ovo je odlicno ovako sa stola, cak je jedna sijalica dovoljna da svetli. Evo malo slika kako radi cpl, stvatno radi! : )


Attached Files Thumbnail(s)


Reply
Narucio sam ovu ureznicu, ako bi mi ikad zatrebala volim da je imam https://www.aliexpress.com/item/1005004988462512.html M25x0.75 desna, to je za C mount. Ronovar, onaj dust poklopac je odgovarajuci da znas, znaci navoj je 25x0.75 kao i ova ureznica mada jos nisam sasvim siguran dali je to taj pitch 0.75 jer gde god da pogledam razlicito vidim, na vikipediji C mount je 25.5mm dok negde prodaju delove za mikroskop pa kao i taj dust poklpac vecinom je 25mm, sve mi je to nejasno dok ne stigne ureznica pa cu tacno znati dali odgovara i sta je istina. Nisam video da postoji ureznica 25.5x0.75.
Reply
Ako imas na kameri taj navoj, stavi papir i stisni preko navoja da se ocrta otisak, onda taj papir stavi ispod mikroskopa i pored za referencu stavi milimetarski lenjir i samo ce ti se kasti koji je korak.
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
Od prilike to je to
Reply
Kinezi odradili izuzetno dobro, jako mi se svidja : )


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Evo koliko kosta izrada kamere, cena je bez poklopca, poklopac naknadno moram da dizajniram. Nakon pregovora, ne moze ovako ne moze onako, ne mogu da narezu navoj M25x0.75 (dobro je da sam narucio ureznicu, kao da sam znao), svi ostali navoji ce biti urezani osim navoja za c-mount koji moram sam da urezujem. I nije tako lose, mislio sam da ce biti skuplje : )


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Ako je neko zainteresovan da kupi Mechanic 4K Pro kameru meni nece trebati nakon sto napravim ovu diy kameru, cena bi mogla da bude koliko kosta pi kamera sa c mountom, znaci za nekih 70eur!
Reply
M25x0.75 navoj neće biti lako ručnom metodom urezati sa tolikom ureznicom, pogotovu ne iz ruke jer šansa da ravno kreneš je gotovo ravna nuli.
Realno najbolja varijanta bi bila da se odradi na cnc glodalici sa Thread Mill glodalom za navoje. Ja sam sebi radio neke specifične navoje tipa M12x0.75 levi M14x0.75 levi, M18x1 desni itd sve sa :
https://www.sorotec.de/shop/Thread-Mill-...--M10.html
Glodalo je deklarisano za navoje M5 do M10 ali taj podatak je delimicno tačan. Donji limit jeste M5 posto je FI glodala 4mm, medjutim gornji limit ne postoji pod uslovom ako korak nije preko 1mm, tako da bez problema moze da se odradi i M50x1mm recimo.
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
Znam, trebalo bi to da ide preko stone busilice ali okretanjem rucno preko kajisa, postavicu kajis na najmanje obrtaje pa cu okretati rucno umesto motora, smesno ali probacu ovako mada mislim da je to fini navoj i da bi rucno trebalo da ide lako, stona busilica ce to lepo da odradi nadam se : ) Bas bezveze da onolika kineska kompanija ne moze da nareze navoj M25x0.75, i to sad kjad se nareze ostace ne eloksirano pa moram obojiti crnim markerom, evo sta kazu

[Image: attachment.php?aid=42365]


Attached Files
.jpg   2024-03-01_193907.jpg (Size: 105,23 KB / Downloads: 139)
Reply
Ljudi hocete kupovati nesto uskoro sa Digikey??? Ajde da se skupimo par nas ako imate sta da kupujete pa da podelimo cenu prevoza da ne placamo pojedinacno skup prevoz, opste nisu jeftini, carinske dazbine ako se budu placale mozemo lako da obracunamo, ukupna cena pa videti koji je procenat carinskih dazbina pa svako placa toliki procenat na cenu svojih delova, ali bar da nas prevoz izadje jeftinije! Ja cu kupovati sad u Aprilu sedmog, pojavlice se nekih delova koje cekam
Reply
Cenim da si jednu stvar prevideo jer nisi imao dodira do sad sa time.
Urezivanje u aluminijumu obično ide lagano ali ti ćes ovde imati problem sa slojem eloksacije koji je nekoliko puta tvrdji od aluminijuma tj. tvrdji i od čelika.
Moj savet je da ides na 0.2mm užu rupu koju bi kad budeš radio masinski sa glodalom doveo na meru i time skinuo eloksaciju, a onda posle ureznica da odradi svoje na cistom alu.

Material: Hardness (Vickers hardness)

Untreated Aluminum Alloy 6082: HV 100 – 120
Mild Steel: HV 200 – 220
Stainless Steel: HV 300 – 350
Hard-Anodized Alloy: HV 400 – 460
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
Da ali to je samo mikronski sloj koji ce da otpada zajedno sa aluminijumom, nebi trebalo da bude problema, samo se bojim da je rupa dovoljne sirine da ne moram da je prosirujem ureznicom, videcemo kad stigne kako ce ici.
Reply
U vezi funkcije "power off, power on" ovako stoje stvari. Na slici su pinovi od interesa

[Image: attachment.php?aid=42371]

nRPIBOOT na njega ide taster, sluzi da se prilikom pustanja u pogon pritiskom i zadrskom na taster cm4 postavi u download mode znaci kad se nadogradjuje softver. Zanimljivo je da je pin 100 low u tom stanju sto znaci da cpu nije aktivan prilikom nadogradnje softvera. Ovaj pin 93 i nije sad toliko bitan za funkciju power on-off, cisto sam uradio debug osciloskopom da vidim stanje pinova. Znaci pinovi od interesa za power on/off jesu 99 i 100. Sta se desava kada odradim softverski "shutdown -h now", pin 100 nakon par trenutaka prelazi u low stanje sto znaci da su se diskovi demountovali i cpu je prestao sa radom i moze da se cm4 "safe" postavi u stanje low power moda. U ovom stanju pin 95 i dalje drzi aktivnu led diodu sto je znak da cm4 nije kompletno ugasen, trosi nekih dvadesetak mA u tom stanju. E sad da bi se cm4 kompletno ugasio potrebno je pin 99 postaviti low, tada cm4 prelazi u low power mod i trosi minimalno nesto napona, to je stanje koje se trazi znaci off stanje. Kada je cm4 u low power modu gasi se i led sa pina 95. E sad kako se pokrece cm4 iz ovakvog stanja, jednostavno se otpusti pin 99 od low stanja i tada cm4 krece da butuje, pin 100 postaje high. Sad na ovo sve treba dodati jedno power dugme i jedan mcu, najverovatnije pic12f1822 koji ce da odradi funkciju power on/off i da istovremeno prati ova stanja pinova i takodje da moze da odradi IR led daljinsku kontrolu power dugmeta na daljinskom, inace bez mcu nije moguce da se preko daljinskog probudi cm4 kada je kompletno u stanju sna, znaci mora dodatni mcu? Ako imate neku bolju ideju?


Attached Files
.jpg   2024-03-04_174311.jpg (Size: 150,13 KB / Downloads: 111)
Reply
Stigli preostali dijelovi za mikroskop 80x, i drzac za mikroskop, antistaticni kist za ciscenje PCB-a kod lemljenja i aixun solder wick za probu 5komada 2mm sirine, da usporedim kvalitetu sa onim japanskim solder wickom sto imam chemictronics.

Gledam drzac za mikroskop i unutra ima tri izbusene rupe i jedan mali sarafic u jednoj rupi koji se moze odsarafiti van da mikroskop moze uci kroz nosac ali mikroskop onda ispada iz nosaca pa neznam kako da se pricvrsti taj nosac unutra kruga nosaca gdje su tri rupe da drzi mikroskop fixno na mjesti jer ovako kako je sada kamera pada na nosac i kamera drzi nosac sto nije uredu.

[Image: attachment.php?aid=42378]


Attached Files
.jpg   1709628742574-min.jpg (Size: 422,32 KB / Downloads: 94)
Reply
Vidi kako ovo izgleda, neznam kako da pricvrstim mikroskop posto mikroskop ima rupu manju na sebi a ovaj nosac vecu, a i kako si pricvrstio ti svoj mikroskop na home made nosacu?

[Image: attachment.php?aid=42379]


Attached Files
.jpg   1709629951587.jpg (Size: 342,11 KB / Downloads: 89)
Reply
Ja sam kod menne nosac napravio koliki je taj okvir oko c-mounta na kameri pa ga pricrvrstio na kameru pomocu tri srafica, ne na mikroskopu! : ) Mikroskop treba da je slobodan da mozes da mu dodajes onaj 2X lens ili da stavis neki drugi mikroskop a da ne skidas kameru sa nosaca. Ako je okvir na kameri malo manji od nosaca nema to veze, ostavis malo duza ta tri sarafa pa ih jednako zategnes sva tri. Mozes i da taj glavni saraf ostavis tu rupu za montazu na stalak a izbusis tri dodatne rupe M3 pa narezes navoj da bi mogao da stegnes kameru, bar ti je to jednostavno.
Reply
Taj adapter mi ne odgovara pa ako hoces mogu ti ga prodati po cijeni po kojoj sam ga ja kupio i kad bude GB na forumu posaljem sve paketom.

Ja imam ovaj stalak koji ima:

[Image: S81c336f3d2a945bc98636435be7b29ffZ.jpg]

A mjerio sam mjerilom saraf mi je 5,5mm a rupa je 6mm tako da mi treba M6 saraf sa navojom koji ide na jednu stranu kamere posto kamera ima aluminijsko kuciste i sa lijeve i desne strane su dvije rupe i po mjerenju tu ide M6 saraf.

Znaci meni treba 3/8" na M6 adapter i taj sam nasao:

Universal Female 3/8-16 to Male M6 M8 M10 M12 Conversion Screw Camera Photography Accessories Ballhead Tripod Mount Adapter - AliExpress

[Image: Universal-Female-3-8-16-to-Male-M6-M8-M1....jpg_.webp]
Reply
Ne treba meni ja sam sebi napravio, ko bi to sve docekao : ) Sto jdnostavno ne navaris M6 sraf na maticu M8 ?
Reply
Vidi kako sam ja montirao, napravljeno od cevi gradjevinske skele, dodata 3 srafa koja stezu kameru i navario na obruc maticu M8 koja se zavrne na nosac mikrofona. Da nebi gulio kameru srafovima namotao sam par krugova termalne trake preko kamere i to je to, ne mrda.


Attached Files
.jpg   IMG_2210.jpg (Size: 366,21 KB / Downloads: 9)
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 14 Guest(s)