Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Diy duvaljka, jbc lemilica, led svetlo, mikroskop
Ima li negde U Srbiji da se kupi mekan silikonski kvalitenan kabal sa 5 zila da bude fino savitljiv, imate neku preporuku? Hocu da zamenim onaj kratki tvrdi kabal na duvaljc, jako me iritira.
Reply
Jel mislis na ovaj gumeni meki savitljivi kabel koji ide na rucku? Ako da mogu da potrazim kod kineza...

[Image: attachment.php?aid=42082]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Tvoj kabal ima crevo za vazduh kroz kabal, moja je bez creva za vazduh, drugaciji tip, ne zanimaju me Kinezi, trebalo bi da ima u Srbiji da se kupi silikonski petozilni kabal ,neko kor radi sa kablovima bi trebao da zna gde ima da se kupi. Kod kineza se ne kupuju kablovi kada se trazi kvalitetan kabal, dobijes FeCu koji nece cak ni da se lemi kako treba, o izolaciji da ne pricam, plastika. : )
Reply
Stigao mi je CPL filter, ali ima jedan problem, ne odgovara navoj! : ) Treba navoj da je manji, ili 26mm ili 26.5mm, ali u sustini ovo ne radi nikakav posao, bukvalno sve isto, ili je fejk filter ili ima toliko malo posto filtracije da se skoro ni ne primeti, bacene pare. Kada ga rotiram prema nekom izvoru svetla nikakve promene ne daje pa ni na kameri ne vidim da bilo sta polarizuje. U pravu je ddanijel 100%

(02-06-2024, 05:34 PM)ddanijel Wrote: Inače probao sam sa klasičnim  led ringom da dodam i polarizacioni filter na kameru  i očekivano ništa ne može da se dobije, čisto za info. Definitivno mora na prvom mestu svetlo da se polariše da bi filter dobio ulogu.

Upradate:
Reaguje na svetlo monitora i na svetlo tv-a perfektno, znaci mora polarizovano svetlo da se nabavi!!! Postavio sam ga kao zastitno staklo i zalepio termo trakom, dobro stoji, reagovace na dnevno svetlo ako nista drugo dok se ne nadju polarizovana svetla sa fleksibilnim crevom! Vidite na slici koliko fali da se moze da se uvrne, mislim da bi mozda odgovarao fi 26.5mm. Imao sam jedan stari monitor na zalost sam ga bacio ali verovatno da nase led mogu da se polarizuju ako bi se upotrebio polarizujuci film sa monitora pa kroz to da se pusti svetlo da bude polarizovano da bi verovatno onda mogao i da probam efekat ovog filtera ali na zalost nemam za sad kako da ga probam.


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Dao sam ti vec link u temi za led sa polarizirajucim filtrom u kompletu samo je skupo Smile

https://a.aliexpress.com/_ExDIPu9
Reply
Upravo taj model gledam, skupo! Pa dolazim na ideju da kupim samo polarizer sa tog linka za ta svetla i eventualno ovo https://www.aliexpress.com/item/33003857205.html pa praviti ponovo kutijicu sa pwm da bi mogao to lepo da usarafim. Ali previse je glomazno to crevo sa led, debelo, tako da pre sam za neku drugu diy varijantu. Ali ako bi uzeo prvo ta dva polarizera za svetlo moglo bi mozda da se probaju postaviti na ovakva svetla https://www.aliexpress.com/item/1005006304358122.html i uz malo termo trake nalepiti polarizere na ta Canon svetla. Najvise bi voleo da mi je naci neki stari monitor da mu skinem polarizujucu foliju pa da je postavim preko mojih svetala da znam dali ima smisla traziti neko bolje svetlo. Ja sam sa mojim svetlima prezadovoljan, jedina mana je sto nisu bas nesto kvalitetna usb fleksibilna creva, klimava i preosetljiva, kad bi nasao kvalitetnija fleksibilna creva i drugacije usb lampice pa im dodati polarizovanu foliju to bi bilo ekstra. Filter bi imao manje posla kada je svetlo pod uglom pa jos i polarizovano to bi bilo top! KooD filter je super, ne fali mu nista sto je zalepljen termo trakom, cak lepo i izgleda, presijava ta termo traka, u deset slojeva sam namotao termo traku nategnuto tako da nema filter gde da mrdne : ) Odlicno reaguje filter na svetlo monitora, skroz ga zamraci kada rotiram filter, znaci funkcionise odlicno, i mogu ti reci nekako mi je cistija slika na ekranu kada sam postavio filter i sto je najbitnije nece ulaziti dim u mehanizam mikroskopa i njegova leca a filter jednostavno obrisem krpicom za naocare kad se zaprlja.
Reply
@savan

polarizacijski filtar ima i karakteristiku za tačnu koju valnu dužinu svijetlosti je naj-optimalniji (ili interval u kome je optimalan, znači BW polarizacije),
ima takvih koji su "linearni" po cijelom svijetlostnom spektru (recimo u rangu 400...700nm val.dužine)

Ako imaš izvor svijetla koji je val.dužinom izvan te optimalne polarizacije, nečeš skoro da vidiš nikakvog poboljšanja!
Pisao sam o tome u postu #776
treba imati svijetlo+polarizator par po val.dužini, ako nije polarizator linearan

U takvim primerima staviš dva polarizacijska filtra,
jednog staviš na sam izlaz izvora svijetlosti, drugog ispred kamere/mikroskopa i nadješ najbolji rezultat njihove konjunkcije!
LP
Dragan
Reply
Ok, ali ko bi sad znao koja je osobina KooD filtera koji sam nabavio, to je sad sve stvar probaj ovako probaj onako, nesto ce da upali. Zato bi najvise voleo da nadjem stari monitor,videcu sutra na poslu dali ima u magacinu starih monitora da skinem foliju pa da probam. I kad bi kupovao onaj skupi led sto je ronovar nasao, pitanje je koji filter traziti za kameru, a tesko da ima specifikacija na Aliju koja mu je bw polarizacije, tako da ne znam sta bi rekao, moram probati svakako nekako dok ne dodjem do resenja. Svetlo je bas najzahtevnije i uopste svetlo za rad isto tako je zahtevno, bice tu trosenja vremena u eksperimentianju dok se ne dodje do resenja kako meni odgovara.
Reply
Led svijetlo sa polarizirajucim filtrom imas za kupiti jeftino:

Just found this amazing item on AliExpress. Check it out!
€31.01 52%OFF | iFixes iL37 Microscope Polarized LED Ring Light Lamp Anti Glare Illuminators Source Eliminating Reflections and Restoring Colors
https://a.aliexpress.com/_Ez60glL

Ili ako hoces skupo:

Just found this amazing item on AliExpress. Check it out!
€155.86 48%OFF | FYSCOPE Microscope Ring Light Illuminator 16pcs Microscope polarized LED ring light Microscope Ring Lamp Polarized lights
https://a.aliexpress.com/_EH1sEjf

Imas na yt reviewe....sve ostalo je experimentiranje i pronalazak odgovarajuceg svijetla i filtra
Reply
Necu vertikalno svetlo jer znam da pravi odsjaj od pcb, fluksa...itd, pod uglom kamere da radim ponekad hocu da ali vecinom radim pod pravim uglom, lakse je centrirati komponentu nego kada je kamera pod uglom, ali pod pravim uglom kada je kamera i kada je svetlo vetikalno znam dobro kako to lose izgleda na ekranu! Tako da vertikalno svetlo nikako ne dolazi u obzir, mozda neko koje ima precnik takav da svetlo pada pod uglom na pcb mozda bi bilo ok, recimo onaj frizerski ring fi 20cm, ali ova mala led ring svetla nikako. Videli ste kako izgleda na ekranu sa moje dve led sijalice i kako se to lepo vidi kao dan, i uopste ta dva svetla toliko prijatno svetlo prave da mi bukvalno ni ne treba nikakvo vise svetlo od ta dva. Skoro pa da i ne treba nikakav filter! Sad zamislite da pronadjem resenje koji filter postaviti preko tih svetala kako bi se to lepo videlo? Vidite slike https://forum.yu3ma.net/thread-2772-post...#pid129959

Ovo cu najverovatnije da kupim i probam https://www.aliexpress.com/item/1005006304358122.html , zanimjlivo je sto je prilicno maleno, deluju kvalitetna creva, kvalitetna led sa mlecnim staklom i socivom, rasipa svetlo, i sto radi na 5V ,idealno, samo da je kvalitetno fleksibilno crevo i led lampa za kutijicu mi nije bitno kakva god da bude creva mogu da premestim u moju kutijicu. I na oba montirati KooD to bi mi bilo najsigurnije jer bi bila uparena polarizacija sa polarizatorom na kameri?
Reply
Savane ovo sam nasao kao ideju, naime ovo je odvod lemnog dima kad lemis i ima ugljeni filter pa ne udises stetne pare u sebe od lemljenja a druga tebi bitnija stavka da ima crijevo koje se savija lako pod bilo kojim kutem i na sebi crijevo ima tri smd ledice koje svjetle, i ako savijes tu cijev bocno ledice svetlje bocno i nemas refleksije plus bocno ti usisava lemni dim.

Zgodna ideja zar ne? Rekao bih uredjaj 2 u 1.

Just found this amazing item on AliExpress. Check it out!
€81.11 22%OFF | TBK-638 Mini Efficient Purification Smoking Instrument Solder iron Smoke Absorber ESD Fume Extractor With LED Light 110V/220V
https://a.aliexpress.com/_EJ4irJb
Reply
Nije lose, steta sto nema dva svetla na flex crevo. Fume cu ja napraviti od duvaljke one sto ima mini turbinicu u rucki, to bi trebalo da vuce dobro kao usisivac cak i na gumeno crevce fi 10mm, i to bi moglo da se namontira takodje na stalak! Bitno mi je da ne udisem dim direktno, nego da me zaobidje, moze da se napravi i sa druge strane crevo pa kroz zid da vuce napolje,sto da ne i novu kutijicu gde bi turbinica ujedno hladila pwm modul, videco jos kako cu to odraditi, na kraju cu to da resavam.
Reply
Vidi kolika je mala a mocna turbinica, moglo bi tu nesto da se izmanevrrise, da se dizajnira dupla pwm plocica na 5V, postavi u kutiju i turbina i plocica i led svetla na fleksibilno crevo : )
Bilo bi potrebno dizajnirati prihvat creva i sa jedne i sa druge strane u 3d print i da to lepo i kompaktno izgleda na kraju.


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Ideja ti je odlicna!

Ako imas volje i kreacije, mogao bi nesto dizajnirati i ugraditi u kuciste za probu, pa ako bude kako treba mozes nacrtat novo kuciste za rucku gdje se sve usarafi i dat napravit kod kineza 3d print plastike i samo premjestis sa stare rucke u novu rucku svu elektroniku plus dodatak odvod lema, ledice i to bi tek bilo super.
Reply
Da ovo bi bilo sve u jednom sto mi je i cilj da imam, nije na stolu, ne smeta, sve je na nosacu, znas sta bi jos bilo dobro ako bi se crtala 3d print kutijica, dodati jos jedan otvor pored otvora za kameru da moze duvaljka da se proturi jer nekad zatrebaju dve ruke kad se radi sa duvaljkom i to bi bilo super da se i to ima u vidu, jednostavno proturis duvaljku kroz otvor i ona je iznad pcb i sa dve ruke mozes da radis da centriras ako koja od komponenti pobegne. Probacu prvo turbinu kako vuce sa dva creva, dolaznim i odlaznim i ako to radi a trebalo bi da radi onda lepo duplirati onaj pwm modul da bude dupli i to je to, ostaje kutijica da se proba u nju sve smestit, cak ne mora ni da se pravi prw modul, ima toga na KP sa cenom zvakace gume, kupiti dva i montirati na prednju plocu kutijice, ima i svoj pot na sebi... jednostavno je. Pregrade oko turbine u kutiji mogu odraditi sa gitom za automobile, pa kupiti ono Canon svetlo, premestiti elktronitku u novu kutijicu, dodati push dugmice, prelemiti ih... moze to fino da se napravi ko hoce! : )
Reply
Nema nista od diy usisivaca dima, radi ali je jako slab, to je malo manje od 2W motor i nije 5V nego je 24V, usisava na 2cm razdaljine ali cim se malo odalji nista od toga, treba bar 20W da bude motor minimum i jedno 10k obrtaja : )
Reply
Polarizovao sam oba svetla, funkcionise, ali ja tu vidim nista drugo nego isto ono sto postizem postavljanjem svetla pod uglom! Na slikama se moze videti refleksija vertikalnog svetla i refleksija uklonjena polarizacijom. Dolazim do zakljucka da bi to bilo korisno kada bi se kupilaa dva led svetla, treba da budu mnogo jaca nego moja, na fleksibilno crevo, i namontirati na njih isto ova KooD polarizera tako da i na svetlima moze da se okrece polarizator. Mada razmislicu ima li smisla kupovati drugacija svetla, sasvim ok rade moja svetla bez polarizacije kada se postavi pod odredjenim uglom tako da ne vidim bas smisao polarizacije! Dodadtnu stvar koju treba da nabavim i koja mi treba jeste 2X gornje socivo, kad narucim postavicu link! : )

Polarizujuci film sam skinuo sa starog displeja telefona, skroz je u nekim medjuslojevima jedva sam dosao do njega

Edit:
slika 3 i 4, polarizator funkcionise na vertikalnim svetlima odlicno kada je fluks na plocici, ali i bez polarizatora postizem jos bolji rezultat kada postavim svetla pod uglom, manje svetla treba a jos bolje se vidi bez polarizacije! Ipak cu ostaviti polarizator na mikroskopu kao zastitno staklo a pomoce i u situaciji na leto kada soba bude previse svetla, pomocice da se ukloni refleksija svetle sobe. Svetla mi ne trebaju polarizovana to je definitivno. Polarizator je koristan za one koji imaju led ring.

Zakljucak, nije lose imati jaca svetla na fleksibilno crevo, namontirati stelujuce polarizatore na svetla i na kameru, i to je onda odlicna stvar kad zatreba, mada nije od nekog velikog znacaja, ima ga ali ne toliko koliko se ocekuje, bolje jeste za nijansu recimo padovi se za nijansu bolje vide, vise je za one koji imaju svetlo kao sto je led ring i ne za one koji imaju svetlo pod uglom mada dobro je imati polarizatore na svetlima pod uglom. Svrha polarizatora i jeste da skrene odredjeno svetlo, efekat je slican kao i neko svetlo pod uglom. Kad nabavim svetlo iznad police koje ce biti usmereno u zid tako da odsjaj zida dovoljno dobro osvetli pcb mislim da nece biti potrebe za dodatnim svetlima za pcb, videcu jos sto se toga tice kad to resim. Deluje mi da polarizator osim sto ukloni refleksiju takodje ukloni i 3d dimenziju sa objekta na ekranu, milsim da je ipak lepsa i prirodanija slika bez polarizatora. Skinuo sam 8gb ram memorije sa starog rpi4 pa cu jedan dan da odradim rebailing sa 0.3mm kuglicama, videcu kad dodje vise fluksa kako ce se pokazati svetla pod uglom, ako bude refleksija fluksa probacu sa polarizatorima pa cu vam tacno reci dali ima potrebe ili ne za polarizatorima!


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Stigla meni danas kamera i sve radi, ima brdo opcija i UX.

Mikroskop 80x jos nije drugi kinez poslao jer danas zavrsava nova godina pa jos slave jer su praznici.

Probao sam samo kameru na tvu 32" dal radi i radi, kvalitetna je i senzor je velik. Probao autofocus i vidi se kako senzor ide gore dolje, unutra je original IMX334 TOCNO onakav kakav mi je kinez poslao slike.

Kad dodje mikroskop za mj dana moci cu da napravim testiranje sto mi treba od rasvjete i kako to radi.


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Lepa kamerica! I ja cekam jos najmanje 20 dana da mi stignu neke stvari, salju 19-og tek
Reply
Da lepa kamerica ali ima nedostatak, nema power off button na kutijici ni u softweru nema power off!

Pisao sam kinezu sto da sada ja uvijek cupam kabel van od 12V sa kamerice? Pa cekam odgovor, ali tako skupa kamera i nema power off funkciju stvarno mozes sa kineza svasta ocekivat :-)

Nevolim da istekavam struju van jer ce onda jednom pasti OS linux i bit ce corrupted system, a linux os nema na netu da ga upgradas...mozda kinez se smiluje pa kaze developerima da u SW dodaju button - Power Off.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 14 Guest(s)