Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Diy duvaljka, jbc lemilica, led svetlo, mikroskop
Kazem nije lose cak i ovako bez stonog svetla, moze fino da se radi, jos tih par stvari doraditi i to bi trebalo da bude odlicno. Sve mi smeta, nemam svoj prostor za rad, i dalje improvizujem kad lemim, ali bice ga uskoro, sredicu ja to kako mi odgovara. Moram dodati lim na sto i silikonsku podlogu preko lima, metar sa metar preko celog stola, pa Neomagneto kvalitetne magnete za drzanje pcb da mi ne bezi pcb...

Zamisli sad filter koji bi uklonio te neke male odsjaje koliko bi jasna slika bila na ekranu!
Reply
Odlično ti savane to izgleda, sada jos sredi sa filtrom svjetlo i problem ce biti rješen.

Onda fino kupit silikonsku podlogu, drzac za pcb i dooobar flux u šprici ili kao flomaster.

Vidim ima na aliju amtech flux 559 ali je vjerojatno fake. Ima i kester ali je fake...sto preporucas od fluxa i ako moze link da je dobar i ako je moguce da nije preskupi kao sto original amtech 10ml košta 15 eura +.
Reply
(02-02-2024, 08:09 AM)savan Wrote: edit: zaboravio sam da probam digitalni zum za veceg wd, skroz sam zaboraio na tu opciju, probacu danas!

Probao sam, sa 4K kamerom i taj digitalni zoom radi savršeno!
Probao sam, ali nisam uslikao,
odradit ču u prilici, pa postavljam!
LP
Dragan
Reply
Da digitalni zoom do neke granice je maltene isto kao i sa spustanjem wd, nista bolja slika sa spustanjem wd, odlicna stvar!

Flux koristim samo Amtech NC-559-ASM-UV, kupim uvek po dva komada i to mi traje godinu dana : ) mislim da sam ga kupio sa ovog linka https://www.kupujemprodajem.com/alati-i-...s/79935140 sledeci put cu probati ovako nesto za lemljenje lemilicom https://elektroleum.rs/product/pasta-els...topljenje/ a Amtech cu da ostavim za potrebe duvaljke, imao sam Stannol olovku X-32-10/i nisam bio zadovoljan, pucka kao kad vrh dodje u dodir sa vodom
Reply
Vidi slike za ovaj oglas, pise da je original USA a na naljepnici pise Made In CHINA

https://www.njuskalo.hr/elektronski-ured...s-39199711
Reply
Samo jedna kratka napomena u vezi PL (polarizing).  Slikano sa neotvorenog filtera , znaci nekoristen.
pOz


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Lako ih je prepoznati po boji fluksa i toj nalepnici made in usa, a pogledati i broj pozitivnih ocena korisnika na KP pa je jasno da je original : ) Ne znam zasto ih vise ne prodaje, koga interesuje moze ga kontaktirati pa ga pitati gde nabavlja i dali ce nabavljati, ja sam od njega kupio i odlican je fluks.
Reply
Io board za cm4 zavrsen, malo manje od toga bi mu bila velicina ako bi se radila diy kamera, jos samo da ga probam dali funkcionise, malo me strah jer ako nesto nije u redu nece valjati po cm4 : )


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Code:
root@ubuntu:~/usbboot# lsusb
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 001 Device 003: ID 046d:c534 Logitech, Inc. Unifying Receiver
Bus 001 Device 002: ID 046d:c52b Logitech, Inc. Unifying Receiver
Bus 001 Device 004: ID 0bda:0151 Realtek Semiconductor Corp. Mass Storage Device (Multicard Reader)
Bus 001 Device 005: ID 0a5c:2711 Broadcom Corp.
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
root@ubuntu:~/usbboot# ./rpiboot
RPIBOOT: build-date Feb  2 2024 version 20221215~105525 20a431c6
Waiting for BCM2835/6/7/2711/2712...
Loading embedded: bootcode4.bin
Sending bootcode.bin
Successful read 4 bytes
Waiting for BCM2835/6/7/2711/2712...
Loading embedded: bootcode4.bin
Second stage boot server
Cannot open file config.txt
Cannot open file pieeprom.sig
Loading embedded: start4.elf
File read: start4.elf
Cannot open file fixup4.dat
Second stage boot server done

ima nade : )
Reply
Sve radi ali na zalost raspored pinova na easyeda je kontra okrenut pa je i kamera i dsi kod mene kontra tako da od displeja i kamere za sada nema nista, moram nesto da izmajmunisem i da to zalemim okrenuto kontra i da se uverim da sve funkcionise kako bi cm4 mogao u drugim projektima da koristim, ne mogu da verujem, cesto se desava na easyeda da nije dobar raspored po brojevima. : ( Dobro je da je na 3.3V krtak spoj kada spojim displej i neda napajanju da funkcionise i da nisam upropastio cm4. Kako jedna glupost moze da napravi veliki problem! Zamisli da sam napravio prednji panel za saviolu kakvo bi razocarenje bilo : ) zato pravim probni IO board da ne upropastim neki veci projekat sa gluposcu.


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Savane, sinula mi je ideja kako bi mozda mogao vidjeti id senzora u 4k pro kameri..

Dali mozes bootati sa usb sticka live verziju linuxa i preko hdmi kabla na monitoru vidjeti boot live verzije linuxa?

Time bi pokrenuo u live verziji terminal i stavio list devices i dobio bi id kamere tj senzora koji je u 4k pro.

Za usb live verziju imas ubuntu desktop live edition
Reply
Video si da sam probao u Linuxu?
Reply
Nasao sam dimenzije navoja C mounta, trebace za crtanje kutijice, nek se nadje. Znali neko koji je navoj po DIN standardu slican 32UN2B ?

[Image: attachment.php?aid=42023]

[Image: attachment.php?aid=42022]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
(02-02-2024, 09:53 PM)savan Wrote: Video si da sam probao u Linuxu?

Vidio sam ali komanda je list usb devices, sto nije tocno.

Senzor ti je spojeni preko drugog sucelja...pogledaj npr imx678 pise da se spaja preko mipi-cs2. Tako da treba naci komandu list pci devices ili list all devices da se dobije id.
Reply
Nije kamera integrisana u moj hw da bi mogao da listam pci devices : ) Kamera je spojena preko usb i detektuje se na mom win racunaru kao CAM urdjaj i jos jedan interfejs RNDIS za koji nemam drajver niti mogu da ga nadjem na netu, dok na linuxu se moze videti kao CAM uredjaj i jos jedan iterfejs kao lokalni network uredjaj, kada se podesi network uredjaj moze da mu se pristipi preko ssh ali na zalost ponasa se kao loop network karta i trazi pasword sto sam kasnije ustanovio da trazi lozinku mog linuxa pa se tako prilikom pristupa ulogujem mojom lozinkom ustvari ponovo na moj linux a ne na kameru. Nije to tako jednostavno, pitanje je i dali je linux mashina u kameri, vise mi lici na nesto vrlo minimalno, rndis je napravljem predpostavljam da bi preko usb umesto hdmi bilo moguce spajanje na neki monitor ili racunar. Da bi dosao do boot loga ne moze ovako preko usb nego mora da se otvori i spoji na serijski port pod uslovog da ga ima i pod uslom da je konzola omogucena u samom operativnom sistemu kamere, tako da od toga nema nista, necu ni da pokusavam a ni ne moze da se otvori kamera predpostavljam iz razloga da ne moze da se vidi koji je budz unutra. Lsusb nije pogresna komanda, to je komanda da se vidi koji usb uredjaji su trenutno spojeni na moj linux. Kamera nema drugi izlaz na sebi osim usb-a tako da ne mozes ti da listas pci uredjaje kada kamera nije pci uredjaj. Druga je prica da sam spojem na linux kamere, jednostavnom komandom dmesg bi se videlo koji periferni uredjaji su na kameri ili jednostavno pogledom u kernel dtbs bi se moglo videti tacno o kom senzoru je rec. Pitanje je dali je linux uopste u pitanju ili je neki nativni program u pitanju, bare metal, ili neki mikro python... to niko ne zna tako da necu da gubim vreme pogotovo ne da je otvaram jer ne moze da se otvori a da se ne odlepi i oguli prednja maska gde su dugmici, sto bi to radio, ovo je nova kamera i mogu tako i da je prodam a ne da mi neko kaze da je otvarana.
Reply
Ne mogu da dobijem ni hdmi na cm4, ne znam zasto, sta god da probam tv izbacuje tekst "pogresna rezloucija" i tv i monitor ne funkcionisu preko hdmi, mozda izvedba nije kako treba ili ko zna mozda novi rpi os 64bit nije kako treba, zna li neko razlog? Hdmi bi trebao da je funkcionalan.

Vidim ovde da nisam jedini https://forums.raspberrypi.com/viewtopic.php?t=349095
Reply
Ne znam sta se desilo ali verovatno da neki od pinova nije dobro bio zalemljen na onim padovima gde naleze cm4, u jednom trenutku nisam mogao da upalim cm4, preduvao duvaljkom i evo ga radi hdmi. Na zalost izgubio sam dan da osposobim hdmi i sad mi se ne resava dsi i kamera, neki drugi dan se moram dohvatiti toga : ( , Ovo super radi, daleko od racunara ali odlicno je to, mogu reci brzi je cm4 drasticno od rpi4, zbog toga sto ima svoj emmc za razliku od rpi4 koji radi sa sd kartice. Zamisli diy kamericu kojoj turis Unifying receiver u jedan usb port, povezes tastaturu i mis bezicno i imas ujedno i kameru i OS na monitoru, deluje zanimljivo? : )

Kako izgleda citanje foruma preko cm4 modula : )


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Nisam znao da istovremeno ne moze da radi cm4 koji ima u sebi emmc i eksterna sd kartica, ali sam nasao ovako nesto https://forums.raspberrypi.com/viewtopic...045b6be058 cisto da mogu da nadjem ovaj post kad budem resavao externu sd karticu jer malo je 8Gb interne memorije pa je potreba za externom dodatnom memorijom, ali ovo zahteva modifikaciju osnovnog os sto mi se ne svidja jer bi svakom instalacijom osa moralo da se gubi vreme na softverskim modifikacijama. Druga opcija bi mogla da bude bolja, da se ugradi usb otg ic i da se doda jedan usb sdcard reader preko usb otg porta tako da nebi bilo potrebe za softverskim modifikacijama i zauzimanja gpio portova 22 do 27 bez potrebe. Odavde moze i ponesto da se ukrade https://datasheets.raspberrypi.com/cm4io...asheet.pdf
Reply
Savane, odlučio sam kupiti i mikrofonski stalak za kameru koja mi stize krajem mjeseca a o LED ring light i filteru ću kasnije razmotriti sto se nudi posto jos sutra traje akcija sa kuponima kod aliexpress pa da iskoristim popust za stalak koji mi treba.

Gledam sam stalak koji NRF koristi i koristi articulating arm, što znači da može da kameru sa mikroskopom moze da digne gore-dolje, pomiće lijevi-desno a da uopće ne mora odtezati i zatezati nijedan šaraf koji drži pojedina vodilica. Zato tražim samo articulating arm da pomičem stalak gore,dolje, lijevo, desno i da tako stalak stoji čvrsto....na kraju drvenog stola ću napraviti rupu u stolu i u tu rupu će mi ići kablovi dolje ispod stola u strujnu utičnicu, a u tu rupu ću ušarafiti taj stalak tako da imam sve na jednom mjestu (neželim staviti nosač na zid, niti ušarafiti šarafima u stol, zato uzimam onaj dolje nosač koji se ušarafi ispod u stol, izgleda ko škripac).

Dakle NRF koristi taj STALAK koji se okrece 180 do 360 stupnjeva ali mi je preglomazan i preskupi.

Pa pošto ima kineskih kompleta sa stalkom za rasvjetu odlučio sam kupiti stalak za mikrofon koji je aluminijske izvedbe, ima kanalicu da se sakriju kablovi i ima rotaciju od 180 do 360 stupnjeva i da je crne boje.

Našao sam ovaj STALAK koji je upgrade onog prijašnjeg modela LS25, i taj novi stalak ima rotaciju zglobova 180 stupnjeva za podizanje gore dolje i rotaciju 360 stupnjeva za okretanje lijevo desno.

Ono što me muči je WD, koliko sam shvatio iz slika 48cm se može rastegnuti po dužini, i 500mm po dužini (po specifikaciji dužina jedne ručke je 250mm pa pošto su dvije i to se podigne gore dobije se 2 x 250mm ako se ne varam).

[Image: attachment.php?aid=42040]

Ako to odgovara za WD od 500mm onda je to to, ima i kanalicu za umetanje kablova i jos k tome rotaciju zglobova pa se samo rukom nosač dodirne i odmakne lijevo-desno, gore-dolje bez da moram da šarafim šaraf koji steže te zglobove. Dakle kopija teškog i skupog articulating arm koji je za monocularne mikroskope.

To mi sve odgovara kao i cijena no problem je nosač za mikroskop koji je povezan sa kamerom, naručio sam onaj 80x mikroskop i sa prstenom na 50mm (ima i 35mm prsten u ponudi), ali bih htio staviti ovaj nosač na taj mikrofonski stalak tako da imam gore-dolje okretni kotač.

Dobiju se ti adapteri 1/4 3/8 i 5/8 incha adapteri ali mi to ne odgovara na OVAJ nosač za mikofon pa ako posto nosač sa 35mm ili 50mm da se da ušarafiti na te adaptere od mikrofonskog stalka.


[Image: attachment.php?aid=42041]

Sad me taj nosač brine kako da ga spojim na mikrofonski stalak, ako ima sto gotov adapter da se kupi ili drugaciji nosač za mikroskop.

Možda OVAJ nosač odgovara na te 1/4 adaptere na mikrofonski stalak.


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
A ovu rasvjetu stavis i biras kut koji da sija i jacinu na PCB da nemas refleksije, stalak usarafis na policu i biras svjetlost nagib kojim kutem da sija na PCB

VIJIM K3 LED Video Light Panel Dimmable Photography Lighting Lamp with Desk Light Stand For Live Stream Photo Studio Fill Light - AliExpress
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 23 Guest(s)