Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Diy duvaljka, jbc lemilica, led svetlo, mikroskop
Ovo super doro radi na 5V https://www.kupujemprodajem.com/elektron...bigGallery , tj ovakav ja imam https://www.kupujemprodajem.com/elektro-...4038400523 i takav je preslikan u onu gore moju shemu i pcb sto sam crtao, nasao sam i jedan sto sam pravio na protoboard, funkcinise po toj istoj shemi ali imam na toj plocici pot 10k, treba da bude veci pot, mislim da ce 20k biti dovoljan, 10k ne ugasi led do kraja.
Reply
Oko polarizatora!
Polarizator zapravo blokira jednu od dva na sebe okomita polarizirana svijetla.
Vrteči polarizator u krug za 360°, svakih 90° okretanja eliminišemo po jedan izvor polarizacije.
Sad koji nam je praktičniji, vidimo na monitoru...
Exposure na kamerici treba staviti na manual,
onda okretanjem polarizatora, kad slika najviše potamni, e tada smo eliminisali jedno polarizovano svijetlo,
za dodatnih 90° eliminisali smo onu drugu.
Odaberemo koja najviše odgovara, i postavljamo exposure na auto!
LP
Dragan
Reply
Za polarizatora je to super stvar no jedino sto me muci koji je max WD?

Na yt sto sam gledao polarizator je na daljini oko 12cm sto je premalo.
Reply
(01-29-2024, 08:02 PM)ronovar Wrote: Za polarizatora je to super stvar no jedino sto me muci koji je max WD?

Na yt sto sam gledao polarizator je na daljini oko 12cm sto je premalo.

WD za polarizator nije toliko bitan!

Svijetlost nema ni u-metar val.dužinu, pa če da radi i kad stavljaš sasvim blizu.
Nego treba znati kako taj polarizator radi uopšte, nije to tek tako filtar da se metne i na njega zaboravi, ne radi tako!

90tih radio sam jedno vreme kao kamerman za Mediaset taljanski, uhhh...lepe pare...
i idemo snimati največu regatu jedrilica na svetu, to vam je Barcolana pored Trsta, Barkovlje slovenski, 
svake godine krajem septembra po 2000 jedrilica svih razreda...
(Koper ima inače i primat 4 uzastupne pobede sa MixiJena jedrilicom, ala su taljani načisto pop*+ili!!!)
OK, long story short,
vreme neko tmurno, oblačno, maglica ovako iznad mora, ma nikakva slika ni kompozicija, nema kontrasta...itd
imam ti kameru pro Ikegami komplet, i pored taj polarizacijski filtar, niko ga nezna upotrebljavati!!
Metnem ga ja, i naravno ništa od njega, kad ga slučajno drmnem i slika mi se nešto "naoštri", dobije na kontrastu, nema više te refleksije...itd
I tako probam, probam, vrtim, i čujem automatski exposure da mu radi motor u objektivu.
Uhvatim tonskog tehnika, kao pusti ti sada zvukove, nego radi polarizaciju tako, da se exposure maximalno otvara,
jer tada se ima min svjetlosti, polarizator odradio svoje, ukinuo jednu polarizacijsku svijetlost.
Povremeno smo okretali za 90°, kako bi bila bolja i kontrasnija slika.

Na kraju kupile sve produkcijske kuče baš te moje/naše snimke!!!

Inače ovako izgleda nešto po samom Start-u
[Image: yysw383377.jpg]
[Image: barcolana2014cb_19529.jpg]
LP
Dragan
Reply
Ne znam dali bi vredelo probati foliju za stakla koja sa jedne strane ima odraz kao ogledalo a sa druge strane kad se gleda izgleda kao malo zatamnjeno staklo, vidjali ste takva stakla na izlozima, sporskim halama... dali bi to odraz ogledalo okrenuto prema pcb a kamera sa druge strane imalo nekog efekta? Mozda bi pomoglo da odbije refleksiju samim tim i jos bolje osvetli pcb jer bi se refleksija vracala na pcb? Bilo bi za ocekivanje da slika bude malo potamnjenija ali mozda moze da odbije refleksije? Kao i kod automobilskih folija leti prija malo ocima kada je staklo zatamnjeno, nekako je i okolina ostrija nego bez folija. Moram menjati tastaturu pocela je sa ghost slovima pa sto puta editujem post : (
Reply
Stogli usb flex kablovi, postavio sam dva usb porta u kutijicu i jos izbusio rupe na kutijici za usb portove, medjutim kada sam prikljucio usb kablove dosao sam do toga da musku usb prikljucak kabla je jako loseg kvaliteta, poceo buzir da se vrti kroz jeftinu plastuku prilikom okretanja, dok zenski kraj prikljucka je ok, izbusio rupe na kutijici bezveze. Onda sam presekao usb kablove, sklonio oba muska konrktora i direktno ugurao buzir u kutijicu na zalost kroz onu rupu gde je usb pa sam morao to dobro da zalijem toplim lepkom, koliko ce da drzi ne znam, sa sada funkcionise. Danas mi se nesto nije radilo nista, otkud sam i uzeo da radim, znaci kad sam zalio topli lepak setio sam se da sam krajeve usb-a direktno zalemio na dolaz umesto na -MOTOR pwm-a, pa sam onako bezvoljno i zamalo da pobacam sve topio ponovo taj lepak, jedva dodjoh do zica da ih prelemim, prelemio i konacno nakon dva sata posla a trebalo je da bude krace : ) uspeo nekako da osposobim, koliko ce trajati videcemo, sprdacina  : )


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Super izgleda!

Reci nam jel tim dvjema led rjesen anti glare light?

I netrebas ring light samo ta dva usb crevca sa regulacijom i to je to bez refleksija?
Reply
Mislim da je to prevara za glare light! Nisam probao dali ima refleksija, kazem kad sredim glavno svetlo (iznad poice) onda cu probati dali fukcionisu ova dva kilava svetla, kazem kilava jer nisam zadovoljan sto nisam odmah izbusio tesne rupe, na brzinu sam htepo to da uradim pa sam upropastio, ovo ce se ovako raspklatiti vrlo ubrzo! Ja sam sa takva 4 svetla i nista drugo i na wd=20cm fino lemio ali sam imao refleksije jer je svetlo bilo vertikalno, sad videcemo kako ce da bude kada nije vertikalno nego pod uglom. Ne brinem ja puno oko refleksija jer kada dodje glavno svetlo to ce biti dovoljno da vidim sta radim, ova dva svetla su pomocna i kada se svetlo kuplira sa glavnim svetlom, recimo iz nekog ugla kada se postavi bolje ce se videti to nesto sto treba da se vidi. Preterano jako svetlo pravi refleksije pogotovo kada je verikalno a jos i usmereno. Bilo bi bolje da sam nabavio avio konektore pa da sam ih postavio na taj kraj usb kabla sto sam odsekao, ali jako je mala kutija da bi to sve stalo, trebalo bi odraditi kutijicu mozda u 3d stampi i vecu je napraviti, ali nema veze, posluzice mi ovo dok ne smislim nesto bolje. Mozda mi ni nece trebati ova dva svetla kada dodje glavno svetlo, ono mora da bude uradjeno da bude kao dnevno svetlo, da se vidi sta se radi na prvom mestu, kada ti vidis lepo to sto radis i kamera ce isto lepo videti.
Reply
Ovo mi jos treba da kompletiram da mogu da radim dok ne napravim policu i glavno svetlo. Trebalo bi da ih ima na Kupujem Prodajem?

Ovakaj jedan mi treba za dolaz od napajanja do dc jeka na kutijici https://www.amazon.com/Cablecc-Emulator-...G4GY6?th=1
I ovakav jedan iz kutijice do kamere https://www.amazon.com.au/USB-C-Extensio...B00ZUDYKD0

I ovo bi mogla biti opcija za napojni https://www.aliexpress.com/item/4000392280229.html , cini mi se da cu morati da pravim jer nisam uspeo da nadjem kod nas a ne ceka mi se mesec dana na Aliexpres, jednostavno kupim usb-c muski na usb-c zenski, presecem na pola pa na duzinu koja mi treba i dodam na krajeve dc jack
Reply
Evo resenja, kabal nisam uspeo da nadjem koji je sa dc jack na jednom kraju a na drugom usb tip c, jedan sa zenskim i jedan sa muskim ali sam kupio dva puta usb-c na usb-a, dva dc jacka, i jedan usb-c na usb-c zenski adapter pa cu dva kabla da presecem i zalemim dc jack

edit: da to je to, funkcionise. Jedna mana sa ne555 jeste da kada se utisa svetlo pojavljuju se crte preko ekrana, razlog jeste pwm, ko kupuje svetlo trazite neko na linearno napajanje jer kada se pwm spusti na neki nivo frekvencije ocekujte crte preko ekrana! Sve ima svoje sto bi rekli koliko para toliko muzike. Ja sam zadovoljan, nije nesto niti bolje niti losije od onog diy iz prvog posta ali imam bar bolji wd i ne moram da se patim kada radim sa duvaljkom, bitno mi je da vidim sta radim. I nijedno svetlo ne moze da zameni dnevno svetlo, pa tako da posebnu paznju treba obratiti na svetlo radnog stola, sto bolje svetlo to ugodniji rad, ovo pomocno sto se mene tice ne toliko bitno. Za inspekciju lema, wd na 5cm sasvim dovoljno, rad sa duvaljkom wd na 50cm - 100cm, i vise nego dovoljno, tesko da bi to postigao sa onim predhodnim crnim mikroskopom. Ova diy svetla mogu i direktno na 5V, ne vidim potrebu uopste za utisavanjem svetla, taman ga ima koliko treba. Nosac za kameru, stalak za mikrofon je sasvim ok ali ima jedan problem koji nisam resio to je ona montaza na sraf, posto stalak nije ispred mene nego sa strane tako je i kamera montirana sa strane i slika zarotirana u jednu stranu, da bi se slika ispravila mora da se napravi nosac za kameru kako bi kamera mogla da se zarotira onako kako treba da stoji, postoji u meniju kamere rotacija ali bas ove sto meni treba nema, ako bi stalak bio sa moje leve strane verovarno bi moglo da se rotira slika ali ne i kada je stalak sa desne strane, jedna od mana ove 4k pro kamere, bas bezveze sto nisu obuhvacene sve rotacije. Kad se sumira isplativije je kupiti kompet kao sto imaju Ddanijel i Dragan, sve ostalo po mom misljenju je bacanje para i gubljenje vremena!


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
savane, koje led preporucas da se kupi sa linearnim napajanjem?

Dali koristis ring light oko mikroskopa ili samo te dvije pomocne usb ledice?

Koliko sam te shvatio koristit ces ledice na polici iznad mikroskopa i te dvije pomocne ledice.

Koliko su ti wata ledice? Na aliju se prodaju 2komada i svaka ima 3W po specifikaciji (u stvarnosti je svaka 2,5W)
Reply
Nije ovo resenje samo da se zna, imao sam veca ocekivanja od te dve lampice, radilo je dobro sa pi kamerom doduse bilo je 4 takve lampe a ne dve, ali nisam bas zadovoljan kako radi na ovoj kameri! Vise paznje cu posvetiti na svetlo iznad stola, to mora biti dobro i jako svetlo ali ne upereno u pcb nego vise da ima odsjaj od belog zida, da mogu da vidim vidim sta radim golim okom, tek kada komponenta velicine 0603 bude lepo vidljiva golim okom onda ce je i kamera videti bolje, svetlo da bude priblizno dnevnoj svetlosti a kasnije cu resavati svetlo ispod kamere, za sada posluzice ove dve lampice. Narucio sam upravo i ono zastitno staklo za mikroskop, da se ima, bolje to da brisem nego da gulim socivo ili da udje dim tamo gde nije dostupno za brisanje. Trazim i ja neko dobro svetlo za ispod kammere, sa polarizujucim staklom, za sada nisam nasao nesto kvalitetno, sve plastikanderi sa jeftinim led sijalicama.
Reply
Ovo mi je interesantno i lici na dobro https://www.aliexpress.com/item/1005005578779559.html taj od 49mm, steta sto nema led svetla okolo. Ajde nadji neki aluminijumski led prsten fi > 60mm, samo svetla bez kontrolera, ja nesto ne uspevam naci. Nisam sad vise pametan, svetla pod uglom takodje prave odsjaj u kameru, ne toliko koliko vetikalno svetlo ali nije da nema odsjaja ima ga, tako da vise nisam pametan sta je najbolje resenje. Resenje je mozda jako svetlo sa tamnijim filterom da ublazi svetlo, i polizurujuci filter koji ce da skloni odsjaj, za sada jos uvek nisam siguran sta bi bilo najbolje uraditi!

Dodje mi ovo da probam https://www.kupujemprodajem.com/foto-apa.../105327617 sirok je dovoljno da ne daje tacno vertikalno odsjaj u kameru? Ovde je sad najvaznije svetlo i najproblematicnije, treba eksperimentisati dok se ne dodje do optimalnog resenja. Znas kad nemam volje bilo sa da lemim dok ne resim svetlo, oci mi se kvare i ne smem vise da skiljim u to sto radim, to mi je sad na prvom mestu da resim.
Reply
Moze aliexpress link za zastitno staklo za mikroskop posto ga i ja trebam pa da narucim.

Ja mislim da vrijedi dati novac za ovaj ring light sa polarizirajucim filterom i probat, time imas 2in1 uredjaj, zaokretom dobis da maknes refleksije i citas oznaku za icova a drugim zakretom imas obican ring light...uz manje kabliva i montira se na mikroskop, pa netrebas dva fleksibilna crijeva...

Nije skupo a imas sve u jednom mjesti...jedino WD neznam koliko bi bio ali nije skupo za probati pa onda stavit jace led i iskoristit polarizirajuci filter da se dobije veci WD.

Just found this amazing item on AliExpress. Check it out!
€26.61 36%OFF | iFixes iL37 Microscope Polarized LED Ring Light Lamp Anti Glare Illuminators Source Eliminating Reflections and Restoring Colors
https://a.aliexpress.com/_Ew5zF0p

Ili mechanic obican ring light za mechanic kameru
Just found this amazing item on AliExpress. Check it out!
€11.19 11%OFF | Mechanic LS3 Microscope ring lamp 7W light LED Tri-color Adjustment Eye protection lamp For Most Stereo Microscopes
https://a.aliexpress.com/_Ew8ERpx
Reply
Ovo prvo probati https://www.aliexpress.com/item/32725570437.html , treba samo naci precnik da moze da se uvrne u mikroskopcic umsto zastitnog stakla , taj od 27mm bi trebalo da moze da se zasrafi ali ne do kraja nego ce trebati da se okrece da se nadje odgovarajuci ugao dovoljan da skloni refleksije : )
Reply
Ovo je zastitno staklo koje trazis https://www.aliexpress.com/item/32969023628.html
Reply
Ili ovakav od 27mm https://www.aliexpress.com/item/1005002716353013.html
Reply
Da taj sa 27mm je ozbiljna sprava i odgovara za taj zlatni mikroskop...naruci ga i probaj Smile
Reply
Ne mogu da nadjem povoljan shiping metod, ima jedan bez pracenja i stize 10.Mar. to mi je previse puno da cekam, a druga opcija je DHL i kosta $130, mislim stvarno katastrofa, prodje me volja : )
Reply
Moze biti da su zbog kineske nove godine ukunute ostale opcije prevoza?
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 18 Guest(s)