Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Diy duvaljka, jbc lemilica, led svetlo, mikroskop
Ronovar, nemoj zuriti sa kupovinom, sacekaj snimio sam video sa 4k pro na tv ekranu, snimljeno telefonom, velik je fajl ali za nekih sat-dva bi trebalo da bude uploadovan na YT pa zakljucite sami koliko je dobra 4k kamera, bila ili nebila IMX odlicna je to kamere videcete na videu, za te pare odlicna, videcete i da nemam odgovarajuce svetlo i koliko utice na sliku kao i neka od podesavanja kamere "edge" opcija koja smanjuje ili dodaje ostrinu i broj piksela sto bi se nazvalo blur... nisam sve obuhvatio jer bi video bio par Gb pa sam samo ono oko ostrine slike i pogleda na tv ekran, kamera ima dovoljno podesava od white balance (auto, manual, one time), exposire (auto, manual, one time), boje, i sve ono osnovno sto bi svaka trebala da ima i sto je sasvim dovoljno, zakljucicete sami dali valja ili ne! Video se uploaduje, trebalo bi za nekih sat vremena da bude uploadovan. Sve u svemu na ovo moje nedovoljno svetlo, mracnu sobu ovo je odlicno, kad se to sve sredi kamera ce biti vrlo dobra, za te pare koliko kosta odlicna kamera a i mikroskop. Zakljucite i koliko je problematicno kada se izostrava slika a stalak nije stabilan a ovo je poprilicno stabilan stalak ali ipak ima vibracija na ekranu, zamislite sada da je kamera na jednom stolu i vibracije stola sta bi dobili! Isto da je klimavi stalak dali bi mogli brzo da izostrite sliku pomeranjem klizaca na mikroskopu, eto ja sam vam to predstavio i lako cete doci do zakljucka i sta vam je zaista potrebno da kupite. Na manjem ekranu tj na novom monitoru koji planiram da kupim (TESLA 21.5" VA 22MC625BF Monitor) slika ce biti jos ostrija jer manji monitor = ostrija slika... itd, kada dodje svetlo ispod police pa jos i dodatna dva svetla za ispod kamere, jos da je i 4k monitor recimo onaj 4k oled od 17" od $650 mogu samo da zamislim kakva bi to dobra slika bila.

https://www.youtube.com/watch?v=gyPZl0nTIy0
Reply
Ne zurim, nego razmatram sto je najbolje za ulozeno = dobiveno.

Pricekat cu da se video uploada pa da pogledam.

Inace dobra rasvjeta i crijeva su must have jer kamera nemoze sve da ima.

A u onom zadnjem video govori yt da treba cim manje pixela kamera imati i onda je potrebna cim manja svijetlost.

A govori i o mikroskopu da su crni loši i da su bolje leće one male kratke za kameru jer ne blurraju sliku...što ti mislis o leca va 50x mikroskop sto si kupio?
Reply
Ako će ti posao donositi lovu u nekom dužem periodu, onda par stotina eur ne igra neku ulogu, te se odluči u startu za najbolje.
Reply
Za sada sam za onu rising bijelu kameru jer na poslu je neka kineska i bas me umori od posla nekoliko sati na dan, zato hocu kupit skuplje i bolje jer nezelim da si pokvarim vid.

Ali hvala ddanijeluni savanu sto se ukljucuju u temu jer imaju forumasi iskustva sa kupovinom i znaju sto pricaju...pa vise ljudi znaju od jednog.

Zato tolika rasprava da ne bacim novce za skuplju ako je ista ko i jeftina....meni rpi kamera od savana je bolja od mos 4k pro..neznam zasto valjda svako drugacije vidi...
Reply
Ne znam sasto je video 360p, sta sam zeznuo? Edit: ah sad vidim za 19 minuta ce se pojaviti i hd verzija. Obratite paznju na "edge" podesavanje, moze bas fino da se podesi
Reply
Cekam fhd verziju Smile

Ovo sto sam vidio zelena solder maska je ok nije zrnasta nema suma...mozda da si pokazao menu kamere sto nudi jer nisam nasao na netu gui opcija kamere da se vidi postavke.

4k je na 60Hz je super, e sad na 360p fali ostrine na smd komponentima mutno mi to izgleda, ima mali lag kad mices pcb lijevo/desno ostalo je sve ok..puunoo bolje izgleda to na video nego onaj jpg.

Cekamo hd verziju Smile
Reply
Prosla je hd verzija, osvezi stranicu pa pogledaj. pazi nisam ja to optimalno izostrio, zurio sam da mi bude sto manji fajl za upload, mislim da se dovoljno vidi da je ta kamera sasvim dobra. Lag moze da bude i to tv-a i do moje kamere na telefonu, nema laga nimalo, sve je kako treba u real tajmu, cak ni sa pi kamerom nema laga na 30 fps!! Uzivo je to jos malo bolje, pogotovo kad dodje svetlo kako treba i novi monitor bice odlicno.
Reply
Ali jos jedna stvar, tv monitor je snimljen izbliza, naravno da neces biti pred tolikim monitorom na 20cm nego kada se odaljis na normalnu distancu ili kada imas manji monitor ispred sebe ocekuj ostriju sliku! Zato kazem bolje je uzivo nego na snimku. Kad se to sve optimalno postavi, osvetli, podese boje, kontrast, edge... izostri na mikroskopu kako treba to je super.
Reply
Sto se tice crnog mikroskopa, nije losa slika, nema blura, ali dok ne naletis na nesto bolje kao recimo ova sa zlatnim okvirom ne mozes ni znati da je taj crni mikroskop los izbor, kao prvo glomazan, druga stvar moras da mu dokupljujes sociva recimo za umanjenje jer mu je mnogo velik zum, to je vise za biologe jer sa dodatnim lecima mogu da vide skoro kao na bioloskom mikroskopu ali to nama ne treba, jos jedan stvar wd je jako ogranicen na 10 do 20 cm gore dole sto je mnogo lose, dobra strana tog loseg wd je sto ne menja ostrinu na promenu ostrine preko tockica to je jeino sto mi se svidja na tom crnom mikroskopu ali wd je katastrofa, treca stvar vezano za mikroskop sa zlatnim okvirom, working distance, kao sto vidis od 2cm razdaljine pa do beskonacno uvis moze da funkcionise, ima taj tockic i unutrasnje socivo sa dugim hodom i stvarno je dobar mikroskopcic, na svaku razdaljinu od 2cm do recimo metar visine mozes fino da podesis ostrinu tockicem, na videu mozes da vidis par momenata da kada se optimalno izostri na tockicu da se to stvarno dobro vidi na ekranu tako da ako kupis ovaj mikroskop sa zlatnim neces pogresiti. Funkcionise isto dobro i sa pi kamerom, jos je kvalitetnija slika sa pi kamerom mada nisam probao na tv ekranu ali po jpeg bi rekao da jeste. Kamera kao kamera dobra je, dobre boje, ne mulja, vidi se lepo 3d objekat, lepu ostrinu dovoljno dobru.. sve u svemu ja sam zadovoljan a tek cu biti kada osposobim radni prostor i dodam tih par stvari koje nemam za sada!
Reply
Ima na kameri i digitalni zoom, dvadesetak puta, upotrebljiv je do neke granice nisam zapamtio, korisna stvar da se na brzinu uvelica neki objekat, nije lose.
Reply
Monitor sam resio ovakav da kupim za kameru, naj jeftiniji -> TESLA 21.5" VA 22MC625BF Monitor , odlucio sam da to bude VA jer bi trebalo da ima bolji kontrast i crnu boju za razliku od IPS. Za PC cu sacekati da se pojave OLED i to je to.
Reply
Odlicno!

Ja za sada cu kupit bijelu kameru i mikroskop 50x koji si i ti kupio a stalak ce ostat na poslu starinski samo nosac za kameru cu trebat adapter sredit.

Mislim da je to vrh tehnologije za best buy.

Sto se tice nosaca to cu kad bude vise loce proucit sto se nudi pa cu onda kupit zasada nemogu sve zamjenit boljim.

Na poslu imam ips samsung 27" i boli glava od te ips, meni odgovara 24" taman ali cekat cu kad se skupi lova i da bude amoled 24" samsung i 4k 60fps tako da kamera i amoled budu sinkronizirani sa 60fps jer onda je lag nepostojeci.

Od fume extractora i drzac pcba raznih mobitela tableta laptopa i to ce trebat nac nesto sto je korisno i ubrzava rad i stedi vrijeme.

Kod 4k pro mi se ne svidja sto ima manjak opcija i jpg je kompresiran sa sumom, i jos daljanski...ova bijela kamera ima usb za mis i usb stick pa volim da radim recordi g dok odlemim i lemim da mogu pogledat kako je chip bio okrenut i ostale sitnice na komponentama ako zatreba replay videa.

Umjesto daljanskiga bihela kamera ima bezicni usb mis pa sa njime je lakse i imas pristup svim opcijama..zgodno je manual focus..oznacis misem na kameri pcb koji zelis zoom...i kamera napravi autofocus Smile
Reply
Nije lose ali ni cena nije losa : ) Neces ti imati vremena da se igras sa zumiranjem kada ispred tebe bude bila pcb plocica sa 200 komponenti koje treba da zalemis, nego ces sve to sa stola sto ti smeta, miseve, tastature, stezace da pobacas negde sa strane da ti ne smeta : )
Reply
U pravu si, ali dok mjenjam mini usb c konektore na androidima i iphonima na poslu nema potrebe za ciscenjem stola Smile

Kad budem servisirao ploce od plinskh bojlera i maticne ploce atx onda cu morat sredit radni stolSmile

Hvala savane na razmjeni misljenja jer puno se naucilo iz iskustva vas koji imate novije kamere i smd alat.
Reply
veruj mi i ja sam ponesto naucio, recimo ko bi rekao da taj prcmoljak od mikroskopa moze da bude dobra stvar, kako cena nekad moze da zavara!
Reply
Cini mi se da je crni 80x https://www.aliexpress.com/item/32916828145.html mozda malo bolji od ovog sa zlatnim, ima sira sociva a mozda 80x bi bilo idealno da cak sa jos vece WD moze da se dobije vece uvecanje nesto slicno bi se dobilo kao sto ddaijel ima, samim tim sa distance 20cm bi bilo idealno uvecanje kada nesto jako sitno treba da se zumira a da ne mora da se pravi wd na 5cm, mislim da bi taj crni 80x bio mozda pravo resenje.
Reply
Jel taj crni ima zoom in/out kao zlatni?
Reply
Nebi znao reci, po opisu bi trebalo da ima, oba su long distance stim sto je crni za nijansu skuplji, sira sociva i malo veci zum
Reply
Savane pogledaj tu bijelu kameru, trazio sam slike prodavaca koji je jako usluzan i na sve odgovori.

Zanimalo me dali ima thermalni pad na cpu i ram chipovima posto je 60fps na 4k a ti chipovi se fino zagriju.

Poslao mi je prodavac slike ali kad stigne kamera mjenjam cpu hladnjak sa vecim i kvalitetnijim i ram ce dobit svoj pasivni hladnjak. MainBoard mi izgleda veci i pun chipova tj ima napredka u designu.


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Savane gledao sam onu kameru rpi 12,3Mpixela sto imas zelju da probas i nesvidja mi se...tih 12,3Mpixela je obicna varka.

Ta rpi kamera imx477 senzor je 12,3Mpixela ali je 4:3 formata zato ima vise Mpixela!

Zamisli kupis 16:9 monitor i stavis 4:3 kameru sliku na 16:9 monitor...to nece da izgleda dobro, bit ce croppana slika i kompresirana.....sjeti se na 16:9 led tvu gdje se prikazuje stara serija u 4:3 formatu, ljudi su dugi a debeli Smile

Zato je danas za 4k najbolja 8,3Mpixela kamera jer daje prirodni 16:9 format koji imaju i monitori za pc isti omjer pa preko mocnog hw vrtis 60fps da nemas laga i prirodni format kamera-monitor a to je 16:9

4k naspram FHD je 4x bolja rezolucija i netreba nam bolje za microsoldering i sve se racuna u omjeru 16:9 jer takve monitore imamo za kupiti.

Ako hocemo overkill i bolje onda bi trebalo napravit skupi imx sony senzor od 33,3Mpixela da bi imali 8k rezoluciju omjera 16:9 i to tjerat na 120fps da nemamo lag na monitoru, a ta kamera je preskupa i trebao bi mocan arm cpu i brdo rama da to tjera preko hdmi kabla Smile

Zato u danasnje doba 2024 godine 8,3Mpixela kamere su vrh ponude i uzet sa 60fps jer je u kameri mbo puno jaci cpu i ram i gpu da tjera 60fps i to se fino grije.

Eto cudi me da niko to nije spomenuo jer 33,3Mpixela senzor treba napraviti da ima sve ispravne pixele a to ima svoju cijenu i za ovu godinu u kojoj zivimo je to pravo bogatstvo..u buducnosti ce to biti kao danas za par stotina eura se kupi kamera 8k na 120fps Smile
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 17 Guest(s)