Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Diy duvaljka, jbc lemilica, led svetlo, mikroskop
To je pitanje dali je u njoj IMX678 , kazem ti i na mojoj je u naslovu pisalo da je IMX678 u pitanju a na kutiji jasno stoji da je senzor Panasonic. : ) Da ne das uzalud tolike novce pa da ti ne ispuni ocekivanja.
Reply
Pogledaj post 648, bruka sta se tamo prodaje, jedno pise na sajtu a sasvim drugo na kutiji i onda se pitamo zbog cega toliki pikseli na jpeg a pitaj boga sta je unutra! I jos ne moze da se otvori, da se nebi videlo sta je unutra? : )
Reply
U pravu si.

Ako kamera sa IMX334 dodje 350eura onda IMX678 nemoze da dodje 120eura, jer je IMX678 noviji i kao bolji senzor.

Usporedio sam DS i IMX334 JE BOLJI OD IMX678.

Znam da je rizik ali cekamo odgovor od kineza, jer imam nekoliko mobitela za popravak (zamjena usbc porta na pcb) a na poslu stara kamera jos sluzi ali mi kvari oci. Zato ako je original ta kamera vrijedi platiti vise da se sacuvaju oci jer kameru posmatram kao da kupujem vid a ne kameru jer sa boljim vidom tj kamerom bolje vidis i lakse se radi.
Reply
Dragan je preporucio neku kamericu ne znam kakva je
Reply
Ja cu svakako kupiti pi kameru jer me zivo zanima kakva je, ako bi bila odlicna mozemo nastaviti u ovoj temi o diy varijanti, cnc napravljenom kutijicom, prikljucima, dugmicima, cm4 modulom na primer, mozemo svi skupa da doprinesemo da razvijemo jednu takvu diy kameru. Raspivid i raspistill su open source kao i nativni dispmanx pa moze fino to sve da se sastavi i da se napravi overlay meni i overlay kamere preko vec postojeceg operativnog sistema da se ima i kamera i operativni sistem, da ima youtube, browser i sta vam padne vec na pamet. I kad se pojavi novi senzor jednostavno se dokupi i zameni.
Reply
Savane odlicna ideja!

Ja sam za ali bi predlozio da sve bude profi u kutiji cnc, i ako moze da se ugradi i thermalna kamera u kuciste pa se prebaci camera ili thermalna kamera jer kad popravljam smd pcb ubacim 1,2v i limit na 1a i onda spojim na osigurac na pcb i preko thermalne kamere gledam koja komponenta ima hot spot i ta je u kratkom spoju.

Sad koliko dodje thermalna kamera velicine rpi kamere neznam ali prijedlog da se postaviu kutiju jer to treba nama serviserima.
Reply
Savane pogledaj kameru tu koju sam izdvojio pise na 4k daje 60fps kao i na fhd 60fps!

Zamisli svoju kameru sa rpi i da bude malih dimenzija koji mocan pcb sa mocnim cpu ces staviti tu da moze gpu sa cpu mocnim dato 60fps na 4k?

To je jako zahtjevan projekt za diy jer cijena mocnog gpu i cpu hw je sigurno oko 150eura plus kamera 50eura plus cnc kuciste neka je 50eura....i dodjes na 250eura a za 50 eura vise kupis gotovu kameru ako je vjerovat kinezu sto pisu ...

A i gui ima mnogo opcija, tesko da to mozes sam sve dodat....jedino ako skopiras taj kineski linux os i samo ucitas linux driver za rpi kameru i to je to.

Kupiti kameru sto si ti kupio...iskoristiti kuciste i samo zamjenit kameru sa rpi i ubacit na mbo svoj linux ako hoces diy.

Kamera je jako bitan faktor pored mikroskopa koji smo nasli savrsen ali i led rasvjeta je bitna jako.

Manjak opcija na tvojoj kameri i sumovi u slici je ono sto mi se ne svidja...ddanijelova kamera je po video top slika.
Reply
Nije bas zgodno da ima dve kamere a da imamo 1 x C mount, kutiju nije problem nacrtati samo nisam nikad crtao navoj ne znam ni dali moze u SolidWorks da se crta navoj? Inace CM4 modul i io board, io board bi trebalo da je lako napraviti, meni su stigle probne plocice koje sam crtao nedavno ali jos uvek cekam delove sa lcsc da bi se uverio da funkcionise, cim mi to stigne i polemim i probam i funkcionise onda je najmanji problem nacrtati io borard za potrebu kamerice, i onda po tome je jednostavno nacrtati 3d model za cnc obradu kutije, dugmice gore, prikljucke...itd, cilj je da se ima kamera velicine tog rx510 ili malo vece nije toliko strasno i ostvarivo je, ali dodati jos jednu kameru i to termalnu ne znam dali bi to bilo ostvarivo.
Reply
u Solidworksu imas opciju thread i biras hoces interni ili externi navoj, podesis parametre i to je to, a moze i preko helix-a rucna varijanta ako je neki specifican tip navoja. Ne bih da vam kvarim zadovoljstvo oko analize i planiranja za neku diy kameru ali postavlja se pitanje vredi li ulozenog truda i vremena ako se sagleda trenutno za koji novac sta se moze kupiti od gotovih resenja. Ono yt, browser i meniji, cemu sve to realno? Kameru kada sam dobio samo sam prosetao po opcijama, prakticno mi je sve ostalo po defaultu jer nista bolje ne mogu da dobijem nekim podesavanjima tako da ako je kamera ok i sve podeseno inicijalno ok, nema tu neke preterane vajde niti potrebe imati neke fensi menije i ne znam sta jer kamera prvenstveno treba da sluzi svojoj svrsi, a ne igranju sa njom. Svakako ono sa RPI i njegovom kamericom jos i ima neke svrhe probati pa ako se pokaze da to vredi eventualno ici u tom pravcu, ali nista vise i skuplje od toga jer nema nikakve racunice ni vremenske ni novcane.
Sto se tice termalnih kamera njih svakako ne mozete proterati kroz neke mikroskope i slicno jer potrebni spektar IR svetla ne prolazi kroz standardna staklena sociva, cisto da imate na umu.
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
cm4=50eur, kamera=67eur, io board diy nekih 30eur, cnc,eloks,silk,prevoz nekih 70eur, ukupno malo vise od 220eur, a sta dobjes, dobijes solidnu kameru necu reci da je vrhunska ali je sigurno bolja od mos 4k pro, dobije se linux mashina i mogucnost da radis sta god ti padne na pamet, da dodas mali mikrofon u kameru na primer i na glas da joj zadajes komande na primer : ), svasta moze sto sa kupovnom moze samo da se sanja. Mislim ko voli i ko ima vremena za tako nesto, ja sam nebi mogao, morali bi se podeliti ko bi sta odradio, meni je jako mrsko da radim u C jer ni onaj moj projekat nisam zavrsio a to me ceka u saviola 2 projektu tako da ja bi mogao da se pozabavim pcb-om, kamerom i da nacrtam kuciste, za ostatak neko ko poznaje graficko okruzenje moze da se pozabavi integraciji menija sa modifikacijom raspistil i raspivid i eventualno jos neko ili nekoliko vas za integraciju svega ostalog sto vam padne na pamet, recimo komande glasom, "zumiraj, odzumiraj, svetlogore, svetlodole... : )
Reply
Nisam znao da SolidWorks ima tu opciju moram to probati. U pravu si skroz, kamera je samo za to da odradi svoju namenu, ja sam stvarno zadovoljan sa mos 4k pro cak ovako i bez svetla mogu da radim sa njom, sasvim mi je dovoljno sto vidim vecu povrsinu ma kakva slika bila sa pikselima ili bez piksela lepo se to jasno vidi na ekranu. Kad dodje svetlo iznad radnog stola i kad dodje dodatna dva svetla ispod kamere bice to super za rad. Moze diy varijanta i sa rpi zero w2 koji kosta dvadesetak eur, i kamera i kuciste i to bi kostalo tu negde oko 150eur da se napravi, poenta je pi cesto izbacuje nove sensore i za nekoliko godina kada se pojavi neki bolji senzor jednostavno se kupi i ugradi u kameru i to je onda jeftinija investicija nego kupovati gotovu kameru sa novijim senzorima.
Reply
Ovu kamericu sam koristio u diy projektu iz prvog posta https://www.galagomarket.com/item/display/1051 , od parametara koje sam vecinom koristio

Code:
3280 x 2464 pixel static images
and also supports 1080p30, 720p60 and 640x480p90 video

raspistill -w 3280 -h 2464 -q 100 -e jpg -ex auto -mm average -rot 0 -o /overlay/test.jpg

(veci zum) raspivid -t 0 -b 1000000 -g 30 -ih -pf main -w 1920 -h 1080 -fps 30 -vf -hf -drc high -fli auto -mm average -vs -fl -v -sh 100 -co 14 -br 48 -awb off -awbg '1.5,1.2' -roi 0,0,0,0 -ex off -ag 8 -dg 4
(manji zum) raspivid -t 0 -b 1000000 -g 30 -ih -pf main -w 1640 -h 922 -fps 30 -vf -hf -drc high -fli auto -mm average -vs -fl -v -sh 100 -co 14 -br 48 -awb off -awbg '1.5,1.2' -roi 0,0,0,0 -ex off -ag 8 -dg 4

sutra cu kad dodjem sa posla da je namontiram na mikroskopcic pa na stalak pa cu da uslikam par fotografija na 3280x2464 bas me zanima koja je razlika u fotografiji za razliku na ovu 4k pro i uopste sa novim mikroskopom
Reply
Obavezno reši prvo dobro osvetljenje, ja koristim uvek onaj led ring, bez njega kada sam prvi put probao kameru sa slabim sobnim svetlom mislio sam da je kamera neispravna jer je bilo skroz crno na ekranu! Pre bilo kakvih daljnih testova prvo obezbedi dovoljnu kolicinu svetla jer samo na taj nacin mozes da das ocenu neke kamere. Za pocetak moze i neki led reflektor ili led bat lampa i slicno, šta god ali da predmet ima dovoljno svetla, video si na mom snimku nije to ni preterano svetla da smeta očima, ali mora da bude baš lepo osvetljeno za dobru sliku, pogotovu ako se radi o 60fps izlazu.
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
Ako ti je prodavac tvrdio da je senzor jedan, a dobio si drugi, a uz to imaš i dokaze da je tako bilo u razmeni poruka ili je pisalo na stranici oglasa, pokreni dispute, dobićeš ga.
Reply
Imam novosti u vezi kamere, prodavac mi je odgovorio a radi se o ovoj kameri koja ima imx334 i daje 60fps na 4k i fhd, sto ostale kamere nemaju, poslao sam upit za 60fps na 4k jel istina ili ne posto 4k sve ostale kamere pise na aliju 30fps na 4k.

To isto bijelo kuciste sa istim senzorom ima i jeftinije ali jeftinije pise kod drugih 30fps na 4k dok je ovdje 60fps na 4k, mora da ima mocan cpu i gpu da to moze tjerat.

Just found this amazing item on AliExpress. Check it out!
€373.73  15%OFF | RisingCam Auto Focus 4K UHD 60fps HDMI and USB output digital industrial microscope camera autofocus with SONY imx334 sensor
https://a.aliexpress.com/_EukZaFR

Hello Sir,    We installed imx334 sony sensor on this Autofocus camera, below is our camera internal case PCB,  you can see the camera sensor is imx334

Pogledajte kako je veliki senzor kamere, mislim da je ovo real deal.


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Pa da bez pravog svetla tesko je za ocekivati neki preterano dobar rezultat, radi poredjenja 4k pro kamere i ove mini pi kamere mogu vam reci da mi je za dlaku bolja mini kamerica, da ne pricam o opcijama za podesavanje, evo pogledajte koliko je to minijarurno i kako je dobra slika i jasna, montirano na minijaturni mikroskop, zamislite sada onaj rpi zero w2 u jednoj diy kytijici sa kamericom i prikljucima... fina jedna kamera sa mikroskopom.

https://ibb.co/bFkzM2P
https://ibb.co/bRkrGM1
https://ibb.co/Wn7SZ91
https://ibb.co/7Rzj1jG

na brzinu sam postavio i izolir trakom pricvrstio za stalak, sve je nakrivo i nisam bas nesto izostravao siku jer ne moze jednako da se izostri sa krivo postavljenim mikroskopom, moze to i bolje! Monitor je 7" onaj od rpi originalni. Pikseli se vide predpostavljam zbog nedovoljno svetla, kao i na 4k pro. Na 30 fps nema nikakvih kasnjenja sve je real time, moguce je na 30fps na 1080p sto je sasvim dovoljno za neki veci monitor na 1080p 30 fps i nema potrebe za nicim boljim od toga ja bi sa ovim u diy varianti sa ovim malim mikroskopom bio prezadovoljan. Mogu samo da predpostavim kakvi bi rezultati bili sa IMX477 koji je na novoj kameri pi sa c mountom, tu bi se ocekivala vrhunska ostrina i slika.
Reply
Ronovar za te pare dva puta IMX477 https://www.galagomarket.com//item/displ...ra,-sc0261 i dva komada rpi4, puno je to para za jedan mikroskop.
Reply
Savan ta rpi kamera izgleda puno bolje od ove sto si kupio!

Nema šuma u slici(pogledaj solder masku kako je ostra), iako te osvjetljenje muci ali rpi je kamera bolja od kupljene.

Vidi ovaj video, imx334 je najbolji senzor ikad, pogledaj usporedbu kamera gdje kaze youtuber da manja velicina pixela treba manje osvjetljnje.

Imx334 po ds ima 2um x 2um a on za onu bijelu kameru koju mislim kupiti pise 2um x 2um a za tu crnu 4k pro u video pise pod opis 1.85um x 1.85um!

Svi znamo da imx334 daje 2um x 2um jer pise tako u ds i da daje 4k na 60fps, a ave ove low end kamere ispod 200 eura su hw i sw limitirane na 30fps na 4k!

Zato treba kupiti 4k na 60fps!!!

Jedino sto sam nasao je imx334 i ima bijela jeftinija i akuplja crna kamera koja daju 60fps na 4k i oboje koriste isti sony senzor imx334 samo crna mislim da prema yt reviewu ima jaci cpu i ram i bolje hladenje kad se stavi deblji thermal pad na cpu i ram jer je kineski katastrofa.

I crna kamera ima bolji i logicniji sa vise funkcija softwer na kameri pa sad neznam dal uzet stariji model crnu ili noviji model bijelu kameru? Razlika u cijeni je 150 eura....


https://m.youtube.com/watch?v=28VZEY9qnA...IwMg%3D%3D
Reply
Ne treba zakljucivati po onom jpeg skrinshotu jer je drugacije na ekranu, bolje. Ova kamera na videu sto si okacio sta znam i nije neka ostra slika, ne vidim ja tu neke preterane razlike cak ni na 4k pro, sve je to meni dobro, sto ne vidis koju je ddanijel uzeo? Ono sto on ima deluje mi odlicno. Odlican WD, odlicna ostrina, odlicne boje, jeftin komplet, odlican! Ja cu uzeti pi kamericu i najverovatnije cu napraviti i kuciste i lepo to upakovati da to lici na nesto pa ko bude hteo da pravi imace u ovoj temi sve sto je potrebno. Cim se uverim da mi cm4 io board funkcionise kako treba nacrtacu i plocicu, necu biti samo siguran u vezi hdmi izlaza moracu potraziti po dokumentaciji od datesheet io boarda dali treba neki dodatni ic za potrebu hdmi out...
Reply
Bobane nisam jos siguran jer bi morao da otvorim kameru, stvarno ne znam koji je senzor unutra, mozda i jeste IMX ne znam stvarno
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 8 Guest(s)