Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Diy duvaljka, jbc lemilica, led svetlo, mikroskop
@savan

Jesi li probao kameru+mikroskop na koliko blizu fokusira?

kamera ima po DS 1/1,8" senzor, i taj senzor "voli" x0,75 TV LENS, što po prijašnjoj tvojoj fotki i je tu negdje...
Dali si probao tako, kolika je WorkingDistance WD?
Po mojim kalkulacijama bi trebala sa tim mikroskopom biti WD do nekih max 200mm (150...160mm)
LP
Dragan
Reply
Nisam Dragane, probacu sutra najverovatnije, imam problem sa adapterom nece da se utakne pa sam na brzaka spojio na adapter telefona cisto da vidim dali je ispravna kamera. Da od prilike to je ta distanca, ali je kao sto sam rekao to previse uvecano, mada probacu sutra. Nije lose sto imam taj mikroskop ali i nije lose sto sam narucio onaj sa zlatnim okvirom, mnogo je manji i ako mu je uvelicanje onako kako ocekujem mislim da ce biti super prvo sto je jako malen mikroskop samim tim ce i manje da opterecuje salak a i da zauzima manje mesta, videcemo jos! : ) Kamera je bas lepo uradjena, kabasta, sa debelim aluminijumom, verujem i da mi ispadne da bi samo odskocila i nebi joj nista bilo : ) Spojicu sutra kameru na moju skalameriju iz prvog posta jer nemam trenutno bolji stalak, pa cu videti kakva je rezolucija bas me zanima!
Reply
Na brzinu jedan test ali bez svetla jer am skalameriju raskupusao, prvi rezultat hmm i nije nesto kako sam ocekivao! Kamera nema autofokus sto mi se svidja, ima lep kolor i lep white balance, nije lose, u poredjenju na rpi kameru ne mogu sad nista reci, mogao bi da kazem ako bi spojio kameru na isti onaj 7" ekran od rpi, mogu samo da predpostavim da je manji ekran = jasnija slika. Vorking distanca bez dodatnih sociva i na x0.35 adapteru je jako mala, mnogo manja nego sa pi kamerom tako da sve ukupno nisam zadovoljan ovim crnim mikroskopom. Crni mikroskop izgleda da malo i distorzira sliku sa ovom kamerom. WD je jako mali, nekih 10 do 12 cm, jako malo i jako uvelicano. Verovatno bi bilo sve malo bolje da se ima led svetlo ali se nema za sada pa ne mogu da uslikam kako treba, nemam ni sd karticu da direktno uslikam kamerom, nego sam uslikao telefonom. Ostaje da stigne mikroskop sa zlatnim okvirom, nadam se da ce WD da bude daleko veci. Meni kamere je vrlo prost, nista komlikovano niti nesto pun podesavanja, sto bi rekli nista narocito. WD je fiksan i jako malo platca ima da se moze pomeriti jer kamera nema autofokus. Sa pi kamerom je e to mnogo bolje sto se wd tice. Jedna od slika je sa zumom kamere a sve ostaje slike su sa zumom mikroskopa 0d 0.7 do 4.5 . Nisu nesto lepo uslikane slike telefonom, lepse i ostrije je na televizoru uzivo. Rezolucija podesena na 1920x1080 jer mi je takav televizor. Znaci treba kupiti neki dobar monitor ne mnogo velik jer nema potrebe, jasnija je slika na manjem monitoru predpostavljam. U sustini nije lose, bice to dobro kad dodje svetlo i novi mikroskop sa manjim zumom. Druga slika to je sve sto se wd tice, ne moze puno ni gore ni dole, max nekih santimetar-dva gore dole! To malo jade od pcb kamere pa ni ona jadna ne moze ceo pcb da joj se vidi, znaci ovakav mikroskop no no! Ili sociva dokupiti za umanjenje ili traziti mikroskop sa manjim uvelicanjem, onaj sa zlatnim okvirom mislim da ce biti ok, videcemo, nadam se! Sto se svetla tice, svetlo odgore vertikalno ne valja, reflektuje u sociva mikroskopa pa na kameru, isti slucaj kao i sa rpi kamerom. Za sada toliko, kad sve stigne i kad sve napravim i nabavim onda cu lepse slike da okacim!


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Odlicno uradjeno!

Mene zanima kada ti stigne novi mikroskop da vidimo onda sliku, kamera ima microsd karticu slot, pa kad stigne mikroskop pokusaj svjetlo sredit kako treba i sa microsd kartice uslikati da vidimo i mi na forumu kvalitetu kamere dali je stvarno 8Mpixela kako se i reklamira ili je u kameri fake. Posto gledam cijene senzora SONY IMX koji kamera ima su cijene samog senzora preko $500, pa mi nije jasno kako je ova kamera tako jeftina sa vrhunskim senzorom ili je fake. Steta je sad kameru rastaviti i pogledati PCB i spojiti sa RX TX i GND na terminal program na pcu pa pogledati boot linuxa koji je senzor ali sa slika micro sd kartice i novog mikroskopa vidjet cemo detalje jel to to.

Ako zelis dodati nove opcije u kameri ti je linux sistem i vjerojatno python skripta preko koje se radi GUI za podesavanje kamere, mada po meni netreba tu brdo opcija za podesavanje.

Ali sve u svemu za pristojne novce tj. 100 eura plus shipping kamera vrijedi svakog centa!
Reply
Dobra je, ne nesto spektakularno ali mislim da ce biti ok. Ovo sve moze da se napravi sa cm4 modulom i novom pi kamerom i jednim alu kucistem, mislim da bi nova pi kamera oduvala ovu kameru.
edit: stigao je mikroskop na carinu, bice valjda do petka na mojoj adresi
Reply
Evo par slika sa sd kartice na 4k snimak, odmah da kazem ovako se ne vidi na monitoru kako se vidi na slici, na slici je previse puderasto. Moze se videti koliko je svetlo bitno i koliko i mala refleksija utice da se kalaj odsijava u kameru. Isto tako moze se zakljuciti zasto pricam da treba mikroskop da ima mogucnost da snma pod uglom, recimo kristal na sici je tesko zalemiti ako nema ugla iz kojeg bi se videlo dali ga je kalaj prihvatio za pcb. Hm ovo bi se mnogo bolje videlo na 4k monitoru nego na 1080p, rezolucija slike uslikane na 1080p televizoru na kojem trenutno gledam. Duplo manja rezolucija od one uslikane na 1080p pa bi trebalo  i da se vidi bolje na 4k monitoru. Takodje sto se mikroskopa tice, vidi se na slici da ne moze u isto vreme da se izostri i kalaj i povrsina ic-a, ili jedno ili drugo! Sve zbog preteranog zuma i malog wd samim tim i male povrsine pcb-a na ekranu. Sa mikroskopom koji ima mnogo manji zum trebalo bi da se vidi i kalaj i povrsina ic-a bez neke preterane razlike, samim tim i veca povrsina pcb-a i mnogo veci wd. Tako da ko planira da kupi ovakav jedan ili slican mikroskop znajte da je to bez dodatnih sociva za umanjenje nista drugo nego mikroskop pogodan za sajdzije i nizasta drugo, za lemljenje nikako nije pogodna mala wd i mala povrsina pcb-a, moze da posluzi jedno vreme kao meni sto je posluzilo ali ako bas hocete da imate nesto bolje treba traziti neki drugaciji mikroskop. Kamera je cini mi se odlicna, za sada odokativno gledano. A vidi se i da moj mikroskop muti sliku, mozda bi trebao da obrisem sociva na ovim adapterima gde su dostupna za brisanje?Inace taj pcb na slikama je mala rpi kamerica montirana u poklopac mikroskopa, tako sam dobio diy c mount za pi kamericu : ) Na kamerici je potrebno da se odvrne socivo, socivo ne treba.


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Jos koja slika sa svetlom iz razlicitog ugla, ovo je super! Zavisi i od boje ploce, white balance i kontrasta, treba to sve lepo podesiti pre nego se pristupi lemljenju, kamera je vidi se vrhunska i da moze vrlo jasno da odradi svoj posao, zad vec moze da se kaze da ispunjava moja ocekivanja : )


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Slike ti izgledaju odlično!

Jedino meni smeta šum u slici kad zoomiram slike zelena solder maska imašum..kad se sredi novi mikroskop i rasveta mislim da će to biti to.

Inače po slici se vidi da je kamera kvalitetna , da ima više od 2Mpixela rezoluciju.
Reply
Da i meni se pocela svidjati na tim poslednjim slikama, obecava! : ) To bi se na nekom manjem 4k monitoru kristalno jasno videlo pa cak i na 1080p monitoru. Malo imam sumnju na mikroskop da ili je prljav ili fabricki ima distorziju zbog sociva, ko bi to sad znao, kad stigne novi videcemo. Ne znam koji stalak za mikrofon ovog tipa https://www.audiopro.rs/proizvod/konig-m...idPro=3048 da narucim, kad se ne razumem jer nisam muzicar, koji preporucujete? Da ima stabilnost i kvalitet, da mogu da mu sipku rotiram, izvlacim, dizem, spustam, da mu ne oblazne navoj na kocnicama nakon deset puta kocenja : ) Na njegov kraj bi isao 3d printed nosac za kameru i mikroskop i kutijica sa pwm za led svetlo, montaza pored radnog stola.
Reply
Ja bih uzeo bez razmislnjanja ovaj...imas gore, dolje, lijevo desno i fleksibilno je
....a rucku nadogradis sa dodatnom rukom..ili radis samo sa jednom rukom...dobar debeli stol da kad vrtis stalak sa kamerom da ne bude slika drhtala..i to je.to.

Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! €30.01 50%OFF | MECHANIC M3/M2 Microscope Swing Arm 360 ° Movable Universal Metal Bracket Aluminum Alloy Telescopic Folding Column Bracket
https://a.aliexpress.com/_EGHgSQh
Reply
Nista sa stola, sto treba da bude u fulu slobodan za rad, mala vibracija stola na ovako jedan veliki zum ti je kao zemljotres na kameri! Zato sam mislio da napravim zidni nosac ali kad sam kasnije malo bolje razmislio sto bi busio zid kad jednostavno mogu da to dobijem dobar nosac sa mikrofonskim stalkom, i ne moram da ga pravim kakva mi je prvobitna ideja bila, i taj stalak uvek mogu da prenesem recimo u drugu sobu. A danas svako moe da ti napravi 3d printed deo koji se namontira na taj stalak i u koji se postavi kamera sa mikroskopom, i vrti ga i postavljaj kako god ti srce zeli jer je cevast pa moze i da se u osi rotira pod uglom a ujedno imas podesavanje i po visini i po pravcima u koje zelis. : ) Samo treba jos da pronadjem kvalitetan stalak za mikrofon.
Reply
Uzmi neki koji je u startu po spec najteži, a posle napuni sve cevi peskom Smile
Reply
Ma nema potrebe, to bi stojalo pored stola tj u budzaku sa desne strane tako da se nebi ni video malte ne, kao neka podna lampa, kad napravim uslikacu vam da vidite kako izgleda, nece biti bas brzo jer treba jos i policu da napravim iznad radnog stola, pa led svetlo ispod police, pa planiram i sto da malo modifikujem i prosirim, da nabavim lim i silikonsku podlogu... potrajace to, bitno je da sam zapoceo da to resavam : )

Stigao je mikroskop, posle podne cu ici po njega ako mi postar ne donese na adresu.
Reply
Super je kamera i slike, još bolje, kada bi se izduvale/oprale pločke pre gledanja, ovako puno pažnje odvlači i smeta pogledu prašina-vlakna tkanine... Smile
Reply
Stigao mikroskopcic u bukvalnom smislu, WD od nekih pola metra (i jos vise od toga mislim da moze) pa sve do nekih 5cm, nemam nosac pa tako ne mogu nesto ekstra precizno da izostrim i usmerim kameru koja je sada vodoravno na stolu ali moze se videti sta moze da se ocekuje, meni je ovo odlicno, taman onako kako sam i ocekivao i kako sam zeleo! Ima i tockic za ostrene slike i to kao onaj viseobrtni pot, vrlo precizno moze da se izostri slika bez obzira koji je WD u pitanju, odlican! Svetlo malo nije optimalno, prejako je... itd, kad se to sve sredi i montira bice to top! I konformo moze da se radi, od duvaljke do lemilice, od da se vidi veca povrsina pcb-a do komponente da se vidi, meni je super! : )


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Kako bi to izgledalo na mom 1080p monitoru iz ugla oka. Verovatno i monitori imaju svi opciju da se podesi ostrina, da se malo bluruje...itd, neki od tih 4k monitora, trebao bi da svi imaju tu opciju?


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Kakvo vam je misljenje za ovaj monitor?

https://gigatron.rs/monitori/zeus-215%22...tor-556058
Reply
Odlično!

Znaci mikroskop+kamera je ono što nam treba za mikrosoldering. Ako je WD 50cm to je više nego odlično.

Meni još se ne sviđa šum u slici, pogledaj solder masku kako ima šuma u slici, ali to će se rješiti kad središ led rasvjetu i stalak.

Za monitor ja bi uzeo curvet ekran i samo samsung i to 24", jer više nema smisla. Stavio bih monitor na zid, debeli drveni stol i nosač ušarafio na debeli drveni stol, stavio dva led flexibilna crijeva sa lijeve i desne strane i to je to.
Reply
Treba mi klasican monitor kvalitetan, nikakvi zakrivljeni ekrani i kojesta, samo da je pregledan, dobre boje da ima, kontrast, bela boja da bude bela boja a ne zuta ili roza... Kako ti se cini ovaj gore monitor sto sam postavio link? Meni deluje da je ok? Pazi kamera je snimila u JPG formatu na sd karticu, mi ne znamo koji algoritam je implementiran u kameri za snimanje na sd karticu, po velicini fajla rekao bi da je najmanji moguci kvalitet upotrebljen za jpeg da nebi puno zauzimalo mesta na kartici i da stane vise slika, drugaciji je format preko hdmi, moze samo da bude bolja slika na ekranu nego kada je konvertovana u jpg pa na sd karticu, na monitoru je sasvim drugacija slika, meni se svidja preglednost i boje. Kamera nije neka high end odmah da se zna, i dalje mislim da nije nesto puno bolja cak ni od one malene pi kamere, bolja jeste ali ne nesto preterano, mogu samo da zamislim ovu novu pi kameru sa c mountom verujem da bi bila vrhunska jer je koriste za fotografiju i trebala bi da je odlicna, malo mi je i zao sto je nisam kupio ali bese mu, nisam imao vise volje da se mlatim oko toga, treba mi za lemljenje jedna kamera i ova je odlicna nije mi zao sto sam je kupio, odlicno ce da me sluzi. Razmislicu dali cu da napravim jednu diy kameru sa CM4 i pi novom kamerom u aluminijumskom kucistu, to nebi bilo lose a ostvarivo je! Zum kamere ove Mechanic nije od neke koristi, pravi piksele kada se zumira kamerom, mada ne vidim potrebu uopste da ima taj digitalni zum, to mi je totalno bez veze.
Reply
Ja sam imao samsung ips 27" i nesvidja mi se ips, bolila me glava nakon 1sat gledanja u monitor. Trazi drugi tip led panela sa drugom tehnologijom samo ne ips. Steta sto ne proizvode amoled led monitore za pc, posto na mobitelu imam amoled i tu su mi boje fantasticne.

Posto kamera daje 60fps na fhd netreba ti nista vise od 75Hz monitor, ali kasnije ako naprave kamere sa 144Hz na fhd morat ces mjenjat monitor..pa ako je mala razlika u cijeni kupi 144Hz refresh rate monitor i 24" je taman.

Sto se tice kvalitet boje gledaj cim veci kontrast monitora i refresh rate.

Za kameru si prosao odlicno jer za te novce tesko da mozes dobit bolje...to je best buy kamera...a mikroskop ti savrseno odgovara.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 12 Guest(s)