Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Electronics WorkBench - alati koje treba imati svaki elektronicar
#1
U prilogu bih htio predstaviti s vremenom alat koji bi svaki elektronicar trebao imati u svome laboratoriju za DIY ili popravke elektronickih uredjaja, posto vidim da ove teme nema na forumu pa je red da je prvi pokrenem.

Imam AiXUN T3A lemnu stanicu (koja je kopija JBC!). Duplo je jeftinija od JBC (koji koristi EI trafo i teska je, dok T3A koristi SMPS PSU i time je laksa), jako sam zadovoljan lemnom stanicom, izbor vrhova je sirok na aliexpresu (iako su kopije rade dosta dobro od preskupih JBC vrhova), a Firmware lemne stanice (ima ugradjen STM32 MCU) se vrsi preko AiXUN aplikacije na windowsima i USB-A na USB-C kabelom.

Evo kako izgleda program za upgrade firmware, i dovoljno je uociti bug u firmware-u ili pozelimo novu funkciju, posaljemo email sa opisom problema/nove funkcije i kinezi to dodaju u novom FW, pokrenemo program, spojimo USB-A na USB-C i kliknemo upgrade firmware...jednostavno zar ne?

[Image: attachment.php?aid=41719]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#2
A evo i slike AiXUN T3A koju posjedujem i koja mi je TOP lemna stanica ikad sto sam imao.


[Image: attachment.php?aid=41720]

[Image: attachment.php?aid=41721]

[Image: attachment.php?aid=41722]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#3
Nadalje za dobro odljemljivanje trebamo vakum pumpicu ali ne onu jeftinu plasticnu koja se prodaje po lokalnim elektronickim ducanima nego onu napravljeno u JAPAN-u!

Svi znamo da je roba iz JAPANA (bilo elektronicka komponenta ili uredjaj) najkvalitetnija roba sto se moze nabaviti naspram kinezima (oni rade one jeftine lose vakum pumpice koje rade dok se ne raspadnu i usisna moc im je dosta slaba iako se daju iskoristiti za povremena lemljenja).

Zato imamo ENGINEER SS-02 made in JAPAN koja radi odlicno, jedino je treba podmazivati kako bi unutarnja gumica i opruga bili ko novi.

Ima silikonski nastavak pa se komponenta i pad moze staviti silikonski nastavak tocno na pad i usisna snaga joj je odlicna, pokupi sav lem jednim potezom, i prakticna je za rukovanjem jer jednom rukom drzite pumpicu a drugim lemilicom zagrijavate pad. Fantasticna vakum pumpica za odlemljivanje bez ostecenja padova i stedi vrijedme jer jednim potezom sav lem je isisan iz pada.

Evo kako izgleda JAPAN-ska pumpica a nastavak sljedi dalje kad cujem vase komentare Smile

[Image: attachment.php?aid=41723]

[Image: attachment.php?aid=41724]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#4
Lepo. Hocemo jos
Još da si dao linkove gde ima da se pazari. Huh
Reply
#5
(12-31-2023, 01:32 PM)Sir Oliver Wrote: Lepo. Hocemo jos
Još da si dao linkove gde ima da se pazari. Huh

Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! €112.61  20%OFF | JC AIXUN T3A Intelligent Soldering Station Applicable to T245 Handle  Welding Pen For Phone BGA Soldering Iron Repair Tools
https://a.aliexpress.com/_mtw7rks

Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! €11.58  10%OFF | Japanese Engineer SS-02 Strong Single Handed Portable High Temperature Resistant Manual Rubber Tip Vacuum Tin Absorber Pump
https://a.aliexpress.com/_mO0HwuG
Reply
#6
Nema komentara?

A ja mislio krenut dalje sa H310D da slikam i predstavim glavni alat za smd....
Reply
#7
Dobra sprava! Tim bolje ako ima mogucnost za originalne jbc uloske?
Reply
#8
(12-31-2023, 05:02 PM)savan Wrote: Dobra sprava! Tim bolje ako ima mogucnost za originalne jbc uloske?

Probao sam K-Type knife original JBC i radi ali ima varijacije temperature. Na netu pisu ljudi da treba da se kupi original JBC drska i prespoje pinovi na konektoru koji se spaja u T3A stanicu i da to radi perfektno bolje od originala!

E sad meni kopije sa aliexpressa za €12 rade dobro pa nemjenjam nista i ustedim na tipovima. Mada samo koristim K-Type knife (noz) vrh i to mi radi savrseno i jos se dodaju nove funkcije u fw koji se lako upgrade preko usba.

Vrh se zagrije za 3 sekunde od 0C pa do 350C na kojoj temp lemim i koristim olovni fluitin koji cu predstaviti u temi i to radi perfektno!
Reply
#9

(12-31-2023, 05:15 PM)ronovar Wrote:
(12-31-2023, 05:02 PM)savan Wrote: Dobra sprava! Tim bolje ako ima mogucnost za originalne jbc uloske?

Probao sam K-Type knife original JBC i radi ali ima varijacije temperature. Na netu pisu ljudi da treba da se kupi original JBC drska i prespoje pinovi na konektoru koji se spaja u T3A stanicu i da to radi perfektno bolje od originala!

E sad meni kopije sa aliexpressa za €12 rade dobro pa nemjenjam nista i ustedim na tipovima. Mada samo koristim K-Type knife (noz) vrh i to mi radi savrseno i jos se dodaju nove funkcije u fw koji se lako upgrade preko usba.

Vrh se zagrije za 3 sekunde od 0C pa do 350C na kojoj temp lemim i koristim olovni fluitin koji cu predstaviti u temi i to radi perfektno!
Reko sam ti sve. a pomenuo te ne. ipak sada znaju svi. da si to ti
Reply
#10
Odlično!

Reci nam koja ti je bolja lemna stanica i koje vrhove koristis.
Reply
#11
Obe su dobre, mada je T3A novija i koristi noviju ručicu.
Ručice su slabija strana ovih i ovakvih stanica-desilo mi se da posle nekog vremena počne da se gubi kontakt između kertridža i ručice. Kertridži su različitog kvaliteta. Jedan primerak za T245 je otkazao posle mesec dana, a drugi na istom mestu radi više od godinu i po (mogu da pogledam u istoriju kupovine koji je prodavac). Kupio sam posebno obe stanice jer mi se nije sviđao izbor kertridža uz stanicu. Tebi se sviđa knife vrh, a ja ga skoro uopšte ne koristim.
Možda je dobro rešenje kupiti stanicu posebno i posebno originalne kertridže i ručicu. Mada, koliko se sećam na mom primerku T3A sam morao da prerađujem konektor na ručici da bi htela da radi.
Uz malo pretrage može se pronaći sa ne tako velikim šipingom(mislim da Aliekspres ima različitu politiku vezi sa šipingom za različite države).
Solidno se ponaša u radu, a ima dosta testova (https://www.youtube.com/watch?v=26KXtHZqhMg )
Reko sam ti sve. a pomenuo te ne. ipak sada znaju svi. da si to ti
Reply
#12
Skoro sve imam što mi treba, osim ovoga. Pa sam se častio za novu 2024.
https://www.bcgroup-online.com/aparati-z...=es_0_1_pp
Reply
#13
NIXIE postavi svoj lab koji imas i koristis, ja cu narednih dana krenuti sa ostatkom TH alata i slikama sto imam pa onda kasnije cu dodavat za SMD alat.
Reply
#14
Pa i nije neki LAB, jedan ćošak najmanje sobe u stanu gde su me proterali ukućani da ne smetam. Siroma
E sad se  setih, nemam ni pravo laboratorijsko napajanje nego neke improvizacije, to je sledeće na spisku. Trebala bi mi dva komada sa regulacijom napona i stuje. Praviti ili kupiti neko gotovo Kinesko, pitanje je sad?
Reply
#15
Kupi kinesko imas na aliexpres wanptek 60V5A, kupis dva ista spojis u seriju i imas simetricno napajanje sa +/-60VDC sa OVP i OCP i virtualnim GND te fino ugradjene V i A metre.

Imas i zastitu od kratkog spoja....a u diy varijanti mozes samo sanjati o tim zastitama. Napajanje je smps pa ocekuj malo veci ripple napona ali za osnovna trstiranja su napajanja super, dok za audio svrhe su katastrofa.
Reply
#16
(01-03-2024, 10:54 PM)ronovar Wrote: Kupi kinesko imas na aliexpres wanptek 60V5A, kupis dva ista spojis u seriju i imas simetricno napajanje sa +/-60VDC sa OVP i OCP i virtualnim GND te fino ugradjene V i A metre.

Imas i zastitu od kratkog spoja....a u diy varijanti mozes samo sanjati o tim zastitama. Napajanje je smps pa ocekuj malo veci ripple napona ali za osnovna trstiranja su napajanja super, dok za audio svrhe su katastrofa.
Što?
Neki i pojačavačke module napajaju sa SMPSima.
Reply
#17
I jedno vrlo zanimljivo pitanje....
Dali svi mi postajemo gluplji ljudi? Pitam u smislu da sva tehnologija kinezi naprave jeftinije nego da radimo sami DIY varijantu i time ne ulazemo trud kako sklop radi, nego samo iskeširamo par eura i dobimo gotov uređaj, uključimo i radi.

Mislim da sve te diplome magistra elektrotehnike s godinama koje dolaze padaju u vodu jer kinezi prodaju znanje u sklopu za malo love.

Evo citam u novinama, njemci šokirani jer su ih kinezi pretekli u proizvodnji elektricnih automobila, i postaju sve jeftiniji. Zato ja uvijek kazem da nemozemo mi doma napraviti sklop ili uredjaj jeftinije od kineza Smile
Reply
#18
Evo je duvaljka, skromna ali vrlo korisna sprava.
https://www.supermarketic.com/alati/duva...KU-BK-858D

Osciloskop sa generatorom funkcija. Najskuplja sprava u upotrebi.
https://www.aliexpress.com/item/32665856808.html

Imam i neku DIY skalameriju kojom mogu meriti frekventni opseg, impedansu i TS parametre zvučnika.

Imam dve vintage lemilice Iskra TH25 sa improvizovanom regulacijom temperature, i WELLER pištolj lemilicu 100W za debele žice.

Naravno kod mene je sve amatersko i jeftino, ništa ni blizu neke profi opreme.  Rolleyes
Reply
#19
(01-03-2024, 10:58 PM)Sir Oliver Wrote:
(01-03-2024, 10:54 PM)ronovar Wrote: Kupi kinesko imas na aliexpres wanptek 60V5A, kupis dva ista spojis u seriju i imas simetricno napajanje sa +/-60VDC sa OVP i OCP i virtualnim GND te fino ugradjene V i A metre.

Imas i zastitu od kratkog spoja....a u diy varijanti mozes samo sanjati o tim zastitama. Napajanje je smps pa ocekuj malo veci ripple napona ali za osnovna trstiranja su napajanja super, dok za audio svrhe su katastrofa.
Što?
Neki i pojačavačke module napajaju sa SMPSima.

SMPS za audio se kupuje poseban psu za nekoliko stotina eura koji ima LC filtar na izlazu i vrlo nizak ripple.

Ovi kineski za 90eura wanptek imaju ripple oko 100mV.
Reply
#20
(01-03-2024, 11:01 PM)ronovar Wrote:
(01-03-2024, 10:58 PM)Sir Oliver Wrote:
(01-03-2024, 10:54 PM)ronovar Wrote: Kupi kinesko imas na aliexpres wanptek 60V5A, kupis dva ista spojis u seriju i imas simetricno napajanje sa +/-60VDC sa OVP i OCP i virtualnim GND te fino ugradjene V i A metre.

Imas i zastitu od kratkog spoja....a u diy varijanti mozes samo sanjati o tim zastitama. Napajanje je smps pa ocekuj malo veci ripple napona ali za osnovna trstiranja su napajanja super, dok za audio svrhe su katastrofa.
Što?
Neki i pojačavačke module napajaju sa SMPSima.

SMPS za audio se kupuje poseban psu za nekoliko stotina eura koji ima LC filtar na izlazu i vrlo nizak ripple.

Ovi kineski za 90eura wanptek imaju ripple oko 100mV.


Da li je ovo dovoljno dobro ili ići na linearno napajanje?
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)