Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Diy duvaljka, jbc lemilica, led svetlo, mikroskop
Pise da ima C-mount lens znaci da treba da ide gornji kraj da se usarafi u kameru:
1x-130x je ta kamera sa sivim prstenom koji je adapter da moze ici u 50mm stalak.

E sad, znaci tu kameru preko C prikljucka usarafim u mos4k pro, a sto je sa donjim krajem? Netreba 0.3x barowlens? Ako nista netreba jel ima onda kakva leca da se stavi dolje na mikroskop kad se lemi da se zastiti mikroskop da mi ne ulaze dimovi u mikroskop ako nema lece zastitne.

[Image: attachment.php?aid=41729]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Sad sam se sjetio ovo sa autofokusom mikroskop...

Zamisli da stavis pcb ispod mikroskopa, dignes mikroskop na nekvu visinu, napravi se autofocus i sve super.

Onda uzmes pipkalice multimetra, pipkas po smd 1206 kondovima i kako pipkalica se mjenja tako i autofokus se fokusira na pipkalicu pa onda na 1206 kond, i tako imas auto zoom konda pa onda pipkalice...meni to izgleda dosta frustrirajuce.

Ili uzmes pincetu a autofokus je na chipu na pcb pa se autofokusora na pincetu a chip je zamagljen van fokusa....

Ili lemis pa ide autofokus na lemni vrh pa na chip..pa vrh..chip....mislim da manualni autofokus je bolji....sto ti mislis o tome savane?

Vidi onaj link autofokusa kad je slika autofokusirana, prodje auto autofokus ide na auto a slika je zamucena...prodje auto slika je autofokusirana...tako i sa alatom ispod autofokusa kad lemis ili mjenjas ic, 1206 ili pincetu drzis, ili vrh pod mikroskopom ili hot air station drzac u ruki sto ce autofokus da radi?
Reply
U pravu si! Ja sam spomenuo da mi autofokus ne odgovara, vise mi odgovara manuelni fokus upravo zbog toga, ali imam problem da nadjem mikroskop sa manjim uvelicanjem. Nejasno mi je dali taj mikroskop sa sivim prstenom ima tockic za manuelni fokus, jesi naleteo na njegove specifikacije negde?
Reply
Mislim da nema manualni fokus, pogledaj sliku, povecaj je..ovo gore je samo ukrasna guma tako mi izgleda i vidi pise multiples 130x i maximum multiple 2mm x 3.6mm...a kod drugih koji imaju manualni fokus imaju i minimum multiple...meni se cini da ovaj mikroskop radi autofokus sa stalnim digitalnim zoomom od 130x....i da nema manualni fokus.

Da ima manualni fokus onda bi pisalo nesto primjera 0.5x pa do 5.6x ko sto imaju drugi skuplji mikroskopi. Zato je i cijena jeftinija jer za 20 eura nemozes dobit i manualni fokus samo autofokus sa fixnim digitalnim uvecanjem od 130x....a ugradnja manualnog fokusa ima i vecu cijenu jer je opticka implementacija u mikroskop kompleksna stvar.

Zato jos mislim da je onaj crno crveni mikroskop sa 0.3x lecom maximum sto se trenutno moze kupiti jeftino i dosttupno na aliexpresu.

Distance je 160mm da se vidi 30mm na pcb smd komponenta. I ja bi volio da je vidljivo 50mm ali nema izbora drugih mikroskopa....

160mm je 6.3 inca udaljenost a na stranim forumima pisu da je 7 inca minimum da stane hot air i lemilica sa pincetom da ne smeta mikroskop.

Jedino ostaje misterija naci manji zoom mikroskop koji radi sa 200mm + udaljenosti i vidljivost komponenti 50mm+.

Ako ko zna koji sa aliexpressa slobodno stavi link ovdje jer vodimo diskusiju prije shoppinga


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Pogledaj druge mikroskope sa tog linka, drugi imaju minimum multiple jer nemaju infinity kao taj sa sivim prstenom! Maximum multiple je ono sto mu je maksimum, u prevodu koliko malen objekat moze da vidi a to je tih 2mm objekta koji mogu da se zumiraju sa distance 50mm. Ali zato ima infinity minimum multiple a sto drugi nemaju, u prevodu mozes da ga udaljis beskonacno! Taj feature ovi drugi sa tog linka nemaju. Znaci sa tim sa sivim prstenom trebalo bi da je moguce pogledati u isto vreme i objekat od 2mm i u isto vreme mozes da ga odaljis na primer pola metra od objekta pa da vidis na ekranu ceo pcb. E sad i ja sam zbunjen! Dali ta kamera sto si izabrao ima i manualni i automatski fokus znas li mozda? Steta ako taj sa sivim prsteno nema tockic za fokus, onda definitivno nije prikladan za kamere bez autofokusa.
Reply
Mikroskop ima gore parfocal lens i za senzor 1/1.8" je TV0.75

Evo sto google kaze sto je parfocal lens:

A parfocal lens is a lens that remains in focus even as the magnification or focal length changes. Parfocal lenses allow the user to zoom in on a subject and zoom back out while maintaining the same focus. Parfocal zoom lenses are not just used in photography: they are also common in microscopes and telescopes.

Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! €76.17  28%OFF | ZONGMAI Industrial Video Microscope C-Mount Type 15-700X Interface Confocal Adjustable Magnification 0.7X-5.6X Optical Zoom Lens
https://a.aliexpress.com/_mMJ6Isu


Procitaj komentare za tu kameru na aliexpresu, ljudi neznaju postavit parfocal lens a ta lens ima u sebi rupe preko koje se podesava parfocal lens...i kad se podesi focus je isti kad se mjenja visina mikroskopa.

Ako sam dobro shvatio parfocal lens kad se podesi ima focus isti na npr 10cm od pcba i 50cm od pcba samo se zoom in out podesava od 0.7x pa do 5.6x i to rucno na mikroskopu sto nam i treba.

Mozda gresim ali tako sam ja shvatio parfocal lens definiciju..a za vece detalje upotrijebis veci monitor da vidis vise detalja..ti si savan na svom projektu stavio mali monitor od cini mi se 10" i zato imas mali distance oko chipa na pcb...probaj spojiti svoju kameru sa mikroskopom sa 10" na 32" tv ili koji imas u kuci pa kazi nam dali se vidi vise detalja?
Reply
Savane pitao sam za onaj crni mikroskop sa infinity i sivim prstenom dal ona guma moze da se fokusira..i vidi sto pise kinez..mislim da kinez nije razumio dobro pitanje...


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Nisam te razumeo za rupice za podesavanje parfocal lens, na koje rupice misis? Kod ovog mog crnog to ovako izgleda, zamenio sam 0.5x adapter sa najmanjim mogucim koji moze da se kupi na trzistu znaci stavio sam 0.35, i to je maksimum najmanje moguce uvelicanje koje mogu da postignem u takvoj konfiguraciji. Doduse nisam probao na vecem monitoru preko hdmi

Kinez je ocigledno preprodavac svega i svacega, ko da on zna sta prodaje : )


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Vidi ova dva komentara za taj plavo crni monokular


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Ako imas volje i vremena probaj spojiti na veci tv preko hdmi pa postavi slike da vidimo razliku.

Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! €102.62 13%OFF | 105X 160X 320X Parfocal Adjustable Zoom C Mount Lens Magnifier WD170 WD210 Objective for HDMI VGA USB Video Microscope Camera
https://a.aliexpress.com/_mNGvBJw

Vidi ovaj mikroskop nasao sam manji od 130x i to je 105x pogledaj specifikacije

Work distance je 180mm pa do beskonacno a na slici ima i onaj zoom koji se mice lijevo-desno....sto mislis o tome?
Reply
(01-02-2024, 03:03 PM)savan Wrote: Vidi ova dva komentara za taj plavo crni monokular

Da sa maximum working distance je 160mm zato do te udaljenosti radi ali to je premala udaljenost kad stavis ispod mikroskopa hot air gun, pincetu i nema vise mjesta izmedju pcb i mikroskopa...treba da je barem 300mm udaljenost od pcb do mikroskopa da imas dosta mjesta za rad, samo takav treba naci....

Ja imam AiXun H310D 1000W lemnu stanicu pa kad se stavi hot air gun koji je ogroman nema mjesta za ugodan rad sa udaljenosti od 160mm mikroskopa...stvari su skupe za experimentiranje a tesko je naci ono sto mi treba ili kinezi jos nisu sazrijeli u razvoju mikroskopa?

Mislim da svi ti mikroskopi na aliexpresu su za biologe i medicinu, a tamo se trazi velik zoom...stavis kap krvi na staklo i sa mikroskopom vidis eritrocite, leukocite i ostalo Smile
Reply
Vidi video za ovaj mikroskop...sve izgleda preveliko a to je onaj mikroskop sa sivim prstenom...

Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! €19.77 52%OFF | 150x Industry Video Microscope Camera C Mount Lens 150 Magnification Adjustable For HDMI VGA Camera Max Working Distance 1000mm
https://a.aliexpress.com/_mPgv8mG
Reply
Mislim da po video ovo nama treba, 50x pogledaj video....jeli ovo to to ili je video scam?

Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! €5.73 23%OFF | 50X 100X High Distance High Visual Field Industrial Adjustable Long Focus Zoom C Mount Lens HDMI VGA USB Video Microscope Camera
https://a.aliexpress.com/_mOALHKu
Reply
Nejasna su mi dva razlicita tipa, recimo kod mene ta donja sociva smanjuju working distancu ali povecavaju uvelicanje, a ovaj zadnji link sto si okacio je to kontra? Na primer ovu sliku sam uslikao sa podeokom 1 na mikroskopu, sa dodatim donjim barlow lens 2X, working distanca je drasticno smanjena na nekih 5cm i uvelicanje se drasticno povecalo. Uopste ne kontam ta sociva pogotovo cini mi se na razlicitim modelima mikroskopa je to totalno drugacije nego na ovom sto ja imam crnom starom tipu. Nemam hdmi adapter za rpi4, imao sam za rpi zero w pa ne mogu probati preko hdmi : ( Slika iz atacmenta je lose uslikana, daleko je ostrija i cistija na ekranu, verovatno nisam sve od parametara stavio na raspistil, niti su boje niti ostrina kako treba. Korsitio sam raspistill za skrinshot.

inace ovo je kmanda koju koristim na ekranu za video u real tajmu

raspivid -t 0 -b 1000000 -g 30 -ih -pf main -w 800 -h 480 -cd H264 -lev 4.1 -if adaptive -fps 30 -vf -hf -fli auto -mm average -vs -fl -sh 100 -co 14 -br 48 -op 255 -awb off -awbg 1.5,1.2 -ex off -ag 8 -dg 4


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Ok je...ako nemas hdmi adapter...ono sto je bitno da trebas cim prije kupit novi mikroskop Smile samo je pitanje koji...zadnji video mi je super ali nije mi jasno zasto pise 2mpix kamera za 50x u opisu...jel to samo mikroskop ili kamera u mikroskopu?

A za kontra uvelicanje i distancu ni meni nije jasno zato sam stavio aliexpress zadnji link...skupo je da se to kupuje dio po dio mikroskopa ako neznas sto kupujes zato mozda jos ko se ukljuci u rsspravu i objasni nam stvari oko zadnjeg aliexpress linka i videa za 50x.

Po video izgleda da je to to sto se trazi za 50x ali nevidim lens da se koriste iako ima navoj dolje na 50x..tako da ako niko nista ne kaze mozda da se kupi taj sa 50x pa proba? Jer na video pogledaj ima visinu 30cm i jos radi lijevo desno na mikroskopu zoom a fokus je odlican i povrsina na pcb....
Reply
Pa da to ja svo vreme pokusavam da objasnim da sva ta bez kontinuous zoom imaju prevelik zoom, kazem ja sam na mom mikroskopu poskidao sva dodadatna sociva, smanjio adapter na 0.35 ali i dalje je to previse zooma. Znas sta mi nije jasno. Taj mikroskop sto kazu sa kontinuos zoomom i velikom working distancom od 1m, to je ono sto ja trazim i sto bi trebalo da radi odlicno a svrhu inspekcije kao i da se pogleda nesto sa vecim zumom kad zatreba jednosavnim spustanjem mikroskopa na distancu 50mm, ali mi je nejasno dali to moze da radi sa kamerama bez autofokusa, sta mu to znaci kontinuous zoom? Dali to znaci da nema potrebe da ima tockic za ostrinu zbog toga sto ima taj kontinualni zoom? Kako se uopste radi izostrenje sa kamerama koje nemaju autozoom a nemaju ni manuelni zoom recimo ova rpi kamera nema ni jedno ni drugo, to mi je nejasno sta znaci continuous zoom.
Reply
(01-02-2024, 03:46 PM)ronovar Wrote: Mislim da po video ovo nama treba, 50x pogledaj video....jeli ovo to to ili je video scam?

Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! €5.73  23%OFF | 50X 100X High Distance High Visual Field Industrial Adjustable Long Focus Zoom C Mount Lens HDMI VGA USB Video Microscope Camera
https://a.aliexpress.com/_mOALHKu

Da ovo je ono sto meni treba definitivno, nista bolje od toga. Hm taj mikroskopcic izgleda da ima manual fokus tockic. I jedno kvalitetno svetlo i kvalitetna bez autofokus kamera i to je vrh. Mozda i drugi video sa crnim mikroskopom i sivim okvirom takodje ima manual fokus, ne razumem zasto su stavili emitaciju tockica ako nema tockic, dodje mi da sad narucim oba mikroskopa : )
Reply
Ja mislim da continuous zoom znaci da na bilo kojoj distanci visine mikroskopa mozes izostriti sliku. Ako pogledas video vidis da kinez spustio mikroskop sa kamerom i da rotira lijevo/desno da zoomira in/out i slika je cista to znaci continuos zoom da na bilo kojoj visini mikroskopa od pcba mozes zoomirat in i out i slika je cista i kako treba.

Ja mislim da je to to sto se mikroskopa tice ostaje jos prema slikama staviti zastitnu lens dolje da se zastiti mikroskop a tu neznam sto staviti? Jel postoji lens 0x dakle da nista ne zoomira ni smanjuje nego je obicno staklo koje stiti mikroskop od lemnih dimova?

A za autofokus fino kupi kameru mos4k pro i miran si..jest da je rpi kamera 12mpixela a mos4k pro 8mpixela ali i 8mpixela je ocerkill za elektroniku tako da bih ja na tvom mjestu kupio novu kameru sa autofokusom pa u opcijama iskljucis kamere autofokus ako nezelis ili ukljucis.

Svi koriste imx385 i imaju servise a to je 2mpixela kamera i sretni svi..mi na forumu smo diybi biramo bolje za manje love Smile
Reply
Pitanje dali ta sto hoces da kupis ima opciju da se iskljuci autofokus? Prednost pi kamere je sto moze da se strimuje na tv uredjaj bez kablova, i mogu da rpi programiram kako god zelim. Sta ce ti zastitni lens? I on ce da ti se nadimi pa ces ga svejedno brisati kao sto bi brisao i donje socivo. Vata i alkohol i nema brige da ce se socivo izguliti.
Reply
Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! €86.51  50%OFF | MECHANIC HDMI Camera RX-4K / MOS 4K Pro / MOS 510 1080P 60FPS Industry Video Trinocular Microscope Camera For PCB Solder Repair
https://a.aliexpress.com/_mrotJC8

Mislim da ima da se iskljuci ali nemam kameru pa nemogu provjeriti.

Pod opis pise da ima 3moda...tako da mislim da se moze iskljucit u softweru kamere.

Za bezicni hdmi ima na aliexpresu bezicni hdmi adapter ali ja vise volim kablove da bude bez delaya i da imam na fhd 60fps a to samo hdmi kabel omogucava.

Za lecu sam nasao ovu ali ne odgovara diametar, treba da je 28mm a ovaj je 44mm sto ne odgovara za gornji mikroskop....znaci samo zastitna leca bez ikakvog zooma...


Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! €8.31 | UV Oil Smoke Control Dustproof Oil Proof Protective Cover Glass Lens for Microscope Scratch Prevention Glass for Objective lens
https://a.aliexpress.com/_m02TAxW


Attached Files Thumbnail(s)

Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 12 Guest(s)