Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PCB Design Routing
Trenutno stanje, routiran komplet izlazni dio tj, Bouchuret i Zobel sa Finder relejima, Zobel je stavljeni na izlaz iz AMP-a, a Bouchuret je stavljeni na izlaz SPK-a.

Sljedece sto sljedi je logika okidanja i DC detekcija, takodjer cu staviti NTC sa bocne strane na PCB tako da imamo pracenje temperature za svaki hladnjak posebno.

[Image: attachment.php?aid=40208]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Pitanje za pmiroslav81:

- koji hladnjak mozes da nabavis za hladjenje bjt-a koji je u ulozi stabilizatora?
- za driver upravljanja releja kao i stabilizator je odabran MJE350 koji je lako dobavljiv, Uce mu je 300VDC, struja upravljanja mu je 500mA i 20W mu je maximalna disipacija na kolektoru, a mi tu imamo maximalnu disipaciju kod napona od (56VDC-12VDC) x 0,110A = 4,84W

Pitanje je zasto 0,110A? Zato jer NE555 radi na 12VDC pa mora ici ovaj 12VDC relej gdje mu je otpor spulne:

http://www.kelco.rs/katalog/detalji.php?ID=8880

220R a posto su ta dva releja u paraleli 220R/2 = 110R je otpor koji vidi MJE350 driver releja, a struja koju ce ta dva releja zajedno vuci je I = 12VDC / 110R = 0,110A ili ti 110mA

I postavlja se pitanje sto uciniti po pitanju disipacije, jer ako se stavi SK104-25,4 visine kojemu je termicki koeficijent 15K/W izracunom:

4,84W x 15K/W + 25CTamb = 98C sto je vrlo visoka temperatura....pa se postavlja pitanje ima li smisla dodavat bjt+zener stabilizator napona na PCB ili dodat samo 12VAC jedan izvod i GND sa centra bulk elektrolita glavnog napajanja?

Napon od 56VDC je uzet za max napon posto pojacala koriste 63VDC elektrolite pa se pojacala vecinom rade na 48VDC pa do 56VDC...stabilizator ce biti vruc i pitanje je kad je temperature away biti na stabilizatoru MJE350 i sklop nece da radi....


Rjesenja?
Reply
izbaciti tranzistor stabilizator skroz sa pločice i montiranje na hladnjak izlaznog stepena,povezivanje preko tri žice.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
Ili koristiti:
- print trafo na pcb koji sa 220v daje 12vac, u ducanu so po 5eura....
- apex simple protect
- zener 12V i dva otpornika od po 3W svaki spojeni u paraleli
- drugo rjesenje sheme, npr iz silicon chipa sto smo radili gb samo osnovna verzija bez overcurrent zastite

Eto nega pmiroslav81 odluci sto treba i sto mu je zgodnije za buduce projekte.
Reply
Pozdrav. Izvinjavam se sto kasnim sa odgovorom. 
Ja bih isao na 
- print  trafo na pcb koji sa 220v daje 12vac ili ako  narucujem novi trafo odmah da ima i dodatni sekundar  12VAC 
Da ne komplikujem
Nasao sam taj relej  Smile http://shop.vremeplov.co.rs/Shop/Product...gCode=1538
Reply
Uopšte nisam našao podatak o mogućnosti kontakata za prekidanje jednosmerne struje...
Dok uvi veći, Zetler releji kažu:
Ratings (max.)
switched power 900 W or 10000 VA
switched current 40 A (Form A), 30 A (Form B)
switched voltage 30 VDC* or 300 VAC
(resistive load)
* Note: If switching voltage is greater than 30 VDC,
special precautions must be taken. Please
contact the factory.
Reply
(05-28-2023, 07:19 PM)ronovar Wrote: Ili koristiti:
- print trafo na pcb koji sa 220v daje 12vac, u ducanu so po 5eura....
- apex simple protect
- zener 12V i dva otpornika od po 3W svaki spojeni u paraleli
- drugo rjesenje sheme, npr iz silicon chipa sto smo radili gb samo osnovna verzija bez overcurrent zastite

Eto nega pmiroslav81 odluci sto treba i sto mu je zgodnije za buduce projekte.

po meni je bolje koristiti jedan mali torus - NE555 zaštita se pravi po jedna za svaki kanal i ne bi trebao po jedan print trafo za svaku,lako se montira,torus od 20W ne košta preterano mnogo. svakako je najbolja opcija dodatni sekundar na glavnom  transformatoru.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
Odlicnu ideju si dao HMAP!

C+R+Zener je na PCB a stabilizatorski BJT ce se montirati ispod PCB-a (lemiti direkt na padove oznacene E C B ili zalemiti zice na PCB i na BJT pa BJT montirati na kuciste pojacala, ili na glavni hladnjak, mada bolje zalemiti BJT sa donje strane PCB-a i montirati ga na bocnu stranu pojacala i time se BJT hladi preko bocne strane, plus sa 4komada M3 je zasarafljeno na bocnu stranu PCB pa je BJT dodatno fixiran).

Ovo je glavni raspored BJT+zener stabilizatora napona a routing ce biti na kraju skraceni maximalno koliko se moze, sada se dodavaju komponente na raspored da se upotpuni PCB pa onda na skraceni routing...

Ono sto cu izostaviti je 10R+UF4007 koji idu sa 12VAC (vidi HMAP sliku iz prvog posta ove teme), jer nam netrebaju posto sa emitera stabilizatora ide direkt na 100uF/25V elko i sa tog elkoa ide sa svakog pada elektrolita na pad prema ostalim komponentama prema shemi, tako da je elko izvor napona i da nemamo petljanja masa....

[Image: attachment.php?aid=40220]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
vidi, tranzistor za stabilizaciju i smanjenje napona je tu postavljen sa idejom da će se koristiti za pojačala poput LM4780,LM3886,TDA7293/4 i slične gde disipacija toplote ne prelazi neke velike cifre.
napajanje se može uraditi sa Grecovim spojem da bi se dobilo punotalasno napajanje koje omogućava korišćenje kondenzatora manjeg kapaciteta,a koji će se brže isprazniti po isključenju pojačala tj nestanka AC napona jednog sekundara.
dalje bi napajanje razdvojio na dva - sa plusa bi išao preko 2-3-5W otpornikom na kalem releja,zatim sa kalema releja na kolektor recimo MJE340,njegov emiter na masu a na njegovu bazu dovesti preko otpornika signalni napon sa NE555,onaj koji je ranije uključivao tj isključivao relej. tako nam MJE340 preuzima ulogu prekidača a i većina struje koju kolo koristi disipiramo preko tog otpornika - i važi ono "što je veći radni napon kalema releja to manje disipacije na otporniku imamo".
za NE555 i ostalu njemu pripadajuću elektroniku onda nije problem hlađenje tranzistora stabilizacije jer ne verujem da bi preko njega išlo više od 15-20mA - to bi morao da kaže neko merodavniji - ili unimer tj ampermetar u kolu gotovog uređaja koji pri tom ne bi koristio relej.

tako se,bar po mojem mišljenju dobije spoj najboljeg iz oba sveta.
GREŠKA sad pogledah šemu, tranzistor bi trebao biti MJE350,njegov emiter na kalem releja a kolektor na masu. sa noge 3 NE555 preko recimo 2k2 na bazu MJE350.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
Ideja je odlicna i slazem se da bi to radilo tako sa manjom disipacijom bjt-a jer bi redno vezan otpornik preuzeo na sebe disipaciju.

Razmisljao sam kako da jos bolje rjesimo problem u smislu da izbjegnemo velike otpornike i velik hladnjak za stabilizaciju i evo rjesenja: zasto nebismo koristili +12VDC@100mA sa softstarta i time rjesili problem oko napajanja i disipacije.

Jer svaki amp zatreba softstart da se pokrene amp, a 12VDC out se ovdje pojavi sa kasnjenjem od 5sec, tako da kad se pritisne tipkalo, softstart ima spojenu fazu na velike otpornike da se elko napuni u psu, nakon 5 sec se relej aktivira prespoji otpornike i na izlazu softstarta imamo stabilnih +12VDC i max dostupne struje od 100mA.

Taj dc napon se spoji na zastitu i dalje sve ide prema shemi apex ne555 zastite....

https://forum.yu3ma.net/thread-64-post-8...l#pid84627
Reply
mogućnosti su razne Smile
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
U prilogu routing za APEX NE555 Stereo Speaker Protection, routirano je u Sprint-Layoutu (nije u EAGLE) pa provjeriti dali je sve povezano prema shemi, da nebude kasnije da neradi Smile

Routing nisam radio da bude estetika, ali to se moze uz par sati truda da se to sve sredi pod kutem od 45 stupnjeva i 0,635mm kosina vodova, ako tezimo perfekcionizmuSmile

Evo sheme, 2D preview i lay6 file pa provjeriti prije izrade, a desna strana je "copy-paste" lijeve strane oko DC detekcije i PRO prikljucka, i koristeni je pin 6 za lijevu stranu i pin 2 za desnu stranu, a u sredini NE555 pin 2 i 6 su kratko spojeni kao na shemi. Sa pina 3 dodan je jedan BJT koji pojacava struju da postedi "muke" NE555 jer imamo dva releja pa zatreba i struja da ih drzi otvorenima.

Pregledajte file, i napisite ako ima greske, pa ako nema greske za par dana pmiroslav81 moze onda na izradu Smile

[Image: attachment.php?aid=40272]


Attached Files Thumbnail(s)


.lay6   APEX_NE555.lay6 (Size: 314,29 KB / Downloads: 15)
Reply
ne bi da kvarim tvoj posao koji je TOP, zaista 👍 ali enaB je imao poodavno zanimljivo pitanje po pitanju reagovanja zaštite kad je nadgledanje DC greške upravljano zajedničkim "okom" a to je: šta ako npr. levi kanal probije u pozitivnu granu a desni u negativnu - istovremeno,ili "oku" vremenski jako blizu? "oko" će videti jednak + i jednak - pa zaštita neće odreagovati uopšte.... to je problem mnogih aktuelnih zaštita (od kojih je najaktuelnija uPC...ona za koju mnogi em znaju em je već dugi niz godina koriste - I NA NJU SE OSLANJAJU).
.
ESP33 (Elliot Sound Westhost Project 33) je tu situaciju (zaštitu dva kanala protiv proboja DC istovremeno) rešio na najbolji način,koliko znam. kad je u pitanju NE555 zaštita - uvek bi išao na sistem "zaštita" po kanalu. razlog je jednostavan - uz relativno mali ulog dobija se mnogo a to je: nadgledanje koječega odnosno svega!
svi nešto gledamo da stvari pojednostavimo što je više moguće - da bi smanjili cenu. pravimo pojačalo u koje uložimo najmanje 100e (sami pravimo kutiju i kupujemo najlakše dostupne delove i polovne hladnjake,trafo već imamo) a u novije vreme nije nam žao da u izlazni stepen uložimo i par stotina evra (neka firma odradila kutiju po nacrtu,kupili nove hladnjake,uložili u dobar nov trafo i kvalitetne kondenzatore u napajanju) - ALI ćemo da uštedimo 15e na *zaštiti*... zvučnika koji koštaju isto kao i pojačalo koje pravimo,ili daleko više.
lepa jednostavna zaštita tipa *low cost and efficient* je baš ESP33.

https://forum.yu3ma.net/thread-338-post-592.html#pid592

na brzinu nađoh i te dve verzije,uPC i ESP33.
.
za moj pojam DUPLO veći ulog u tako univerzalnu zaštitu (NE555) celine koja košta bar 10x više - nema razloga za dilemu niti kompromise. štiti svaki kanal za sebe toliko da tu nema premca.
.
ESP 33 je ,opet po meni,najbolji i najkvalitetniji kompromis - ako se gleda ušteda.
.
opet kažem - mojih 5 centi - i ODLIČAN RAD sa tvoje strane.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
E sad sam se ubedacio.
Koliko sam razumeo bolje je uvek mono  Confused sto mi je i logicno   sada kad sagledam iznešeno  . 
Onako hipoteticki koliki je procenat da se desi takva situacija da probije jedna grana u + a druga u - pa da ne odradi zastita?
Sada mi je krivo sto smo mucili Ronovar -a sa stereo zastitom. Mogli smo odmah samo njegovu vec uradjenu mono samo da prosirimo i dodamo zavojnicu i otpornik
Reply
Nema problema..lako se postojeca pcb sredi za mono, bitno je da se dobije funkcionalan sklop. HMAP je savrseno opisao razlog stereo zastite, ja sam samo htio da ustedis na materijalu i da imas manji pcb u kutiji pojacala, jer usexis na jednpm ic i zavojnicama

Mislim da samo treba dodati 1n4148 diode na ulaz pinova 2 i 6 kako plus i minus nebi utjecali na sebe, time bi tim dvjema diodama usmjerili struju i odvojili stereo dc detekciju jednu od druge.

Eto, odlucite koju spk prozelite pa da dodam na pcb.
Reply
Ako zelis mono zastitu sa ac sense, dc protect, power on delay i thermal protect imas pdf filove za izradu:
Pcb ispravljeni kontakti releja za findet:

https://forum.yu3ma.net/thread-1345-post...l#pid89788

Shema i vrijednosti:

https://forum.yu3ma.net/thread-1345-post...l#pid89825
Reply
(06-01-2023, 09:08 AM)pmiroslav81 Wrote: E sad sam se ubedacio.
Koliko sam razumeo bolje je uvek mono  Confused sto mi je i logicno   sada kad sagledam iznešeno  . 
Onako hipoteticki koliki je procenat da se desi takva situacija da probije jedna grana u + a druga u - pa da ne odradi zastita?
Sada mi je krivo sto smo mucili Ronovar -a sa stereo zastitom. Mogli smo odmah samo njegovu vec uradjenu mono samo da prosirimo i dodamo zavojnicu i otpornik

onako hipotetički - šansa da bi se tako nešto desilo raste sa cenom zvučnika koji se štite,i to raste eksponencijalno! 😀 
šalu na stranu,šanse su male ali postoje,i ako se pogleda https://sound-au.com/project33.htm i deo teme oko detekcije lako se uvidi da baš taj deo uopšte ne mora da ima kompromise - što to ne bi iskoristili,kad je čovek sve lepo objasnio - ili još jednostavnije - koristili dve NE555 zaštite.
takođe i ideja oko mosfeta umesto releja uopšte nije loša, naročito kad je prekidanje DC napona iznad 20-30V u pitanju MOSFET je daleko sigurnije rešenje od releja.
https://sound-au.com/project198.htm
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
Dali ima zainteresiranih da izradi APEX NE555 stereo prema lay6 file koji je postavljen par postova gore?

Zastita radi kao i svaka druga, relej je spora komponenta ali DC detekcija u plus ili minus grani je opet brza od okidanja releja, tako da ako su i na starijim japanskim pojacalima koristili releje i to dan i danas radi bez greske, nevidim razloga zasto bi izbjegli upotrebu releja ako je dovoljno dimenzioniran sa 16A+ struje i za pojacala od 50-100W/RMS-a na 8R....

Volio bih vidjeti gotov projekt zastite sastavljen i ispitan prema nacrtu, to ce da radi jako dobro, a djelovi su dostupni u svakoj prodavaonici elektronicke opreme....a i NE555 je jeftiniji nego jedna salica kave Big Grin
Reply
(06-06-2023, 03:18 PM)ronovar Wrote: Dali ima zainteresiranih da izradi APEX NE555 stereo prema lay6 file koji je postavljen par postova gore?

Zastita radi kao i svaka druga, relej je spora komponenta ali DC detekcija u plus ili minus grani je opet brza od okidanja releja, tako da ako su i na starijim japanskim pojacalima koristili releje i to dan i danas radi bez greske, nevidim razloga zasto bi izbjegli upotrebu releja ako je dovoljno dimenzioniran sa 16A+ struje i za pojacala od 50-100W/RMS-a na 8R....

Volio bih vidjeti gotov projekt zastite sastavljen i ispitan prema nacrtu, to ce da radi jako dobro, a djelovi su dostupni u svakoj prodavaonici elektronicke opreme....a i NE555 je jeftiniji nego jedna salica kave Big Grin

Narucena je jedna plocica  i jos po nesto  Smile
Reply
Stiglo a i još po nesto  Smile


Attached Files Thumbnail(s)

Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 14 Guest(s)