Na zalost nece da moze, kada izbacim 40% od fonta onda ima mesta dovoljno. Kompresovacu font sa https://eleif.net/rle.html pa cu ga u letu dekompresovati, jednostavna je dekompresija, fakticki jedan loop vise, nadam se da necu mnogo da izgubim na brzini procesuiranja.
Diy duvaljka, jbc lemilica, led svetlo, mikroskop
|
12-06-2022, 03:24 PM
Da, kompresovao sam font bitmape i odradio dekompresija on the fly, ostaje mesta 46% na mcu taman da dodam funkciju za ads1115 i dugmice za podesavanje temperature
https://pastebin.com/ayNNQ9sY
Nisam uspeo sa fontom preko celog ekrana ali sam napravio novi font 21x32 tako da je sada mozda i jos bolje jer je vidljiva i temperature_set brojka u prvom redu a u drugom redu je izmerena temperatura, nekako je sve stalo na knap tako da mi je ostalo 6 words left u programskoj memoriji ali uspeo sam, da se nadam da kada programiram pic sve funkcionise, eto ako nekoga zanima moze da zaviri u programski kod i eventualno potrazi da nisam slucajno nepravio neku gresku. Ostaje jos proba i skutijavanje.
Ovo su funkcije pinova na PIC: // RA0 is button_up // RA1 is SCL // RA2 is SDA // RA3 is button_down // RA4 is zerocross detection // RA5 is mosfet driver Bice dva tastera na prednjoj strani, displej i konektor za JBC rucku, na zadnjoj strani prekidac i konektor za mrezni kabal, prosta jedna mala kutijica. Trafo na zalost ne odgovara jer imam napone na njemu 2x35V i 2x20V, ipak moram da narucim namenski torusni trafo 100VA sa dva sekundara, 1x24V i 1x9V, to cu ovih dana da pozavrsavam.
Malo izmena na firmwareu, reuploadovao sam post 243 ! Nisam bio odradio ekran blanking pa je prikazivao brlj po ekranu, nakon sto sam to dodao vise nije bilo mesta da kompilacija odradi pa sam opet morao da kompresujem font, napokon cini mi se da je sada sve kako treba i spremno za probu, prva proba je pala i radi odlicno, trenutno prikazuje samo temperaturu set gornji deo ekrana dok je zaglavilo na cekanju zero kros detekcije koja naravno ne moze da odradi jer nisam spojio 24V nego samo 9V, ali mislim da je to to, kada dodje 24V napajanje prikazace se na ekranu i donja polovina sa merenom temperaturom, dodao sam gore malo slika kako to izgleda na realnom pcb.
Stavio sam onaj trafo 2x35V / 2x20V, prispojio i jbc rucku sa grejacem, prvo sto se desilo jeste izbio mi je osigurac na 9V liniji, ne razumem zasto, prelicnujem ga i sve proradi, prvo sto sam primetio jeste da temperatura isto onako varira i nije stabilna kao i na staroj plocici, druga stvar grejac ne greje, nakon nekoliko minuta explodirao mi je mosfet, eto tako to kod mene ide uvek neki problem. Ima li neko ideju sta je problem, zasto je iszbio prvo mali osigurac a kasnije i eksplodirao mosfet? Inace ovo je finalni programski kod dole u atacmenu, radio sam jos par izmena, dodao sam inicijalne vrednosti u eeprom da podesena temperatura bude po defaultu nula umesto sto je bila 999 jer je u eepromu popunjeno sve sa 0xff, znaci da ne bi pregoreo grejac zbog te inicijalne vrednosti morao sam da upisem inicjalne vrednosti u eeprom 0x00. Temperatura max je ogranicena na 350. Nemam drugi mosfet samo jedan sam narucio pa ne mogu da ga zamenim, steta. Ostalo sve funkcionise, podesavanje temperature... Dali se neki ground loop desava sa jednog na drugi sekundar stvarno nemam ideju. Ako neko ima volje da prekontrolise shemu da nije nesto pogresno nacrtano, pregledao sam je ali ja tu ne vidim nista sto bi trebalo da dovede do ovog problema. Bas mi je krivo.
Hmm da nije bav199 problem??
Dobio sam stabilnu temperaturu. Zamenom r8 sa 100k temp je daleko stabilnija nego sa 1M ali i dalje seta +-5 stepeni celzijusa, stavljanjem 10k na mesto 1M temperatura vise ne seta. Vec na toplotu tela tacnost je u +-2 stepena, nisam probao da zagrejem na 200 stepeni jer moram da narucim novi mosfet pa da probam. I dalje mi nije jasno zasto je eksplodirao mosfet, sve sam proverio od sheme do pcb do fw.
Danas su mi stigli delovi, zamenio mosfet i usledila proba, temperaturu meri ok, stabilna je, ali ne greje. Dodajem nop instrukciju na kraj loopa u main funkciji kako bi malo produzio grejanje i krene da greje ali brzo kratkospaja mosfet, ovaj put nije eksplodirao jednostavno kratkospoji se sourc i drain. Primetim u source kodu da sam obrnuo zero kros detekciju, umesto while(zerocross) da ceka dok je pin low bilo je obrnuto, preparavim to, sklonim i pullup u registru za ra4, i to sad izgelda ovako https://pastebin.com/ZmnLVgnD, zamenio mosfet, usledila proba opet mosfet kratkospojio, ne znam u cemu je problem, dali je mosfet toliko osetljiv na 36V koliko ima taj sekundar koji greje grejac, nebi rekao da je to jer je deklarisan na 80V 30A? Ili mozda ovaj mosfet ne moze da radi na naizmenicnom naponu ovako kako je vezan? Jedino sto nisam proverio jeste dali funkcionise H11L1 da nije on pregoreo pa mosfet pali kad nije zero kross, ali opet ako se pogleda na gresku od gore kada je greskom stavljen while da ceka dok je high nebi trebalo da je h11l1 problem jer je pin pulled high preko otpornika na +5V i vec bi tu main funkcija zaglavila na prvom while zero cross loopu i nebi mi ocitavalo temperturu na displeju, znaci da je ispravan h11l1, ne razumem nije jasno sta se desava, trafo nema ni 100W, znaci 36V neka ima 3A mada ne verujem da ima i toliko, da pregoreva mosfet nebi trebalo bar kako stoji u data sheet nebi trebalo da ima nikakvih problema sa ovim naponom i strujom? Ocigledno da ipak mosfet nije prikladan za ovu namenu?
Grejac ima 2 ohm, napajanje ako sam dobro zapamtio 36V ili 38V, koji od parametara sa slike iz max ratings su u problemu?
12-27-2022, 08:38 PM
>> 100W, znaci 36V neka ima 3A
To ti je prva greška kako na to gledaš, to je nominalna specifikacija tansformatora za "idelano" opterećenje, samo ze zapitaj koliko struje će poteći u kolu ako je opterećenje recimo 100Ω, koliko kada je 10Ω, koliko kada je 1Ω i na primer koliko je kada je 0.1Ω. Kada tu "misteriju" rešiš onda će ti biti jasnije koliko struje će poteći sa 36V i 2Ω opterećenjem koliko ima tvoj grejač i zašto si "razvalio" tranzistore?! Tih 3A što se daje za specifikaciju transformatora je granica preko koje nebi trebalo da se ide, trafo NEĆE da te limitira i da daje uvek 3A kao neki constant-current-sourse nego suprotno ima da rkne koliko god može dok se ne upali! Druga greška je drajvovanje i to je tom mučenom tranzistoru samo još pogoršalo situaciju, predugo mu traje tranzicija OFF -> ON, bude u tim trenucima u linearnom režimu gde najviše discipira i to se sve desi u 3-4 ciklusa 50Hz periode i cao ...
>>> Grejac ima 2 ohm, napajanje ako sam dobro zapamtio 36V ili 38V, koji od parametara sa slike iz max ratings su u problemu?
Najbitniju stvar koju trebaš da proveriš za grejač, da li UVEK ima 2Ω ili se to nekim slučajem menja zavisno od njegove temperature!!! Recimo da se NE MENJA, to znači da za plasiranje 100W@2Ω snage ne smeš da predješ napon od 14.2V@7A, za 200W@2Ω treba tačno 20V@10A. Ako se MENJA otpor grejača sa njegovom temperaturom onda je totalno druga zavistonst za račun.
Kontam da je veca struja kada je manji otpor, nego ne mogu da skontam dali sam sprzio mosfet zato sto nisam imao trafo 24v nego sam stavio ovaj od 36-38V, ako nije problem da mi objasnis naspram te slike gore sto sam okacio od max ratings koji parametar sam prekoracio da mogu da skontam gde sam pogresio, ocigledno je da je jedan od parametara ako ne i vise njih prekoraceno. Sto se tice tranzicije iz off u on to je odradjeno tako da kada je ON odmah na sledeci zero kros ide u OFF, poluperioda sunusa od 50Hz toliko traje grejanje, onda ide merenje, pa pisanje na displej pa opet se ceka zero kros pa tek onda u ON i tako u krug, to bi trebalo da je ok, dodao sam samo izmedju ON stanja i OFF stanja nop jer nije htelo da se pokrene grejanje grejaca pa sam pomislio da je prekratko stanje ON.
38V / 2 ohm = 19A pod uslovom da grejcu nije manji otpor kada se ugreje, u DS mosfeta stoji deklaracija 31A, u piku jos vise, ne razumem onda sta ga unistava, nije se grejao jer bi i plocica bila vruca, jednostavno samo zalepi drain i sourc i moram da cupam iz struje da grejac ne bi pocrveneo, dve sekunde treba da pocrveni
12-27-2022, 10:53 PM
Pri 38V i 2Ω dobije se nekih 19A "u pokušaju" ili 0.72kW "u pokušaju", koliko je stvarno iz 100W trafoa stvarno ne znam, da se to izmeriti ako te interesuje : )
Prekoračio strujne limite za taj MOS-FET, nebi trebao da ih teraš preko 6.7A "kontinualno", recimo da je 5A sigurna granica za dozom rezerve.
12-28-2022, 12:13 AM
Ceo koncept sa tim MOS-FET je malo problematičan, hajde još jednom pogledaj na primer rešenje isto sa 8-PIN PIC i triakom, fokus na izvršni element i njegovo upravljanje, konkretno tu je uzet BTA41-600, taj triak ne možeš ni "motkom" da uništiš, to je toliko žilava komponenta da je za njega spomenuti MOS-FET igračka i na primer preživeo bi ove tvoje eksperimente sa 38V i 2Ω bez problema, stim što bi verovatno onda stradao taj JBC grejač ako se pre toga ne upali transforamtor
Sve bi ti pogoreo sami bi taj HW ostao da radi bez problema Stim što taj tu PIC "pametnjaković" ipak ima faznu kontrolu i možeš da limitiraš snagu na onaj jedan trimer tako da bi mogao da radi i sa tih 38V transforamtorom ali da "pleeeeese" ne prelazi 30% faznog zaseka jer ne sme više sa tim transformatorom da se se pusti!!! Predlog je da sav ostali I/O i I2C periferije budu kao iz tvoje šeme samo da se prebaciš ipak na triak i pravi ZCD.
Takodje na ovoj gore pločici se vidi kapacitivno/kondenzatorsko napajanje, tu je za 230VAC bio dovoljan 1uF kondenzator, za niže napone treba veći kapacitet ali je dobro što može da se "nakrca" SMD keramika koja može da obezbedi dovoljno struje bar za MCU i detekciju/upravljanje što je vrlo fina i pouzdana/trajna varijanta.
Kada se ova gore pločica prebaci u SMD verziju, izbaci se relej, izbaci se MOC i trimeri, ceo taj deo radi na koliko god treba direktno AC, spomenuo sam 14VAC za 100W verziju ili 20VAC za 200W varijantu, ostaju ti bar dve digitalne linije za I2C ili RX/TX koje možeš da izoluješ ako ti treba i povežeš sa ostatkom HW-a. Praktično možeš da radiš sa bilo kojim naponom sekundara ali da faznim zasekom limitiraš snagu koja se plasira na grejač. Sa tim PIC je realizovan fazni zasek u 1000 podela po 50Hz polu-periodi i generalno radi to vrlo fino i precizno. Cela caka je što to može i sa MOS-FET da se radi potpuno isto umesto triaka ali koncept ZCD sklopa i posebno izvršnog elementa mora da bude maksimalne brzine što u prevodu znači da se više isplati MCU držati na izolovanoj AC strani (na sekundaru glavnog transforamtora) i tu da bude detekcija i upravljanjenje gde ne smetaju nikakvi opto-coupleri, MOS-FET se pokreće iz MCU preko standardnog brzog (neizolovanog) drajvera i to je glavna tu stvar, sve ostalo može preko "sporih" optocouplera na I2C ili RX/TX.
12-28-2022, 01:11 PM
(12-27-2022, 05:40 PM)savan Wrote: Danas su mi stigli delovi, zamenio mosfet i usledila proba, temperaturu meri ok, stabilna je, ali ne greje. Dodajem nop instrukciju na kraj loopa u main funkciji kako bi malo produzio grejanje i krene da greje ali brzo kratkospaja mosfet, ovaj put nije eksplodirao jednostavno kratkospoji se sourc i drain. Primetim u source kodu da sam obrnuo zero kros detekciju, umesto while(zerocross) da ceka dok je pin low bilo je obrnuto, preparavim to, sklonim i pullup u registru za ra4, i to sad izgelda ovako https://pastebin.com/ZmnLVgnD, zamenio mosfet, usledila proba opet mosfet kratkospojio, ne znam u cemu je problem, dali je mosfet toliko osetljiv na 36V koliko ima taj sekundar koji greje grejac, nebi rekao da je to jer je deklarisan na 80V 30A? Ili mozda ovaj mosfet ne moze da radi na naizmenicnom naponu ovako kako je vezan? Jedino sto nisam proverio jeste dali funkcionise H11L1 da nije on pregoreo pa mosfet pali kad nije zero kross, ali opet ako se pogleda na gresku od gore kada je greskom stavljen while da ceka dok je high nebi trebalo da je h11l1 problem jer je pin pulled high preko otpornika na +5V i vec bi tu main funkcija zaglavila na prvom while zero cross loopu i nebi mi ocitavalo temperturu na displeju, znaci da je ispravan h11l1, ne razumem nije jasno sta se desava, trafo nema ni 100W, znaci 36V neka ima 3A mada ne verujem da ima i toliko, da pregoreva mosfet nebi trebalo bar kako stoji u data sheet nebi trebalo da ima nikakvih problema sa ovim naponom i strujom? Ocigledno da ipak mosfet nije prikladan za ovu namenu? Vidi u DS SOA grafik za tvoj mosfet.Koliko ti traje ON stanje po uključenju?Grejač po uključenju vuče 580W!Preporučeni napon trafoa je 23.5V a ti si mu dao 50% više.Nije više uvek bolje. Na sve to što kaže miki dugačka je tranzicija od OFF na ON tj loš izbor optokaplera za ovu aplikaciju.
Nisam imao manji trafo taj sam nasao i ucinilo mi se da ce proci, hteo sam i da razmotam koji krug sekundara ali kada sam ga rasklopio video sam da je zaliven. Danas cu da spojim neki mali trafojcic 12V da vidim sta se desava, bitno mi je samo da proradi i da temperatura ne laze, ostalo kao i razlog pregorevanja mi je sad jasan, hvala, ne da sam preterao nego sam preterao sa naponom dva puta, tu moze da ide 12V kao sto i jeste u vecoj verziji sa pocetka teme, ok imam jos 3 mosfeta za igru, proradice nadam se Primetio sam da ima veze kako se okrene sekundar, "ovako" okrenut merena temperature krene sa plusa u minus kako se grejac greje, a "onako" okrenut temperatura radi ok, koji je tu fazon? Kontra faza drugog sekundara koji napaja digitaliju?
Proradilo je! Na zalost imam maleni trafo koji nema snage da zagreje grejac ali vidim da postepeno podize temperaturu do podesene temperature i tu stane.
Gorso69, koliko je verovati PIC-u poluperioda 50Hz je u pitanju, znaci nekih 10ms greje. Uz malo izmena ovo bi trebalo da bude konacna verzija -> https://pastebin.com/RRCrN7Lg eventualno dodati mali delaj pred kraj loopa da produzi grejanje do sledeceg zero krosa kada se grejanje gasi. Ali bukvalno nema mesta ni za nop, do kraja je rom popunjen ako bi se dodavao delay mora se ukloniti delay u funkciji ADS1115_Read. Nije pic za ove stvari, tu bi trebalo postaviti rp2040, skloniti optokupler i sto Miki kaze drugacije to napraviti, sigurnije, kontam da ovo nije ni sigurno jer vec ako bi grejac prekoracio 2ohm recimo dobio 1ohm da bi opet prespojio mosfet i eventualno napravio pozar u kuci, tako je kako je posluzice, trebalo bi to drugacije napraviti, ne ostavljati aktivno bez nadzora, ne udaljavati se dok greje Znaci trafo 12V+9V 100VA bi bio pozeljan? 12/2=6A, vec ako bi stavio 24V bio bi u problemu jer tako bi bilo 24/2=12A a po DS 6.7A je maksimum. Ostaje mi da zagrejem grejac na neku temperaturu da se uverim da je i dalje 2 ohm. Sta bi tu moglo da se napravi dodatno da bude limitirano na 2ohm i da u slucaju da grejac nije ispravan recimo ima 1 ohm ili ima nula ohm, bio bi problem, izbio bi osigurac na pcb, u najgorem slucaju izgoreo bi jbc ulozak Miki kako radis fazni zasek sa pic-om, imas kakav source kod? Kontam. Posto pic nema vise mesta da se napravi pulsno okidanje, fazni zasek, sto bi i mogao nekako da uguram u zero cross periodu do neke granice da okine pulsno par puta umesto sto fiksno drzi 10ms, umesto toga ostaje fiksno 10ms koliko traje grejanje. Ovaj mosfet trpi Pulsed Drain Current od 114A vremenski do 10us, predpostavljam da se u pricu ukljucuje i total gate charge i druge stvari ako bi puls bio duzi od 10us, ali kad mene to pre nije interesovalo pa nisam mogao da naucim, na zalost ucim kako ne treba, voleo bi da nadjem neki dobar primer u step by step da malo to proucim. Osciloskop hitno da nabavim, bez njega sve napamet radim.
12-28-2022, 06:44 PM
Ovo cu ja napraviti prvom prilikom https://github.com/phschoen/unisolder
Malo hronologije, cisto da se podsetimo i da shvatis koliko su se neki uporno trudili da ti ukazu na neke stvari ali ti tvrdoglavo guras neku svoju pricu i jednostavno ne zelis da prihvatis tudje misljenje i iskustvo.
I da, mislim da bi i rpi2040 bio mali shodno tome kako pises i sta guras sve u firmware. Najbolje jedan X86 pc da uposlis da odradi regulaciju temperature, po mogucstvu bar dual core da bude i 16GB rama, to bi cenim odgovaralo danasnjim standardima omladine koja pise softver. Taj pic-onja koji koristis moze da odradi kontrolu 2 takve lemilice i da ostane prostora ali uzalud bi bilo da pojasnjavam, a i ne cudi me jer trend je takav, vidimo i po aplikacijama za telefon da je danas android sa 6GB rama vec postao tesan. (11-06-2022, 12:37 PM)ddanijel Wrote: Da bi ti znao da li VOM funkcionise ok morao bi da imas osciloskop i da pogledas signal na gejtu uporedno sa izlaznim naponom, tada bi video koliko to zapravo "dobro" funkcionise i shvatio bi o cemu ti pricam. (11-06-2022, 03:00 PM)savan Wrote: ...napravio tako kako sam napravio i sto funkcionise dobro, kako izgelda na osciloskopu ne zanima me puno jer nemam osciloskop, zanima me da to bude low cost a da radi posao. (12-28-2022, 04:51 PM)savan Wrote: Osciloskop hitno da nabavim, bez njega sve napamet radim.
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
12-28-2022, 09:04 PM
@ddaniel Hehe, teško može da se napravi ZCD i fazna kontrola sa X86 a ni ARM64 nebi bolje prosao dok se tu tera neki standardan OS.
Tek sa nekim RTOS bi moglo nesto da se uradi i to je onako kljakavo, teško može da se poredi sa klasicnim 8bit i 32bit MCU koji to radi u realnom vremenu bez problema sa HW interaptima i tajmerima. |
« Next Oldest | Next Newest »
|
Users browsing this thread: 8 Guest(s)