Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Merenje THD malih vrednosti sa osciloskopom
#11
(03-27-2015, 10:17 AM)Gosha Wrote:
(03-27-2015, 07:58 AM)Rade Wrote: Ovo ono .......recimo meni su zvučnjaci hobi i tu mi recimo ne treba nikakva šema , nego par fotki kako to izgleda i neka osnovna objašnjenja šta je projektant hteo da kaže i ja otprilike već znam šta je uradio i mogu to da ponovim sa nekim drugim zvučnjacima .

Ovde ima blok šema , i sad ja nekako predpostavljam , da sam ja recimo eltroničar kao što nisam , i tako to .  Big Grin

Dobrim delom si u pravu. Blok sema je sustina a realizacija se uglavnom svodi na malo mentalne gimnastike i na fizicki rad.
E sad, posto je to neko vec odradio, zasto bi smo mi razbijali glavu oko toga (ne melji vec samleveno brasno).

Pa, evo malo mentalne gimnastike.

Za realizaciju blok šeme potrebno je:
  • jedan diferencijalni pojačavački kanal za izlazni signal DUT-a, sa mogućnošću dovodjenja kalibracionog signala,
  • jedan pojačavač za ulazni signal u DUT, poželjno diferencijalni, na čijem se izlazu vrši anuliranje fazne razlike izmedju ova dva signala,
  • jedan diferencijalni pojačavač za generisanje razlike prethodna dva signala, čiji izlaz ide u analizator izobličenja.
Čini mi se da se prve dve stavke mogu elegantno realizovati pomoću preampa BP LA Vol. 5, jer on sadrži dva diferencijalna pojačavača instrumentalnog kvaliteta. Ta dva pojačavača su "mehanički" spregnuta potenciometrom za regulaciju jačine zvuka. Ako se ta sprega ukloni, odn. potenciometar ne zalemi direktno na pločicu, ostvarujemo mogućnost nezavisne regulacije pojačanja ta dva kanala, čime dobijamo dva diferencijalna kanala bez DC ofseta i bez kondenzatora na putu signala.
Regulacija pojačanja bi se vršila spoljašnjim potenciometrima, odn. otpornicima, priključenim oklopljenim kablovima, koji bi se nalazili u posebnom kućištu zajedno sa dif. pojačavačem iz treće tačke.

U mom slučaju, za korišćenje preampa kao pojačavača izobličenja potrebno bi bilo skinuti poklopac kutije, otkačiti pot za jačinu zvuka i umesto njega priključiti dve mreže za regulisanje pojačanja desnog (DUT izlaz) i levog kanala (DUT ulaz). Sa XLR izlaza iz preampa ide se u kutijicu sa trećim dif. stepenom, u kojoj se takodje nalazi i mreža za anuliranje fazne razlike. Ovaj stepen bi se mogao elegantno izvesti sa nekim instrumentalnim pojačavačem koji ima nizak THD.

Dakle, prema ovom konceptu BP preamp uopšte ne bi morao da se modifikuje, osim što pot za jačinu zvuka ne bi smeo da se lemi direktno na pločicu. Potrebno je samo napraviti posebnu kutiju sa trećim dif. stepenom i potenciometrima, odn. otporicima za regulaciju pojačanja u preampu i mrežu za anuliranje fazne razlike. Povezivanje te kutije i BP preampa išlo bi balansiranim kablovima, kao i na ulazu u BP preamp. Preklapanjem ulaza na BP preampu bira se levi ili desni kanal DUT-a i tako priključuje na analizator THD.

Mislim da ovaj koncept ima potencijal da bude bolji od originala. Medjutim, on je skuplji u odnosu na original i stoga može da bude atraktivan pre svega graditeljima koji već imaju BP preamp, odn. kit za njegovu gradnju.

Kao što na početku napisah, ovo je tek mentalna gimnastika, odn. prva ideja. Treba tu isprobati nekoliko stvari, a pre svega u kojoj meri je moguća regulacija pojačanja za ovu primenu na način koji se vrši u BP preampu, a zatim gde da se dovede kalibracioni signal, kako stoje stvari sa CM granicama, itd.

Pošto već imam potreban hardver, ostaje samo da nadjem vreme za ove testove, odn. fizički rad, kako napisa Goša Big Grin .

Pozdrav
Reply


Messages In This Thread
RE: Merenje THD malih vrednosti sa osciloskopom - by Braca - 03-28-2015, 09:03 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)