Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Koji os za stare slabe racunare ?
#1
Nedavno kupim za neku sicu mini laptop emashines eM250 KAV60 .
Stanje ocuvan sve radi jos  cak imam i punjac za njega ... 

Procesor mu je intel atom N270 1.6 ghz 32bita jedno jezgro 
ram 2gb  ddr2 , hdd 80gb , ima 3 x usb , kameru ...

Na njemu je neko instalirao windows 7 32 , koji neradi nikako Sad moglo je da se radi fajlovima , da  se kuca u ofisu , naravno da se pusti  muzika za sta sam ga i uzeo ,  ali kada treba  da pusti film pocinje da koci baguje , takodje kada treba da pokrene GoogleChrome ili mozilu , ili zabode skroz ili cekam celu vecnost da se jadnicak opasulji 43
O youtubu i da ne pricam gotovo pa ne izvodljivo .

Probao sam sa windows 7 lite ili ti fles verzijom , nista nisam dobio i dalje se vuce plus taj os mu ne prepoznaje wifi adapter kao ni zvuk.
Probao sam windows XP , on mozda i najbolje radi ali bez toga da  se ide na internet ...
Onda  sam instalirao Ubuntu ... ispostavilo se da je i on podjednako zahtevan kao i windows 7 , mozda ne generalno al na ovom krsu da .

I tako  trazeci neki odgovarajuci os po netu naletim na  https://www.raspberrypi.org/downloads/raspbian/ sto je os za Rapsberry Pi zapravo , ali oni imaju varijantu os-a i za desktop pc .
Skinem taj os , preko rufusa napravim butabilni fles i instaliram , moglo je i da  se pokrene sa flesa ali ja  sam isao na full instalaciju .

Debian sa Rapsberry Pi desktopom ili Raspbian kako ga  zovu radi odlicno Smile ne bas savrseno jer i  dalje se konfiguracija muci za neke aplikacije ali za razliku gore pomenutih os koje sam probao ovo je sad 10 puta vise upotrebljivo nego npr na windowsu .
Na ovom sistemu laptopic bez  problema pusti film , brze podize sistem , ima sve potrebno za rad kao npr u windowsu , odmah po instalaciji prepozna i zvucnu i wifi karticu ...
Malo se muci priliko pokretanja pretrazivaca sto je kod njega Chromius ali ga pokrene i kada ga pokrene radi najnormalnije cak uz malo strpljenja pusti i youtube , naravno mucci se dok ucita ali sto je interesantno kad pusti vise ne secka moze najnormalnije da  se gleda .
Radi mu i auto detect , sta god se u medjuvremenu prikljuci on to vidi registruje , ima gomilu programa alata koji dodju  po iinstalaciji i celu LibreOffice.
Jednom recju vrlo pouzdan mali os koji me prijatno iznedaio koliko je dobar Smile mozda gresim ali cini mi se da mi i baterija  duze traje ...

Ovo mi je prvi susret sa Linuxom i za  sada  sam zadovoljan , naravno vasi predlozi su dobrodosli .
Reply


Messages In This Thread
Koji os za stare slabe racunare ? - by Dackotronic - 05-22-2019, 12:10 PM
RE: Koji os za stare slabe racunare ? - by samuki - 05-22-2019, 08:57 PM
RE: Koji os za stare slabe racunare ? - by TDA - 05-22-2019, 09:43 PM
RE: Koji os za stare slabe racunare ? - by TDA - 05-23-2019, 08:33 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)