Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Šahovski sat
#1
Obećao sam klincima, koji su se samoinicijativno zainteresovali za šah, da će dobiti šahovski sat nakon prvog ozbiljnijeg rezultata na nekom takmičenju. Tako je i bilo, ali ne baš kako sam u startu planirao Smile

Gledao sam po internetu, ali mi se postojeća rešenja nekako nisu svidela previše. Cenovno umerena rešenja su mi bila previše plastična, pa sam za sličnu cenu u materijalu rešio da animiram sebe a i klince i uradimo nešto naše. Ja sam pravio elektroniku, a oni privremenu kutiju koju možete videti na slici Smile

Ideja je bila da izbacim višak tastera koje sam video na sličnim rešenjima, a kako su neophodna bar dva, rešio sam da umesto klasičnih tastera postavim rotarry-encodere. Ispalo veoma lepo, klincima je trebalo 30 sekundi da se naviknu na podešavanje vremena i mogu da se pohvalim da sada imamo unikatan i koristan šahovski sat. Ređaju se ideje za raznorazne tajmere, ali to nekom drugom prilikom, kada recimo žena osvoji prvu nagradu u takmičenju iz kulinarstva npr. Smile

Ukratko o hardveru, koristim PIC16F18876-I/PT MCU, izuzetno mi se svideo, cena zaista prava sitnica topla preporuka! PCB je rađen kod JCLPCB, Displeji su CC56-21SRWA ima ih u Cometu. Enkoderi klasika recimo mogu ovi ED1112S-20. Dugmiće sam morao da "dovučem" iz TME-a. Pored LED indikacije, imamo i zvučnu indikaciju biper pasivni PB1221P, a ostatak hardvera je totalni minimum.
Možda će nekome biti interesantno napajanje. Koristio sam booster MCP16251 koji se pokazao odlično. Potrošnja struje bez potrošača je oko 2-5uA. Baterija klasična Li-Ion 3.7V/2200mAh. Predikcija je da sa jednim punjenjem trebalo bi da nam traje oko godinu dana koliko je do sada u proseku korišćen. Postoji indikacija LoBat, ADC-om merim napon. Sleep mod okvirno troši 0.2-0.5mA i sat se gasi automatski nakon 60 sekundi ako se sat ne koristi. Moguća je dodatna optimizacija potrošnje.



Naredna iteracija rada na ovom satu će biti (očigledno) skutijavanje...

Električna šema:

.pdf   SahovskiSatV1.pdf (Size: 56,34 KB / Downloads: 26)
Reply


Messages In This Thread
Šahovski sat - by npejcic - 05-03-2018, 09:34 PM
RE: Šahovski sat - by Millan - 05-04-2018, 10:32 AM
RE: Šahovski sat - by vojinilic - 05-04-2018, 12:03 PM
RE: Šahovski sat - by npejcic - 05-04-2018, 01:54 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)