Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Termalna kamera - saveti za kupovinu
#33
@ddanijel @zelja @macola

Ja nisam govorio da je danijel skroz pogresan, i shvatam da imamo razlicit nacin koristenja istog alata i razlicite zahtjeve. Ja samo objasnjavam nacin na koji ja koristim termalnu kameru kao alat. To nije napad na nekoga nego samo moja licna preferenca. 

Meni termalna kamera sluzi da mjerim temperature na vise pozicija da ne moram da ljepim i postavljam termoparove i vadim data logger nego mogu da uperim kameru, na stalak, postavim nekoliko pozicija za mjerenje i pustim uredjaj da radi.
90% vremena taj uredjaj ne radi kako zelim. I kamera je tu jako korisna.
Jako mi je vazno da li je nesto 120, 125 ili 130°C jer ako ne mogu da poredim razlicit dizajn ili razlicite komponente, uredjaj mi je beskoristan i trud i rad je uzalud.


Quote:Ja sam se iskreno svacega nagledao u zivotu od elektronike ali najiskrenije nisam video nista sto u normalnom radu proizvodi na bilo kojoj komponenti vise od 100c , naravno pricam o temperaturi spolja,

Danijelov argument pogotovo boldirani dio, osim sto se ne slazem sa tacnoscu navoda, pogresno postvalja parametre pitanja "koju kameru da kupim". 
Zasto bi mjerio temperaturu uredjaja koji radi savrseno?? Po toj logici ne treba nam multimetar niti osciloskop. Ja osciloskop palim samo kada moj uredjaj ne radi kako treba.

Termalnu kameru isto tako palim kada zelim npr da vidim sta ce se desiti u mom konvertoru kada napravim kratak spoj npr. na auxiliary namotaju nekog konvertera. Npr cesti su slucajevi da aux napaja 0.3w potrosnje konvertera, namotan je tankom zicom sa samo par namotaja, i ako ga kratko spojis on se toliko ugrije i progori izolaciju i napravi kratak spoj na sekundarnu stranu. To je npr jako vidljivo. 

Druga stvar imas elektrolitske kondezatore koji su deklarisani za rad na 125 stepeni i to im je ok i na toj temperaturi i rade. Sta mislis kako je moguce napraviti konverter da zadovoljava sve sigurnosne i EMC standarde, i da je uz to 500W, 400g s metalnim kucistem, i volumena jednog malog 50W/50Hz trafoa iz lemilice? Kako povecavas gustinu energije temperature su te koje te ogranicavaju.
I ne samo to nego uzmi bilo koji konverter flyback nestrucno napravljen pa ces vidjeti zasto toliko crkavaju. 
Najcesce sekundarne diode rade na visokoj temp. i uz nedovoljno hladjenja griju elektrolitske kondenzatore. 10 kelvina iznad deklarisane temp. smanjuje zivotni vjek kondenzatora na pola. 10000h elko postaje 5000h.
Reply


Messages In This Thread
Termalna kamera - saveti za kupovinu - by Želja - 09-21-2019, 04:28 PM
RE: Termalna kamera - saveti za kupovinu - by Zvu - 09-22-2019, 07:33 PM
RE: Termalna kamera - saveti za kupovinu - by elektropionir - 09-25-2019, 09:53 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)