Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kako meriti mikroAmp/nanoAmp potrošnju
#30
(04-08-2019, 11:28 AM)Macola Wrote: Moguće da će mu nešto od predloženog završiti posao. Ima toga na ponudi pa nek odabere.

Nego, još nije napisao dovoljno precizan opis tipične potrošnje jednog modula.
To je neophodno da bi projekat bio dobro optimizovan...

Ponedeljak, na poslu, malo je reći da je gužva. Tek sada stižem da pročitam sve vaše odgovore, hvala, a evo i detalja koje sam razumeo da su dodatno potrebni:

Ideja je bila da se pokrije što veći broj uređaja koji su u narednim godina potrebni a biće ih u velikom dijapazonu odabira konekcija
Trenutno je telemetrija na našim prostorima najjednostavnija da se uradi upotrebom GSM 2.5G modulima, a ima više principa. Ja koristim dva različita
1. Uređaj ide u full sleep i tada je potrošnja uređaja ispod par uA. Na zadato vreme (RTC-om) se budi, ide registracija na GSM mrežu i tada je potrošnja i do 2A
što se "kompenzuje" bulk-elektrolitima, pa kontinualna struja iz baterije nije tolika već nešto uprosečena i kreće se oko par stotina mA. Nakon slanja, uređaj ide u
full sleep mod i tako ciklično... Avako se postižu autonomije i od par godina sa određenim baterijama.
2. Uređaj nikada ne ide u full-sleep već je GSM modem uvek registrovan na GSM mrežu i tada je neka prosečna potrošnja oko 2-5mA, opet zavisi od GSM mreže, signala i sl.

Dodatno se komplikuje potreba, da sada već imamo LoRa, NB-IoT, Cat-M1, RF 868MHz, WiFi 802.11 i ko zna koju još mogućnost za prenos podataka, tako da su i scenariji veoma
različiti. Uređaji koji su recimo namenjeni za prenos podaka sa vodomera, već ulaze u vek trajanja baterije i do 10 godina, (litijum-thionil baterija od 19000mAh), koji da bi ovo postigli
javljaju se svega jednom nedeljno, a u međuvremenu troše extremno niske struje, recimo i ispod uA.

Ako bi se radio kompletno automastki sistem, bojim se da će biti previše kompleksan uređaj za koga treba dosta vremena da se uradi. Dinamički opseg da se pokrije 500nA pa sve do 500mA je ogroman (kao što je Macola i napisao 1:1000000) i bojim se da je nedostižan za ovako koncepiran uređaj, gde bih voleo da se držimo jednostavnosti, pa nisam bio optimista u tom smeru.

Mada Macola je krenuo nešto da smišlja, pa ko zna, to milionče možda i jeste dostižno Smile

Za sada sam nekako najviše sklon da razmišljam o konceptu sa ove šeme ( Dragan100 je ponovio moj predlog)


Stim da sam ja više razmišljao da idem u smeru da iskoristim: INA138 + OPA340 za kondicioniranje signala, a opseg bih ostavio da bude i dalje ručni, preklopnikom kao sa priložene šeme. Ovako kondicionirani signal sam dalje zamislio da vodim direktno u neki STM32 koji ima 12bitni ADC, nešto matematike u MCU i prikaz na LCD.

mikroE rešenje nisam uočio jer sam mislio da je vezano isključivo za AC napone i struje, pogledaću i njega detaljnije.

I konačno, loger je najbolja moguća ideja, tu bi se videlo sve što je potrebno od promene potrošnje do pikova, propada, nagiba itd... ali to naravno zahteva i deo PC aplikacije.

Zato sam napisao da ako ima interesenata da im ova "alatka" treba, i da se nekoliko nas udruže, ja mogu uraditi HW, donirati materijal za par prototipova da se uređaj razvije, šta god da na kraju odaberemo kao najbolju ideju a neko može da isprati sve to na PC računaru. Na kraju može ispasti veoma dobar uređaj koji bi naravno postavili kao OSH projekat na GIT-u foruma.

Što se tiče Logera, mislim da takva aplikacija mora biti vezana isključivo za neki PC računar, jer za nedelju dana logovanja, na recimo 100ms, potrebno je dosta memorije. Bar 32MBy.

P.S. U firmi imam Fluke 289 i generalno on u sebi ima average mod kojim se donekle ovaj moj problem može rešiti... ali rekoh, možda je zgodnije napraviti mali alat za ovu namenu.
Reply


Messages In This Thread
RE: Kako meriti mikroAmp/nanoAmp potrošnju - by npejcic - 04-08-2019, 03:43 PM
RE: Android OTG Voltmeter - by branko tod - 04-07-2019, 09:13 PM
RE: Android OTG Voltmeter - by npejcic - 04-07-2019, 09:30 PM
RE: Android OTG Voltmeter - by branko tod - 04-07-2019, 09:39 PM
RE: Android OTG Voltmeter - by npejcic - 04-07-2019, 09:47 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)