Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Šta sve može poći po zlu? Iskustva i primeri
#5
Još jedan slučaj kog se sećam. Možda pre 15 godina otprilike.

U Zrenjaninu sam uradio kontrolnu jedinicu za neku nemačku brizgaljku, opet Feromatic, koja je imala elektriku i elektroniku Maurer.

Nemački pedantan enrgetski elektroorman, sa kontaktorima za grejače i motor i školski dobrim trofaznim ispravljačem za sistemskih 24Vdc, koji su napajali svu elektroniku, senzore i elektromagnetske hidraulične ventile...

Par godina potom im neki električar vrši zamenu istrošenog kontakora za grejač i potom me vlasnik firme zove i kaže da je sve eksplodiralo u PM!

Pitam ga lepo jesu li šta dirali - on kaže ništa.

Odem u Zrenjanin i imam šta da vidim!
Sve što je bilo elektronsko je bilo sprženo i garavo, čak su i induktivni senzori eksplodirali i krajnji mikroprekidači takođe.
Pitam ga da nije možda udario grom direktno u dovod na hali? On kaže ne. Samo je dolazio jedan električar i zamenio mi "sklopku".

A, tu smo sine!

Ubrzo sam rekonstruisao događaj.

Pedantni Nemci su u tom ormaru imali "bockalice" za brzo i lako šemiranje veza. To je jedna plastična palleta sa kontaktima u koje se bockaju krajevi žica na kojima su krimpovani prigodni "trnovi".

Električar, mučenik, je slučajno zakačio nečim jednu od žica i iščupao iz panela i onda je nasumično vratio u jednu od stotinak slobodnih rupa na tom razvodnom panelu, metodom "verovatno je tu negde".

Desilo je se da je bocnuo +24 direkt u dovodnu fazu i sve je otišlo u PLM!

Sve sam to naravno izmenjao o njihovom trošku, jer to nema veze sa garancijom (jer protiv budale ne postoji garancija).

Marfi je odradio svoje i namestio od gomile rupica, gde su od stotinak slobodnih samo tri bile faze, čovek pogodi baš u jednu od njih i to ne na logičnom mestu i sve zapali kao šibicu.
Reply


Messages In This Thread
RE: Šta sve može poći po zlu? Iskustva i primeri - by Macola - 09-07-2018, 10:29 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)