Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konstrukcija analognog generatora funkcija
#59
Miki,
Sa motorolinim tranzistorima za izlaze VHF stanica se relativno lako pravi pojacavac sa strimnom od oko 4-5kV/us koji ti za swing od 30V obezbedjuje tranziciju od 6ns. Snaga moze da se istera do oko 20W, uz kvalitetno hladjenje, jer su RF pwr tranzistori daleko osteljiviji na toplotu od ovih 'obicnih' bjt sa debelom peletom.

Ono sto je meni interesantno jeste napraviti izlazni stepen sa SiC fetovima. Brzine imaju na pretek, a daleko su dostupniji od RF pwr BJT...

Inace, ako si obratio paznju na shemu i par postova sa pocetka, podrazumeva se da je ulaz u uredjaj naponski nivo od 0-5 odnosno 0-10V. Taj napon zadaje struje punjenja i praznjenja kondenzatora. Ofset je vec sam po sebi naponska komanda i sa jednim op-ampom kao translatorom nivoa moze da se napravi da se ofset krece od -15 do +15V za ulaz od 0-5V. E, sad za upravljanje atenuatorom moraju relei, a za 'linearnu' kontrolu mora da se napravi nesto poput VCG pojacavaca. Najprostije resenje je OTA, ali su spori, tako da je najbolje to resiti tako sto bi se ulaz u izlazni pojacavac pravio sa nekim od motorolinih miksera. Onda se diferencijalni par koristi kao ulaz u pojacavac a dostupni transkonduktansni ulaz kao naponska kontrola nivoa. Svakako kad se stigne dotle pojacavac ce biti tako konstruisan.

Sto se tice analognog generatora signala trenutno je jako zapelo kod ultrabrzog histerezisnog switch-a.

Sa druge strane, mislim da je bolje da se na brz pojacavac koji napravimo ovde, ako vec radis mikroprocesorsku kontrolu, stavi neki digitalni sintezator koji lako moze da 'zveci' do 20ak MHz. Onda se ceo generator svede na jedan STM32, dobar touch screen LCD, jedan DDS i ovaj izlazni pojacavac. To je generator koji je u rangu Rigola iz te klase, samo ako se software uradi kako je bog reko.
Reply


Messages In This Thread
RE: Konstrukcija analognog generatora funkcija - by Papak - 08-23-2017, 10:30 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 4 Guest(s)