Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konstrukcija analognog generatora funkcija
#44
Onaj buffer koji sam dao u shemi, u prethodnom postu, sa najjeftinijim BC547/557 i BF245 driverom ima strahovito veliku strminu. Odziv mu je testiran cetvrtkom od +/-5V sa trise=tfall=6ns, generisanom iz HP8160 pulse generatora, a snimanje je vrseno na Tektronix 485, sa terminacijom od 50ohm i nije bilo moguce izmeriti razliku izmedju ulazne i izlazne cetvrtke. Barem sa instrumentacijom koju ja posedujem. Verovatno kada bih imao generator impulsa koji generise recimo 1ns strminu da bi bilo moguce videti kolika je realna strmina buffera.

Za swing od +/-1,5V istini za volju i nije potreban previse brz buffer. Evo i zasto. Ukupan swing je 3V, a najkraca moguca pojava koja se bufferuje traje oko 20ns. To znaci da je (teorijski) za buffer sasvim dovoljan slew rate od 450V/us da verno prenese napon na kondenzatoru.

Dragan100 je na shemi buffera koju je dao resio current sink na ulaznom delu buffera sa 'bratskim' j-fetom identicnim ulaznom. To se tako i radi, medjutim SAMO kada su fetovi savrseno jednaki, za te potrebe je za ulaze osciloskopa tektronix recimo koristio dulane J-fetove, samo sto su ove komponente krvnicki skupe i nedostupne, te je i onaj (dosta losiji) strujni ponor koji sam ja upotrebio na shemi sasvim dovoljan.
Konacno, offset samog buffera nije preterano bitan jer maksimalni i minimalni nivo na njegovom izlazu odredjuje zapravo histerezisni prekidac koji preklapa punjenje/praznjenje timing kondenzatora, te ako sam buffer i ima nekakav offset, to ce biti anulirano.

Jedini realan problem sa brzinom u generatoru funkcija/impulsa kako god on bio konstruisan (ovo vazi i za naprave sa digitalnom sintezom) jeste izlazni stepen, koji mora da ostvari strahovito veliki swing za ultrakratka vremena. To se resava sa snaznim RF tranzistorima za VHF podrucje ili pak sa SiC mosfetima (sa SiC nisam radio, ja sam koristio Motoroline tranzistore za 800MHz). Najcesce se stackuju dva pojacavaca gde se DC povratna veza ostvaruje preko relativno brzog operacionog pojacavaca sa sto manjim offsetom i driftom (OP37 npr), a sam izlaz se drajvuje kapacitivnom spregom bez povratne veze kako bi se ostvario sto je moguce veci slew rate.

Dobra referenca je pogledati recimo izlazni stepen od HP3312A ili od Wavetek 166 generatora funkcije, a service manuali se mogu naci u linkovima:

Wavetek 166: http://www.nousnexus.com/Manuals/Wavetek_166_Manual.pdf
HP3312A: http://literature.cdn.keysight.com/litwe...?id=734381
Reply


Messages In This Thread
RE: Konstrukcija analognog generatora funkcija - by Papak - 08-19-2017, 06:09 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 18 Guest(s)