Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konstrukcija analognog generatora funkcija
#34
Dosta sam se mucio sa kaskodom. To je bio Macolin predlog od pre dve godine, i bezuspesno sam se namucio... Naterati je da radi kako treba u ovom spoju je vise nego uzasno, obzirom da ti tranzistori koji se dodaju moraju da budu takodje upareni, zatim muka sa referencom za bazu (ako se razlikuju za 5mV, to ne radi, odnosno ako jedan tranzistor postane trunku topliji od drugog, opet ne radi)... Konacno, kaskoda eliminise kapacitet donekle, ali obzirom da treba da odradi prilicno veliki swing, ostaje problem rise i fall vremena koje za 2N3904/06 nije malo (tr=35ns, tfall=50ns).
U principu posle poprilicno muke sa kaskodom se dobije manje vise isto.

Inace, te BAT42 koje sam stavio dodaju nesto kapaciteta, ali recimo sa 1N4148 kao ogranicavacima kolo swinguje za oko 100ns, a bez tih dioda se vuce ko prebijena macka...
Istina je da sam u pocetku hteo da koristim mesacke sotki diode za mikrotalasne aplikacije, al' mi bi zao da arcim preostalih par komada. BAT48 ima nesto manji kapacitet, i brza je (sa njom sam pravio miksere do oko 500MHz).

U prvobitnoj shemi je takodje mesto 3k0 bilo Vilsonovo strujno ogledalo, medjutim onda nema govora o postizanju manje od 60-70ns.

No, polako... Resicu vec nekako. Spremio sam za sledecu nedelju par eksperimenata pa cu vec videti sta ce biti sa time. Do tad, vrlo sam zahvalan na predlozima! @Dragan100, jos jednom posebno hvala na komentaru!
Reply


Messages In This Thread
RE: Konstrukcija analognog generatora funkcija - by Papak - 08-18-2017, 01:16 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 17 Guest(s)