Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konstrukcija analognog generatora funkcija
#29
branko tod,
Nije baš 'iz kuhinje'. Ipak je neophodno posedovati kakvu-takvu vakuumsku opremu, zatim tečni helijum i slično, samo da uređaj proradi. A slojni Josephsonov spoj, tačnije njih 18000 na jednoj peleti je pravljen po mojoj konstrukciji litografskim postupkom. Recimo da je to bila neka naplata duga kolegama koje imaju opremu za izradu IC. Hahahahah
U svakom slučaju, napravljeno je 10 Josephsonovih ćelija (ovde ćelija znači stack od 18000 J. spojeva, nema veze sa elektrohemijskom ćelijom), od kojih je jedna trenutno u Fermilab-u (poklon krštenom kumu), jedna u Zeiss internatilnal (vlasništvo moje bivše drage), četiri su razdeljene prijateljima po Sloveniji i Kroaciji, dok su četiri u mom vlasništvu i dalje.
Ono što bi možda bilo interesantno forumašima, jeste mikrotalasni oscilator sa microstrip rezonatorom, deliteljem i PLL-om. Zatim automatika koja kontroliše DC bafer i eventualno automatika koja kontroliše temperaturu same ćelije.
Naravno kompoenente koje su korišćene su prilično krvavo skupe, jer teško da sa LM324 može da se baferuje 10V stabilnih na 9 decimala. Hahahahahhahahahha Da ne pominjem neutralizaciju šuma, hlađenje elektronike i sve ostale slatke muke koje su me dočekale na nož...

Ipak sjajan naponski standard za lab se ipak može napraviti sa Vestonovom ćelijom (elektrohemijskom) (Weston). O tome ću napraviti posebnu temu, sa uputstvima za izradu ćelije, detaljnom elektronikom itd. Postiže se 1,018636V sa stabilnošću od oko +/-100nV, ako se sve uradi kako treba... Smile
Reply


Messages In This Thread
RE: Konstrukcija analognog generatora funkcija - by Papak - 02-16-2017, 07:22 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 4 Guest(s)