Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Priprema za 3D stampu
#2
G-code za 3 d stampace je jako kompleksan u poredjenju sa bilo kojom NC masinom . Ima mnogo vise prolaza jer je debljina mlaza plastike obicno oko 0.4 mm.Imam i CNC i 3D printer i poredio sam Gcode fajlove , iz iskustva pricam . Napisao sam oko 0.4 jer za svaki stmapac mora da se utvrdi koliki je tacno mlaz i da se podatak u unese u slicer ( program koji pravi G-cod za stampac ) jer od tog podatka , kao i jos mnogo drugih , ce zavisiti kvalitet odstampanog komada .
Rucne intervencije su moguce , ali je to mukotrpan posao . G-code za stampanje vise boja moze da uradi bilo koji slicer ( Slic3r, kisslicer ...) , naravno potrebno je postaviti parametru u sliceru za zeljenu operaciju , Stampanje dve boje je teoretski  moguce sa jednim extruderom , ali prakticno to je veoma tesko .Iz mog iskustva, promena filamenta u toku dok se komad stampa u 80% prouzrokuje da taj komad bude los na kraju . Druga stvar je sto deo plastike ostane u extruderu koja se vadi iz njega , to mora da se istisne filamentom kojim se zeli da se nastavi stampa , a to ponekad zna da zaglavi diznu extrudera . Plastike razlicite boje imaju razlicite temparature topljenja , ta temparatura mora da bude stabilna kada pocne da se stampa sledeci sloj , istopljeni filament mora da bude spreman u dizni , sto znaci da se istisnu svi vazdusni dzepovi iz hotenda i dizne , ipodrazumeva da se ni malo nije poremetila pozicija po X Y i z osi jer ce bilo koji nedostatak od pomenutih prouzrokovati gresku u stampi .
Moje iskustvo sa stampanjem vise boja (2,3 boje sa 2 i 3 hotenda-dizne), je takvo da ja na mom printeru imam samo 1 hot end. Svaki eksperiment se zavrsio nedovoljno dobrim rezultatom. Da ne govorim o kvalitetu filamenta koji moraju da budu istog sastava  , osim dodate boje , da bi se slojevi kvalitetno zalepili medjusobno. Komadi koje je neko drugi stampao a stigli su do mene da bih video  , su bili nedovoljno dobri . Cesto sa rupama u predelu gde se nastavlja stampa , sa greskama u poziciji prilikom nastavka stampe ....

Zakljucak kako ja vidim stvari, za neki model koji ce da stoji za pokazivanj multi color stampa moze da prodje ali da ne gledas sa malog rastojanja Smile . Ako deo  koji stampas mora da ima funkcionalnu upotrebu , mislim da kolor stampa nije resenje.

Podrazumeva se da govorim o stampacima koji imaju normalnu cenu i dostupnost za prosecnog korisnika . Ko ima para za Stratasys , UV powder stampac , 3Dsystems , on moze da dobije kvalitetan odstampan deo , ali cena tih stampaca pocinje ~30K USD.
Reply


Messages In This Thread
Priprema za 3D stampu - by vsavic - 12-20-2016, 06:46 PM
RE: Priprema za 3D stampu - by andrics - 12-22-2016, 05:45 AM
RE: Priprema za 3D stampu - by Želja - 12-22-2016, 03:02 PM
RE: Priprema za 3D stampu - by andrics - 12-26-2016, 05:29 AM
RE: Priprema za 3D stampu - by Želja - 12-26-2016, 10:14 AM
RE: Priprema za 3D stampu - by vsavic - 12-27-2016, 11:31 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)