Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
IC based jednostavni generatori funkcija
Pozdrav Bogdane, nije te bilo odavno ...
Za sinus je malo tezi slucaj, tu nema diskretnih IC-ova za te frekvencije, posebno ne za taj opseg, sve se svodi na nekakve PLL-ove ili DDS-ove.

Za cetvrtku je vec dosta bolja situacija.
Imas u opticaju SiLabs Si570 koji za neke pod-verzije ide od 10MHz do 1.4GHz.
Inace ima veoma mali fazni shum, najbolji u tom cenovnom rangu za promenljive oscilatore.
Dakle to ti je i oscilator i promenljivi delitelj u istom kucistu, zato ima tako dobre perfomanse.

Ima vazdan drugih IC-ova u ponudi ali su ili samo oscilatori ili samo delitelji.

Ako ti treba za probu, imam jedan Si570 koji ide do 945MHz.
Za nize frekvencije ti preporucujem Si5351A, 8kHz do 160MHz, externi kristal 27MHz.

Pogledaj i ponudu od Analog Device za DDS-ove, recimo AD9914, to im je najjaci model, cena kida, 164E jedan IC u Mouser ...

---

Sad se setih, ti imas bese Rubidium na 5/10Mhz? Zato si pitao za te ulazne frekvencije ...
Nezgodno je sto ovi AD-ovi DDS-ovi zahtevaju maksimalnu ulaznu frekvenciju pa on interno sa tim clokuje DAC da bi proizvodio sinus.
Nemaju PLL koji interno mnozi ulazni clock, verovatno sto nisu hteli da preuzimaju odgovornost oko perfomansi, koliki i kakav ti ulazni clock takav ti izlazni signal iz DAC-a.

TI ima PLL-ove za te frekvencije, cak i neke clock cleanere (smanjuje jitter) ali ja mislim da to ne moze da se kupi i kada bi imao novca izrazenih u cetiri cifre $ za jedan IC!!! To koriste u baznim stanicama, nije za obicnu raju jbg ...

Jedino kompromisno resenje je koristiti Si570 za clock a DDS za generisanje signala ...

I jos jedan info, Si5351C moze da se klokuje spolja pa mozes iskoristiti svoj Rb oscilator ali si ogranicen na max frekvenciju koju on moze da proizvede. Krenuo sam da probam da li isto moze da se uradi i sa Si5351A koje imam ali nikako da uhvatim vremena da probam prakticno.
To me interesovalo jer sam hteo da prikljucim neke povoljne TCXO za koje specificiraju bolje od 1ppm stabilnost frekvencije.
Za Si5351 imam 10ppm kristale, Si570 zavisno od modela seta od 20 do 50ppm tako da se tu preporucuje temperaturna kontrola tj oven.
Reply


Messages In This Thread
RE: IC based jednostavni generatori funkcija - by mikikg - 09-12-2016, 12:56 AM
IC based jednostavni generatori funkcija - by TDA - 01-30-2014, 05:54 PM
IC based jednostavni generatori funkcija - by TDA - 02-03-2014, 12:12 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 7 Guest(s)