04-10-2016, 10:20 AM
(04-10-2016, 09:04 AM)vulejov Wrote: Не знам да ли је онда логично да покаже мања изобличења када је стартно време 100ms у односу на рецимо 1s..
Такође, приметио сам да симулација из поста 49 повећа изобличења 10-20 пута када се звучник од 8 замени са 4-омским.. ако је веровати симулацији то баш и није добра особина, исто као и значајно повећање изобличења на високим фреквенцијама..
У реалности не постоји звучник од 8 ома, већина се врзма између 4 и 6, неки се спусте и ниже..
Vrednosti izobličenja u tranzijentnom režimu nisu od značaja, u njima postoje i elementi slučajnosti, tako da ih ne vredi tumačiti.
O merodavnim vrednostima THD možemo govoriti tek kada je simulacioni sistem u stacionarnom režimu, što se može proveriti tako što se uporede rezultati sa različitim startnim vremenima i tek kada prestanu da se menjaju (dva zadnja su ista), onda ih možemo usvojiti.
Na primer, u softverima na kojima sam radio i još uvek radim (simulacija motora SUS) smatra se da je dostignuto stacionarno stanje kada u zadnja dva do četiri obrtaja imamo promene u ključnim rezultatima samo unutar zadatog tolerancijskog polja.
Povećanje izobličenja pri smanjenoj impedansi opterećenja je takodje karakteristično kod pojačavača snage klase AB i B, kao i kod opampova. Medjutim, faktor od 10 do 20 se i meni čini previsokim, mada ne i nemogućim.
Na primer, kod pojačala Elektor Q-Watt, za koje postoje iscrpni merni rezultati, razlika izmedju THD na 1kHZ pri opterećenju od 4 i 8R je 0,0009% prema 0,0006% (snaga od 100W na 4R, odn. 50W na 8R, tj. pri istom izlaznom naponu).
Što se tiče porasta izobličenja sa frekvencijom, i to je uobičajena pojava kod klase AB i B, v. na primer Self-ov "Blameless amplifier):
http://www.signaltransfer.freeuk.com/compact.htm
Pozdrav