Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elliott Sound Products : Stepen iskorištenja pojačala i napajanja - prevod za ex-Yu
#23
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="AcaJevtic94" data-cid="19524" data-time="1391014217"><p>Presabiram se danas kolika je razlika u kapacitetu za fitriranje izmedju &nbsp;SMPS i obicnog trafoa.<br>
Po nekoj logici,ako je 1000uF za 1A na 50Hz,na SMPS koji radi pod 50kHz onda treba samo 1uF.Mozda i gresim,zaboravio sam formulu.Oba koriste punotalasni ispravljac... (100Hz vs. 100kHz)</p></blockquote>
vidi ime,računao sam to oko isplativosti klasičnog i smps napajanja. u obzir sam uzeo sve nove komponente bez obzira na vrstu napajanja,i da se radi sa ozbiljnijim pristupom tj dobar trafo+2000uF po amperu struje,odnosno smps sa malo više od onih osnovnih dijelova potrebnih da sprava proradi. došao sam do zaključka da se smps isplati praviti za snage veće od 400-500 VA, sve dotle jednostavnost izrade pa i cijena su na strani klasičnog transformatora. preko toga smps dobija na isplativosti sve dotle gdje recimo onaj Ludo-v smps od 1kW može da se uradi za 80ak evra i to da se sve kupi novo bez nekog posebnog traženja niskih cijena dok je sam 1kW trafo oko 100e,i još nemamo kapacitete po granama. <br>
.<br>
oko struje koja ide iz pojačala po kojoj računamo potrebne kapacitete: ne gleda se snaga u odnosu na napon napajanja već izlazna snaga u odnosu na otpor zvučnika -potrošača. dva pojačala identičnih snaga opterećenja a drastično različitih napona napajanja davaće identičnu struju na izlazu ka potrošaču. napon napajanja je tu bitan samo zbog odabira radnog napona kondenzatora. za količinu uF ni sam nisam načisto da li je 2000uF po grani ili duplo "jer pojačalo "vidi" pola od toga pošto su kapaciteti u seriji" jer mi obe grane napajanja ne učestvuju istovremeno za obe poluperiode pojačanog signala. ja uzimam tih 2000 uF po amperu u granu napajanja, kad god mogu stavim i višeod te mjere, najčešće različitih kapaciteta i ne razmišljam mnogo. ne tvrdim da mi je pristup pravilan, a o svemu ovome ima poprilično lijepo pisano na ESP stranici,čak i sa dijagramima i opisima delovanja odnosa različitih kapaciteta na iste struje opterećenja, treba(m) citati... Smile
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply


Messages In This Thread
Elliott Sound Products : Stepen iskorištenja pojačala i napajanja - prevod za ex-Yu - by HomeMadeAudioProject - 03-08-2014, 06:29 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)