Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elliott Sound Products : Stepen iskorištenja pojačala i napajanja - prevod za ex-Yu
#2
<p><b>Uvod:</b></p>
<p>&nbsp;</p>
<p>efikasnost pojačala je izgleda tema koja je poprilično loše shvaćena,sudeći po komentarima i pitanjima koje sam dobio od čitalaca,pa sam pokušao da postavim objašnjenja koja će odagnati određene misterije. vremenom je postalo očigledno da me čeka veliki posao,daleko veći nego što sam mislio pošto su pored osnovnog morale biti objašnjeni i mnogi osnovni koncepti.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>efikasnos tama po sebi nije kmplikovana : ulazna snaga / izlazna snaga.ni jedan električni uređaj ne može biti efikasan preko 100% a sva izgubljena snaga otići će u toplotu. ima donekle smisla povećavati efikasnost pojačala.ali ako to degradira kvalitet zvuka onda bez obzira koliko zvjezdica za efikasnost ima - niko ga neće htjeti slušati.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>sa druge strane postoje pojačala u a-klasi,poneka su takva da im se stepen (ne)iskorištenja graniči sa nevjericom. &nbsp;slab stepen iskorištenja ne znači po automatizmu i bolji kvalitet zvuka,i iako čitanje pisanih tekstova može navesti na takav zaključak - to nije pravilo.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>ovaj tekst opisuje rad pojačala u b- i a-klasi. nisu uračunati gubici izazvani reaktivnim otporom(pretpostavljen je čist aktivni otpor na izlazu) koji značajno mogu dignuti snagu disipacije (spustiti stepen iskorištenja).</p>
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply


Messages In This Thread
Elliott Sound Products : Stepen iskorištenja pojačala i napajanja - prevod za ex-Yu - by HomeMadeAudioProject - 01-07-2014, 10:10 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)